Hogyan is kezdeném? - 1. rész
Mostanában a frissen regisztrált menedzserek gyakran feltették a kérdést nekünk, hogyan kezdjük a játékot? Megkérdeztünk tapasztalt, ismert, sikeres menedzsereket, ha most kezdenék a focit, milyen stratégiát követnének. Olvassátok figyelmesen menedzsertársaitok gondolatait!
liri II. liga 2. csoport:
Ha most kezdeném a játékot, a következőket csinálnám:
1. A csapatomat lecserélném. Vennék egy komplett új csapatot, játékosonként kevesebb, mint 100.000-et költve (kb. 15 játékos). Ennyiért 350 ÖÉ körüli játékosokat már lehet venni (megfelelően edzetteket is). Nem kell, hogy fiatalok vagy jól edzhetőek legyenek, mert ők átmeneti játékosok.
2. Látni kell, hogy hamarosan még jobb játékosokat lehet majd venni bagóért (lásd hoki), lesz pl. egy csomó RFA potom pénzért. Úgyhogy az új csapatomat is folyamatosan cserélgetném, de kizárólag olcsó játékosokra (és egyre jobbakra).
3. Pénz középtávon a szponzortól fog jönni, ezért megpróbálnék a ligám első harmadába bejutni, minél több ÖCSÉ-t szerezni, de semmiképpen sem feljutni, amíg a létesítményeim nem predesztinálnak erre. Létesítményekből csak a HR-t fejleszteném gőzerővel (meg valamennyire az EK-t). A stadiont egyelőre elfelejteném és egy db alkalmazottat nem tartanék (később a piacon olcsón hozzájutok).
Azt kell látni, hogy ez nem egy focijáték, hanem menedzserjáték, véges erőforrásokkal. Szerintem van esély fölvenni a versenyt a legjobbakkal, de kb. 6-7 szezonba beletelhet.
tomszabo I. liga 1. csoport:
Ha ma regisztrálnák, mindenképpen azzal kezdeném, hogy elolvasom az útmutatót. Aztán még egyszer és még egyszer. Egészen addig amíg meg nem értem a játék lényegét. Azt, hogy mi a helyes út azt én sem tudom mert még nem értem a végére. A lényeg, eleinte a fejlesztés. Utána jöhet néhány játékos. Majd fejlesztés, építkezés, játékosok. A lényeg a türelem. Senki nem fog 4 szezon alatt eljutni a 4. ligából az elsőbe. Ami azt jelenti, hogy akár több valós évbe is telhet mire ez sikerül. Végül szerintem az a legfontosabb, hogy az újak megszeressék ezt a játékot. Ugyan is aki nem szereti, az nem lesz elég kitartó és elhagyja a játékot mielőtt beindulna a csapata.
bencsur II. liga 2. csoport:
Ez tényleg talán az egyik legérdekesebb kérdés az újak számára :) Én a magam részéről az építkezés híve vagyok. Itt az alapvető létesítményekre gondolok, mint pl: EK, REG, HR, és SA. Ezeket érdemes a leggyorsabban minél magasabbra húzni. Emelett az eredményességet sem tartm elhanyagolandónak. Amíg az EK nem elég magas, hogy rendesen tudjanak edzeni a játékosok, semmiképp sem érdemes fiatalokra építeni. Én ha most kezdeneném a piacról vennék jelenleg kb 350-400 ŐÉ közötti 20 fölötti játékosokat, ügyelve arra, hogy megfelelően legyenek edzve. Ezek a játékosok viszonylag olcsón megszerezhetőek és akár 2-3 szezonon keresztül is használhatóak. Emellett fontos az alkalmazottak helyzete. Itt azt tanécsolnám, hogy amíg a létesítmények nem érik el a 8-9-es szintet, addig nem szabad venni, mert csak pénzkidobás. Ha az EK és REG eléri a 10-11-es szintet, akkor már érdemes elgondolkodni a fiatalíáson. Itt egyaránt jó megoldás lehet, hogy mondjuk szezononként 2-3 ember kicserélésével fiatalítunk vagy egy szezon alatt veszünk/húzunk minden posztra tehetséges ifit. Előbbi talán olcsóbb valamivel és nem jár komoly visszaeséssel a csapaterőben, utóbbi drágább, és kisebb visszaesést eredményez, de egy folyamatosan fejlődő csapatot kapunk.
kitsilatzi I. liga 1. csoport:
Tartós sikernek nem mondanám, de egy fokozatos stabil fejődéshez szerintem ez kell:
1. A négy legfontosabb létesítményt ( EK, Reg, HR, Sportakadémia) megalkuvás, és minden más rovására folyamatosan húzni kell.
