Ako bolo v Portugalsku
Na konci minulej hádzanárskej sezóny sa konali historicky prvé majstrovstvá sveta v tomto športe na PPM. Hostiteľom tohto sviatku sa stala krajina z Pyrenejského polostrova - Portugalsko. Organizačný tím turnaja pripravil pre účastníkov 6 paluboviek s kapacitou nad 2200 divákov, z toho najväčšia z nich - Pavilhão 8 de Maio, mohla privítať až 2600 fanúšikov.
Tímy, ktoré prešli kvalifikáciou, boli rozdelené do 4 skupín po 6 družstiev. Hádzanári Slovenska sa dostali do skupiny D, kde čelili tímomČeska, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Belgicka, Lotyšska. Poďme sa pozrieť, ako to teda v Portugalsku prebiehalo.
Skupina 1
V skupine 1 sa o víťazstvo pobili tímy Talianska a Maďarska. Vo vzájomnom zápase boli úspešnejší Taliani, no v konečnom účtovaní skupiny na tom boli vďaka priaznivejšiemu skóre lepšie naši južní susedia. Na treťom mieste sa umiestnili Chorváti a o posledné postupové miesto zviedli boj Španieli a Srbi. Opäť rozhodovalo skóre, ktoré pomohlo do osemfinále srbskej repre. Mužstvo Rakúska nedokázalo získať ani jednu výhru a turnaj zakončilo s úplne najhorším skóre.
Skupina 2
Tejto skupine znova vládol tím zo strednej Európy a to tím Poľska, ktorý mal na konte 4 víťazstvá a jednu prehru, ktorú utrpeli v dueli soŠvédskom. Práve Škandinávci sa umiestnili druhí pred Francúzskom. Krajina galského kohúta obsadila tretiu pozíciu i vďaka remíze s Dánskom, jedinou remízou v skupine. O postupové miesto si to rozdala Kanada (mimochodom jediná zúčastnená krajina mimo územia starého kontinentu) a Ukrajina. Napokon boli úspešnejší reprezentanti javorového listu (asistentom tamojšej repre ja aj u nás známy canucks357, ktorého články v magazíne pravidelne uverejňujeme), ktorý strelili o 10 gólov viac ako ich súperi, keďže v počte inkasovaných gólov to bolo vzácne vyrovnané. Posledným tímom tabuľky skupiny 2 boli Dáni.
Skupina 3
Táto skupina bola najvyrovnanejšia zo všetkých štyroch, pretože rozdielom medzi prvým tímom a piatym boli len dva body. Najlepšie z tejto situácie vyšli Bulhari (7 bodov), o skóre pred Bielorusmi. Domácemu tímu sa podarilo postúpiť z tretej priečky a postup si uchmatli ajRusi, ktorí vytlačili Helvétov na piate miesto. Beznádejne poslední boli v tejto skupine Turci.
Skupina D
A konečne naša reprezentácia. Tá sa v prvom zápase na MS stretla s výberom Lotyšska. V bráne nášho výberu dostal od manažéraMr.Swiftika dôveru Jarolím Gúčik. Od začiatku sme sa s Lotyšskom preťahovali o vedenie v zápase, od 5. minúty však prebrali vedenie hráči pobaltského štátu. Mr.Swiftik si po sérii 3 inkasovaných gólov za sebou zobral v 9.minúte oddychový čas. Lotyšov tento ťah však nezastavil a vedenie si udržiavali až do konca polčasu, kedy to bolo o 2 góly - 12 : 14. Cez prestávku manažér naordinoval svojim zverencom zmenu taktiky, na postupné útoky a vyváženú streľbu. Toto nastavenie zabralo, Slováci sa okamžite chopili iniciatívy a nielen že stav vyrovnali, dokonca sa dostali do vedenia. Na konci duelu sme boli lepší o 5 gólov - 28 : 23, v 2. polčase sme dovolili lotyšskému mančaftu len 9 presných zásahov. Najväčšiu pochvalu za tento zvrat a historicky prvé slovenské víťazstvo si nepochybne zaslúžili náš gólman, ktorý si udržal famóznu 48 % úspešnosť zákrokov a spojky Štefan Golmic (6 G a 2 A) a Mário Satury ( 7G a 3A). Vyzdvihnúť treba i defenzívnu spojku Ivana Výseka, ktorý získal 3 lopty a jednu strelu zblokoval.
