Ώρα:

Οι ομάδες σας:
Επικοινωνία
Public account
  PRO Ζώνη
1330 μονάδες
Αγοράστε μονάδες
Βρίσκεσαι σε δημόσιο λογαριασμό. Εάν θέλεις να παίξεις το παιχνίδι η να συμμετέσεις στη συζήτηση, πρέπει να συνδεθείς. Αν είσαι νέος χρήστης, πρέπει πρώτα να εγγραφείς.

  PowerPlay περιοδικό

Kedy bude PPM vypnuté?


Kedy bude PPM vypnuté?

Mnohí z nás už roky, či dokonca viac ako desaťročie hrávaju športového manažéra so skratkou PPM. Ja osobne som už v hre registrovaný takmer 18 rokov. Bol som jeden z prvých registrovaných manažérov, no táto hra ma ešte stále dokáže poriadne prekvapiť. Dnes sa spoločne pozrieme trochu do zákulisia PPM. Vyspovedal som developera powerplay manageru vladyho. Znovu som sa dozvedel nové veci. Dnes sa dozvieme napríklad prečo prehráme aj zápasy, ktoré je takmer nemožné prehrať. Aj to, kto za to vlastne môže ;)

 

Ahoj, začneme už notoricky známou otázkou každého rozhovoru, prezradíš nám niečo o sebe?

Ahoj, mám 40 rokov a povolaním som game dizajnér, textár a prekladateľ. Som hlavne veľký športový fanúšik a vďaka tomu som sa vlastne dostal aj k PPM. Okrem toho, že šport sledujem v telke si aj sám rád zašportujem. Hlavne hrávam hokej a hokejbal. Mám rád klasický heavy metal a hard rock. Rád si pozriem dobrý sci-fi film alebo komédiu.

 

Ako dlho si v projekte PPM?

Takmer od začiatku. Ako dobrovoľník som pomáhal s prekladmi dávno predtým ako hra bola spustená, už od roku 2007. Po spustení hokeja v roku 2009 som sa stal normálne plateným členom tímu a je to od tej doby môj full time job. Keď som sa pridal už bola v podstate celá hra navrhnutá a ja som ani nemal ambíciu zasahovať do vývoja inak ako svojimi prekladmi. Ale Ivan (tuttle) už od začiatku chcel využiť moje športové znalosti a tak som sa časom stal game dizajnérom. V rámci PPM som navrhol zápasový engine hádzanej a basketbalu a tiež som navrhol viaceré vylepšenia a vyladenia hokejového a futbalového enginu.

 

Aké sú tvoje obľúbené hry a aké športy? Ako ťa ovplyvnili ako vývojára PPM?

Ja som stará škola a moje obľúbené hry už patria pomaly do múzea. V mladosti som rád hrával Starcraft, Age of Empires 2, Half-life, Need for Speed, ale samozrejme aj športové hry ako Colin McRae Rally, NHL, PGA Tour. Zo športov rád sledujem hokej, cyklistiku, vodný slalom, lyžovanie a mnoho ďalších. Samozrejme elementy, ktoré ma v mojich obľúbených hrách bavili sa snažím preniesť aj do hier, ktoré navrhujem. Pokiaľ ide priamo o PPM, tak som sa snažili nejaké prvky z NHL hier zaviesť aj do nášho manažéra. Ale to už bolo strašne dávno, takže už len ťažko lovím z pamäte nejaké konkrétne príklady.

 

V diskusiách sa často spomína taký mýtický nepolapiteľný faktor v hre, vžilo sa označenie NF (náhodný faktor). Je to niečo čím si nás v hre "obšťastnil", alebo je to ozaj iba mýtus?

