Ώρα:

Οι ομάδες σας:
Επικοινωνία
Public account
  PRO Ζώνη
1330 μονάδες
Αγοράστε μονάδες
Βρίσκεσαι σε δημόσιο λογαριασμό. Εάν θέλεις να παίξεις το παιχνίδι η να συμμετέσεις στη συζήτηση, πρέπει να συνδεθείς. Αν είσαι νέος χρήστης, πρέπει πρώτα να εγγραφείς.

  PowerPlay περιοδικό

Kde nám tečou peníze?


Kde nám tečou peníze?


Finance jsou v dnešní době základem všeho, což na PPM platí minimálně dvojnásobně. Bez alespoň vyrovnaného rozpočtu tým dlouho nepřežije. Podle ekonomických pouček by nám k němu měly pomoct 2 základní strategie, které mají za úkol zvýšit zisk. Jedná se o maximalizace příjmů a minimalizaci nákladů. V dnešním článku se budu věnovat minimalizaci nákladů, konkrétně se podívám pod pokličku zaměstnancům. Postřehy by měly pomoct hlavně začínajícím manažerům, no i zkušenější se mohou něčemu přiučit.

Než se dostanu k jednotlivým typům zaměstnanců, začnu obecně. Jedna z nejběžnějších chyb začátečníků je ta, že si chtějí volná místa na obrazovce zaměstnanců co nejrychleji zaplnit. Přitom to může mít velmi katastrofické následky. Zaměstnanci požadují všeobecně vysoké platy, které nám v sezóním rozpočtu ve výdajích dají už docela pěkně tučnou sumičku. U nových ambiciózních klubů tak jde většina příjmů na platy namísto výstavby. Já sám jsem ve svém hokejovém týmu, ke kterému jsem jako manažer přišel až ke konci 7.sezóny, podobnou chyby udělal. Za začátku, kdy ještě nové úrovně zázemí byly levné, to problém nedělalo, ale pak bylo velmi těžké si něco většího našetřit. Tak jsem si položil jednoduchou otázku - kde bych mohl šetřit? Odpověď je jasná - pažrouti kovů a cenných papírků v oblecích. Logicky následovala další otázka - koho z nich se zbavit a koho si ponechat? Představte si jednoduchou situaci - jste majitelem obyčejného stánku s hotdogy atp. Zaměstnali byste kuchaře světové úrovně, který požaduje odměnu vhodnou jeho kvalitám? NE! A proč? Protože tento kuchař patří do luxusní restaurace a v našem stánku by jeho schopnosti byly nevyužité! Na základě tohoto příkladu představuji teorii užitečnosti zaměstnance - se zvyšující se úrovní zázemí by se měla zvyšovat kvalita a schopnosti zaměstance. V praxi to znamená, že např. do tréninkových prostorů 1.úrovně nám bohatě stačí i Lojza z vesnice, který si udělal trenérské zkoušky, protože v takto "kvalitním" prostředí jsou talenty lepších trenérů nevyužité. Naopak do TP15 pomaže trenér světové třídy. Tolik k úvodní úvaze, teď si pojďme rozebrat jednotlivé zaměstnance.

Trenéři

Ti patří do každého klubu, jejich úroveň by se měla zvyšovat společně s levelem tréninkových prostorů. Trenéři mají práci každý den, za což dostávají spravedlivě zaplaceno. U všech zaměstnanců platí, že čím jejich atributy vyrovnanější jsou, tím méně jim při stejné CZ budeme platit. Př.: CZ 90, trenér 1 (Def 45, Of 45) má menší plat než trenér 2 (Def 70, Of 20). I malý rozdíl platů nám může za čas dát pěknou ušetřenou sumičku. A jak vypadá rozdíl mezi trenéry TP1 a TP15? Pojďme se podívat!

Trenér a jeho asistent v TP1Trenér vhodný do TP15

 

Fyzioterapeuti

V podstatě pro ně platí to samé co pro trenéry - vyrovnané jednotlivé atributy, kvalita roste spolu se zázemím, pracují každý den. Rozhodně by měli být v každém týmu.