2. Mindig felvenni a lehető legnagyobb kölcsönt, minden pénzt a létesítményekbe.
3. A piacot a kezdeti időszakban nyugodtan el lehet felejteni, mert ha újonc vagy, akkor jobb helyen van pénz nálad a létesítményedben, mint egy másik játékosnál.
4. Minden napra lekötni bari meccset, a meccs összefoglalókból levonni a megfelelő következtetéseket felállásra és taktikára, és játékosokra vonatkozóan.
5. Csapat kialakítás: ha már kiismerted teljesen a játékost, akkor ki lehet merészkedni a piacra, és venni néhány játékost hiányposztra, a semmit nem érő játékosokat kivágni a csapatból, a jobbakat megtartani, a piacképeseket, de hosszútávon nem olyan jókat feledzeni és eladni.
6.Türelem.
Precki I. liga 1. csoport:
Azért nem egyszerű ezt megválaszolni, mert véleményem szerint másképpen kellett kezdeni a csapatépítést az 1. szezon elején és másképpen most, a 7. szezon elejéhez közeledvén. Amikor én kezdtem, mindenki ugyanonnan indult, legalábbis ami a csapatok fejlettségét illeti. Tehát nem volt lehetőség arra, hogy túlságosan jó játékosokat vegyünk, mert nem voltak. Most más a helyzet, éppen ezért, ha most kellene kezdenem a játékot, más stratégiával építeném a csapatot, mint annak idején. Most egy újonc a IV. vagy V. osztályból kezdi a játékot, így ennek megfelelően kell dolgozni is.
Néhány, szerintem fontos dologra kitérnék. Először is, folyamatosan fejleszteni kell a létesítményeket, mert hosszú távon ebből lesz a csapat. Ezen belül is leginkább az Edzőközpontra, a Regenerációs Központra és a Sportakadémiára érdemes figyelni, lehetőleg ezek folyamatosan fejlesztés alatt álljanak. Ami még szintén fontos, az a Gazdasági és HR osztály, de ezeket én fontosság szerint az előbbiek mögé helyezném. A maradék három létesítményt nem tartom annyira fontosnak, pláne az elején.
Ami a játékosállományt illeti ... Mivel az Edzőközpont az elején még elég alacsony szintű, teljesen feleslegesnek és pénzpocsékolásnak tartom fiatal, jó képességű játékosok tartását. Az 1. szezonban ugye az lett volna az evidens, hogy minél fiatalabb csapatot rakjunk össze, minél magasabb ÁsM-mel rendelkező játékosokból. Most azonban én azt javaslom, hogy a 18-19 év alatti játékosokat az elején feletsük el. Legalábbis addig, amíg fel nem építünk egy legalább 10-es Edzőközpontot. Sőt elsősorban talán a 25-26 éves, 450-500 ÖÉ-vel rendelkező játékosokra érdemes vadászni, mert őket jelenleg néhány millióért meg lehet szerezni, értékelésben pedig (normális skill-eloszlás esetén természetesen) 11-12-es értékelésekre is képesek. Kb. 2 szezon alatt fel lehet építeni az Edzőközpontot és a Sportakadémiát 10-es szintre, ehhez azonban létesítményenként összesen kb. 35 millió szükséges. Mivel mellette a Regenerációs Központot és a Gazdasági és HR osztályt is építeni kéne, szerintem számolhatunk azzal, hogy kb. 100-110 millióra van szükség a létesítmények felépítésére, lehetőleg 2-3 szezonon belül. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy egy ütőképes, idősebb (25-26 évesekből álló) játékoskeretet is össze akarunk hozni, akkor arra is számolhatunk összesen kb. 60-70 milliót (bár ezt most nehéz megbecsülni, hogy egyre több ilyen játékos esetén milyen lesz az áruk). Tehát mindezt összegezve kb. 160-180 millióra és minimum 2 szezonra van szükség ahhoz, hogy elkezdjük építeni a "jövő csapatát". Ezt az összeget 2 szezonon belül egy újonc számára szerintem nehéz előteremteni, de talán nem lehetetlen. Néhány eladást, szezon végi bónuszokat (helyezés és játékosok helyezése), esetleges feljutási bónuszokat beleszámítva összehozható. Ha mindez megvan, el lehet kezdeni beépíteni a saját nevelésű, vagy vásárolt 15-16 éves játékosokat. Ez eleinte teljesítményromlást eredményez majd (fiatalabb, egyelőre gyengébb képességű játékosok miatt), de hosszú távon, minimum 10-es Edzőközponttal edzve meghozhatja a gyümölcsét (ezek a játékosok gyorsabban fejlődnek már, hosszú távon is számítani lehet majd rájuk).
