Aeg:

Sinu meeskonnad:
Suhtlus
Public account
  PRO Zone
1330 krediiti
Osta krediiti
Te olete avalikus kontos. Kui te tahate mängida või liituda aruteluga, peate te sisse logima. Kui te olete uus kasutaja, peate te esmalt registreeruma.

  PowerPlay Ajakiri

Ledová plocha


Ledová plocha

Puk jsme již vyrobili, kam s ním? Je na čase zaledovat hřiště. Dnešní článek se zaměří na výrobu ledové plochy u nás (konkrétně čerpám z výroby ledu na Kladně), přes rozměry a rozdíly mezi NHL a Evropou, až po ten stroj, který upravuje ledovou plochu v přestávkách.

Jak se vyrábí ledová plocha u nás?

Hrací plocha je tvořena z betonových desek, ty se zchlazují na cca -5 stupňů Celsia. Hadicemi se stříká první vrstva ledu (15mm silná) v pravidelných časových intervalech. Na této vrstvě se speciální barvou namalují modré a červené lajny, brankoviště a všechny kruhy i body. Poté se nanese další 4 cm vrstva ledu a samotné chlazení zajišťují kovové trubky s průměrem 26cm pod betonem. Na tvorbu ledové plochy je potřeba přes sto kubíků vody, přičemž při každe vyjížďce rolby, která vytvoří novou vrstvu ledu, se použije dalších více jak 800 litrů vody. Vyfrézovaná část ledu rolbou se recykluje a opět použije na další výrobu. Reklamy se na led malují den před utkáním.

Jak vypadá správné hřiště?

Opět trochu čísel. Maximální rozměry kluziště jsou 61 x 30m a minimální 56 x 26m, rohy jsou zaobleny v poloměru 7 - 8,5m. Hřiště je rozděleno na tři části (modré lajny) široké 30m. Střední červená čára uprostřed kluziště má tloušťku 30 cm, branková čára 5 cm.

Podrobný plán kluziště si můžete prohlédnout níže (pro zvětšení otevřete obrázek v novém panelu):

 

Zdroj: http://www.rozmery-velikosti.cz/

 

Rozdíly mezi hřišti v NHL, oproti evropskému kluzišti s pravidly IIHF:

  1. V NHL je rozměr kluziště 26 x 60m, v IIHF 30 x 61m.
  2. Obranné pásmo je v NHL větší.
  3. Branková čára je vzdálena od mantinelu 3,35m a je tak posunuta oproti evropskému kluzišti směrem k mantinelu o 65cm.
  4. Modré čáry jsou cca o metr posunuty blíže ke středu hřiště, tím je střední pásmo o dva metry menší.
  5. Středová červená čára je v Evropě plná, v Kanadě i USA přerušovaná.
  6. V NHL je užší brankoviště.

Jak pracuje rolba?

Rolbu na počátku roku 1940 v Jižní Kalifornii vynalezl Ital Frank Zamboni a jeho bratr Lawrence, kteří hledali rychlejší způsob, jak zabrousit led na jejich hřišti. Tehdy se tento proces řešil ‘‘zavěšením‘‘ škrabky za traktor, ten zbrousil led a poté se opět nanesla vrstva vody, což trvalo více než hodinu. Nový vynález se jmenoval "Zamboni ice resurfacer".

Dnes rolba povrch ledu seřízne a sebere zbytkový led, poté ho uhladí a pomocí trysek rolba nanese vodu a vytvoří novou vrstvu. Mezi výrobce se řadí firmy WM Mulser, Zamboni, EKO-PEK (např. na zimním stadionu v Plzni), Derol Teplice, ENGO.

Opět uvádím dokument Discovery, který výrobu hokejové plochy více popíše v zámořských podmínkách:

 

Také by vás mohlo zajímat:

 





Artikli reiting: Vaene - Tavaline - Suurepärane     Unikaalne vaade: 704

Jaga Facebook-i   Jaga oma Twitter-it   Jaga oma MySpace-i