Ώρα:

Οι ομάδες σας:
Επικοινωνία
Public account
  PRO Ζώνη
1330 μονάδες
Αγοράστε μονάδες
Βρίσκεσαι σε δημόσιο λογαριασμό. Εάν θέλεις να παίξεις το παιχνίδι η να συμμετέσεις στη συζήτηση, πρέπει να συνδεθείς. Αν είσαι νέος χρήστης, πρέπει πρώτα να εγγραφείς.

  PowerPlay περιοδικό

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak – 2. Interjú az Íjásszal


E cikksorozat réges-régi cikkeiből mára sajnos eltűntek a képek, ábrák és táblázatok. Az esetek többségében a linkek sem működnek már. A cikkek így teljesen értéktelenek, ezért döntöttem úgy, hogy felújítom őket, még akkor is, ha már nem aktuális, vagy egyenest nem érvényes, ami le van írva bennük.

Ez egy nagyon hosszú interjú, mert hát Robin szeret beszélni, de az is tény, hogy érdekes a mondandója. A cikk 2010 10.15.-én jött ki eredetileg.
Ez a cikk megváltoztatta a PPM gazdaságát, mivel az alapító tagok megijedtek ezektől az előrejelzésektől és olyan változtatásokat iktattak be, hogy a megjósolt csődök ne következzenek be. Sajnos nagyon sok pénzt öntöttek bele a jégkorongba, ezért a cikkben leírtak érvénytelenné váltak… Persze nem minden.

A pirossal írt jegyzetek nem voltak benne az eredeti cikkben.

Ez a cikksorozat főleg az elvetemült menedzsereknek szól, olyan dolgokkal foglalkozik, amiket nem találtok meg az útmutatóban, viszont egyszerű, vagy hosszú távú megfigyelésen alapszanak. Statisztikák, képletek, működési elvek, elméletek. Nem kell készpénznek venni, de érdemes rajtuk elgondolkodni.

 Ma egy interjúban mutatom be egy nagyon érdekes, és tájékozott ember előrelátásait a PPM jégkorong jövőét illetően. Mi vár ránk a következő két szezonban? Mit tegyünk a csőd elkerülése érdekében? Milyen létesítményeket érdemes, és milyen szintre felépíteni?  Mi az az NP? Lesznek-e "mega csapatok"? Ezekre a kérdésekre ismerhetitek meg Robin Archer véleményét, akinek már így, a elején szeretném megköszönni az kimerítő válaszait minden kérdésemre!

 

 

Az egyik kedvenc fórumomon több ízben is említetted, hogy a PPM jégkorong második fázisa már kopogtat az ajtónkon. Mi lesz ez a második fázis? És miben különbözik az eddigitől?

 

Robin Archer

Úgy, mint ahogy a kapitalizmus is keresztül megy a három fázisán, ennek a játéknak is, mely a vagyon funkcióira van alapozva, lesz legalább három. A kapitalizmusban a szabad versenyről, a nemzeti tőkepiaci oligarchiáról van szó, a harmadik fázis pedig a nemzetfeletti (globális) tőke. A PPM jégkorong első fázisa szintén a szabad verseny, amikor még mindnyájunknak elég pénzünk van a csapatunk infrastruktúrájának fejlesztésére (stadion, létesítmények), mint ahogy játékosok és alkalmazottak vásárlására is. Ennek az első fázisnak abban a pillanatban lesz vége, mikor a fix költségeink (játékosok, alkalmazottak fizetése, stadion, és létesítmények napi karbantartási díja) elérik a fix bevételeink (szponzor pénz, TV-jogok, esetleg VIP páholyok) értékét. A következő szezonban (6. szezonban) már érezhető lesz ez a fázisok közti átmenet, mikor is már nehéz lesz összekaparni elegendő pénzt további jelentősebb befektetésekre a stadionba vagy a létesítményekbe. Vagy ezek a befektetések már jelentősen kockázatosabbak lesznek, mint idáig.

Az első fázisváltásra a legalsóbb (V.-VI.) ligákban kerül sor, majd ez a folyamat a ligaszinteken felfelé fog haladni, az I. és II. ligákat valószínűleg csak a 7. szezonban éri majd el. Ettől a pillanattól mindnyájunknak figyelnünk kell majd a pénzügyeinkre, és aprólékosan betervezni a költségvetésünket minimum egy szezonra előre. A rossz gazdálkodás, vagy a csapat hosszabbtávú gyenge szereplése, lehetnek a csőd előjelei ebben a játékban.

Továbbá szét kell majd választanunk a pénzügyeinket két alapcsoportba, méghozzá a „fix" és a „bizonytalan"-ra (jegyár bevétel, játékos és alkalmazott eladás, emléktárgyakból, játékosaink statisztikájából, vagy a csapat végső helyezéséből befolyt összegek). Ezeket a bizonytalan bevételeket érdemes lesz félretenni játékos vásárlásra és a szükségszerű kiadásokra, figyelemmel a nem védett piacra (hogy meg tudjuk tartani csapatunkban a saját játékosainkat). A sportakadémiából érkezett ifik közt, és azon csapatok szükségei közt, amelyek már most is rendelkeznek 500 ÖÉ feletti játékosokkal a jövőben nagy szakadék jön létre. Az ifiket nem lehet majd egyszerűen beépíteni a csapatba a 700 ÖÉ-kű játékosok közé (mivel ezzel jelentősen meggyengítenék a csapatot), ezért nem marad más lehetőségük, mint a piacon vásárolni kész játékosokat. És pont ilyen a vásárlásokra fog szolgálni minden, ami nem a fix bevételekhez tartozik. A fix bevételekből meg a fix kiadásokat fog kelleni finanszírozni (a létesítmények és a stadion napi költségét + a játékosok és alkalmazottak fizetését).

