PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 8. Teljes fiatalítás
Ez a cikksorozat főleg az elvetemült menedzsereknek szól, olyan dolgokkal foglalkozik, amiket nem találtok meg az útmutatóban, viszont egyszerű, vagy hosszú távú megfigyelésen alapszanak. Statisztikák, képletek, működési elvek, elméletek. Nem kell készpénznek venni, de érdemes rajtuk elgondolkodni.
Az utolsó cikkem óta sok idő eltelt. Azóta belekezdtem egy nagyon kockázatos projektbe - a teljes fiatalításba, ami végül is most már jó úton van a siker felé. Ezért is merészelek róla „tanfolyamot" írni, na meg azért, mert már néhányatoknak megígértem. A cikkben leírom, hogyan csinálnám a teljes fiatalítást most, hogy már van vele tapasztalatom. Lesz néhány adat a fiatalított csapatom fejlődéséről, meg némi segédeszköz a könnyebb boldoguláshoz azoknak, akik úgy döntenek, hogy fiatalítanak. Persze ezek a többieknek is segíthetnek...
És igen, e cikk megírása óta is eltelt már sok-sok idő. A fiatalított csapatom is már kiöregedett, de így legalább a fiatalításom eredményeit is bemutathatom. Pirossal írt jegyzeteimen kívül a cikket meghagytam az eredeti formájában, csak a grafikonokat toldottam meg további szezonokkal.
Mikor, és egyáltalán miért tennétek ezt a csapatotokkal?
Mostanság elég sokan kezdik unni a játékot, mindenkinek van rá saját oka, de eléggé általános jelenség, ahogy megfigyeltem. Vagy azért, mert akárhogy is igyekszik az ember, egyszerűen nem halad előre, a csapat kezd kiöregedni, kevés a pénz, vagy egyszerűen már mindent célt elért a menedzser, és kevés a játékban az izgalmas kihívás. Ilyenkor vagy lassan elhal a csapat, vagy a menedzser választhat egy új kihívást - pl. a teljes fiatalítást. De akár azért is belevághat valaki, hogy a magyar válogatottnak segítsen, hisz egy-két ilyen ifi nevelde sok érmet hozhat a válogatottainknak.
Ha sikerül talpon maradni, akkor kb. 6 szezon múlva egy olyan csapatotok lesz, amivel messze versenyképesebbek lesztek, mint a mostanival - pedig még csak 20-éves játékosokból fog állni.
Mi szükséges hozzá?
A teljes fiatalításnak is vannak különböző fokozatai, attól függően, hogy mennyi pénzt tud a csapat beleölni - illetve milyen minőségű (súlyozott minőségű) játékosokat tud megvenni a csapatba.
Viszont semmiképp nem érdemes belekezdeni, ha nincsenek magas színvonalú edzőkörülményeink. Legalább 14. szintű edzőközpont két 200-as edzővel. Ez szerintem az alap hozzá. Ehhez nem árt egy magasabb színvonalú sportakadémia (a táborok miatt) és regenerációs központ (mivel az ifijeink játszani fognak). A vásárlási időszak alatt nagyon jól jön a gyors (magas) megfigyelés, ezért erre az időszakra maximalizáljuk ezt két maximális megfigyelési skillű menedzser vételével - a játékosok minőségének saccolására még később visszatérünk egy képlet erejéig.
És nem utolsó sorban kell sok-sok tőke. Ez akár készpénzben, akár eladható játékosokban értendő. Pontos summát nem lehet mondani, hisz a piac árai egyfolytában fejlődnek. Én a 9. szezonban végeztem el a bevásárlást - 888 milliót költöttem játékosokra. Ez ma már nagyon kevés lenne egy hasonló csapatra. (Azóta is változtak az árak, 888 M ma vígan elég lenne. Köszönhető ez elsősorban a szabadügynököknek, akik sok pénzt kiszednek a csapatokból.) Viszont az összes pénz az alapcsapatom eladásából származott, és ma azért is sokkal többet kapnék, mint anno a 8. szezonban, így a bevétel - kiadás aránya nem nagyon változott. Természetesen nem mindenkinek kell feltétlenül olyan nagyban gondolkodnia, hogy az összes alapjátékosa legyen válogatott szintű.
Kockázatok?
Szinte csak azok vannak.