Manažeři

Tu už to začínat být mnohem zajímavější. Zatímco na prvních dvou typech zaměstnanců by se šetřit nemělo, zde se o tom dá uvažovat. Rozebereme jednotlivé kombinace podle atributů. 1) Manažer-průzkumník: atribut průzkumu převyšuje jednoznačně marketing. Podle mého názoru je zbytečné mít takového, zejména v případě, kdy prakticky zkoumáme jen své hráče, světové hvězdy a hráče ligového soupeře. K tomu bohatě stačí základní procenta PEO. Jediný význam by byl při nakupování velkého množství mladíků, kdy chceme vynaložit slušnou sumu a rychle potřebujeme informace o co nejvíce hráčích. 2) Marketingový manažer: marketing jednoznačně převyšuje průzkum. Já tvrdím, že je to jediný potřebný typ manažera, který pomáhá vyjednávat nové smlouvy se sponzory. Co mi na něm nejvíce vadí je to, že ho živíme den co den a v celé sezóně ho potřebujeme jen na 1-4 dny! Tu už se vyplatí kalkulovat s tím, že si nakoupíme za co nejméně (asi týden až dva před koncem sezóny) takové, kterým končí smlouva na začátku nové sezóny. Odpadne tak každodenní placení, nakoupíme levně a levně se ho i zbavíme, což nám přinese výraznější celkový zisk ze sponzorů (rozdíl sumy, kterou nám od sponzorů zajistí navíc, a jeho celkovými náklady). Ovšem je tu ii značné riziko, že se nákup nemusí povést a bude nám muset postačit méně vytrénovaný manažer. Někdo, kdo má slabší srdce, ať si raději ponechá svého věrného - nemusí řešit starosti s trhem. Ale měl by si hlídat výšku atributu marketing, protože čím víc se to blíží k maximální hranici, tím mnohem více roste jeho plat a celkový zisk z jeho jednání se sponzory klesá! 3) Kombi-manažer: průzkum a marketing jsou na vyšších a vyrovnanějších hodnotách, Já osobně bych si takového nenechával. Každý by si měl promyslet, jestli opravdu potřebuje jeho bonus k průzkumu. Když ne, nemá cenu ho platit!

Správcové stadionu

Dva základní atributy - údržba a bezpečnostní služba. Investice do správců je otázkou, na jedné straně nám šetří náklady na údržbu stadionu a zázemí, ale také berou platy! Kolik vám ušetří si můžete zjistit tak, že si na pár minut vypnete jejich funkce a podívat na stránkách Zázemí a Stadion se stačí podívat, jak vysoké náklady jsou bez jejich vlivu. Poté už stačí porovnat sumu nákladů bez jejich vlivu a sumu nákladů s jejich vlivem, ke které nezapomeňte připočítat platy správců! Na druhou stranu nemít alespoň dvojici méně vzdělaných přináší i větší riziko chuligánů a také mimořádných nákladů na zázemí. Dále stále platí, že čím vyšší středisko údržby, tím lepší správce by bylo dobré mít. Každopádně než se v týmu objeví úroveň TP 11+, to nějakou dobu potrvá a se správci doporučuji nepřehánět, někdy míň (CZ) znamená víc (ušetřených peněz).

Lektoři

Zda-li mít, nebo nemít lektory, to závisí na tom, jak moc chcete chovat zaměstnance na prodej. Jestli vám postačí ke každému typu zaměstnanců 2 kusy, tak lektory můžete rovnou vyhodit. Pro vás vhodných a hotových (vytrénovaných) zaměstnanců je na trhu spousta, kdo dokáže být trpělivý, pořídí slušné zaměstnance velmi levně a na několik sezón.

Sportovní ředitelé

Některé týmy dokáží žít i bez nich. Atrbibut výuka hráčů je potřebná maximálně 14 dní v sezóně, některé týmy kempy řeší tak, že si na ty 2 týdny seženou "externisty", kteří klub po skončení kempů opustí (buď po 2 týdnech, nebo i po 4 týdnech - kempy poslední 2 týdny sezóny+2týdny nové sezóny) . Jiné týmy kempy neřeší, tréninkový bonus od zaměstnanců je příliš neláká, takže sportovní ředitele nepotřebují a ušetří na nich. Co se týče výchovy mládeže, která je spojená se sportovní akademií, to rozebírat nebudu, příspěvků v diskuzích na téma SA je požehnaně, stačí pohledat. Názorů a postupů je mnoho, na každém manažerovi závisí, jak moc chce SA a tudíž i sportovní ředitele s výchovou mládeže řešit.

Lékaři

Na nich se dá také ušetřit. Týmy, které nemají přiliš mnoho hráčů (a tudíž pravděpodobnost zranění klesá), to mohou zkusit i bez nich. Já je vidím jako doplněk navíc, jako kdybych se v zimě rozhodoval, jestli si vezmu šálu, nebo ne. Když si ji vezmu, tak sice je menší šance, že onemocním, ale onemocnět se dá i s ní. Opačný úhel pohledu, když si ji nevezmu, říká v podstatě toto - je větší šance, že budu nemocný, ale také v konečném součtu onemocnět nemusím. Záleží na imunitě, jakou ji mají vaši hráči?

Na řadě je závěrečné shrnutí. Tento článek vyjadřuje můj pohled na zaměstnance, mým cílem bylo přinutit vás se nad nimi zamyslet. Člověk se může něco nového dozvědět tak, že se nad něčím zamyslí sám nebo si vyslechne názory jiných, ideální cesta je takový mix - vlastní myšlenky kombinované s názory a postřehy jiných. Proto doufám, že se v diskuzi níže vyjádříte se svými myšlenkami, popřípadě uvedete, jak to máte se zaměstnanci vy :)