Aeg:

Sinu meeskonnad:
Suhtlus
Public account
  PRO Zone
1330 krediiti
Osta krediiti
Te olete avalikus kontos. Kui te tahate mängida või liituda aruteluga, peate te sisse logima. Kui te olete uus kasutaja, peate te esmalt registreeruma.

  PowerPlay Ajakiri

Zlaté stříbro?!


Zlaté stříbro?!

Každého v Česku jistě zasáhla euforie z basketbalového mistrovství světa. Ať už je, či není sportovním fanouškem, tak vnímal jízdu české reprezentace až do finále. Naše reprezentantky vybojovaly STŘÍBRNÉ medaile, za které jim patří velký dík. To, že se dostaly až na tuto metu, znamená další posun v měřítkách české veřejnosti, která bude chtít podobný úspěch zopakovat. Máme na to ale?!

Základní kámen úspěchů českého ženského basketbalu se jistojistě zrodil v Brně. Tam ho položil trenér Jan Bobrovský a manažer Jiří Hamza, kteří vytvořili veleúspěšný tým, jenž vyhrál titul 13x v řadě a porážku nepoznal 9 let a 3 dny. Neuvěřitelné série. Mezitím tým začal prorážet i na evropské scéně, kde se 7x dokázal dostat do Final Four a v sezoně 2005-2006 dokonce celý turnaj vyhrál. Zde tedy byl hlavní dodavatel hráček pro reprezentaci, jenž také pod vedením Jana Bobrovského začala získávat úspěchy.

Prvním důležitým momentem se stal evropský šampionát v Řecku v roce 2003, kde naše hráčky vybojovaly stříbrné medaile. Ve finále nestačily na Rusky. O dva roky později v Turecku si proti stejným soupeřkám už počínaly lépe a získaly pro Českou republiku vůbec první a prozatím také poslední titul. V této době byla naše reprezentace na vrcholu. Hodně to koresponduje s výsledky Brna, které ve stejném roce zvítězilo ve Final Four a český basketbal tak ovládal Evropu. Poté přišel menší útlum, Brno sice stále hrálo špičku v evropské lize, ale na vrchol už se nedostalo a reprezentace medailové příčky znovu obhájit nedokázala.

I v české lize rostla Brnu konkurence, ať už v USK Praha a nebo Kaře Trutnov. Reprezentace přestávala být pouze o Brnu, odešel i trenér Bobrovský, kterého nahradil Lubor Blažek. A právě jeho tým letos dokázal navázat na titul mistryň Evropy a na světovém mistrovství získal stříbrné medaile. Ono úspěchem už bylo samo o sobě pořádání tak významného turnaje, kterého se Česko zhostilo velmi dobře a na zápasech byla vynikající kulisa. I ta pomohla tomuto senzačnímu umístění. Jenže co teď? Spousta hráček právě dosáhla vrcholu kariéry, některé tahounky v reprezentaci nadobro skončí a kdo je nahradí? Skončí toto plodné období stejně jako skončilo fotbalistům, když odešla tzv. "Zlatá generace"? Bude velmi těžké nahradit například Hanu Horákovou, nejužitečnější hráčku MS, která oznámila konec v reprezentaci. Proto bych tento výsledek nazval dokonce zlatým, a ne "pouze" stříbrným. Doufejme, že se najdou další talentované hráčky, které navážou na tuto generaci a český ženský basketbal se do evropské, nebo ještě lépe světové špičky, zařadí nastálo.

A teď k samotnému turnaji. Konal se v Brně, Ostravě a Karlových Varech. Všude vytvořili čeští fanoušci skvělou atmosféru, která přispěla k famózní jízdě v play-off. V každé fázi Češky prohrály jedno utkání. V základní skupině podlehly Ruskám, ale pokořily Argentinu a Japonsko. V osmifinálové skupině nestačily pouze na Španělky, i když s nimi dlouho držely krok. Brazílie a především Korea byly snažšími sousty. No a v play-off to byla eufórie. Proti spolufavoritkám turnaje, Australankám, naše hráčky předvedly perfektní, taktický výkon, který nakonec dovedly do vítězného konce v poměru 79:68. V semifinále se našim postavily překvapivě Bělorusky. Přestože se to zdál být lehčí úkol než proti Australankám, Češky nadějně rozjetý zápas před koncem ztratily a muselo se do prodloužení, to ale zvládly a po vítezství 81:77 nastala ta pravá eufórie. Ve finále se držely poločas, který skončil rozdílem 5ti bodů, pak už ale fyzicky lépe připraveným Američankám nestačily a po statečném výkonu podlehly 69:89. Oporami týmu byly bezesporu rozehrávačka Hana Horáková, střelkyně Eva Vítečková a křídelnice Jana Veselá, čerstvá vítezka WNBA. To, že náš tým hrál výborně, potvrzuje i all-stars team.

Soupiska České republiky : Jana Veselá, Ivana Večeřová, Veronika Bortelová, Edita Šujanová, Ilona Burgrová, Hana Horáková, Michaela Ferančíková, Kateřina Elhotová, Markéta Bednářová, Petra Kulichová, Tereza Pecková, Eva Vítečková, trenér : Lubor Blažek

Konečné pořadí turnaje : 1. USA 2. Česká republika 3. Španělsko 4. Bělorusko 5. Austrálie 6. Francie 7. Rusko 8. Jižní Korea 9. Brazílie 10. Japonsko 11. Řecko 12. Kanada 13. Čína 14. Argentina 15. Mali 16. Senegal

All-stars team: Česko Hana Horáková, USA Diana Tauras, Česko Eva Vítečková, Španělsko Sancho Lyttle, Bělorusko Jelena Jevčenko

Nejužitečnější hráčka turnaje : Česko HANKA HORÁKOVÁ                                         

Hanka

 

GRATULACE CELÉ ČESKÉ REPREZENTACI A VŠEM HRÁČKÁM !!! HOLKY, DĚKUJEME !!!





Artikli reiting: Vaene - Tavaline - Suurepärane     Unikaalne vaade: 447

Jaga Facebook-i   Jaga oma Twitter-it   Jaga oma MySpace-i