Aki belekezd, az le fog esni a legalacsonyabb ligaszintre, drasztikusan lecsökken az ÖCsÉ-je, ezzel természetesen a szponzortól kapott pénze is. Számolni kell a több szezonnyi csődszélén táncolással. Úgymond élet-halál harc lesz, bizonytalan kimenettel. És máris új izgalmakat vittünk bele a játékba!
Adjuk el az egész csapatunkat!
Kezdjétek a legjobbakkal, szépen sorban, hogy minél kevesebbet veszítsetek a túl sok eladás miatt. Az eladásokat jó az alapszakasz, vagy a rájátszás végére időzíteni, miután a csapatok megkapják a helyezés után járó pénzjutalmakat. Nem jó rövid időn belül több mint egy azonos posztú játékost piacra dobni. A játékos dömping a piacon csökkenti a bevételt. Osszátok inkább el: félnaponként egy-egy védőt, stb. rakjatok csak ki a piacra. Persze ez a top játékosainkra érvényes. Nem árt a jó reklám, a megfelelő fórumokon. Nem mindenhová szabad belinkelni a piacon lévő játékosainkat, de néhány helyen azért érdemes elejteni egy megjegyzést, hogy teljes fiatalításra adtátok a fejeteket, és eladjátok az egész csapatot . Pl. a szlovák, és cseh fórumon van erre egy külön topik, ahová beszabad írni, hogy piacra dobtatok játékost. (Ma már a magyar fórumon is van ilyen topik) Körül szabad írni, de nem szabad sem linket, sem konkrét számokat beírni.
Ügyeljetek arra is, hogy maradjon elegendő játékosotok, nehogy ez végett veszítsétek el a csapatot. Érdemes meghagyni azokat a 15-16 éveseket, akik jó minőségűek, és később több pénzért el tudjátok adni. Hogy minél több pénzhez jussatok (minél több játékost tudjatok eladni), érdemes azon is elgondolkodni, hogy pár hétig a kiárusítás előtt felhúztok az akadémiáról minden ifit, esetleg vegyetek pár gyengécske játékost 10 000-ért. Ők arra kellenek, hogy a minimum létszám megmaradjon. A bevételből próbáljatok nem elkölteni az új szezon kezdetéig jelentős összeget. Ez sokkal nehezebb, mint gondolnátok...
A vásárláshoz nem csak pénz kell...
...hanem ész és türelem is. Az ifik a szezon elején a legdrágábbak. Ez egyrészt azért van, mert ezek az ifik a legértékesebbek, hisz minél hamarabb kerülnek hozzátok, annál hamarabb kezdenek jól fejlődni a magas edzéskörülményeitekben. Másrészt mindig akad néhány menedzser, aki alig várja az új szezon ifijeit, hogy beleölje a pénzét. Az ilyeneknek idővel elfogy a pénzük, és azzal az árak is valamelyest csökkennek. (Ez ma már nem teljesen igaz, egyeseknek sosem fogy el a pénzük - de javarészt a szezon elején vadásznak)
Kétféle játékost kell vennünk:
Alapcsapatba szánt játékos legyen magas minőségű és rendelkezzen magas skillekkel. Természetesen csak 15 éves, 6/6-os karrierhosszal rendelkezőkkel érdemes foglalkozni. Kivételes tehetségeknél szóba jöhet az 5/6, de az ilyen csak az ifi válogatott számára nevelendő, a csapat szempontjából nem előnyös. (Ebből következik, hogy 5/6-al csak magyar játékost...)
Mielőtt nekivágnátok a vásárlásoknak, érdemes felállítani magatoknak néhány alapkövetelményt:
Milyen az a minimális átlagminőség, amilyet a fiatalított csapatotokban látni szeretnétek. Itt természetesen a súlyozott átlagminőségre gondolok. Csak a hasznos skillek minősége érdekel minket, az is olyan arányban, amilyenben edzeni kívánjuk a skilleket.
A súlyozott átlagminőség tehát egy olyan minőség amilyennel átlagosan számolhatunk, miközben figyelembe veszi az előre általunk megszabott edzésarányt is.
Az alapképlet a következő:
Fa + M1a + M2a
SAM = -----------------------------------------------------
Fa / Fm + M1a / M1m + M2a / M2m
SAM - súlyozott átlag minőség
Fa - főskill edzett aránya
M1a -első mellékskill edzett aránya
M2a -második mellékskill edzett aránya
Fm - főskill minősége
M1m - első mellékskill minősége
M2m - második mellékskill minősége
Ez az alap képlet, de más skilleket is érdemes beleszámolni, pl. a lövést, vagy a technikát a védőknél. A képletbe egyszerű betoldani további skilleket. Lejjebb majd lesz egy link egy lehúzható Excel táblázatra, mely kiszámolja helyettetek a játékosok súlyozott átlagminőségét (is).
