Ώρα:

Οι ομάδες σας:
Επικοινωνία
Public account
  PRO Ζώνη
1330 μονάδες
Αγοράστε μονάδες
Βρίσκεσαι σε δημόσιο λογαριασμό. Εάν θέλεις να παίξεις το παιχνίδι η να συμμετέσεις στη συζήτηση, πρέπει να συνδεθείς. Αν είσαι νέος χρήστης, πρέπει πρώτα να εγγραφείς.

  PowerPlay περιοδικό

Visszatekintés a VB-re, a játékosokról...


Visszatekintés a VB-re, a játékosokról...

Akit érdekel, hogy az egyes csapatok milyen skill elosztással indultak a VB-n, az tartson továbbra is velem.

 

A csapatok átlag arányait úgy számoltam ki, hogy minden játékosnál külön ki lettek számolva az arányok, majd ezekből az arányokból kiszámoltam a csapat arány átlagát. Az egyes játékos posztoknál a gólok, csak az ezen a poszton játszó játékosok által lőtt gólok (ugyan ez érvényes a pontokra, büntetésekre, stb.). Csak azokat a játékosokat vettem figyelembe, akik legalább egy meccsen jégre léptek.

Lássuk mit is takarnak a rövidítések:

 

GP – lejátszott mérkőzések

S – kapura tartó lövések

G – lőtt gólok

G/G – lőtt gólok meccsenkénti átlaga

GA – kapott gólok

GA/G – kapott gólok meccsenkénti átlaga

A – gólpasszok

A/G – gólpasszok meccsenkénti átlaga

P – kanadai pontok

P/G – kanadai pontok meccsenkénti átlaga

+/- – jelenlét a jégen lőtt / kapott gólnál

S% – lövés hatékonysága (%)

PIM – büntetések percben

PIM/G – büntetések meccsenkénti átlaga percben

SV – védések

SV% – védés hatékonysága (%)

T/A – technika / agresszivitás skillek aránya

L/Á – lövés / átadás skillek aránya

PP – Emberelőnyök (percben)

PP/G – Meccsenkénti emberelőnyök

SH – Emberhátrányok (percben)

SH/G – Meccsenkénti emberhátrányok

 A többi a skilleket jelöli.

 

 

Nézzük először a kapusokat:

 

A 2/1/1 arány az, amit a csapatok többsége követ (+/- 0,1).

Ez alól kivétel a Finn csapat 2/1,3/1,4 aránnyal meglepően jó kapus teljesítménnyel. A többi eltérően edző csapatnál inkább átlagon aluli kapusszázalékot láthatunk.

 

A táblázatban, mint ahogy a grafikonban is, a védés százalék szerinti sorrendben vannak az egyes országok.

 

 

Védők:

 

Itt is a 2/1/1 dominál, technikát a többség a mellékskillek szintjén tartja, lövést 0,5-től majdnem egyig.

Védőknél is kivétel a Finn csapat aránya, ők 2/1,5/1,2 (1,2 Tch) arányt tartották megfelelőnek, és egész jól védekezett a csapatuk. Kanada is eltért az átlagtól (2/1,2/1), úgy mint a Franciák (2/1/0,85), de ezek az arányok nem vezettek jobb védekezéshez. Ami a technika / agresszivitás arányát illeti Magyarország és Szerbia tér el a kb. egyforma skill magasságtól az agresszivitás javára.

 

A táblázatban és a grafikonban a csapatok a kapott gólok mennyisége szerint vannak sorrendbe rakva, mert szerintem ez jellemzi legjobban a védők eredményességét.

 

 

A főskill vonalát nem ábrázolom, mivel az minden esetben az alap „2” értéket képviseli.

 

 

A következő grafikon a védők meccsenkénti büntetéseit (percben) hasonlítja össze az Tch/Agr viszonylatában.

 

 

 

Mint látjuk mindkét agresszívabb csapat inkább a középmezőnyben van, mint a végén, ahogy az várható lenne.

 

 

Centerek:

 

A leggyakoribb itt is a 2/1/1 körüli arány, de a centereknél már több csapat kísérletezett más arányokkal is. Legeltérőbbek itt is a Finn csapat centerei voltak (2/1,5/1,2), de más aránnyal dolgoztak a Szlovének, Kanadaiak, Brazilok, Svájciak…

Kérdés továbbra is, hogy egy centernek mi az elsődleges feladata. Inkább passzolni, vagy lőni. Esetleg mindkettő egyformán? Mekkora legyen hát a lövése? Nem dönt-e a center inkább a lövés mellet , ha magasabb a lövése, mint az átadása (lubosko elmélete)? És nem esne-e több gól, ha inkább passzolna a szélsőnek? Mint látjuk ebben nagyok a csapatok közti különbségek, 0,78-tól egész 1,51-ig.