A játék elején még az alacsony szintű akadémiákról is jobb játékosok jöttek, mint amelyeket az alapcsapattal kaptuk. Azonnal bevethetőek voltak. Ahogy épültek a SA szintek, egyre erősebb játékosok jöttek, ezért még az 5. szezonban is simán beállhattak a 15 évesek az alapcsapatba.

 

Vannak arra valamilyen bizonyítékaid, hogy a fix kiadások utolérik a fix bevételeket? Mostanáig a szponzor pénzek mindig elegendő mértékben emelkedtek ahhoz, hogy bőven jusson belőlük pénz a fejlesztésekre...

 

Robin Archer

Természetesen vannak bizonyítékaim. Köztudott tény, hogy a PPM jégkorongban a lehetséges legmagasabb szponzorajánlat 60 millió hetente. Ez azt jelentené, hogy egy szezonra a szponzor és TV jogdíjból közel egy milliárd állna a csapat rendelkezésére. Ez a bevétel viszont a szponzorajánlatok idejében a csapatnál a maximális elérhető 600 CsÖÉ-et feltételezné. Csak nehezen lehet elképzelni, milyen bonyolult lesz (majd valamikor a játék 3. fázisában), még a legjobb csapatok számára is, bebiztosítani szezononként 180 pontot a CsÖÉ-hez. Ugyanis ennyire lesz szükségük a szezonvégi csökkenés után (-30%).

A csapatok túlnyomó többségének nagy gondot fog okozni a CsÖÉ-et legalább 400 ponton tartani, már az 500 CsÖÉ is csak az országok elit csapatainak lesz elérhető. A 400 körüli CsÖÉ a csapatszámára kb. 200 - 250 milliót biztosít majd egy szezonra, és ha kiszámoljátok milyen szintű létesítményeket (alkalmazottakkal együtt) lehet ebből majd feltartani, rájöttök, hogy messze nem mindent lehet majd felépíteni 15-ös szintre, sőt még csak nem is mindent lehet 14-es szintre emelni. Az igazság az, hogy az optimális szint a többségünk számára a 13-as körül lesz, kivételesen némelyik létesítményt, mint EK, RK, SA (vagy HR) a 14-es szintre tudjuk emelni.

Kissé más a helyzet a stadionnal. A stadionba fektetett pénz ugyanis, a csapat eredményeitől függően, idővel megtérül. Ezért ez hosszútávon egy effektív befektetés, mivel minden esetben megtérül, még ha lassan is. Ennek ellenére le kell szögeznem, hogy bármelyik típusú multifunkciós lelátó költségei már annyira magasak, hogy jelentősen hozzájárulnak a fix bevételek, és fix kiadások kiegyenlítődéséhez.

És még itt vannak a játékosok fizetései. Pont az elkövetkező két szezonban érik el a legnagyobb növekedést, és ez is besorakozik a lényeges nagyságú kiadások közé. Ez viszont semmi sem lesz az alkalmazottak fizetés növekedéséhez, a kiszámolásukhoz használt exponenciális funkciónak köszönhetően a növekedés sokkszerű lesz, és nagyon körültekintőeknek kell majd lennünk, hogy ezt az alkalmazott bérnövekedést épp bőrrel megússzuk legalább két alkalmazottal minden létesítményben.

A csapatom számára kiszámoltam a létesítmények optimalizációját (alkalmazottakkal együtt), így a lehetséges további invesztíciókat is a stadionba. Viszont a 6. szezonban szükségszerű lesz fiatal, perspektív, és jó minőségű játékosokkal is erősíteni a csapatot, és beépíteni őket az alapcsapatba. Miért pont a 6. szezonban? Mindenek előtt azért, mert a későbbiekben, mikor már átlépünk a második fázisba, ez már valóban nagyon nehezen fog menni, mivel nagyon kevés szabad tőkénk lesz. Úgy gondolom, hogy a játék második fázisában a piaci árak stagnálni fognak, aminek a hatására nehezebb lesz a csapatunk számára bebiztosítani a pénzt játékosok eladásával.

Létrejön itt egy érdekes paradoxon, mikor is a csapatok az eddigi legnagyobb szponzorpénzeket fogják kapni az újraindítás óta, miközben csak nagyon kevés pénz fog állni a rendelkezésükre. És igazán jól át kell majd gondolni mibe invesztáljuk ezt a kevés pénzt, miközben a játéknak minden egyes eleme (stadion, létesítmények, játékosok, alkalmazottak) éhesen fog fejlesztésért könyörögni. Csak rajtunk múlik, hogyan vészeljük át a 2. fázisnak a kezdetét. Fel kell készülnünk arra a tényre, hogy ezen túl állandó pénzhiány nyomása alatt fogjuk menedzselni a csapatunkat, és továbbra is mindenekelőtt az lesz a feladatunk, hogy fejlesztjük a csapatot.

