Ώρα:

Οι ομάδες σας:
Επικοινωνία
Public account
  PRO Ζώνη
1330 μονάδες
Αγοράστε μονάδες
Βρίσκεσαι σε δημόσιο λογαριασμό. Εάν θέλεις να παίξεις το παιχνίδι η να συμμετέσεις στη συζήτηση, πρέπει να συνδεθείς. Αν είσαι νέος χρήστης, πρέπει πρώτα να εγγραφείς.

  PowerPlay περιοδικό

Največji in najlepši evropski stadioni


Največji in najlepši evropski stadioni

V Evropi lahko najdemo čez 4500 stadionov. Ste se kdaj vprašali kateri je največji? Kateri je najlepši? Na katerem je najboljše vzdušje? na katerem so navijači najglasnejši? Za odgovore preberite članek!

Največji stadioni:

Najbrž je vsem jasno, da je največji evropski stadion domovanje Barcelone, Camp Nou, ki lahko trenutno sprejme 99.354 navijačev. Zgrajen je bil v letih 1954-57, razširili so ga leta 1982, zadnjič pa so ga prenovili leta 2008. Zasnovala so ga arhiteki Francesc Mitjans, Josep Soteras in Lorenzo García-Barbón, zgrajen je v treh sektorjih, pokrit pa je samo manjši del stadiona.

 

 

Drugi največji evropski stadion je Wembley stadium v Londonu, ki sprejme 90,000 gledalcev. Na njem uradno ne domuje noben klub, na njem igra tekme angleška nogometna in ragbijska reprezentanca, gosti tudi finale obeh nogometnih pokalov v Angliji (Ligaški in FA pokal), gosti pa lahko tudi tekme ameriškega nogometa. Je eden izmed novejših stadionov v Evropi, saj je bil zgrajen v letih 2003-06, uradno odprt pa 2007. Je tudi eden izmed lepših stadionov na svetu, predvsem poznan po znamenitem loku, ki se razprostira čez stadion.

 

 

Tretji največji evropski stadion pa je še stadion drugega španskega velikana Real Madrida, Santiago bernabeu. Njegova kapaciteta znaša 85,454. Zgrajen je bil v letih 1944-47, prenovili so ga v letih 1982, za svetovno prvenstvo v Španiji, in 2001, zadnjič pa so ga razširili letos. Stadion je zgrajen v treh sektorjih, rekordni obisk pa je dosegel leta 1987, ko sta se pomerila Real in Crvena zvezda, tekmo pa je takrat spremljalo kar 198 tisoč navijačev. Santiago Bernabeu je leta 2010 tudi gostil finale Lige prvakov.

Najglasnejši stadioni:

Najglasnejši stadion, ki od letos drži tudi rekord v Guinessovi knjigi rekordov, je stadion Türk Telekom Arena, na katerem domuje istanbulski Galatasaray. S kapaciteto 52,695 ne spada med največje stadione v Evropi, toda navijači so 11. marca letos proti največjemu mestnemu rivali Fenerbahčeju zmogli kar 132 decibelov, kar je podobno glasnosti ob vzletu letala

 

 

Drugi najglasnejši stadion, ki je držal rekord do letos, je BJK İnönü Stadium, domovanje še enega istanbulskega kluba, Besiktasa. S kapaciteto 32,145 je še manjši kot Türk Telekom Arena, a so tudi tu navijači na domači tekmi Lige prvakov proti Liverpoolu leta 2007, pripravili neverjetno vzdušje in dosegli samo malček manj kot 132 decibelov, kolikor znaša danes rekord. Tudi drugače je Besiktas znan po svojih izjemno zvestih navijačih, ki na vsaki tekmi pripravijo neverjetno vzdušje.

Tretji najglasnejši stadion je vsem bolj poznani objekt, mnogi ga imenujejo tudi nogometni hram, znan je po svoji znameniti tribuni The Kop, kjer na vsaki tekmi odmeva You'll never walk alone. Najbrž ste že uganili, da gre za domovanje Liverpoola, Anfield, ki je gotovo tudi eden izmed najznamenitejših stadionov. Tudi ta s kapaciteto 45,522 ne spada med večje. Ob koncu 19. stoletja je nekaj časa na njem gostoval celo mestni tekmec Everton. Anfield je bil zgrajen leta 1884, Liverpool pa si že dolgo želi novega.

In na koncu še paket najlepši stadionov v Evropi:

Na vrhu gotovo kraljuje domovanje münchenskega Bayerna, Allianz arena. S kapaciteto 69,901 je tretji največji stadion v Nemčiji, poseben čar pa dodajo navijači, zaradi katerih je stadion vsako tekmo razprodan. Allianz Arena je bila zgrajena za svetovno prvenstvo v Nemčiji leta 2006, Bayern pa si stadion deli še z Münchnom 1860. Posebnost stadiona so luči, ki ga ponoči osvetljujejo v rdeči(ko igra Bayern), modri(ko igra 1860) ali beli(ko igra reprezentanca) barvi. Včasih so ga osvetljevali v barvnih kombinacijah, a ker je bilo takrat povečano število prometnih nesreč so to prepovedali.

 

Na drugo mesto se je uvrstil manj poznani stadion Donbass Arena, domovanje Šahtarja iz Donetska. Odprt je bil leta 2009, zgradili pa so ga za potrebe evropskega prvenstva, ki bo drugo leta na Poljskem in v Ukrajini. Sprejme 52,518. Stadion je oblikoval isti arhitekt kot Allianz areno. Je ovalne oblike in izgleda kot leteči krožnik. Narejen je bil tudi, da ponoči pripomore k javni razsvetljavi.

 

Na tretje mesto sem uvrstili stadion londonskega Arsenala, stadion Emirates. Njegova kapaciteta je 60,361 sedišč. Odprl ga je princ Filip leta 2006. Na tirbuni je z belimi sedeži oblikovan top, ki je zaščitni znak Arsenala, okoli stadiona pa so postavljene freske, na njjih pa so upodobljene največje legende Arsenala. Na Emirates se je Arsenal preselil leta 2006, ko je zapustil svoj legendarni Highbury, ki so ga porušili.

 

 

 

 

 

To so bili najznamenitejši evropski stadioni. Kateri je pa vaš najljubši? :)