Hora:

Tus equipos:
Comunicación
Public account
  Zona PRO
1330 créditos
Comprar créditos
Estás en una cuenta pública. Si quieres jugar al juego o participar en los debates del foro, antes debes conectarte. Si eres un nuevo usuario, primero deberás registrarte.

  PowerPlay Magazine

Kako početi igrati na PPM? 1.dio


h

1 DIO

Financije

 

Odlučila sam vam opisati sve što je bitno za početi igrati PPM a isto tako nekima dodatno i detaljnije razjasniti sve ono što je važno svakom menadžeru u vođenju svog kluba. Kao i u svakom menadžeru, najvažniji dio igre su financije. U prvom dijelu objasnit ću vam kako funkcioniraju financije u PPM-u i na koji način možete najbolje iskoristiti početni iznos koji dobijete kada kreirate ekipu. Spomenut ćemo i troškove i kako ih smanjiti, te koji su načini dodatne zarade. Pa, krenimo.

Prihodi

Svaki novi manager kada kreira ekipu krene sa 2 000 000 na računu. Ako prođu uvodni tutorial to će biti još 2M. Prvi koraci koje ćete napraviti su vrlo bitni jer oni odlučuju o brzini vašeg napredovanja. Rasporedite taj iznos pravilno i imat ćete odličan start i prednost nad drugim menadžerima koji nisu pročitali ovaj vodič.

Dakle imate početni iznos od 2M. Osim toga, svake srijede dobijete i određeni iznos od sponzora. Taj iznos je oko 800 000 sedmično, što je vrlo malo i morate ga jako dobro rasporediti kako bi izvukli maksimum iz uloženog novca. Kada kreirate ekipu, dodijeljen vam je i prvi sponzor kojeg ne možete birati. Sve nove ekipe imaju približno isti sponzorski ugovor, kako bi se svima omogućio jednak start.

Kako uložiti za najbrži napredak

Prva i najbitnija stavka su objekti. Međutim, neki objekti su bitniji od drugih i trebate ih izgraditi što je više moguće. To su objekt za trening, objekt za regeneraciju, ljudski resursi i sportska akademija. Ostali objekti su u početku nepotrebni i nemojte trošiti na njihovu izgradnju. Više o tome možete pročitati u mom sljedećem članku koji se bavi izgradnjom objekata, pa vam preporučam da ga pročitate prije nego što krenete bilo šta graditi.

Neki menadžeri će odmah krenuti na tržište i pokušati kupiti bolje igrače. Kupovina igrača nije dopuštena dok ne skupite iskustvo 11. Iskustvo skupljate na način da se ulogujete na PPM i pogledate vašu momčad svaki dan. Dobit ćete 1 iskustvo za svaki dan koji se ulogujete. Ako preskočite dan ili dva, za te dane nećete dobiti iskustvo, znači nagrađuje se aktivnost. O kupovini igrača možete pročitati više u članku u kojem ću objasniti na koji način funkcioniše tržište.

Sponzorski ugovori

Kada kreirate momčad imat ćete već potpisan ugovor s glavnim sponzorom, kao i ugovor za TV prava. Na kraju svake sezone dobit ćete 3 nove ponude za glavnog sponzora i TV prava.

Iznos koji će vam sponzori ponuditi ovisi o nekoliko stvari. Navest ćemo najbitnije:

1. Cjelokupni rejting momčadi - poznat još i pod nazivom CRM (eng. Overall Team Rating). Ovo je broj koji označava koliko ste bodova skupili tijekom sezone i direktno utječe na iznos koji dobijate od sponzora. Za svaku utakmicu koju pobijedite dobijate određeni iznos CRM bodova. Bodove dobijate i za neriješen rezultat, ali ako izgubite, ne dobivate ništa. Ovo je sistem koji nagrađuje najuspješnije momčadi i zato je vrlo bitno da pravilno razvijate momčad i skupite što više OTR-a.

Na kraju svake sezone CRM se umanjuje za 30% i ponovo krećete skupljati bodove. U pravilu ćete svake sezone imati više bodova nego prošle, ali moguće je imati i manje bodova nego prošle sezone pa time i manji ugovor. To je moguće u slučaju kada ste recimo otišli u višu ligu gdje su puno jače i razvijenije momčadi pa ne možete pobjeđivati kao što ste to mogli u nižoj ligi. Jedna od taktika razvoja uključuje i namjerno ostajanje u nižoj ligi nekoliko sezona kako bi nabildali CRM i dobili bolji sponzorski ugovor, ali o tome će biti riječi kasnije.

2. Objekt ljudskih resursa - Ovaj objekt također direktno utječe na iznos koji dobijate od sponzora. Ovaj objekt u početku razvoja trebate imati najrazvijeniji, čak i ako to znači zanemarivanje objekta za trening ili sportske akademije. Više informacija o tome u sljedećem članku. 