Csak azok, akik ebben a pénzhiányos helyzetben is biztosítani tudják majd a csapat fejlődését, gondolhatnak majd a harmadik fázisban a legfelsőbb helyekre a saját országuk élvonalában. Ezúttal már stabil pénzüggyel lesz alátámasztva a csapatuk teljesítménye, és elkezdenek létrejönni a mega csapatok (amelyek tartani tudják majd hosszútávon az 550 CsÖÉ-et, egy milliárdos évi forgalommal a játékos eladást is beleszámolva).

Ilyenféle titánokból több száz lesz itt, és teljes körű munkaállományt fog ez jelenteni e csapatok menedzsereinek :-).

A változtatások, melyek kidolgozására egyébként Robint kérték fel, teljesen megváltoztatták a fent leírtakat. A bajnoki pontokért nagyobb CsÖÉ növekedést vezettek be, különféle feljutási bónuszokat (pénz és CsÖÉ) vezettek be. Ezért az egykor maximálisnak gondolt 600 csapat összérték (ami csak elméletileg lehetett volna elérhető) ma már nem számít túl magasnak. A csapatom egykor súrolta a 750-et, ami azt jelentette, hogy kb. 230 pontot kellett pótolnom szezononként. A változások bebiztosították, hogy ne legyünk pénzszűkében így a piaci árak is az égbe szöktek. Kár, sokkal érdekesebb lett volna a játék, ha nem nyúlnak bele.

 

 

Itt most félbe szakítom az interjút egy táblázat erejéig. A hitetlenkedők (magamat is beleszámítva) kedvéért itt egy fiktív 7. szezonbéli átlag csapat fix kiadásainak összegzése. Mindenkinek persze más-más az elképzelése az ideális létesítmény szint elosztásáról, ezért számoljátok ki magatok szerint, mennyi fér majd bele a költségvetésetekbe. Szándékosan próbáltam minél többféle szintet, minél többféle hatású alkalmazottakat összehozni a táblázatomban, hogy akár ránézésre is variálhassatok egyet fel, vagy le.

 

Stadión

 

Fenttartási díj

 

 

 

 

 

naponta

hetente

évente

Nagy ülőhely

600

A szektor

36 000

252 000

4 032 000

Nagy ülőhely

600

B szektor

36 000

252 000

4 032 000

Nagy ülőhely

600

C szektor

36 000

252 000

4 032 000

Nagy ülőhely

600

D szektor

36 000

252 000

4 032 000

Nagy ülőhely

600

E szektor

36 000

252 000

4 032 000

Nagy ülőhely

600

F szektor

36 000

252 000

4 032 000

Nagy ülőhely

600

G szektor

36 000

252 000

4 032 000

Nagy ülőhely

600

H szektor

36 000

252 000

4 032 000

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

288 000

2 016 000

32 256 000

 

 

 

 

 

 

 

Tartozékok

 

Fenttartási díj

 

 

db

 

 

naponta

hetente

évente

 

16

 

Büfék

24 480

171 360

2 741 760

 

8

 

Éttermek

12 240

85 680

1 370 880

 

0

 

VIP páholyok

0

0

0

 

16

 

Médiaközpontok

24 480

171 360

2 741 760

 

16

 

Szurkolói boltok

24 480

171 360

2 741 760

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

85 680

599 760

9 596 160

 

 

 

 

 

 

 

Stad.fejlesztések

 

Fenttartási díj

 

 

szint

 

 

naponta

hetente

évente

 

4

 

Parkoló

16 000

112 000

1 792 000

 

4

 

Eredményjelző tábla

32 000

224 000

3 584 000

 

4

 

Jégminőség

32 000

224 000

3 584 000

 

4

 

Fény és hang technika

32 000

224 000

3 584 000

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

112 000

784 000

12 544 000

 

 

 

 

 

 

 

Létesítmények

 

Fenttartási díj

 

 

szint

 

 

naponta

hetente

évente

 

14

 

Edzőközpont

183 000

1 281 000

20 496 000

 

14

 

Regenerációs központ

183 000

1 281 000

20 496 000

 

13

 

Gazdasági és HR osztály

113 100

791 700

12 667 200

 

11

 

Karbantartó központ

26 700

186 900

2 990 400

 

10

 

Oktatási központ

43 200

302 400

4 838 400

 

13

 

Sportakadémia

113 100

791 700

12 667 200

 

12

 

Orvosi központ

69 900

489 300

7 828 800

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

732 000

5 124 000

81 984 000

 

 

 

 

 

 

 

Ebből a karbantartási központ + gondnokok megspórolnak:

-334 862

-2 344 034

-37 504 544

 

 

 

 

 

 

 

Alkalmazottak

 

Fizetés

 

db

1.skill

2.skill

 

naponta

hetente

évente

2

100

100

Edzők

400 000

2 800 000

44 800 000

2

90

90

Gyúrók

291 600

2 041 200

32 659 200

2

0

100

Menedzerek

200 000

1 400 000

22 400 000

2

50

50

Stadion gondnokok

50 000

350 000

5 600 000

0

 

