ППМ Хокеј: Драфт- шта је то и због чега је важан за националне селекције?
Обично причамо о успесима наших клубова у међународним такмичењима, добрим мечевима у оквиру наших лига, резултатима наших репрезентативних селекција на Светским првенствима. Ипак, све је теже одржати те успехе, јер број клубова у српској ППМ хокејашкој заједници није велики, а број активних менаџера је још мањи. Постоји неколико метода на које се можемо ослонити, да барем покушамо да спасемо резултате репрезентације, чије су нас игре чиниле поносним, али и тужним, све ове године. Данас ћемо се осврнути на само један од њих- драфт.
За оне који можда не знају, или нису прочитали Водич, драфт је заправо избор играча са понуђене листе, која излази четири недеље пре самог драфта. Ово је сјајна прилика да се извуче нова супер звезда вашег клуба! Ипак, није све тако једноставно. На листи нема потенцијала играча, нема звездица, ни вештина. Све то морате сазнати скаутирањем играча. Свако може скаутирати онолико играча колико може извлачити на самом драфту плус једног играча дневно. Резултати ће бити доступни сутрадан. Потенцијали су подељени на: Д- рекреативац, ову врсту играча не треба драфтовати, јер су потенцијали врло лоши, Ц- резерва, у већини случајева ове играче треба прескакати, али ако је ваш клуб тек у повоју, а немате боље алтернативе на тој позицији можете га изабрати као привремено решење, Б- просечан играч, је управо то- просечан, ако сте тек почели да играте може вам бити од помоћи, нарочито када се додатно истренира, чак и средњи клубови узимају понекада Б играче као резерве, а неки временом догурају и до првог тима, А- кључни играч је пожељан чак и за мало јаче клубове, наравно они не играју одмах, али временом често постају првотимци, А+- звезда је најпожељнији играч на ППМ драфту, и сваки клуб жели да га баш он драфтује. Ипак, они су врло ретки. Прецизност скаутирања играча зависи од нивоа изграђености ваших људских ресураца и економске службе са једне, и ефикасности особине скаутирања запослених менаџера. Прави потенцијали се обелодањују на самом драфту, што не значи да ваши неће бити тачни, али могу бити мало бољи или лошији. Тако да треба припазити. Број играча који је могуће извући на драфту се креће од 1 до 5 у зависности од нивоа изграђености ваше спортске академије и ефикасности вештине тренинга омладинаца ваших спортских директора. Сваке сезоне се одржавају два драфта (на почетку и на крају сезоне). Одабир играча не зависи само од вас, јер се лако може десити да неки играч који је пре вас на листи за извлачење одабере баш играча којег сте ви желели. Због тога је добро имати и "план Б", али и мало среће, као и бити присутан на самом драфту. Овај вид одабира играча је врло користан, нарочито ако немате среће са омладинцима који стижу из ваше академије. На крају овог дела чланка је важно и напоменути да скаутирање играча за драфт не омета да истовремено скаутирате и друге играче.
Сада када смо разјаснили шта је то драфт и због чега је важан, хајде да се посветимо питању како он може бити важан за наше репрезентативне селекције? Као што вероватно знате постоје три репрезентативне селекције: до 18 година, до 20 година и сениори. На Светска првенства иду само најбољи, али и најбоље утренирани играчи. Уколико изграђен и јак клуб драфтује играча са највишим потенцијалом (А+) и при том га правилно тренира он ће запасти за око селектора репрезентације до 18 година већ са 16 година, и врло брзо ће се развијати, како у клубу, тако и у репрезентацији. Међутим, ако нови клуб или клуб средње снаге и изграђености драфтује истог тог играча, он ће у нижој лиги грејати клупу, јер вам неће бити од велике помоћи док се не утренира. Тако ће његов потенцијал временом пропадати, да би дошао до првог тима тек са 17 или 18 година. Њему ће дужина каријере већ опадати и мало ко ће обраћати пажњу на њега. Због тога је препоручљиво да се играч са добрим потенцијалима прода у јачи клуб, како би се боље и исправније развијао. Наравно, пожељно је прво скаутирати играча, да би се власник уверио да се заиста ради о будућој звезди, након што га доведе из академије. Уколико сте нови на ППМ хокеју, и читате ове редове, сигурно се питате "Добро, продам играча јачем играчу, али шта ја добијам од тога?" Сасвим легитимно питање. Ви лично не добијате много, барем не одмах, али у ближој или даљој будућности можете добити много. Пре свега, добар млади играч ће увек бити на високој цени. Што време више пролази, а више играча постаје изграђено до максимума ствара се већа конкуренција међу јаким клубовима, па самим тим и цена играча расте. Ви са добијеним новцем можете урадити много. Даћу вам само неколико предлога. Можете да уложите новац у изградњу сопствених објеката , и арене, и тако временом и сами постанете јак клуб, који ће јурити младе талентоване играче. Ово се зове паметно улагање у будућност. Ипак, да би се видели резултати високог нивоа објеката и лепо изграђене ледене дворане, потребно је да прође много времена. Нажалост, већина нових менаџера нема стрпљења да чека толико. И за то постоји решење! Можете купити на тржишту доброг, старијег играча. Снага вашег тима ће свакако нагло порасти и доћи ће резултати брзо, али ти играчи неће моћи да се развијају онолико брзо као код играча са вишим нивоом објеката. Такође, морам вас упозорити да многи купљени играчи временом траже и огромне плате. Одлука је само на вама.
Међутим, хајде да сада погледамо због чега би најснажнији клубови куповали младе играче? Нарочито ако имају и боље играче (али старије) на тим местима. Прво, ти играчи неће играти до века, пре или касније њихова дужина каријере ће доћи до нуле, и они ће почети да стагнирају. Након две-три сезоне, замениће их нови талентовани играчи. Млади таленти обично постају зрели за пријатељске утакмице већ са 16-17 година, а у први тим улазе са 19-20, а неки и раније. На тај начин, снага тима не опада много, али временом сигурно постаје још бољи и обезбеђује се будућност клуба. Такође, постоји и морална одговорност јаког клуба, да прихвати да тренира младог, талентованог играча, који би у будућности могао да постане играч репрезентације, јер резултат репрезентативних селекција је одраз заједничког рада свих нас у заједници. Од најслабијег до најснажнијег клуба.
На крају вас подсећам да ће први драфт у јубиларној тридесетој ППМ хокејашкој сезони бити одржан на Ђурђевдан, 6. маја 2018. године, са почетком у 17 часова. Скаутирајте што је више играча могуће, јер можда баш Ви извучете нову звезду репрезентације!
До следећег читања!
Спортски поздрав,
ППМ тим Србија
Jaga Facebook-i Jaga oma Twitter-it Jaga oma MySpace-i