Nagyjából tehát ez lenne a tervem, ha most indítanék csapatot, illetve lennének további elképzeléseim is, de ez már nem az indulással, hanem a későbbi előrehaladással kapcsolatos.
buchertcsaba II. liga 2. csoport:
Mint a legtöbb ilyen és ehhez hasonló játékot nagyon nehéz később beugróként sikerrel venni. Így a legfontosabbnak azt tartom, hogy minden kis sikert éljen meg nagy örömmel, a kudarcokat, meg kezelje úgy, hogy még csak az út elején jár. Elvárásai önmagával szemben legyen reálisak.
Először legyen a cél a bent maradás, ha ez sikerült akkor a középmezőny, ha ez is akkor a középmezőny eleje, majd a legjobbak közé kerülni a ligájában. Ezt akár hogy is számolom 4 szezon a 4.ligában, tudjon örülni annak hogy ő a 4ligás osztályának az egyik legjobbja. Tegyen meg mindent a feljutásért, és jusson fel, mert szerintem plusz, még akkor is ha utolsóként kiesik majd. Ebben a szezonban ne élje ezt meg kudarcként, tekintse pénzgyűjtő évnek, nevelgesse a játékosait. És ez így megy egyre jobban. Mint látszik, szerintem itt már csak 10-15 szezon alatt lehet 2 ligás környéki csapatot építeni. De lehet a cél a stabil 3.ligás csapat is, az is épp annyi örömet okozhat.
Stratégiának két lehetőséget látok:
1. Olcsó kiöregedő, vagy másnak nem kellő jó skill eloszlású(akár alacsony minőségű), játékosok vásárlása, hogy rövid távon is érjék sikerek az embert.
2. Edzőközpont, ifiakadémia és stadion bővítés! Ifikre alapozni a jövőt, eleinte a jó minőségű ifiket eladni amiből tovább építkezni. Ez szerintem azért lehetséges, mert kisebb SA-val szerintem jobb minőségű játékosok jönnek, és azokra van igény, még ha kisebb is az összértékük.
3. (és én ezt követném) a kettő kombinációja kb 30-70% ban, 30 az öreg spílerek, 70 az ifik. Körvonalakban röviden így gondolom, lehetne tovább boncolgatni a stratégiákat, de azok jól le vannak írva a hokiban már egyszer, az ide is igaz.
DemonX II. liga 2. csoport:
Csak általánosságban tudok írni, mert a foci annyira nem érdekel. Mindenképp 2 irányban kell foglalkozni a csapattal, egyrészt a fontosabb létesítmények fejlesztését kell előirányozni (EK és SA), másrészt a játékoskeret kicserélése képességben jobb veteránokra lehetőleg minél olcsóbban. Amíg nincsenek 6-7-es létesítmények addig 1 alkalmazottat se kell felvenni. Ha ezek meg vannak, akkor törekedni kell az adott ligában az élbolyban végezni pl az első 5-ben, és legalább 3-4 szezon eltölteni az adott ligában a fejlődés végett, majd, ha elég erős a csapat akkor feljutni. És hasonlóan elidőzni a felsőbb ligákban és feljebb lépkedni egyre feljebb és feljebb.
Arkrektor I.liga 1. csoport::
Ha ma regisztrálnék?
Valószínűleg ugyanazt csinálnám, mint eddig. De ez nem vezetne sehova. :) Valószínűleg ez embertípus kérdése. A hokiban meg is jártam. Ugyanis a saját fejem után mentem, nem kérdeztem senkit, nem olvastam a fórumokat. Csak jóval később. A fociban már "okosabb" voltam, valószínűleg ezért tarthatok előrébb, mint a hokiban. De amit tanácsolhatok az újonnan regisztráltaknak, hogy kérdezzenek menedzsereket, érdeklődjenek a fórumon!
És olvassák el az útmutatót!!!