 

Oktatók

0

0

0

2

80

80

Sportigazgatók

204 800

1 433 600

22 937 600

2

70

70

Orvosok

137 200

960 400

15 366 400

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

1 283 600

8 985 200

143 763 200

 

 

 

 

 

 

 

Játékosok

 

Fizetés

 

 

 

 

 

naponta

hetente

évente

 

Ezt csak saccolni tudom

150 000

1 050 000

16 800 000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összes fix kiadás

2 316 418

16 214 926

259 438 816

 

 

 

 

naponta

hetente

évente

 

 

 

Robin becslése szerint egy átlag csapat fix szezonbéli bevétele (szponzor pénz + TV jogok kb. 200 - 250 millió. Ez heti 12 500 000 - 15 625 000 pénzt jelentene. Ez bőven el fog fogyni a fix kiadásokra :-)

 

Tehát, ha a fix bevételeinket nem tudjuk majd a csapat fejlesztésére használni, a második fázis a játékos kereskedők paradicsoma lesz?


Robin Archer

Játékos kereskedők paradicsoma a PPM sosem volt, és nem is lesz. A kereskedelem korlátozása szinte tökéletesen meg van oldva, a százalékos terhelés nagyon progresszívan nő az eladások számával. A jó minőségű, egyre magasabb ÖÉ-el rendelkező ifik piaci ára szédületesen növekszik, viszont pont ezért az ilyen üzletekből levont büntető adó abszolút értéke is egyre magasabb. Ezzel csökken a kereskedők haszna, és növekszik a rossz üzlet kockázata is. Továbbá a fizetések növekedésével eljön az az idő, mikor már nem lesz érdemes negyvennél több játékost tartani, ez már jelentősen terhelné a csapat pénzügyeit. Pont a 2. fázis fog majd arra sarkalni minket, hogy fiatal jó minőségű és magas potenciállal rendelkező játékosokkal töltsük meg a csapatunkat. 30 játékos lesz az optimális létszám.

Más oldalról nézve viszont a játékos piacon szerzett bevétel lényeges bevételi tétel lesz, ezért azok is, akik az első fázisban nem igen foglalkoztak a játékos kereskedelemmel, rá lesznek kényszerülve arra, hogy belekezdjenek. Az ilyesféle üzletelés nélkül lehetetlen lesz stabilan tartani a csapat erőt, esetleg növelni azt, viszont ez elengedhetetlen lesz a ligában maradáshoz és ezzel a szponzori ajánlatok magasságának megtartásához. A szponzor pénz magassága limitálja a csapat infrastruktúráját (azaz ha kiesünk, bontanunk kell), ami megint hatással van a csapat erősségére (edzés, ifik érkezése, stb.) Ebben a kör-körös mechanizmusban csak három út ál előttünk. Állandóan növelni a csapat teljesítményét, erősödni, és eredményeket érni el, stagnálni, vagy gyengülni, ami viszont mindig negatív hatásokat hoz a csapat pénzügyeire.

A 2. fázisban alapelv lesz, hogy a legfontosabb bevétel forrása mindenekelőtt a csapat eredményessége lesz. Minél magasabb lesz a csapat teljesítménye, annál erősebb pénzügyi hátteret tud majd magának biztosítani, ami tovább gerjeszti majd a csapat erejét. Ez természetesen fordítva is igaz, tekintettel arra, hogy a liga 20 csapatából akár 8 csapat is lejjebb eshet, de legkevesebb 4 biztos lejjebb esik. Más szóval minden szezon végén nagy gondban lesz legalább a bajnokság csapatainak az 1/5-e, de akár 2/5-e is (a legalsóbb bajnokságok kivételével). Gyakorlatilag, minden liga 2/5-e erősödni, kb. 1/5-e stagnálni. És 2/5-e meg nagy gondokkal fog küzdeni, ami persze esélyt ad az alsóbb bajnokságokból feltörő csapatoknak, ha ezek, mint csapaterőben, mint az infrastruktúrájukkal, fel lesznek erre készülve...

Úgy hiszem, hogy a játékos kereskedők soha nem fognak eltűnni, mindig jelen lesznek a játékban. De ha sikerül ezen meggazdagodniuk, akkor kizárólag a saját tehetségük révén. Messze nem mindenki lesz képes erre a második fázis kockázatai, és a piac korlátozásai mellett. Sokkal valószínűbb, hogy néhány rossz üzlet elindítja a csapatot a pénzügyi lejtőn, melynek vége akár a teljes csőd szélén lehet.

Ha általánosságban véve kevés lesz a szabad tőke, nem csökkenek-e lényegesen a piaci árak?

 

Robin Archer

A választ egy ilyen kérdésre a cseh közösségben "Benyomásoknak" hívjuk. Ez egyben egy fontos „futurisztikus" cseh PPM fórum neve. Naponta ott vagyok (én is :-), és olyan kérdésekről vitatkozunk, melyek már lassan megközelítik a „van-e a világegyetemben értelmes élet?" szerű kérdéseket. A Benyomásokban a hasonló kérdéseket mindenki úgy válaszolja meg, ahogy legjobban tudja. Mint tudod, legutóbb nagyon aprólékosan taglaltuk a random ésszerűtlenségét, az orvosi részleg vagy a karbantartó részleg fontosságát. A piaci árakat külön nem vizsgáltuk, csak mint más témák részeit, ezért erről csak az én benyomásaimat közölhetem...