Ďalším súperom slovenského tímu boli Slovinci. Počas celého prvého polčasu tohto zápasu sme boli lepším tímom, avšak Slovinci hrali veľmi efektívne. Z 19 striel dali 16 gólov, čo nebola najlepšia vizitka slovenských, proti Lotyšom excelentných, brankárov. Opäť to teda bol vyrovnaný prvý polčas, kedy každý chvíľku ťahal pílku. Do prestávky sme mierili s jednogólovým náskokom - 16:17 a slovenských hádzanárov čakal ťažký druhý polčas. Do toho vstúpili s úplne zmenenou taktikou, tak ako aj súper. Rozdiel si udržiavali na konštantných hodnotách, najviac sme viedli o 4 góly. Viackrát Slovinci znížili na rozdiel jedného gólu, ten dôležitý vyrovnávajúci krok však zvládnuť nedokázali a vyhrali sme 28 : 30. Dnes sme sa nemohli až tak spoľahnúť na brankársky tandem, potiahol nás opäť raz výborný Štefan Golmic (7 G a 4A) a skvelú prácu odviedol aj pivot Štefan Gajdošík. V obrane zahral skvele Emil Kočifaj, zaznamenal 2 bloky a 2 získané lopty.
Pred zápasom s Belgičanmi nastala menšia zmena, do brány sa od začiatku postavil Marián Sadílek. Duel sme začali výborne a prinútili sme belgického trénera vziať si time-out už vo štvrtej minúte. Belgičania hru čiastočne vyrovnali, priebeh hry však Slováci neustále kontrolovali. Ku koncu prvej časti zápasu však súper zatlačil ešte o čosi viac a znížil na rozdiel 2 gólov. Na začiatku druhého polčasu slovenských fanúšikov Belgičania trocha vystrašili, keď zaostávali už len o gól. Naši chlapci zvrat nepripustili a zvyšok zápasu opäť kontrolovali a postupne svoj náskok, i napriek početným vylúčeniam, zveľaďovali. Nakoniec z toho bola výhra 33 : 26 a takmer istý postup do play-off, ktorý sa po odohraní zvyšných zapasov skupiny potvrdil. Na víťazstve sa najväčšou mierou podieľali znova brankári, ktorí sa po horšom dni vybičovali k skvelému výkonu, Marián Sadílek vychytal 35 % a Jarolím Gúčik dokonca 50% striel. Obrovskú pochvalu si zaslúžili defenzívny pivot Michal Driapsa, ktorý k skvele odvedenej obranárskej robote (1 ST, 2 bloky), skóroval 4-krát, a aj Mário Satury, so 7 presnými zásahmi a 3 nahrávkami 3. hviezda zápasu i najproduktívnejší hráč slovenského tímu v tomto dueli.
Na duel s Bosnou a Hercegovinou sa slovenský manažér rozhodol šetriť energiu hráčov národného tímu a nariadil veľmi nízku dôležitosť. To však nezabránilo našim reprezentantom mieriť za víťazstvom, i proti Bosniakom hrajúcim na VV. Začiatok zápasu sme mali lepší ako súper. Okolo 12. minúty prevzali iniciatívu hráči Bosny a 2 trojbodovými sériami si uzurpovali vedenie, ktoré až do konca polčasu držali na 2 góloch, 12 : 14. Do druhého polčasu slovenský tím vstúpil so zmenenou taktikou a úplne ho ovládol. Bosniaci mali obrovský problém prekonať Jarolíma Gúčika, ktorý opäť podal výkon na hranici geniality. Z 18 striel pustil iba 8 gólov, čo činilo famóznu 55,5 % úspešnosť. Naši útočníci zaznamenali výborných 14 presných zásahov ,z čoho pramenila výhra 26:22. Budem sa znova opakovať, ale najlepším mužom nášho družstva bol brankár Jarolím Gúčik so 42% úspešnosťou. Pochvalu si zaslúžil znova Štefan Golmic a aj ľavé krídlo Pavel Myška, obaja si pripísali 9 bodov (6G a 3A). V defenzíve vynikli Karol Zimmermann – 1ST a 2 bloky a Michal Driapsa- 3 bloky.