Jó néhány barátomnak követem az itteni "pályafutását", s látom el őket tanácsokkal, azt gondolom elég sikeresen. :) 6 szezon elteltével már mást kell csinálni, mint a kezdettekkor. Első lépésben a stadion férőhelyeket kell növelni: 1200 fős kis állóhely építése 6-9200 fősre. Pár nap alatt kész, nem kerülnek sokba, s kezdetekkor – és később is – a jegybevétel az egyik legfontosabb bevételi forrás. A szabadnapokra mindenképpen barátságos meccseket kell lekötni nagyobb stadionnal rendelkező csapatoknál! Nagyon fontos a létesítmények fejlesztése, ezen belül is az edzőközpont, regenerációs központ, G&HR osztály és a sportakadémia. Ezek közül egy picivel több prioritást az edzőközpont élvezzen! A többivel az elején még nem kell foglalkozni.
Másrészt jó lenne, minél több meccsen pontot szerezni, a tabellán előrébb végezni! Csapat összértékének pontjait növelni kell, hogy jobb szponzori ajánlat érkezhessen a szezon végén! Mivel az alapcsapat az elején most már semmire sem jó, így az egész gárdát tulajdonképpen simán ki lehet rúgni, talán a legjobb minőségűek maradhatnak. Most már 10-20 ezerért jóval jobb játékosok kaphatók. Nagy tapasztalatú, több összértékkel rendelkező idős játékosok – akiknek a skilljei megfelelően el vannak osztva – vásárlása nagyon célravezető ebben az esetben. Velük kis befektetéssel eredményeket lehet elérni. Később ezek is mehetnek a levesbe, ahogy egyre jobb játékosok érkezhetnek az akadémiáról, illetve jobb játékosok vásárolhatóak a piacról. Fiatal játékosok vásárlása nem tanácsos! A kezdeti kicsi létesítmény szintek miatt, úgysem fejlődnek rendesen, csak elértéktelenednek a csapatnál! Fiatal játéksokkal szerintem leghamarabb csak 10-es edzőközpont és 8-9 regenerációs központ esetén érdemes foglalkozni. Kis pénzért 2 edző/gyúró/sportigazgató szerződtetése ajánlatos! Esetleg jöhet max. 10-20 ezerért oktató és orvos is. A szezon végén kell még 2 marketinges a szponzori ajánlatok miatt.
Josh34 I. liga 1. csoport:
Én mindenképp a létesítmények fejlesztésében látom a hosszú távú siker titkát. Focicsapatomnál anno sokat igazoltam, és próbáltam feljutni, de nem voltak lényegesen jobb játékosok, mára pedig azon szenvedek, hogy behozzam a lemaradásom a létesítmények terén. Viszont már haladt annyit a játék, hogy nem árt néhány igazolás, de szigorúan csak jó áron, nem sok pénzt költve, így az eredményesség miatt is jöhet még pénz. Aztán idővel egyre több "szabad" tőke lesz két építkezés közt, akkor pedig el lehet kezdeni a bevásárlásokat... :)
Borshow I. liga 1. csoport:
A játék fontos eleme a pénz. Ez kell a létesítményekhez, a stadionhoz és a jó játékosok vásárlásához is. Azt javaslom vizsgáld meg, hogy honnan lehet pénzt szerezni a csapat számára, és melyik módszerhez mennyi befektetés szükséges, mennyi idő alatt és mennyi pénzhez jutsz általa. Szerintem 3 fő bevételi forrás van. A szponzor, a stadion és a piac.
A szponzorhoz jó eredmények kellenek, amihez a ligádban az egyik legjobb csapatot kell összeraknod. Nézd át a ligádat, hogy a legjobbaknak milyen a csapata és hogy a piacon mennyiért tudsz venni olyan játékosokat, akiknek a jelenleg tudása meccsértékelése jobb, mint az övék. Én úgy látom, hogy azokban a ligákban, ahol az újoncok kezdenek max 15 misiből össze lehet vásárolni olyan öreg és rossz minőségű játékosokat, akik végigverhetik az egész ligát. Ez sok ÖÉ növekedést, sok nézőt és nem utolsósorban sikerélményt jelent. No meg pénzt a jobb szponzori miatt.
A stadion szintén fontos bevételi lehetőség. Alsóbb osztályban is ajánlom. Számold ki magadnak, hogy mekkorát érdemes és nem érdemes várni vele. Közepes, vagy nagy állóhelyes stadionnal szép pézeket lehet begyűjteni. Fontos, hogy annál több néző jön, minél előrébb vagy a bajnokságban, tehát stadiont is csak akkor van értelme építeni, ha a csapat képes a tabella elején végezni. Nem elhanyagolható tény, hogy minél nagyobb a stadionod, annál nagyobb médiaszponzori pénzt kapsz.