A képletből látszik, hogy az átlagminőséget megváltoztathatjuk az edzésarányok változtatásával. Ez kihasználható pl. a konkrét játékos effektív lövésarány kitapasztalásában, de azért nem mindig érdemes a lehető legmagasabb átlagminőségre gyúrni. A játékban nem érdemes túlzottan eltérni az ideális arányoktól (ami szerintem 2/1/1). Mint ahogy a lövésnek is megvan egy bizonyos alsó és felső aránya, amin kívül már nem olyan effektív.
Hogy milyen legyen a minimális átlagminőség, az természetesen annak függvényében kell mindenkinek megszabni, mennyi tőke áll rendelkezésére. Az is szempont, hogy négy sort szeretnétek, vagy hármat, esetleg elég két kiváló sor is, a harmadik lehet gyengébb.
Az átlagminőségen kívül fontos mutató a hasznos ÖÉ, azaz a játékos használt skilljeinek összege. Itt is érdemes megszabni egy minimális szintet. Akár többet is, az átlagminőséghez viszonyítva.
Például:
80% átlagminőségnél minimum 250 hasznos ÖÉ,
85%-nál minimum 225,
90%-nál minimum 200, stb.
Természetesen ezt mindenki a saját lehetőségeihez mérten tegye meg.
Fontos azt is számba venni, hogy ahogyan telik a szezon, egyre kevesebbet tudnak majd nálatok fejlődni a szezon végéig, azaz az ÖÉ követelmény legyen minden eltelt héttel valamivel magasabb. Ezeket a játékosokat érdemes kb. a szezon feléig beszerezni, a későbbiek már túl sok edzést és tapasztalatot veszítenek (ha csak az eredeti klubjuk nem rendelkezik magas edzőközponttal - de olyanok csak ritkán adnak el jó ifiket).
Piacra szánt játékosok természetesen szintén kellenek, hisz a szponzortól kapott támogatás egyre kisebb lesz, és mivel magas szintű létesítményeket és drága alkalmazottakat kell eltartanunk, a szponzor ezt nem fogja tudni fedezni. Más forrásból kell pénzt szereznünk. Erre legalkalmasabb a tőkét befektetni olyan játékosokba, akik viszonylag jól fejlődnek majd, de viszonylag olcsón be lehet szerezni őket. Ezek általában valami hibával születtek. Pl. van 1-2 (nem túl) lyukas skilljük, nagyon alacsony ÖÉ-kel születtek, 5/6-osok, stb. Itt azért érdemes még megjegyezni, hogy az egyik legjobb pénzforrás a stadionunk, ezért nem árt, ha eléggé ki van már építve, mire pénzszűkébe jutnánk.
Annak érdekében, hogy ne ragadjon el a hév a licitálás közben, érdemes előre megszabni minden kiszemelt játékos maximális árát. És azt ne lépjétek nagyon túl.
Hogy össze tudjátok hasonlítani a kiszemelt játékosokat, nem árt valamilyen értékelési rendszer. Példának csináltam egyet, aki gondolja, húzza le magának, és használja (mármint a táblázatot).
Ifi játékosok összehasonlító segédtáblázata
Ez a táblázat nem veszi figyelembe a játékosok korát, így csak egyforma korú ifiket érdemes vele összehasonlítani (persze nem csak 15-évesekhez használható - az értékelés kb. 19-éves korig működik), sem KH-át, és nem veszi figyelembe a skillek elosztását sem, így a rosszarányban edzett játékosoknál egy picit csalhat.
Aki ifi játékosokkal akar foglalkozni, annak jól jöhet az alábbi kiértékelő Excel is. A saját játékosaim összehasonlítására és a piacon lévőkre is használni szoktam. Ez a táblázat viszont 15-ös EK és 2x200-as edzőkre van kitalálva. Más edzésfeltételeknél a különböző korú játékosoknál nem működik.
