Ώρα:

Οι ομάδες σας:
Επικοινωνία
Public account
  PRO Ζώνη
1330 μονάδες
Αγοράστε μονάδες
Βρίσκεσαι σε δημόσιο λογαριασμό. Εάν θέλεις να παίξεις το παιχνίδι η να συμμετέσεις στη συζήτηση, πρέπει να συνδεθείς. Αν είσαι νέος χρήστης, πρέπει πρώτα να εγγραφείς.

  PowerPlay περιοδικό

Mistrovství světa ve fotbale v Rusku bude stát přibližně 255 miliard korun


Mistrovství světa ve fotbale v Rusku bude stát přibližně 255 miliard korun

Fotbalové mistrovství světa vypukne přesně za pět dní. Proto bych Vám chtěl dnes toto MS malinko přiblížit. Většina článku je použita různě z netu. Mistrovství světa ve fotbale 2018 bude 21. mistrovstvím asociace FIFA, poprvé v historii se uskutečnění v Rusku. O pořádání MS ve fotbale 2018 se vedle Ruska ucházela i Anglie a pořadatelské dvojice Španělsko s Portugalskem a Belgie a Nizozemsko. O pořadateli se hlasovalo 2. prosince 2010 a Rusko získalo ve druhém kole volby 13 hlasů, zatímco druhé Španělsko s Portugalskem 7. Rusko se již ucházelo o uspořádání MS 1990, tehdy ještě jako součást Sovětského svazu, ale v hlasování FIFA v roce 1984 neuspělo v souboji s Itálií. Mistrovství se bude konat v Evropě poprvé od roku 2006 a vůbec poprvé kdy se bude konat ve východní Evropě. Hrát se bude od 14.6. do 15.7. 2018, v jedenácti městech na dvanácti stadionech. Do finále turnaje se probojovalo 32 národních týmů. Poprvé v historii se na mistrovství světa probojoval Island a Panama. Česko bude na turnaji chybět již potřetí v řade. Finále se uskuteční v Moskvě na stadionu Lužniki.

Nejlevnější vstupenky na fotbalové mistrovství světa 2018 v Rusku budou stát 105 dolarů, tedy zhruba 2500 korun. Cena 105 dolarů je na zápasy základních skupin a pro zahraniční fanoušky, ruští občané si mohou pořídit nejlevnější lístky za 20 dolarů. Kdo bude chtít sledovat finále na moskevském stadionu Lužniky, zaplatí od 455 do 1100 dolarů (téměř 27 tisíc korun). 

Jedině vstupenky zakoupené přímo od FIFA vám zaručí, že skutečně uvidíte živě utkání na fotbalovém mistrovství v Rusku. Kontroly původu vstupenek budou velmi přísné. FIFA oznámila, že během MS v Rusku bude provádět důsledné kontroly. Stejně tak budou činit také ruští organizátoři. Kromě platné vstupenky na zápasy bude každý návštěvník potřebovat k vstupu na kterýkoliv stadion také průkaz fanouška, tj. Fan ID, vyžadovaný od ruských úřadů pro zajištění bezpečnosti. Zástupci FIFA mohou od návštěvníků požadovat vysvětlení, jak, od koho, za jakou cenu a odkud své lístky získali. FIFA je oprávněna zrušit platnost každé vstupenky, pořízené od neautorizovaného zdroje. Držiteli takové vstupenky nebude umožněn přístup na zápas a nebude mu poskytnuta žádná náhrada. Druhá fáze prodeje na webu FIFA skončila 3. dubna, ale od 18.4. do 15.7. tam bude možné koupit vstupenky na poslední chvíli (last minute) nebo lístky od těch, kteří je nebudou moct využít. Pokud se vaše plány z jakéhokoli důvodu změní a na MS se nedostanete, můžete nabídnout svoji vstupenku ke koupi někomu jinému prostřednictvím oficiální přeprodejní stránky FIFA. Přístup k ní získáte v rámci svého vstupenkového účtu v období prodeje na poslední chvíli od 18. dubna. Tam se vše bude řídit pravidly přeprodeje vstupenek FIFA. Nabízet lístky na fotbalové MS 2018 jakýmkoli jiným způsobem bez zvláštního písemného souhlasu FIFA není možné. Nákup lístku na zápasy největšího fotbalového svátku letošního roku se tedy vyplatí provádět jen oficiální legální cestou. Vše ostatní je drahé, rizikové a možná vás na utkání ani nedostane.