V zápase s našimi bratmi Čechmi sme opäť šetrili energiu a kvalitnejší súper dokázal tento fakt patrične využiť. V oboch polčasoch boli lepším tímom a takmer od začiatku si budovali vedenie, ktoré na konci 1. polčasu činilo stav 18 : 11. Druhý polčas bol už vyrovnanejší, keďže Česi stiahli dôležitosť na normálnu, stále však boli aktívnejší. Zvíťazili v ňom o 2 góly, celkovo 34 : 25. Jarolím Gúčik, ktorý odchytal celé stretnutie, vychytal 29 percent striel. Najlepší strelec slovenského výberu, žiadne prekvapenie, Štefan Golmic zaznamenal 13 bodov - 8+5. Marcel Macourek nebol úspešný v streľbe (len jeden gól), pripísal si však 7 nahrávok.
Slovensko skončilo v skupine prvé za 8 bodov, nasledované Českom so 6 bodmi, ktoré lepším skóre predbehlo Bosnu. Slovinci nastrieľali viac gólov a inkasovali menej ako Belgicko, najmä vďaka skvelému koncu turnaja, kedy vyhrali až posledné 2 stretnutia, a tak ich z turnaja vyradili. Z posledného miesta tejto skupiny sa domov porúčalo Lotyšsko s 1 víťazstvom.
Play-off
Po základnej časti nastal čas, v ktorom ide o všetko. Play-off, kde o radosti, resp. smútku rozhoduje jeden zápas. Slovenskému tímu sa na ceste do štvrťfinále postavili ruskí bohatieri. Naši chlapci boli vo skvelej forme a chystali sa ju v tomto stretnutí zúročiť. S ruským tímom sme sa od úvodného hvizdu preťahovali o vedenie a nakoniec to boli reprezentanti Slovenska, ktorí do šatní mierili s lepšou náladou. Prvý polčas skončil 16:14. Zaslúžene. Strelecky boli naši hádzanári aktívnejší. To, čo sa však odohralo na začiatku druhej polky, šokovalo azda všetkých priaznivcov, vrátane Mr.Swiftika. Rusi na nás vybehli ako uragán. Sériou 7 gólov, ktorú nezastavil ani time-out, prevzali opraty duelu do rúk a postup sa nám poriadne vzdialil. To by však neboli slovenskí junáci, keby nezabojovali a nedali do posledných 20 minút všetko, aby sa im podarilo nepriaznivý vývoj zvrátiť. Postupne sme sa gól po góle doťahovali, v 59:30 strelil Golmic gól, ktorý znamenal stratu iba jedného bodu. Bolo však neskoro a po uplynutí 60 minút sa sny o titule z MS rozplynuli. V druhom polčase bolo Rusko lepšie takmer v každom ohľade. V takomto zápase sa ťažko hľadajú pozitíva, napriek tomu ich niekoľko na našej strane predsa len bolo. Štefan Golmic opäť ukázal svoju prominentnú rolu v slovenskom mužstve a zaznamenal 12 presných zásahov a 3 asistencie, teda viac ako polovica našich gólov mala jeho rukopis. Treba povedať, že ani gólmani nechytali zle, Jarolím Gúčik 34 % a Marián Sadílek 44 %. V obrane môžeme vyzdvihnúťMichala Driapsu, ktorý zaznamenal 1 ST a 4 bloky. Rusov k postupu priviedla výborná ľavá spojka Kiril Boytsov s bilanciou 9+4.