A piaci árakat mindig a kínálat - kereslet fogja alakítani. Az is mindig lehetséges lesz, hogy akad egy menedzser, mely beleszeret a piacon egy játékosba, és hajlandó lesz érte feláldozni akár magát is. Persze, eltúloztam.

Általánosságban kijelenthető, és ebből nem engedek, hogy a 2. fázisban a piaci árak megállapodnak (stagnálni fognak), és a Nem védett piac bevezetésével nem csak stagnálni fognak, hanem jelentősen csökkenni is fognak. Egyes játékosok továbbra is nagyobb szubjektív érdeklődést fognak élvezni, mint objektívet. Ezért továbbra is lesznek „szuper eladások", és „szuper átesések" a piacon, de átlagban már a 6. szezontól érezhető lesz az árak stagnálása, és a szabad tőke egyre nagyobb hiánya.

A válaszom tehát a következő: Jelentősen nem csökkennek az árak, viszont hosszú időre megállapodnak, és bizonyos minőségű, és skillű játékosok sokáig standard árakon fognak elkelni. Jelentősen lecsökkennek a kevésbé jó (minőségű és skillű) játékosok árai. TOP játékosok árai továbbra is nőni fognak, míg a seregnyi átlagos játékos ára lejjebb esik. És utána már ez jó ideig nem fog változni.

Ez valószínűleg így is lett volna…
A változtatások azonban hosszú távú folyamatos árnövekedést okoztak a játékos piacon. A nem védett piac (RFA, UFA) hatása sokkal később érett be, mint azzal Robin számolt – de mondhatni mára már megállapodtak az árak, talán csökkentek is.

 

Reális csőd lehetőségét jósolod. Ha egy csapat egy gyengére sikerült szezon végett pénzszűkébe kerül, nem elég neki eladni néhány játékost, alkalmazottat, vagy leépíteni 1-2 szintnyi létesítményt? Ezzel csökkentené a kiadásait, és egyben pénzhez jutna...

 

Robin Archer

Eladni néhány igazán jó játékost biztos segítene pénzügyileg. Csakhogy egyben teljesítmény csökkenéssel jár, ami a csapat öngyilkosságát jelentené, ha csak a menedzser nem a szerencse kisebbik fia. Akkor túlélheti a csapat legjobb játékosainak eladását.  De a szerencsének is vannak határai, azon túl meg már a pech az úr...

Elhihetitek, hogy nagyon szorosan össze lesz kötve a siker, a pénz, a siker... Úgymint a sikertelenség, a leépítés, az újabb gyenge eredmény, gondok - a fatális csőd lehetőségét is beleszámolva. A szerencsére nem nagyon bíznám a csapatom, mikor a játék alapvető mechanizmusairól van szó. :-)

És most tegyük fel azt a kérdést, hogyan segít a stadion, vagy a létesítmények leépítése? A karbantartó részlegről szóló tanulmányaim egyértelműen bebizonyították, hogy jelentős összeget lehet megtakarítani a létesítmények és a stadion napi fenntartási díjaiból (8. szinttű karbantartási-tól, és ha már van néhány létesítmény legalább 12. szinten). Továbbá kétségtelenül igaz az is, hogy fejlett létesítmények és stadion nélkül, semmi esélye egy csapatnak fent tartani magát a felső ligákban, sem tartósan feljutni oda. Ez a csapat alapbázisa, ez az az utolsó szalmaszál, amibe lehet majd kapaszkodni. Annak a valószínűsége, hogy ez hosszú távon sikerülhet, a létesítményeinken, és stadionunkon múlik. Meg egy kicsit a szerencsénken...

A csapat kiadásait csökkenteni, ez az egyik lehetőség, mellyel a második fázisban menthetjük a „mezítelen bőrünket", ha hosszabb távon rossz eredményeink vannak. De ez semmi képen nem a többiek leigázásához vezető út. Ezt gondolom józan parasztésszel érthető. Továbbra is a siker a célunk, mint ahogy a többieknek is körülöttünk. Kell, hogy legyen valami a kezünkben, ha jobbak akarunk lenni, mint a többiek. Nem adhatjuk fel a legjobb fegyverünket (a létesítményeinket, meg a stadionunkat) ebben a harcban. Nem, nem, ez az út nem felfelé vezet, ez esetleg a puszta lét megmentésére való hátsó kis ajtó...

A csőd a PPM játékban egy függvény.

Úgy, mint ahogy a csapat erősség is a PPM függvénye, vagy mint a csapat gazdasági és technikai létesítményei. Vagy mint a menedzser taktikai tudása. Ugyan úgy a szerencse is, természetesen. A függvényei nélkül nem lenne értelme a játéknak. Had tudják az emberek, hogy a játékban benne van a veszítés kockázata, különben nem vennék komolyan. Csak az a játékos, aki komolyan veszi a játék összes függvényét, és képes keresztülúszni a szirtjei közt úgy, hogy a hajója nem kap léket, csak az érdemli majd ki a sikereket, akár trófea formájában, akár optimista kilátásokban. És ezért fogunk nap, mint nap megküzdeni még sokáig.

