Přesilovky a oslabení
V nedávno skončené sezóně padlo v základní části I. ligy ČR 2125 branek, z toho 638 z přesilových her. V procentech to je 30%, téměř každá třetí branka padla z přesilovek. Přesilové hry se ukazují velice důležitou částí hry, tedy stojí za to se jim trochu věnovat.
Proč některé týmy hrají více přesilovek než jiné, existuje nějaký dobrý recept na to, mít co nejméně vyloučených? Co si o tom myslí jednotliví manažeři?
Vyjděme z čísel, která byla k dispozici v analýze týmů (počty odehraných přesilovek i oslabení a počty zde dosažených branek). Když jsem vzal data z první české ligy a poté i z první slovenské ligy, byl jsem překvapen podobností výsledků (dále se věnuji I. české lize, pro slovenskou ligu grafy vypadaly velice podobně).
Nejdříve první graf, který zobrazuje toto: Na ose X jsou seřazeny týmy podle jejich umístění v základní části, na ose Y jsou počty odehraných přesilovek (červeně) a oslabení (zeleně). Ta symetričnost dat je téměř dokonalá. Podobně „elegantně“ vypadá graf i pro I. slovenskou ligu.
(Kliknutím graf zvětšíte)
Větší vypovídací schopnost získáme, pokud týmy seřadíme podle počtu odehraných přesilovek (následující graf). (pro zpestření jsem vyměnil barvy).
(Kliknutím graf zvětšíte)
Vidíme, že všechny týmy, které hrají více přesilovek, hrají méně oslabení a naopak. Ta korelace je dokonce tak velká, že pokud sečteme u každého týmu počet přesilovek a oslabení dostaneme se k hodnotám v rozsahu 305±7% (na Slovensku 313±8%).
Počty přesilovek ale přímo nesouvisí s počtem v nich dosažených branek nebo s počtem dosažených vítězství. Tak jednoduché to zase není. Například jednu z nejhorších úspěšnost v bránění měl tým, který hrál velice málo her v oslabení, mezi nejlepší týmy v počtu odehraných přesilovek patří i přímo sestupující tým apod.
Jak ale řídit tým, aby hrál co nejvíce přesilovek a tudíž co nejméně oslabení? Nevím, ale určitě ne tak, jak jsem to dělal já. Z grafu vidíte, že v oslabení hraji 2x častěji než řada týmů a přesilovka je u mě 2x vzácnější. Přesto jsem se probojoval do PO. To jsou paradoxy!
Vzhledem ke své mizivé kompetenci v této oblasti, jsem tedy raději sestavil několik otázek a poslal je manažerům týmů jak z počátku, tak z konce druhého grafu.
Otázky zněly (zkráceně):
1) Jak si vysvětluješ počet tebou odehraných přesilovek a oslabení?
2) Může to být tréninkem?
3) Může to být způsobem vytváření formací?
4) Může na to mít vliv taktika?
5) Jak trénuješ agresivitu, nahrávku, techniku?
6) Může na to mít vliv střelba?
Na otázky mi odpovídali jak ti úspěšnější: Robin Archer (R), Lucmar (L), fallout (f) a dvojnásobný úspěšný trenér (náš nároďák vyhrál MS) – Pubmaster (P), tak ti nejméně úspěšní: dek (d), gord007 (g), studenak (s), arthur (a), a Tomigo (T).
Odpovědi jsem se pokusil shrnout a uspořádat. Pokud myslíte, že najdete jednoznačné návody na úspěch, tak vás zklamu. Pokud si však chcete přečíst, jak přistupují ke hře ostatní a budete to chtít porovnat s vlastními postupy, myslím, že další čtení by pro vás mohlo být zajímavé. Jestli vám to přinese lepší výsledky ale nevím, náhoda je zde mocný partner do hry. Podívejme se raději na jednotlivé odpovědi.
1) Základem je trénink
R: Trénink hráčů (optimální poměr hlavního a dvou vedlejších atributů, při nadbytku techniky nad agresivitou), je třetina efektu. Zkušenost a sehranost hráčů speciálních formací je druhá třetina efektu. Třetí třetinu efektu tvoří optimalizace formací (klíčová je u obranných parametrů, jinak hrozí obdržené góly v přesilovkách).