Manažéra nášho tímu som požiadal o vyjadrenie sa k pôsobeniu Slovenska na MS v Portugalsku a takto zneli jeho slová :
Mr.Swiftik: Našu prvú účasť na MS by som zhodnotil ako veľké sklamanie. Všetko išlo hladko, kvalifikáciu sme zvládli viac-menej bez problémov - až na jeden zápas sme ju odohrali s B zostavou, do MS sme nastúpili s takmer 100% energiou a ako papierovo najsilnejší tím.
Vstup do základnej fázy bol priam ako splnený sen.
Prvý zápas sme odohrali v pozícii domáceho tímu proti Lotyšsku. Po nie veľmi vydarenom prvom polčase chlapci v druhej polke zabrali naplno a zápas sme otočili. Vyhrali sme s prehľadom 28:23.
Druhý zápas sme odohrali proti neskoršiemu majstrovi sveta - Slovinsku. Naši brankári si zobrali deň voľna, keď chytili spolu len 8 z 36 striel. Zápas sme však aj vďaka streleckej prevahe zvládli a uchmatli sme ďalšie cenné 2 body.
Tretí zápas sme odohrali proti papierovo asi najslabšiemu tímu našej základnej skupiny - Belgicku. Aj keď sme boli papierovým favoritom, nechceli sme nič nechať na náhodu, chceli sme si predčasne zaistiť postup a tak sme šli do zápasu naplno. Chlapci sa na neho dobre pripravili aj po taktickej stránke a tak sme mali po troch zápasoch zaistený postup do vyraďovacej fázy.
Keďže sme mali postup už istý, posledné dva zápasy sme sa rozhodli z taktických dôvodov šetrenia energie vypustiť. Na naše veľké (milé ) prekvapenie sme vyhrali aj štvrtý zápas v rade proti nášmu kvalifikačnému súperovi z Bosny a Hercegoviny. Napriek priradeniu veľmi nízkej dôležitosti sme súpera prehrali v útoku aj obrane a tak sme sa mohli tešiť z víťazstva 26:22. Stali sme sa tak jasným víťazom základnej skupiny č. 4.
V poslednom zápase proti bratom Čechom už prišla očakávaná prehra, ktorá nás však nemrzela. S ušetrenou energiou sme uhrali výsledok 34:25.
Možno aj naše jasné víťazstvo základnej skupiny sa nám stalo v ďalších bojoch osudné. Dostali sme totiž jedného z najťažších súperov - Rusko, po týchto MS moja nočná mora.
Prvý polčas sme začali dobre. Súpera sme prestrieľali 25:21 a vyhrali sme ho 16:14. Absolútne sme však prepadli začiatkom druhého polčasu, kedy sme z mne doteraz nepochopiteľných dôvodov obdržali sériu 7 gólov v rade. Chlapci ku koncu zabrali, no stratu zo začiatku druhého polčasu už nedobehli a tak sme zápas prehrali 27:28. V zápase ma sklamal najmä výkon jedného z našich kľúčových hráčov Marcel Macourek, ktorý premenil len 1 strelu zo 7.
Nemôžeme sa na nič vyhovárať - ak sme chceli titul, mali sme zdolať každého. No nevyšlo to. Po skvelom úvode to nemôžem nazvať inak, ako jedno veľké sklamanie. Aj napriek nepotešivému výsledku som dostal dôveru aj v tejto sezóne, za čo veľmi ďakujem. Snáď vás nesklamem a dosiahnem o niečo lepší výsledok.
Na záver trochu štatistiky:
Líder našej brány Jarolím Gúčik dosiahol celkovú úspešnosť zákrokov 36.8%, keď kryl 71 z celkového počtu 193 striel.
Našim najlepším strelcom, nahrávačom a aj najlepšie bodujúcim hráčom sa stal Štefan Golmic, ktorý v 6 zápasoch nastrieľal 44 gólov, prihral na 21 a dosiahol celkovo skvelých 65 bodov.
