Виникнення і становлення баскетболу в Україні
Якось вже так склалося, що місцем народження багатьох видів спорту в Україні в дореволюційні роки були Київ, Одеса, Харків (згадайте хоча б історію виникнення і розвитку українського футболу і тенісу). Але з гордістю розповідали мені чернігівці про зародження в їх, тоді досить великому губернському місті, баскет-болу. (Не дивуйтеся, в 1919 році саме таке написання утвердилося за назвою нової командної гри з м'ячем, яка недавно з'явилася у Москві). Гра спочатку зустріла недовіру з боку спортсменів, але через два роки набула популярності. І першим українським містом "прописки" баскет-болу став Чернігів. Перші баскетбольні команди ( "Зірка" і "Вікторія") були організовані при Чернігівському Військово-Спортивному Клубі 6 липня 1921 року, а вже 30 серпня в Міському саду було проведено перший показовий матч. Але подальшого розвитку баскетбол тоді не отримав, через віддаленість тренувального майданчика та відсутність коштів. Загальні симпатії, особливо серед жінок, гра стала завойовувати з 1922 року. 11 травня в Чернігові була створена баскетбольна ліга Чернігівщини, що об'єднувала баскетбольні секції клубу "Спартак" і гуртка "Спорт" і 5 внеклубних команд губернського міста. Все літо 1922 року точилися тренування та товариські матчі. З 28 травня по 2 червня відбулися лігові матчі, в яких брали участь три чоловічих і одна жіноча команди. Через брак спаринг-партнера жінки змагалися з чоловічими командами. З 6 по 14 серпня в Чернігові були влаштовані губернські змагання, в програму яких входили сокільська гімнастика, легка атлетика, футбол, плавання і баскетбол.
Для поширення баскетболу на території України. Комітет баскетбольних ліг вніс Всеукраїнському Олімпійському комітету пропозицію організувати в Харкові Всеукраїнський комітет з розповсюдження цієї гри.
Можливо, саме завдяки цьому, вперше в Києві на відкритті навігації навесні 1922 роки кияни вперше могли бачити цю гру. Програма свята, влаштованого Київським Пролетарським Яхт-клубом з нагоди відкриття навігації, включала в себе крім "водної" програми (урок плавання, прийоми плавання, стрибки у воду, водне поло, показові гребні гонки) і "сухопутну", в якій "цвяхом" були вільні вправи, матчі лаун-тенісу і баскет-бол.
Історики спорту в Україні вважають 1922 рік датою народження баскетболу в нашій республіці. Хоча треба було б вважати 1921 рік, коли українці вперше побачили цю гру. Але тут питання: побачили, а чомусь не стали грати по відомим у світі правилами. Правила ж були прийнято 7 червня 1922 року. А тут ще питання: правила прийняті, але популярності немає. В такому випадку, що вважати датою народження? Здається, що відправною точкою слід вважати загальне "захворювання" цією грою - 1923 рік. Саме в цьому році майже вся молодь Чернігова була залучена в баскет-бол: клуб "Спартак" мав 8 чоловічих і 3 жіночих команди, ВНЗ - 1 чоловічу, Перша совшкола - 2 чоловічих і 2 жіночих, "Юний Спартак" - 6 чоловічих і 3 жіночих і школа фабзавучу друкарів - 3 чоловічих команди. Щотижня влаштовувалися товариські матчі, а єдина на весь Чернігів майданчик була зайнята для тренувань щодня з 12 години дня до 8 години вечора. Не відстає в популяризації гри і друк. Газети і журнали все частіше і частіше поміщають "повідомлення з місць" про розвиток баскетболу:
... Взимку 1922 - 1923 в університеті ім. Артема в Харкові була створена перша міська секція баскетболу. Потім подібні секції з'явилися в спортивному клубі "Червоний Залізничник", трохи пізніше в "Металісті";
в 1923 році під час 1 Всесоюзного свята фізкультурників був проведений чемпіонат країни;
Остаточним визнанням на Україні цієї гри можна вважати 1924 рік - рік проведення 2-ї Всеукраїнської Спартакіади в Харкові. Баскетбол був офіційно включений в програму змагань з літніх видів спорту. І хоча в них взяло участь лише 4 баскетбольні команди, ці змагання з повним правом можна назвати першими офіційними змаганнями республіканського рівня.
Súbelo a Facebook Súbelo a Twitter Súbelo a MySpace