3. Položaj u ligi - Nove sponzorske ponude dolaze na kraju sezone, a položaj koji ste imali nakon playoffa također utječe na ponude koje ćete dobiti. Ovdje treba napomenuti da nije bitno koju poziciju ste imali nakon regularnog dijela sezone, već samo nakon playoffa. Zbog toga mnoge ekipe pokušavaju tijekom sezone osigurati doigravanje (playoff) i onda izboriti što višu poziciju na kraju sezone jer nije isto da li završite 5. ili 15. u ligi. Budući da su niže lige često pune neaktivnih momčadi, izboriti jedno od prvih 8 mjesta tijekom regularnog dijela sezone ne bi trebao biti problem.

4. Veličina stadiona - Ovaj dio bitan je samo za TV prava i ne utječe na iznos koji će vam ponuditi glavni sponzor. Što je veći stadion i što je veća razina tribina koje imate izgrađene, dobit ćete bolju ponudu.

Odabir najboljeg sponzora

Ovaj dio je malo kompliciran, imate ga objašnjenog i u službenom vodiču ali smatram da je ipak potrebno još malo pojasniti.

Već sam spomenula da na kraju sezone dobijate 3 nove sponzorske ponude. Te ponude dolaze zadnja 4 dana u sezoni - svaki dan po jedna za glavnog sponzora i TV prava. Prvi dan dobit ćete prvu ponudu. Ako ste zadovoljni s ponudom, možete je odmah prihvatiti, u tom slučaju nećete dobiti ostale ponude. Ako odbijete prvu ponudu, sljedeći dan dolazi vam druga. Ako ni sa drugom niste zadovoljni, onda i nju odbijte i čekajte treću.

Ako odbijete i treću ponudu, četvrti dan će uprava kluba potpisati ugovor sa nekim random sponzorom. Možete dobiti veću ponudu od prve tri, ali možete dobiti i manju. Ako su prve tri ponude bile zaista niske i mislite da zaslužujete veći sponzorski ugovor, onda bi mogli dobiti i veću ponudu. Ako ste bili neodlučni i odbili relativno dobru ponudu u nadi da možete dobiti još bolju - onda rizikujete da dobijete i niži ugovor.

TV prava su u početku vrlo niska i predstavljaju najbolji način da u praksi naučite kako funkcionišu ponude. Možete odbiti sve tri ponude i pričekati četvrtu, iznos koji će vam ponuditi sponzori će u većini slučajeva biti vrlo sličan. Ali na taj način možete vidjeti kolike su razlike u ponudama i bit ćete spremni za iduću sezonu jer ćete već imati nekakvo iskustvo i moći ćete bolje odlučiti da li želite rizikovati ili ne. Ako se odlučite na eksperimentiranje s TV pravima, preporučam vam da zapisujete ponude jer kada vam dođe nova ponuda, prethodnu više nećete moći vidjeti.

Preporuke ekonomskog odjela

Kada dobijete ponudu za novi sponzorski ugovor, ekonomski odjel će vam dati ocjenu te ponude u zvjezdicama 1-5. To vam može pomoći u odluci i ako prvi ili drugi dan dobijete ponudu od 4-5 zvjezdica, moj savjet vam je da prihvatite. Često razlike nisu velike, pa možete dobiti ponudu od 3 zvjezdice i ponudu od 5 zvjezdica koje su skoro jednake. Zato te preporuke i ocjene ugovora uzmite s rezervom i odlučite sami. Na forumu postoji tema Ponude sponzora, pa možete i tamo pitati za savjet.

Ako ste vi zadovoljni s ugovorom koji vam je ponuđen i ne želite rizikovati, prihvatite ponudu i riješite se neizvjesnosti. Usporedite novi ugovor sa starim, procijenite da li ste zadovoljni s ponudom ili mislite da možete dobiti i bolju ponudu ovisno o vašim rezultatima, skupljenim CRM bodovima i razini objekta ljudskih resursa, pitajte za savjet na forumu i odlučite se - prihvatiti ili odbiti.

Zarada od ulaznica

Novac od ulaznica je jedini redoviti prihod koji imate osim iznosa koji dobijete od sponzora. U pravilu, novac od ulaznica služi kako bi pokrili dio dnevnih troškova tako da iznos koji dobijete od sponzora možete potrošiti na razvoj objekata i kupovinu igrača.

U hokeju svaka ulaznica košta 400 novčića (km, eura ili nečeg trećeg), bez obzira u kojoj ligi igrate i da li je to prijateljska, kup ili ligaška utakmica. Taj iznos se ne može povećavati i isti je za sve klubove.

Novac od ulaznica dobijete kada igrate kod kuće, ako igrate u gostima onda vaš domaćin dobije cijeli iznos. To se ne odnosi na prijateljske i kup utakmice gdje se novac od ulaznica dijeli na pola. Ono što bih preporučila svima je da ugovorite što više prijateljskih utakmica, tako da svaki dan imate barem nekakav prihod koji će pokriti dnevne troškove. Nemojte gledati na to da ćete svaku utakmicu izgubiti sa 10:0 ili više ako igrate protiv jačeg protivnika, vaš cilj je minimalizirati troškove i zaraditi što više kako bi se mogli brže razvijati.