Onedlho sa môžete tešiť na rozsiahlejší rozhovor s reprezentačný manažérom, kde sa dozviete niečo viac o tohtoročnej nominácii do NT i vyhliadkach do tejto sezóny. My sa poďme pozrieť, ako to v Portugalsku celé dopadlo.
Osemfinále
Bosna a Hercegovina 34:25 Bielorusko
Portugalsko 30:27 Česká republika
Šťvrťfinále
Poľsko 37:30 Bosna a Hercegovina
Semifinále
Boj o tretie miesto
Finále
Vo finále historicky prvých MS v hádzanej sa stretli Poľsko a Slovinsko. Zatiaľ čo Poliaci šampionátom prešli suverénne a na ceste sem zaváhali len raz, účasť Slovincov sa brala ako menšie prekvapenie, najmä vzhľadom na to, že zo základnej skupiny postúpili s poriadne odretými ušami. Svojou púťou v play-off si však vybudovali rešpekt, a tak rozhodujúci zápas nemal favorita. Úvodný hvizd zaznel v nedeľu 27.4. presne o 19:30. Do duelu vstúpili lepšie Slovinci a v 5. minúte to bolo 2:4. Poľská odpoveď nenechala na seba dlho čakať a naši severní susedia stav otočili a v 17. minúte viedli o 2 presné zásahy oni, 10:8. Od tohto stavu získalo znova prevahu slovinské družstvo, tromi gólmi v rade prevzali vedenie a to si v podobe stavu 14 : 16 udržali až do konca prvej polovice stretnutia. Do šatní išli družstvá s vedomím, že všetko je otvorené a stať sa môže čokoľvek. Po začiatku 2. polčasu si Slovinci držali svoj náskok, až kým neprišla po 40. minúte stretnutia trojgólová séria poľského družstva a v 44. sa začínalo od začiatku. Rozhodujúci moment zápasu nadišiel 10 minút pred koncom. Tentoraz zaznamenali tri presné zásahy za sebou Slovinci a z tohto úderu sa Poliaci spamätať nedokázali, o to viac, keď po ich strelenom góle inkasovali ďalšie 3 v rade. 180 sekúnd pred koncom to bolo 24:30 a o šampiónovi bolo prakticky rozhodnuté. Nič na tom nezmenila ani 3-bodová šnúra Poľska. Po poslednom hvizde sa strhla obrovská radosť slovinského družstva, ktoré svoju cestu zakončilo výhrou a má právo hrdiť sa titulom 1. majster sveta a tento úspech im už nikto nezoberie.
Sláva víťazom, česť porazeným. Portugalsko pripravilo skvelý šampionát, z ktorého s najlepším pocitom odchádza Slovinsko. Zo slovenského pohľadu znamenal tento šampionát sklamanie, národný tím však má nepochybne na čom stavať. Dôveru na ďalšiu sezónu dostal tohtosezónny asistentMr.Swiftik, takže kontinuita práce v národnom tíme je zaručená. Už len držať palce, aby sa pretavila v úspech a na konci 4. ročníka hádzanej na PPM sme mohli napísať článok (minimálne) o medailovom zásahu. Nakoniec si pozrite individuálne štatistiky.
Najlepší strelec : Tomasz Pieprzowski - 86 gólov, 11. Štefan Golmic - 44 gólov
Najlepší nahrávač : Enej Beršnjak - 34 asistencii, 16. Štefan Golmic - 21 asistencii
Najlepší brankár : António Proenca - 79 zákrokov, 4. Jarolím Gúčik - 71 zákrokov
Najviac získaných lôpt : Maxim Malahov a Bruno Travassos - 16 ST, 17. Ivan Výsek - 9 ST
Najlepší blokár : Dinko Lulič a László Csukás - 13 BS, 6. Michal Driapsa - 10 BS
Adeus!
Μοιραστείτε στο Facebook Μοιραστείτε στο Twitter Μοιραστείτε στο MySpace