Černá vulkanizovaná guma
Historie ledního hokeje je spjata s černou gumou, kterou všichni známe jako puk či kotouč. Ale víte jak se puk vyrábí? Čtěte jasná fakta o výrobě puku a vsetínském pokladu...
Úplně první předchůdci dnešního puku byli vyrobeni ze dřeva (dřevěné destičky), ačkoliv nebylo výjimkou, když hřištěm ''svištěl'' kámen, plechovka či zmrzlý koňský trus. Jako první se zmínil o puku deník Montreal Gazzete v roce 1876. V této době napadlo studenta F. W. Robertsona odříznout spodní a dolní část kulatého míče.
Výroba
Obecně lze říci, že základem výroby puků jsou různé druhy přírodního kaučuku, dále se přimíchávají oleje (pro odolnost), minerály (proti stárnutí) a práškové uhlí (plnivo). Tato směs se zpracovává jako těsto na knedliky. Při teplotě 170 stupňů se zalisuje ve formě (podobné té na muffiny), poté odlitky musí vychladnout, aby se mohli odřezat přetoky.
Gufex aneb zlaté české ručičky
Pokud někdo kraluje výrobě puků, je to malá firma ze Vsetína. Jen těžko lze uvěřit, že zásobuje kluziště USA, Evropy, ale i Mexika či JAR. Vše začalo v roce 1990, do té doby se u nás spoléhalo na dovoz, ale Vsetín oslovil Pavla Mráčka, zda by mohl vyrábět puky. Od roku 1994 se výroba postupně zdokonalovala, až se Gufex objevil na ZOH v Naganu, o rok později byla podepsána smlouva s IIHF a vsetínská firma od té doby zásobí šampionáty mužů, žen i juniorů. Na vrchol dostala firmu speciální receptura (resp. směs kterou si nechává firma namíchat od velkých gumáren podle vlastních pravidel), díky ní puky nedělají šmouhy na mantinelu a nerozbíjejí plexiskla, což v té době nikdo jiný nesplňoval (test tehdy provedla finská firma). Smlouva s Mezinárodní hokejovou federací je aktuálně podepsána do roku 2014.
Výroba v případě Gufexu je krapet odlišná, do formy se vloží zpracovaná guma, peče se při 170 stupních Celsia a 300 atmosfér asi 12 minut. Místo vychladnutí se však okamžitě odřeže přebytečný materiál a až poté se nechají puky vychladnout. Následuje obrušování do úplné dokonalosti. 90% produkce této firmy znamená vývoz do zahraničí, každý den se ve 2 směnách vyrobí 5000 puků, za rok pak necelý milión. Většinou však odchází pouze nepotištěné puky, potisk se provádí jen u 10% výrobků.
Co nabízí Gufex?
Oficiální hrací puk: hrací puk nejvyšší kvality uznávaný certifikátem IIHF, splňující normu CAN/CSA Z 262.4-97.
Tréninkový puk: hokejový puk, který má na povrchu drobné vady (zátrhy, póry). Tyto puky jsou určeny pro potřebu tréninků. Vlastnosti a parametry má stejné jako oficiální hrací puk.
Puk Junior: hokejový puk pro malé sportovce. Váha puku je 87 g a průměr 67 mm.
Minipuč: malinký puk na klíčenku. Průměr 38 mm. Může být dodáván i jako komplet s řetízkem.
Megapuk: velký puk o průměru 212 mm a výšce 49 mm.
Puk s vybráním: rozměrově stejný jako oficiální hrací puk, má vybrání na umístění kovové plakety. Hloubka vybrání 2 mm, průměr 65 mm
Potisk
Sítotisk - tato metoda vznikla na východě, technologie zpracování byla vyvinuta roku 1929 v USA. Do Československa ji přivezl Tomáš Baťa. Princip tisku spočívá na protlačování barvy přes prostupná místa šablony na průtiskový materiál. Výhodou sítotisku je barevná stálost, trvanlivost a příznivá cena.
UV tisk - tato varianta se používá pro oficiální hrané puky.
Foliový tisk - se vyskytuje především na reklamních pucích apod., nabídne jen tři barvy potisku: zlatou, stříbrnou či bílou.
Jak vypadá správný puk?
Na výrobu puků jsou velmi přísná pravidla a požadavky, především co se týče elastičnosti, tvrdosti a odrazivé schopnosti. Avšak čísla hovoří jasně, průměr klasického ‘‘kotouče‘‘ by měl být 76,5mm a výška 25,4mm (oba údaje s tolerancí +-0,5mm). Váha se pohybuje okolo 156-170g, vyskytují se samozřejmě i nižší váhy pro žákovské kategorie. Tvrdost je (s tolerancí +-5) 92 Sh.
Hokejová síň slávy v Torontu: Historie puku
Dokument Discovery o výrobě puku
Jaga Facebook-i Jaga oma Twitter-it Jaga oma MySpace-i