Sajnos, amíg nem fogjuk tudni mennyi passzot adott a center egy meccs alatt (úgy, mint ahogy tudjuk mennyit lőtt kapura), addig ez a kérdés nem fog eldőlni.

 

A táblázatban és a grafikonban a csapatok a centerek által elért kanadai pontok alapján vannak sorba rakva.

 

 

 

Azt nem tudom megmutatni, hogyan alakul az átadások száma a lövés / átadás viszonylatában, de nézzük hogyan alakul a lövések száma ebben a tekintetben:

 

 

 

Szélsők:

 

A megszokott 2/1/1 aránytól csak Kanada, Nagy Britannia és persze Finnország tér el jelentősen. De nem látni a hatását. Nagy Britannia ugyan a góllövő lista vége felé tanyázik, de ez inkább az alacsonyabb skilleknek tudható be, mint az aránynak.

 

A táblázatban és a skill arányokat bemutató grafikonon a csapatok meccsenként lőtt gólok sorrendjében vannak rendezve.

 

 

 

 A lövést a Spanyolokon kívül mindenki jócskán a mellékskillek fölé edzette (1,2 – 1,6). Ennek hatását mutatja be a második grafikon, ahol a lövés skill arányát megtízszereztem , hogy a grafikonban nagyjából egy „dimenzióba” kerüljön a lövés hatékonyságával (%).

 

 

Csapatok:

Az összesített táblázatban a csapatok a VB-n elért helyezés szerint vannak sorolva. A „Löv” a lövés skill főskillhez mért átlagos arányát tükrözi (2/x)

 

 

  Érdekes szimmetriát mutat  (mint ahogy erre már jokele rámutatott a Cseh 1. liga statisztikái alapján) az emberelőny vs. emberhátrány táblázat. Amely csapat sokat van kiállítva, az egyben kevés emberelőnyös helyzethez jut. Az viszont, hogy a csapatnál több kiállítás lesz, vagy többször kerül előnybe nem mutat összefüggést a csapat Tch/Agr arányával.

 

 

A második grafikon a főskillhez mért lövés skill aránya (a „látvány” kedvéért megtízszereztem az értékét) és a lövés hatékonysága közt keres összefüggést. De nem talál! :(

 

 

 

Játékosok:

A utolsó grafikonhoz vettem az összes játékost, és sorba raktam Tch / Agr arány szerint. Majd tizedenként (kerekítve) megállapítottam a játékosok PIM/G átlagát. A táblázatban láthatjátok hány játékos esett bele az adott tizedbe. Némelyik „kategóriában” sajna kevés az alany egy szignifikáns eredményhez, de még így is tisztán kivehető az összefüggés, mint ahogy az is, hogy nem igazán kifizetődő túlzottan 1/1 arány fölé edzeni.

 

 

Hát ennyi lenne. Én személy szerint nem sok tanúságot tudtam ezekből a számokból levonni. Talán csak azt, hogy ha nem térünk el nagyon jelentősen a 2/1/1 aránytól (és még a 2/1,5/1,5 sem számít jelentősnek) akkor nem igazán van hatással az eredményességre. Túl nagy a random tényező, hogy mérvadó javulást, vagy romlást lehessen észlelni a csapatnál.

Valószínűnek tartom, hogy 100 meccsnél már észlelhető lenne, de egy ilyen rövid kupában, mint a VB, nem jön elő a csapaterő, és a VB eredménye jóformán kizárólag a randomon múlik.

De lehet, hogy csak a csalódottság beszél belőlem.

 

Köszönöm mindenkinek, akit sikerült lekötnöm annyira, hogy végigolvasta a cikkeket, és remélem hogy mindenki talált valami érdekeset vagy tanúlságosat. Örülnék, ha megosztanátok velem (és egymással) az ilyenféle észrevételeiteket a cikk alatt lévő fórumon.

 

Köszönetnyilvánítás:

Köszönöm mindenkinek akik megfigyeléssel segítették a munkánkat!

Név szerínt:

 

JVoigt19
tyrant
flash91
Roland89
nyugdijas
csomagolo
DemonX
HockeyUngherese
Antimat
Joves
liri
Wattman
cszoli
Borshow
tompol
Kislacko
gshark
kolbi
krax
Dogfilko
Rhogon
okmaci
fater01
aku11
Rodric
check
Turul
ferrri
raki80
Hubertus
bizsu
Stanley765
paprikajancsi

 

Nélkülük ez a cikk sem jöhetett volna létre...