Na broj posjetitelja koji dolaze gledati utakmicu utječe nekoliko stvari. To je jako lijepo prikazano u vodiču pa je najbolje da tamo pogledate taj dio. Na kraju dijela o stadionu imate podnaslov Posjeta gdje je prikazano što sve utječe na posjećenost utakmice.

Stadion

Kao što možete vidjeti, na posjećenost najviše utječe veličina stadiona. To ne znači da trebate sve novce uložiti u izgradnju ogromnog stadiona jer ga nećete moći popuniti. U početku ne trebate graditi velike tribine niti ulagati puno novca u stadion jer broj gledatelja u velikoj mjeri ovisi i o CRM-u (vašem i vašeg protivnika), te o poziciji i broju bodova u ligi, kao i samoj ligi u kojoj igrate. Viša liga obično znači više posjetilaca jer je i konkurencija jača, u trečoj ligi ima puno neaktivnih klubova i nećete imati baš puno posjetilaca kad igrate protiv njih.

Kada kreirate momčad Imate već izgrađene male stojeće tribine sa 50 mjesta. Ono što trebate napraviti je proširiti već postojeće male stojeće tribine sa 50 na 100 mjesta. To vas košta 8 x 35 000 = 280 000, a taj iznos ćete pokriti već tijekom prve sezone. Isto tako, bilo bi dobro da izgradite i dodatke za tribine jer i oni doprinose boljoj posjećenosti utakmica.

Više informacija o izgradnji stadiona i na koji način se proširuju tribine opisat ću u novom članku.

Ostali prihodi

Od dodatnih prihoda najbitnije su nagrade za plasman i statistiku igrača. Njih dobivate na kraju regularnog dijela sezone (za osvojenu poziciju nakon 38 odigranih kola), te nakon doigravanja. Na kraju regularnog dijela dobivate i određeni novčani iznos za statistiku igrača (ako imate igrače koji su među najboljima u ligi)

Drugi način dodatnih prihoda je kupoprodaja igrača, ali to nije način zarade za početnike jer je tržište prezasićeno pa ćete na kraju samo potrošiti više nego što ćete zaraditi. Ako vas baš zanima taj način zarade tu temu ću isto objaviti u sljedećim člancima. Opet napominjem, TO NIJE NAČIN ZARADE ZA POČETNIKE jer se ne možete natjecati s menadžerima koji imaju puno razvijenije objekte i mogu puno bolje zaraditi na taj način.

 

Troškovi

Do sada smo govorili o prihodima, vrijeme je da nešto kažemo i o troškovima. U početku će vam troškovi biti vrlo mali, ali kako se razvijate, troškovi postaju sve veći i veći. Na stranici Financije možete vidjeti pregled vaših prihoda i troškova, ne bih željela previše govoriti o tome, sve je jasno kad pogledate tablicu. Ono o čemu želim govoriti je kako smanjiti troškove tako da vam ne koče razvoj. Postoji nekoliko stvari na kojima možete uštedjeti:

1. NEMOJTE UZIMATI ZAPOSLENIKE! - Ovo je vrlo bitno jer mnogi novi menadžeri ovo neće napraviti. U vodiču piše da zaposlenici imaju jako velik utjecaj i novi menadžeri misle da je to dobar potez jer će imati koristi od njih. Oni imaju velik utjecaj na visokim razinama objekata, ali dok su vam objekti nerazvijeni zaposlenici imaju tako mali utjecaj da je on gotovo zanemariv. Nemojte ih ni kupovati. Plaće razvijenih zaposlenika su ogromne i čak i visoko razvijeni klubovi imaju problema s njihovim plaćama. Dok ne razvijete objekte barem na razinu 7-8 ne trebaju vam zaposlenici.

2. Nemojte graditi stadion - Osim što vam je potreban novac za izgradnju stadiona koji je bolje uložiti u objekte, svaka nova razina tribine nosi dodatni trošak za održavanje. Male stojeće tribine su vam za prvu sezonu dovoljne, čak i drugu. Proširite ih na maksimalni kapacitet i to je dovoljno (ionako nikad nećete imati popunjeno 800 mjesta osim u utakmicama doigravanja).

3. Naknada za velik broj igrača - Pripazite na broj igrača koji imate u klubu. Za svakog igrača preko 40 plaćate 5% iznosa od ukupnih plaća igrača, a svaki dodatni trošak je nepotreban. Primjerice, ako imate 46 igrača, plaćate naknadu u iznosu od 30% ukupne plaće svih igrača. Ako ste već došli u situaciju da imate više od 40 igrača prodajte one koji vam ne trebaju, ili im otkažete ugovor. U svakom slučaju riješite se svih nepotrebnih troškova.

 

Ovime smo pokrili informacije o financijama. U sljedećem članku ću obraditi temu OBJEKTI, nadam se da vam je ovaj članak bio dobar i da nisam pretjerala sa informacijma :)

 

vaša AZRA

 

 





Valorar artículo: Malo - Normal - Excelente     Visitas únicas: 37

Súbelo a Facebook   Súbelo a Twitter   Súbelo a MySpace