L: To, že patřím k nejslušněji hrajícím týmům, jednoznačně připisuji (jak je popsáno v návodu) výši techniky vůči agresivitě a zvolené důležitosti v zápase.
P: Prvním důvodem bude převis agresivity nad technikou v globále u týmu. Problémy mají týmy, které mají obránce bez potřebné kvality v technice. Hodně se to projevilo na MS, kdy i o dost slabší týmy dle pukového hodnocení dělaly pěkné výsledky, protože měly výhodu přesilovek.
Druhou věcí, která v tom hraje roli, je převaha týmu v zápase. Často se mi stává, že na Tomeše jdou za zápas dva tři fauly a z nich mám výhodu přesilovek.
s: U mě je technika u obránců většinou o 5 nižší než nahrávka a agresivita. Je vidět, že je to zřejmě nedostačující.
g: Záleží na poměru technika/agresivita.
a: Při udržování agresivity a techniky více méně v rovnováze se mi zdá, že je zároveň nutné oba tyto atributy udržovat lehce nad polovinou hlavního atributu. (řekněme na nějakých 55%)
T: Vylučování způsobuje slabá technika oproti agresivitě
Závěr: Všichni poukazují na nutnost převahy techniky nad agresivitou, to se zdá být logické. Já také přisuzuji to velké množství vyloučených tomu, že mám jednu z nejsilnějších (nejagresivnějších) obran. Na druhé straně díky silné obraně při oslabení nedostávám zase tolik gólů. I další postřehy však také stojí za zamyšlení, například od Robina.
2) Tvorba formací
R: Útok má menší vliv než obrana, nejdůležitější veličinou je vysoká technika. Doporučuji zvážit trénink obrany u útočníků.
L,f,s,g : Nepředpokládám (velký) vliv.
P: Nevšimnul jsem si, že by byly rozdíly v tom, jestli postavím dva agresivní obránce vedle sebe nebo je rozhodím. Nicméně do oslabení bych to vyloženě nedoporučoval.
d: Záleží na atributech soupeřových hráčů, silnější týmy mají méně oslabení. Jinak nevím, mé formace tvořím tak, aby byly vyrovnané.
a: Záleží na zkušenosti hráčů a na síle. Silnější týmy mají méně oslabení. Lajny se snažím mít silově vyrovnané.
T: Čím víc agresivních hráčů ve formaci je, tím větší je šance na vyloučení. Já to ale neřeším.
Závěr: podobně jako bod 1). Nejlepší je mít méně agresivní hráče, ale současně silný tým (což jde vlastně proti sobě). Zkušenější hráči jsou vhodnější, zpřeházení hráčů mezi formacemi by nemělo mít podstatný vliv, pokud jsou lajny rovnocenné.
3) Taktika, důležitost
R: Pokud se podaří trefit protitaktiku, je velmi pravděpodobné, že soupeř bude přehrán i v oblasti hraní přesilovek. Ale pozor, paní Proměnná má své dny.
L: Předpokládám vliv trefené protitaktiky. Ze statistiky naší ligy to i vyplývá.
P: Tvrdí se, že vliv má kouskování nebo aktivko, ale já toto nepozoruji. Do budoucna se to asi změní, protože se bude měnit i nastavení taktik.
d: V zápasech, ve kterých mi soupeř trefil protitaktiku, mám výrazně více vyloučených, než když trefím protitaktiku já. Nevšiml jsem si ale, že bych u nějakých taktik měl výrazně více vyloučených.
s,a: Vyšší důležitost než soupeřova způsobuje o hodně víc vyloučených hráčů. U taktiky jsem to nepozoroval.
g: Nepředpokládám vliv.
T: Můj dojem je, že při aktivním napadání jsou hráči častěji vylučovaní, při kouskování méně. Hráči, co mají více ze hry a mají procentuální převahu při hře, hrají i více přesilovek.