A piacon főleg eladással lehet jól keresni. Ehhez magas sportakadémia javasolt. Magas akadémia viszont csak több szezon múlva készülhet el, így sokáig csak a pénzt viszi. Ugyanakkor a tehetséges fiataloknak magas árai vannak, ezért nem hanyagolnám el a sportakadméia építését az elején. Sokan fiatalok vásárlásával feledzésével és eladásával keresik a pénzt. Ez sok piacon töltött időt és magas edzőközpontot kíván meg, de szintén jó taktika.
Fentiek alapján én egy olyan játékosállomány összevásárlásával kezdeném, akik képesek a tabella elején végezni, ugyanakkor olcsók, és az sem baj, ha öregek és rossz minőségűek. Építenék egy kb 16000 stadiont. S miközben a kövi 2-3 szezonban megcéloznám az élmezőnyt a 3 fő létesítményt fejleszteném: sportakadémia, edző és regenerációs központ. Mindenképp megvizsgálnám az eggyel fentebbi csoport tagjainak erejét is, hogy vajon mennyi pénzből tudnék olyan játékosokat venni, akik ott megállják a helyüket. Ha tudok, természetesen mennék egyre feljebb. Az első 2-3 szezon alatt pedig ismerkednék a mecsmotorral és a piaccal. Mindkettő fontos lesz a későbbiekben.
Dogfilko I. liga 1. csoport:
Ha most kapnék csapatot, első dolgom lenne megnézni, hogy van-e olyan nevű játékos, ahogy engem hívnak :] Nos, miután nem találtam ilyen játékost, hozzáfogok a játékhoz. Először is hozzáfogok az újoncok számára létrehozott motiváló guide-hoz, és alaposan elolvasnám, illetve összeszedném belőle a két milliót, amivel meg is dupláznám a kezdő vagyonomat. Végigolvasnám az Útmutatót és a segítők által, az üdvözlő levélben küldött egyéb segédleteket! Az edzőközpont, a regközpont, a hr központ és a sportakadémia központot húznám csak 6-7 szintig, többi létesítményt addig semmit. Addig nem vennék alkalmazottat, esetleg az érkezők közül a 4 vagy annál nagyobb csillagút felhúznám, hogy majd eladjam piacon. A stadionban pedig az alaplelátót a maximumra bővíteném. A sok helyütt elérhető poszthoz szükséges skillek alapján a kapott játékosokból beállítanánám a kezdőcsapatomat, az edzéseket és nagyjából védekező szisztémával, normál fontosságon játszanék. Jóval erősebb csapat ellen, pláne, ha magasozik, erőnlétet spórolnék.
Az elsők között: kihasználva a kezdőhét pro csomagját, ameddig csak tudok, barátságos meccseket kötnék le, hogy növekedjen a játékosok tapasztalata és összhangja, és kiscsapatnál minden barátságos meccs bevétele ajándék. Sok kicsi meg sokra megy. (Barátságos meccsen csakis nagyon alacsony, nem érdekelne különösebben, mit játszok barátságoson, nem is számít, kivéve, ha valami ismerőssel brahiból játszanék, illetve kipróbálgatnám a taktikákat, felállásokat, hogy melyik fekszik jobban a csapatomnak.
Itt elkezdenék malmozni 11 napig, de inkább eltévednék a fórumra és ismerkednék, kérdeznék, illetve regisztrálnék a jégkorongra is :] Éééés amint tudok piacolni, a saját játékosokhoz képest kb 2x jobbakat talán meg tudok már fizetni. Lehetnének a játékosok idősebbek, a régebbi menedzsereknek nem kellenek, nálam viszont jó szolgálatot tennének. Nagyjából 3-4 hét alatt, szerdai szponzorokat beleszámítva, plusz a kezdőtőkét, sikerülne a velem együtt kezdő, de csak tétova lépéseket tévő ellenfeleknél majd kétszer erősebbé válni, amivel a kezdőbajnokságban jó eséllyel 10-be tudom verekedni magam az első szezonban, a másodikban már 5 közé jutás a cél, a harmadikban a feljutás.
6-7 szint környéki létesítménynél alkalmazottat bele, az elején lehet akár csak "egyoldalas", és váltogatott, pl ifiedzés és játékos edzés a sportigazgatónál. Fontos, hogy ne keressen vagyonokat, kezdetben két 30-30-as egy posztba kiváló.
Én valahogy így kezdeném :]
Súbelo a Facebook Súbelo a Twitter Súbelo a MySpace