To záleží od toho, čo si pod tým človek predstaví. Tie prepočty fungujú tak, že každý zápas je rozdelený na nejaké menšie udalosti. Každá udalosť v rámci zápasu sa počíta samostatne. Napríklad sa vygeneruje, že hráč X sa dostal do šance, vypočíta sa, že dostal prihrávku od hráča Y. Zoberieme príslušné atribúty týchto hráčov, porovnáme ich s atribútmi brankára a obrany a vypočíta sa aká je pravdepodobnosť, že to bude gól. Napríklad sa určí, že to bude gól v 10% prípadov. Ak generátor vygeneruje číslo, ktoré spadá do týchto 10%, tak to bude gól. Tieto pravdepodobnosti sú všetky exaktné kalkulácie, do ktorých nevstupuje náhoda. Tým pádom si dovolím tvrdiť, že v tomto zmysle je to naozaj simulácia reality, akurát značne zjednodušená oproti skutočnej realite. Stojím si za tým, že reálne športové výsledky nie sú o nič menej náhodné, ako tie naše. Kto videl zápas Kanada-Rakúsko na tohtoročných MS v hokeji, určite vie, o čom hovorím :).

  

Podelíš sa s nami o tvoj najobľúbenejší moment alebo spomienku spojenú s vývojom tejto hry? 

Mňa najviac bavilo navrhovanie a upravovanie zápasových enginov. Rád sa hrám s číslami a pri týchto simuláciách som hneď videl, aké dopady mali zmeny, ktoré som urobil. Naučil som sa popritom aj trochu programovať. Ale moje najlepšie spomienky spojené s PPM sa netýkajú vývoja, ale skôr toho, že som mal možnosť na rôznych PPM stretnutiach stretnúť veľa našich hráčov a porozprávať sa s nimi naživo. Som rád, že sme v časoch najväčšej slávy PPM cestovali do okolitých krajín ako Česko, Poľsko, Maďarsko a Slovinsko. Hlavne tie Slovinské stretnutia pri Ljubljane boli super. Hrali sme tam plážový volejbal aj futbal, grilovalo sa a bolo tam kopec zábavy.

 

Stretnutia sa už nekonajú tak často ako v minulosti, chýba ti to? 

Pravdupovediac ani netuším, či sa nejaké ešte organizujú. Už dávno nás nikto nezavolal na nejakú akciu. Nepovedal by som, že mi vyslovene chýbajú, ale na tie, na ktorých som bol spomínam len v dobrom.

  

Opísal by si nám najťažší problém, ktorý ste museli prekonať pri vývoji hry? 

Myslím si, že tie najväčšie problémy sa riešili ešte predtým ako som do tímu prišiel ja. Dlho trvalo kým sa vydala prvá hra a ľudia boli veľmi netrpezliví. Za seba môžem povedať, že najťažšie je uspokojiť čo najväčšiu skupinu hráčov. Bolo dosť náročné hráčom predať systém voľných hráčov ako niečo, čo je pre hru prínosom. Bolo náročné hráčov presvedčiť o tom, že zápasový engine nie je len generátor náhodných čísiel. Bolo náročné nastaviť ekonomiku hry, aby fungovala dlhodobo.

 

Systém voľných hráčov je považovaný za veľmi kontroverznú súčasť hry a nájde sa len málo manažérov, ktorí ho nekritizujú. Myslíš, že sa vám podarilo presvedčiť manažérov, že to je prínosom? 

Tak to naozaj neviem, ale myslím si, že hráči si na to zvykli. Samozrejme, že ten systém má aj nejaké nedostatky a keď sa niekto rozhodne, že chce skončiť s hrou, tak vie znepríjemniť život iným manažérom aj gamemasterom.

  

O práci gamemastra niečo viem 😊 a keď už sme pri práci, aký je tvoj typický pracovný deň? 

Začíname rannými mítingami, kde si povieme stav vecí a plán na aktuálny deň. Následne si pozriem maily a discord, či náhodou hráči nehlásili nejaké vážne problémy. Aktuálne pracujeme na našej najnovšej hre Summer Sports Mania, ktorá vyšla len pred pár dňami. Dosť veľa času trávim vývojom a ladením jednotlivých disciplín, ktoré sú súčasťou tejto hry. Momentálne vyvíjame disciplínu keirin, čo je vlastne dráhová cyklistika. Veľa času trávim aj testovaním našich hier a nahlasovaním bugov. Keďže som tieto hry navrhoval, viem presne ako majú fungovať a viem najlepšie povedať či je niečo bug alebo feature.

 

Je to teda tak, že celý vývoj sa presunul na Mánie? 