Závěr: Trefená protitaktika by mohla mít vliv, možná i zvolený typ taktiky. Možná, že pro agresivnější týmy nejsou některé taktiky vhodné, ale to je jen dohad. Vyšší důležitost než soupeř způsobuje víc vyloučených hráčů. Chce to dále pozorovat a analyzovat, zejména až bude mít hra finální podobu.
Model tréninku:
R: Pro trénink mám poměr 19:10:10, ale křídla 19:11:10 a obránci 19:10:11:10 (třetí parametr je technika).
L: Dodržuji rozdíl ve prospěch techniky o 10 a více u centrů, 3 a více u křídel a min. 2 u obránců, přičemž před PO, kde předpokládám zvýšenou důležitost, rozdíl ještě navýším.
U obránců trénuji nahrávku a agresivitu v poměru k hlavnímu atributu 100:50 a techniku o 2-5 b. vyšší než agresivitu, u křídel agresivitu zhruba v poměru 100:60:70 a techniku o 3-5 b. vyšší.
P: Nejprve obráncům trénuji techniku a pak až dotahuji agresivitu. Přetrénovaná agresivita je určitě problém. Dřív jsem se snažil tlačit agresivitu výš, ale vylučování byla moc vysoká cena. Výše nahrávky nahrávajícího má přímý vliv na šanci dát gól, nevidím tedy důvod, proč trénovat agresivitu výš než nahrávku.
d: Snažím se mít agresivitu v poměru 1:1 (letos to vše doháním) k druhému vedlejšímu atributu
g: Do nedávna jsem trénoval techniku asi na 90% agresivity, ale teď trénuji na poměr 1:1.
s: Největší vliv v zápase má poměr techniky oproti nahrávce a agresivitě.Poměr by měl být podle mě minimálně 1:1. Když se k tomu přidá vyšší důležitost, tak je z toho většinou hodně vyloučení.
a: Z hráčů jsem udělal více univerzály (u křídel jsem trénoval i nahrávku do cca 40% hlavního atributu). Kde to jde, pohybuje se střelba v 60 - 80% hlavního atributu.
T: Nahrávku udržuji na stejné úrovni jako techniku a agresivitu. Nevypozoroval jsem, že by nahrávka měla vliv na vylučovaní.
Závěr: Zde ať si závěr udělá každý sám. Všechny modely vycházejí z doporučení v návodu na hru a dále ho specifikují. Já jsem si díky uvedeným nápadům svůj model trénování změnil zejména potlačením agresivity a uvidíme.
Střelba
R: S tématem přesilovek nesouvisí. S ohledem na růst parametrů gólmanů je nyní absolutně klíčovým atributem, klíčovějším než technika. Nad 75% kvality atributu ji trénuji k hlavnímu atributu 9:10, respektive u obránců 8:10.
L: U obránců (pokud to kvalita umožňuje) se snažím mít střelu v min. stejné výši jako agresivitu. U křídel udržuji střelu o 40 – 80 % vyšší než je výše agresivity.
P, f, s: Nevšiml jsem si žádné souvislosti.
d: U hráčů, co mají nějakou kvalitu, střelbu intenzivně trénuji, bohužel jen asi 3 týdny.
T: Útočníci mají střelbu minimálně na 80% hodnoty útoku. U obránců na stejné úrovni jako nahrávka, technika a agresivita (pokud to kvalita umožňuje). Ale že by to mělo vliv na vylučování, nevím.
Závěr: S tématem přesilovek střelba nejspíš nesouvisí. S ohledem na růst parametrů gólmanů se ale stává absolutně klíčovým atributem.
Závěr pro mě: Jaké ponaučení jsem si z toho vzal já? Především si lépe všímám svých soupeřů. Pokračuji v tréninku střelby ve zvýšené míře, i když to s tématem nesouvisí. Netrénuji tolik agresivitu hráčů, poměr 1:1 oproti druhému vedlejšímu atributu se mi zdá až moc. U centrů posílím trénink techniky a hlavně z akademie budu pečlivěji vybírat hráče a pokusím se podle svého nového modelu něco koupit na trhu. To by v tom byl čert, abych se z toho chvostu v počtu přesilovek nedostal.
Μοιραστείτε στο Facebook Μοιραστείτε στο Twitter Μοιραστείτε στο MySpace