A piacon (vagy máshol) kiszemelt játékosokat figyeljük meg, ha tudjuk. Ha erre nincs mód (hisz minden játékost nem bírunk megfigyelni), akkor érdemes olyan játékosokra koncentrálni, akiknél a piacos chat-ében a tulaj beírta a minőségeit. Ezeket a beírt minőségeket érdemes összevetni azokkal, melyeket a HR osztályunk saccolása alapján látunk. Minél magasabb szintű a HR-ünk (a menedzserek Játékosmegfigyelés hatékonyságát is beleértve), annál kevesebbet tévedhet a saccolás. Hogy mennyi a HR saccolásának maximális eltérése a valóságtól, azt következőképpen tudjuk kiszámolni
+/- max eltérés = 22,5 - tényleges HR szint
A tényleges HR szint = menedzserek megfigyelés hatékonyságának felével megtoldott HR szint.
Pl. ha a menedzsereink megfigyelés hatékonysága 60%, akkor ennek a felével (azaz 30%-al) kell megtoldanunk a HR szintünket.
Ha a HR-ünk mondjuk 10-es szintű, akkor annak a 30%-ka pont 3.
A tényleges HR szintünk (megfigyelés része) ilyen esetben:
10 + 3 = 13
Ilyen esetben a maximális eltérés azok között a minőségek között, amit nem megfigyelve látunk és a megfigyelt minőségek közt:
22,5 - 13 = 9,5 (kerekítve 10)
Azaz max. 10-el lehet kevesebb vagy több a valós minőség a saccoltnál (+/- 10 ).
Ez a számolás minden egyes minőségre, és az átlagminőségre is érvényes.
Ezért érdemes minél pontosabb megfigyeléssel rendelkezni, hogy minél pontosabban be tudjuk határolni a pontos minőségeket, és akár összehasonlítva a chat-be beírt minőségekkel leleplezni az átverést, vagy csak simán számolni a legrosszabb esettel. 15-ös HR és 100% hatékonyságnál megfigyelés nélkül is pontosan látjuk a játékos minőségeit a piacon - ez a legjobb lehetőség.
Az én megfigyelésem bevásárláskor max +/- 6 volt, és ez már eléggé pontosan megmutatta, érdemes-e foglalkozni az adott játékossal, vagy nem.
Mindenképp ajánlott felnevelni néhány magyar ifi válogatottat, ha már az ember nekivág egy ilyen vállalkozásnak! Már csak azért is, mert az esélyeseket nem csak a piacon lehet találni. Az összes megszületett jobb minőségű játékos egy csapatnyi menedzser munkájának köszönhetően bekerül egy adatbázisba. Ebből az adatbázisból lehet csemegézni, és megpróbálni rábeszélni a tulajt, hogy dobja piacra. A munka ezen a fórumon követhető és segíthető. (Az adatbázisok jelenleg nálam vannak, ha valaki esetleg válogatottat akar nevelni, hozzám fordulhat.)
Kiváló körülmények közt még gyengébb játékosokból is ifi válogatott válhat. Példának itt van Miklós Csikós, 55-ös átadás minőséggel befért az U18 (ezüstérmes) és az U20 (TOP divízióba feljutó) válogatott alapcsapatába. Csiklós persze eléggé extrém eset volt. De ez ma is igaz. Néhány korosztályban egyszerűen nem születik elegendő „tökéletes" ifi, így sok tapival és jó edzéskörülményekkel lyukas skillel is bejuthat játékos az ifi válogatottba, bár 55-el talán már nem...
Milyen forgatókönyv várható egy teljes fiatalítás után?
Más adatok híján a saját csapatom adatainak alakulásán fogom bemutatni a várható fejlődést. Ez természetesen mindenkinél egy kicsit más lesz, de valami elképzelést azért nyerhettek belőle.
Első sorban csökkenni fog a csapatösszértéke a csapatnak, méghozzá radikálisan, hisz 15-éves játékosokkal nem sok meccset nyertek. Ez a szabadesés két szezonon keresztül fog tartani, majd lassan emelkedni kezd.
Az eredeti cikkben csak 5 szezon adatait tudtam megosztani veletek, most kiegészítettem egészen a 25. szezonig, mikor ez az „aranycsapatom" eladásra került teljes egészében. Illetve a szponzoros grafikonban a 26. szezonig - mivel az a szponzori pénz még a 25. szezon eredményeit tükrözi.
Ezt egy szezonnyi késéssel követi majd a szponzori ajánlat csökkenése.
A játékosaink viszont folyamatosan növelik majd az (hasznos) összértéküket, és a tapasztalatukat. Ez, azzal együtt, hogy a csapat lejjebb csúszik az alacsonyabb ligákba, újra győzelmekhez vezet majd, és idővel visszanyerjük a szponzorok bizalmát, és elindulhat az út felfelé.