Určite si už všetci všimli, že do PPM sme nič nové nepridali už roky. Okrem Summer Sports Manie, máme aj špeciálny tím, ktorý vyvíja čisto mobilné hry a potom časť tímu, ktorý sa stará o eventy na našich najlepšie zarábajúcich hrách. Ja som jeden z mála ľudí vo firme, ktorý ešte dáva pozor na to, aby v PPM išlo všetko tak ako má. Hra ide z veľkej časti na autopilota, len sem-tam treba niečo riešiť. Ja osobne by som ale nebol proti, keby sa firma rozhodla urobiť úplne novú hokejovú manažérsku hru. Ak by som navrhoval takúto hru dnes, verím, že by bola už na úplne inej úrovni.

 

Zopár dobrých nápadov pre staré dobré športy na PPM vzišlo priamo z komunity. Jedným z príkladov, ktorý by sa v dnešnej dobe hodil je napríklad aplikácia. Uvažuje sa o niečom takom? Uvažuje sa vôbec o nejakých úpravách v PPM do budúcna, alebo je to už len o odstraňovaní bugov? 

PPM má obrovské množstvo rôznych obrazoviek. Sú to doslova stovky. Prerábať ich do mobilnej aplikácie pri aktuálnom príjme hry by bol veľmi stratový biznis. To isté platí aj o akýchkoľvek vylepšeniach. Už pomaly ani nemáme programátorov, ktorí pracovali na PPM. Drvivá väčšina našich aktuálnych programátorov ten kód nikdy nevidela a teda ani nemajú páru o tom, ako to vôbec funguje.

 

Rozoberali ste aj nejaké možnosti, ako pritiahnuť nových manažérov?

Nových hráčov sa snažíme dotiahnuť hlavne do našich nových hier. Marketing PPM už neriešime.

 

Máme to teda chápať tak, že sa môže stať, že PPM jedného dňa proste vypnete?

Vypnutie hry nie je aktuálnou témou. Všetky naše hry sa snažíme udržiavať pri živote. Pokiaľ ide o PPM, tak v obchodných podmienkach máme napísané, že prípadné vypnutie musí byť ohlásené minimálne rok dopredu. Čiže ak k tomu niekedy príde, tak to nebude zo dňa na deň.

 

Poskytol si nám aj nejaké fotky zo štúdia, je tam vidno aj niekoľko ľudí, prezraď koľko vás tam teraz je? 

Vo firme je okolo 60 ľudí. Keď som prišiel ja, tak sme boli piati. Pred rokom alebo dvomi nás ale bolo viac. Ťažké časy doľahli aj na nás a museli sme trochu zoštíhliť káder.

 

Aký je tvoj work-life balance? 

Moja práca ma síce baví, ale na konci pracovného dňa rád vypnem a venujem sa iným veciam. Nerád si ťahám prácu domov, ale občas je nutné zasiahnuť aj mimo pracovnej doby. Najhoršie to u nás majú programátori, pretože keď sa niečo pokazí, väčšinou len oni to vedia napraviť.

 

Čo by si na záver odkázal čitateľom? Prípadne máš pre nás nejakú pikošku zo zákulisia? 

Nerobte si ťažkú hlavu z prehier, v živote sú aj dôležitejšie veci. Poviem ešte niečo k tým fotkám. Majiteľ firmy Ivan je veľký zberateľ športových artefaktov. Na fotkách môžete vidieť podpísané dresy niektorých slávnych športovcov, ktoré sa mu podarilo získať. Väčšinou venované priamo jemu. Tieto dresy nám tu visia v kancelárii. Na jednej z fotiek tiež môžete vidieť stolný curling, ktorý tu občas hráme. Aj keď ja veľmi nie, pretože som v tom totálna lama :). Keďže Ivan sa pozná s mnohými športovcami, tak tu občas mávame zaujímavých hostí. Napríklad Rišo Lintner, Matej Beňuš, Ján Volko, Viktória Forster, Ondrej Rusnák alebo Zuzana Rehák-Štefečeková, ktorá mi pomohla pri navrhovaní disciplíny trap, ktorú si môžete zahrať v Summer Sports Manii.

 

Ďakujem ti za zaujímavý rozhovor. Snáď sa ešte niekedy znovu stretneme na nejakom stretnutí.