Historie - LTC Praha
Klub, který začínal jako tenisový, ale během jediného roku se vyšplhal na vrchol žebříčku české i evropské hokejové scény. Druhý nejúspěšnější český klub na mezinárodní scéně, jehož cestu za dalšími úspěchy zhatil komunistický režim a letecká katastrofa - LTC Praha.
LTC Praha vznikl v roce 1903 jako tenisový kroužek Slavie (LTC - Lawn Tennis Cercle) s doplňkovým trénováním lehké atletiky, v únoru 1904 bylo mezi tenisty mnoho zájemců o hokej, takže byla vytvořena hokejová komise, která měla vnést do této klubové činnosti pevný řád. Poté se hokej stal druhým hlavním sportem LTC. Hokejový oddíl nesl název LTC SK Slavia.
První soutěžní zápas odehrál v lednu 1905, kdy se přihlásil do 2. ročníku turnaje o pohár časopisu Sport a hry, kde byl vylosován proti favoritovi soutěže Slavii a dostal rekordní příděl 23:1. Až v roce 1927 se klub dostal do popředí české hokejové scény.
V tomto roce došlo v klubu k malé revoluci. K této „revoluci" stačilo jen 5 hráčů pražské Sparty a také funkcionář, do té doby hlavně tenisového klubu LTC Jaromír Citta . Ten se tehdy sešel se znepokojenými hráči Sparty Josefem Králem, Jaroslavem Pušbauerem, Karlem Hromádkou, Jiřím Tožičkou a také s nejlepším evropským hokejistou Josefem Malečkem, kterým se nelíbil postoj sparťanského vedení k lednímu hokeji. Přemlouval je už před časem, ale až teď se rebelové rozhodli. Tenisový klub LTC Praha, který měl do té doby i vcelku bezvýznamný hokejový oddíl, se nyní stal nejsilnějším mužstvem v tehdejším Československu.
Hned sezóna 1927/28 přinesla první úspěch. LTC zvítězilo na turnaji O pohár ministerstva zdravotnictví a tělesné výchovy v Popradu, který se později změnil v Tatranský pohár. Ještě lépe se LTC zviditelnilo na Spengler Cupu v roce 1929, kde přehrál všechny soupeře a rázně si řekl o místo mezi nejlepšími evropskými kluby.
V sezoně 1937/38 se odehrál první ročník československé hokejové ligy a hlavním favoritem byl LTC, následován pražskou Spartou, která byla navíc posílena o zámořské hráče. Liga měla sedm kol, ale vrcholem první ligové sezóny byl souboj Sparty s LTC. Utkání skončilo bezbrankovou remízou, ale hráči LTC za tento výsledek mohli být rádi, neboť Sparta v něm sahala po vítězství. Nakonec ten jeden bod Spartě k titulu chyběl a LTC, který neprohrál žádný zápas, a kromě již zmíněné remízy neztratil žádné body, usedl na pomyslný ligový trůn díky lepšímu skóre. Navíc měl LTC impozantní skóre 64:2, jediné dva inkasované góly byly ze zápasu s mužstvem HC Tatry.
Od této sezony byl LTC k neporažení, vyhrál co se dalo - 11 titulů mistra ligy, 8 vítězství ve slavném Spenglerově poháru. Tuto spanilou jízdu zastavila až jedna velká katastrofa. Na podzim roku 1948 pořádalo ČSR turné do Anglie. Po zápase Racing Club Paris - LTC 3:4 odletěla velká část LTC do Londýna, druhá méně šťastná skupinka hráčů letěla později. Letadlo se ztratilo někde nad kanálem La Manche, jejich kamarádi a spoluhráči z reprezentace na ně čekali marně. Spousta hráčů též emigrovala a z kdysi velkého a neporazitelného klubu nezbylo téměř nic.
Zdecimovaný klub už svou poslední sezonu 1949/50 jenom dohrál a po jejím konci se spojil s Tatrou Smíchov, což byl jeho definitivní konec. Z tohoto klubu už nic nezbylo. Ale kdo ví, co by se stalo, kdyby nespadlo letadlo s hráči LTC do moře. Kdo ví, co by se stalo, kdyby nebylo komunistického režimu, a z toho vyplývajících emigrací. Možná by byl LTC stále na světě a stále by drtil své soupeře. Ale na "kdyby" se nehraje. I přesto se LTC Praha řadí mezi neúspěšnější týmy naší hokejové historie, ve které zanechal jasnou, nesmazatelnou stopu.
Celek Tatra Smíchov definitivně ukončil činnost v roce 1964 a o rok pozdějí přešel do Slavie Praha, ze které 60 let předtím vzešel. Samotný hokejový klub Slavie se ale za pokračovatele slavného klubu LTC nepovažuje.
Úspěchy:
11x mistr ligy: 1937, 1938, 1939, 1940, 1942, 1943, 1944, 1946, 1947, 1948, 1949
Spenglerův pohár: 1. místo (1929, 1930, 1932, 1933, 1937, 1946, 1947, 1948); 2. místo (1938)
Μοιραστείτε στο Facebook Μοιραστείτε στο Twitter Μοιραστείτε στο MySpace