A négy sor játékosainak átlag összértéke és tapasztalata, később már kevesebb játékosom volt, ezért a későbbi szezonok nem kerültek bele a grafikonba
Ezzel természetesen a csapaterő is növekszik majd.
Ez a grafikon szépen átlátható volt, mikor 4-5 szezont ábrázolt. Lehetett rajta látni még azt is, mikor táboroztam... 16 szezon viszont már túlzsúfolttá teszi. Ezért került bele a piros (barna) csík, amely az egyes szezonokban elért legmagasabb csapaterő értékeit köti össze. Közelebbi vizsgálatnál látszik, hogy amíg a játékosok 15-16 évesen még szezon közben is tudták növelni a csapaterőt, 17-18 évesen szinten tartották, utána már az edzés nem tudta pótolni az erőnlét veszteséget szezon közben. 23 éves kortól, mivel már egyre több tétmeccs volt (nemzeti kupában, később nemzetközi kupa is társult hozzá), már játszani kellett a csapatösszetétellel, erőnlét spórolás céljából - de még így is egyre markánsabb a csapaterő csökkenése szezon közben. De térjünk vissza az eredeti cikkhez - amely írása közben még nem foglalkoztattak ilyen gondok, hisz a játékosok még csak 19 évesek voltak... A grafikon csak az alapszakasz meccseit mutatja, a rájátszásokról nincsenek adataim. Főleg az utolsó szezonokon látszik az erőnlét spórolás, itt teljes erőbedobással csak a nemzetközi kupákon játszottam.
Hogy ezt a kezdeti hullámvölgyet túlélje a csapat érdemes készíteni valamiféle költségvetést minden szezonra. Nem árt tudni, mi vár a csapatra, még mielőtt bárki is belevág a fiatalításba.
Bár nem kapcsolódik szorosan a témához, búcsúzóul még egy segédtáblázatot szeretnék bemutatni, melyet a VB-során is sűrűn használtam, és mely a játékosaitok pillanatnyi erejét hivatott kiszámolni és összehasonlítani. Így mindig a legerősebb csapatot tudjátok összerakni, ha szükség van rá. Remélem, hasznát tudjátok majd venni.
A segédtáblázatot itt tudjátok letölteni:
Játékosok pillanatnyi erejének kiszámolása
És hát, így utólag, felvetődik a kérdés: megérte?
Válaszul felsorolnám milyen eredményeket hozott ez a konkrét fiatalított csapat:
A játékosok 21 évesen feljutottak a szlovák 1. ligába
22 évesen 4. hely a rájátszásban
23-évesen harcolták ki először a nemzetközi kupában való részvételt (és azóta minden szezonban)
4xnyerték meg a szlovák bajnokságot
6xnyerték (zsinórban) a nemzeti kupát
2xnyerték a KGyK-t (volt egy 2. hely is)
BL-t sajnos nem nyertek, ott csak egy 2. illetve 3. hely sikerült.
Ami a pénzügyeket illeti:
Mint már említettem, a bevásárlásért 888M fizettem ki.
Az RFA piacon 2 447M -mba került megtartani a játékosaimat
Az UFA I. piac 2 937M-mba fájt, úgy hogy néhány játékost elengedtem (már nem voltak fejlődőképesek)
Ezeket a pénzeket viszont maguk a játékosok termelték meg nekem az évek során, mivel hozták az eredményeket és ezzel a szponzorokat meg a nézőket.
A csapatban lett volna még néhány eredményes szezon, mikor úgy döntöttem eladom az összes játékost. Egyrészt közeledett az UFA II., másrészt addig akartam eladni őket, még van értékük, hogy legyen pénz az újrakezdéshez.
Végül 2 388 milliót kaptam értük „adózás után".
Nekem megérte, próbáljátok meg ti is
A cikk sorozat többi részei:
PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 1. Hová essünk ki?
PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 2. Interview az Íjásszal
PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 3. Kivel fogunk játszani?
PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 4. Miként csökken a karrier hossz?
PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 4½. Miként csökken a karrierhossz? II.
PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 5. Alkalmazottak
PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 6. Karbantartó központ
PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 7. Mire jó a stadionunk?
PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 8. Teljes fiatalítás
PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 9. Húrelmélet
PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak -10. Adatbázis
PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 11. Szponzori ajánlatok
PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 12. Felkészülés
Jaga Facebook-i Jaga oma Twitter-it Jaga oma MySpace-i