Persze tudom, a csőd ellen védekezve, az utolsó előőrsöt védve is játszhatjuk a játékot, de ez igazból inkább lehangoló, mint kielégítő. A hosszútávon sikertelenek egyszerűen abbahagyják a játékot, ezen ugyanis nem teszi túl magát még az igazán elvetemült személyiség sem...

Na, ettől rezeltek be az alapítók nagyon. Hogy a csapatok elkezdenek csődölni és sokan abba hagyják a játékot. Az ugye nem tenne jót az üzletnek - abban az időben még nem volt más projektjük, csak a PPM-ből éltek. Végül is a kézilabda nem régi fejleményei igazolták, hogy a csőd (már a látszata sem) nem lelkesíti a menedzsereket…
Abban viszont Robin tévedett (vagy nem látott elég messzire), hogy a létesítmények nélkül nem élhet a csapat. A nem védett piac elintézte, hogy ne keljen feltétlenül egy csapatnak szinte semmilyen létesítmény, kivéve az RH. De hát annak idején még szinte semmit nem tudtunk erről a piacról.



Megemlítetted a nem védett játékosok piacát (NP - Nem védett Piac). Az NP lesz valószínűleg a következő tétel, mely felgyorsítja a játék második szakaszának eljövetelét. Csak nagyon keveset tudunk arról, milyen elveken fog működni. Érdemes már esetleg most spórolni azokra a kiadásokra, melyek az NP hoz magával? Vagy máshogy: hogyan készüljünk fel minél jobban a második fázisra, fektessünk a létesítményeinkbe vagy inkább a játékos állományunkba, esetleg spóroljunk (pl. az NP-re)?

 

Robin Archer

Ó, nem, a nem védett piac (NP) nem lesz hatással a fázisváltásra. Az NP egy elegáns övön aluli ütés lesz minden gazdag és erős csapat számára. A funkciója egy betyárhoz hasonlítható, mely a gazdagoktól lop, de a szegényeknek szinte semmit sem ad, esetleg visz még tőlük is. Ítéljétek meg magatok. Egy konkrét korban, mondjuk 25 évesen, minden játékos kikerül az NP-re azzal, hogy az első körben a kínálatokat más csapat menedzserei küldhetik. Aki a legmagasabb kínálattal áll elő, annak esélye lesz a játékos megszerzésére. Méghozzá abban az esetben, ha a jelenlegi klubja nem kínál neki ugyan annyit, esetleg valamivel kevesebbet. Hogy mennyivel kevesebbel elégszik meg egy bizonyos játékos, az a lojalitásától függ majd. A lojalitást meg, mint a való életben, meg kell fizetni, méghozzá előre (akár évek során) egyfajta fizetés bonusz formájában. Gyakorlatilag újra meg kell majd venni a legjobb játékosainkat, még abban az esetben is, ha a saját sportakadémiánk növendéke...

Az NP-n kívül az erős csapatoknak az utánpótlás is nagy pénzveszteséget fog jelenteni. Az akadémiás növendékek nagyon sokáig beépíthetetlenek lesznek a csapatba, ezért megint csak a piac lesz a megoldás. És már újra a 2. fázisnál kötöttünk ki. Ez a nagy pénzforgalom a piacon egyre csak felgyorsítja a folyamatot, végül elvonja a csapatok összes szabad tőkéjét.

A jól kifejlett infrastruktúrával rendelkező csapatok gyorsabban fognak fejlődni, és tovább erősödni a piacon keresztül, viszont ők is könnyen sebezhetőek lesznek az NP, és a használhatatlan ifik által.

Úgy gondolom, hogy nem érdemes spórolni, szerintem nagyon fontos felépíteni a létesítményeinket a optimális szintre. A második fázisban már csak nehezen fogunk tudni építkezni. Sokan abból fogunk élni, amit addig fel tudtunk építeni. Közben persze nem árt az sem, ha befektettünk némi tőkét fiatal játékosokba. Továbbá azért sem érdemes spórolni, mivel most van talán az utolsó esély egy nagyobb csapat fiatalításra, minőséges és hosszú karrierrel rendelkező játékosokkal, hogy a csapatunk minél tovább bírja az ütemet a keretbe való nagyobb beavatkozások nélkül.
 
A második fázisba lépésünk akkor lesz sikeres, ha sikerül felépíteni a kulcsfontosságú létesítményeket a liga szinthez mérve legalább:

 

Edző központ és HR: IV. liga 12 szint, III. liga 13. szint, I.-II. liga 14. szint

Reg. központ, és Sportakadémia: eggyel alacsonyabb szint

Többi létesítmény: még egyel alacsonyabb szint, ha van rá lehetőségünk

 

Ezen kívül a csapat alapjátékosainknak (1 kapus, 9 támadó, 6 védő) legalább három szezonig bírniuk kell csere nélkül (nem szabad kiöregedniük, vagy lecsökkennie a fejlődésük sebességének).

Apróbb belenyúlások a csapatba persze mindig lesznek, de annak ellenére úgy gondolom, hogy a csapatok alapcsontváza a 2. fázis első néhány szezonjába jelentős változások nélkül maradnak. Mivel a bevétel nagyon szorosan össze fog függeni a csapat eredményeivel, ezért a legfontosabb létesítmények szerintem az edző központ (a játékosok fejlődése végett) és a HR (a fix bevételek - így a fix kiadások - magas szinten tartása végett)

 

A harmadik fázis még valószínűleg messze a feltáratlan jövőben rejtőzködik, ennek ellenére szívesen hallanék valamit róla. Már említetted a mega csapatokat, de milyen lesz nekünk egyszerű hala(n)dóknak? És miért lesz ilyen?

 

Robin Archer
A jégkorong harmadik fázisa szintén elkerülhetetlen. Olyan mega csapatok jelennek meg benne, méghozzá nagyon természetes módon, melyek a piramis csúcsát fogják képviselni. Már most is látni lehet néhány kialakuló mega csapat körvonalait. A mostani legjobb csapatok már túllépik az 500 CsÖÉ-et, ezért a korábbi becslésem, mely szerint a mega csapatok a 10. - 12. szezonban fognak kialakulni, valószínűleg pontatlan volt.

A mega csapatok számára nagyon fontos lesz bebiztosítatni hosszú távon az 550 feletti CsÖÉ-et. Ez egy kicsit sem lesz egyszerű feladat, és nem kis kockázattal fog járni, mint a csapat teljesítményére nézve, mint gazdaságilag. Egy mega csapat már szezononként egymilliárdos összegű forgalmat fog lebonyolítatni. Ezt a szponzor pénzen és TV-jogokon (VIP páholyokon) kívül más forrásokból is biztosítania kell: piacról, jegybevételből, a játékosok statisztikáért, a csapat helyezéséért kapott pénzből, stb.

 A mega csapat már egy cégre fog hasonlítani, mely már nem engedhet meg magának hosszabbtávú kieséseket, viszont pénzügyileg kizárólag a csapat jó eredményeire és erejére (és egy kicsit a szerencsére) fog alapozni.
 
Csak úgy mellesleg, az összes létesítményt teljesen (15. szintig) felépíteni, arról nem is beszélve, hogy mindenhol csúcs alkalmazottakat tartsunk, lehetetlen lesz, még elméletileg is! Ezért a tanácsom az, hogy már most jól gondoljátok át, melyik létesítményeket milyen szintre szeretnétek emelni. Ezen már a megépítésük után, majd hogy nem lehetetlen lesz változtatni. Nem zárom ki, hogy lesznek olyanok, akik egy stratégiát követve (mint például én) felépítik valamelyik létesítmény 15 szintjét (pl. SA-t), és két fullos alkalmazottat helyeznek el benne. Ebben az esetben viszont törvényszerűen a többi létesítményt csak alacsonyabb szintűre tudják építeni. Hosszútávon negatív következményei is lehetnek (pl. ha a 15 SA-ból nem jön elegendő tökéletes ifi).

A második fázisra optimalizált létesítmények csak akkor emelhetőek a 3. fázisban, ha elegendő pénzt tud a menedzser biztosítani erre a célra még ilyen nehéz körülmények közt is. Ez nagyon nehéz feladat lesz, ezért is buzdítalak titeket a építkezésre még a 2. fázis előtt (nyilvánvalóan ezért íródik ez a cikk is...).

A 3. fázisban a mega csapatokon kívül, lesznek még további erős csapatok, ezek lesznek a gigászi csapatok tápláló talaja, a pillanatukra várva, hogy mega csapattá nőhessenek. Persze ehhez fel kell először készíteniük az infrastruktúrájukat. De az ő pozícióikra is fognak pályázni egy kicsivel gyengébb csapatok, és ez így lesz összerakva egészen a legalacsonyabb ligákban lévő újonc csapatokig. Az eléggé nyitott ligarendszernek köszönhetően a csapatok vándorlása állandó és eléggé nagy lesz mindkét irányban.

A 3. fázisban korlátolt számú mega csapatnak jut hely, becslésem szerint néhány száznak, mivel ez a játékban forgalomban lévő pénz mennyiségtől fog függeni. Úgy gondolom kb. 150 - 250 mega csapat fog tudni ebből megélni. Ezt a állításomat arra alapozom, hogy a játékba befolyó pénz (főleg szponzor, és TV-jogdíj) növekvő mennyiségén kívül a játékból kivont pénz mennyiség is nagyban növekedik (napi karbantartási díjak, fizetések, stb.). ha egy mega csapat szezonnyi forgalma 1 milliárd környékén lesz, ebből kb. a fele kivonódik a játékból, a másik fele meg a piacon cserél tulajdonost. Ez megszabja a mega csapatok életstílusát és mennyiségét. Ha több pénz lesz a játékban, akkor természetesen több mega csapat jöhet majd létre, ha kevesebb, akkor értelemszerűen mega csapatból is kevesebb lesz.

Ez a játék nemsokára megváltozik, tekintettel a forgalomban lévő pénzmennyiségre. Az 1. és a 2. fázis közt olyan változások lesznek, melyek eléggé érezhetően érintenek majd mindnyájunkat. A 3. fázis eljövetelét a többség csupán tudtára veszi, túl nagy hatással már nem lesz ránk. Úgy, mint a kapitalizmusban, mikor a globális pénzügyek már nem nagyon érdeklik egy stabil országban élő konkrét embert. A második fázis mindent megváltoztat, méghozzá az alapoktól. Az ellenfeleinken kívül a gazdaságunkkal, és a pénzügyi erőforrások hiányával is harcolnunk kell majd. És ez már örökre így marad.

 

Ezért készüljetek fel a becsapódásra, remélem be vagytok kötve! A becsapódás kemény lesz, és már soha sem szűnnek meg a rengések... :)


Szokatlan módon a végére hagytam a bemutatkozást. Légy szíves mondjál néhány szót magadról.

 

Robin Archer

Tehát az első valóban kemény kérdés :)

Romannak hívnak, 46 éves vagyok és a családommal együtt a szülővárosomban Hodonín-ban élek (mely város címere a logómban található, és melynek történelme egészen Konstancia királynéhoz nyúlik, aki városi jogokat adományozott a városnak 1228-ban). Ez a város a cseh - szlovák határ mellet fekszik, nem messze Ausztriától. Nős vagyok (már 25 éve, tehát ezüst szinten :)), három gyerekem van, két felnőtt lányom, és egy serdülőkorú fiam. Diplomás közgazdász (Ing.) vagyok, pénzügy szakon (micsoda meglepetés :)), jelenleg egy közepes méretű cég pénzügyi menedzsereként dolgozok.

Már 2005-óta nagyon jól ismerem a PPM alapítóit, akkoriban még egy másik, nem nevezett menedzserjátéknak dolgoztak. Egy kis ideig a cseh támogatói csapat tagja voltam, a jégkorong bétája óta a „Benyomások és fogalmak" (Dojmy a pojmy) -ra specializálódok. Beismerem, hogy a benyomásokban vagyok jobb, de nem vagyok hajlandó beismerni, hogy a fogalmak nagyon eltérnének a benyomásoktól. Igyekszem előre látni, nem csupán jósolni, igyekszek tökéletesen tisztában lenni, nem csupán sejteni, játszadozok itt, mint egy kis kölyök, és ugyan olyan jól tudok győzni, mint veszítetni. Nagyon sok jó barátom van itt, melyekkel tartom a kapcsolatot, a személyeset beleértve.

Az egyik barátommal minden szezonban megrendezzük a PPM első kredit bajnokságát "Sranda cup" néven. Besegíttek a PPM találkozók szervezésében Brünn-ben (már 5 volt), és más találkozókra is eljárok (Pozsonyba, a Sranda cup találkozójára Mikulovba, és Prágába is készülök).

A PPM egy filozófia, ez is egy alternatívája a szociális hálózatoknak, amely nem csak összeköti az embereket, de még a játék élményét is megadja nekik. Próbára tehetik a képességeiket más emberek képességeivel szemben és megadja nekünk a lehetőséget, hogy megismerkedjünk más emberekkel az ország, sőt a világ minden sarkából.
 
Szeretném megragadni az alkalmat, hogy köszönetet mondjak e nagyszerű játék fejlesztőinek azért, amit értünk tesznek, és mert ilyen jól teszik ezt. Jó egészséget és további sok sikert kívánok a munkájukhoz, a majdnem kész, és a tervezett játékokhoz is, melyek nagyszerű szórakozást nyújtanak nekünk.

Szintén szeretném megköszönni Emzet barátomnak, aki hősiesen nekikezdett a nehezen fordítható gondolataim lefordításába számotokra, Magyar barátaim.

Hát, ja – életem legnehezebb fordítása volt, és azóta is az.

 

És végezetül engedjétek meg, hogy az országotokban történt ökológia baleset mihamarabb sikeres leküzdését kívánjam nektek, és a bajba került embereknek pedig, hogy az életük mihamarabb visszatérjen a mindennapi boldog normálba!

 

Mindnyájatoknak kellemes és sikeres napot kívánok!

Robin Archer

Az interjú a magyar nyelvű magazin számára készült, de természetesen cseh-szlovákul beszélgettünk Robinnal, ezért a magazin után közzétettem sajtóközleményként cseh-szlovákul is. Így jutott el Ivánig, aki kérésére megjelent a szlovák magazinban is. Az alapítók szinte azonnal reagáltak a cikkre a pontokért járó CsÖÉ megnövelésével – ezzel természetesen a szponzori és média ajánlatok jókorát ugrottak szezon végén. Később, mikor a csapatok félve a csődtől nem akartak feljebb jutni, felkérték Robint, hogy dolgozzon ki olyan intézkedéseket, melyek tovább csökkentik a csőd lehetőségét. Ekkor vezették be a feljutási pénzjutalmakat és a kisebb CsÖÉ csökkenést feljutáskor, stb

 

A cikk sorozat többi részei:

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 1. Hová essünk ki?

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 2. Interview az Íjásszal

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 3. Kivel fogunk játszani?

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 4. Miként csökken a karrier hossz?

 

A cikk sorozat többi (régi) részeinek újrakiadása folyamatban van...

 

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 9. Húrelmélet

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak -10. Adatbázis

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak – 11. Felkészülés - még nem jelent meg