Ruská federace poprvé v historii rozhodla, že pro účastníky i pouhé návštěvníky MS ve fotbale 2018 zavede bezvízový režim, takže fanoušci si nemusí vyřizovat víza pro vstup do Ruska. Ale všichni návštěvníci zápasů mistrovství světa si na žádost ruských úřadů musejí nechat vystavit fanouškovský identifikační průkaz (FAN ID). Díky němu budou moci například cestovat do země bez víza a ve dnech zápasů budou mít zadarmo městskou dopravu.

Odhaduje se, že letošní Mistrovství světa ve fotbale v Rusku bude stát přibližně 255 miliard korun (tedy cca pětina českého státního rozpočtu). To zahrnuje jak rekonstrukce a výstavbu stadionů, tak i náklady na stavbu a opravu dopravní infrastruktury. Je jisté, že do Ruska budou proudit miliony fanoušků, kteří budou utrácet ve velkém za občerstvení, ubytování a další doplňkové akce spojené se šampionátem, takže ruská vláda předpokládá, že příjmy z návštěvníků tuto investici (alespoň částečně) vrátí. Je ovšem nejasné, jestli opravené stadiony najdou potřebné využití, protože průměrná návštěvnost ruské fotbalové ligy není nejvyšší (s průměrem cca 13 tisíc fanoušků na zápas je 9. nejnavštěvovanější ligou Evropy) a průměrná kapacita stadionů je téměř 50 tisíc. Nicméně dodejme, že kapacita části stadionů bude po MS snížena.

Předchozí Mistrovství světa 2014 v Brazílii stálo asi 310 miliard korun. Odhady se různí podle toho, co vše bylo započítáno (rozšíření a oprava infrastruktury, stadionů, letišť a další položky).

Teď bych vám chtěl stručně představit všechny stadiony na kterých se MS bude hrát. 

stadion Lužniki (Moskva) - Kapacita 81 000 míst (je největší sportovní stadion v Rusku). Stadion byl postaven v letech 1955–1956 jako Centrální Leninův stadion, byl to národní stadion Sovětského svazu a divácká kapacita byla v té době přes 100 000. Stadion hostil finálový zápas Mistrovství světa v ledním hokeji 1957 mezi Švédskem a Sovětským svazem, zúčastnilo se ho na 55 000 lidí a v té době to byl nový světový rekord. V roce 1980 tento stadion hostil Letní olympijské hry 1980. V roce 1992 byl přejmenován. Rozsáhlá rekonstrukce stadionu v roce 1996 přinesla mimo jiné střechu nad tribunou, rekonstrukce původních sedadel vedla ke snížení celkové kapacity na 78 360. Poslední rekonstrukce v letech 2013-2017 stála 350 milionů eur (cca 8,9 miliard korun) a stanovila dnešní kapacitu. Poslední přestavba se týkala především přestavby vnitřní části stadionu, proto zůstala vnější zděná konstrukce z roku 1956. Zásadním prvkem celé rekonstrukce bylo přiblížení tribun k hrací ploše na úkor atletického oválu, čímž se Lužniki stanou čistě fotbalovou arénou. Kapacita vzrostla dle doporučení FIFA jen o necelé tři tisíce na 81 006 míst. I když původní záměr byl zvětšit Lužniky až na kapacitu 90 000 míst. Na stadionu se bude hrát finále MS. 

stadion Spartak (Moskva) - kapacita 45 360 míst. Otkrytie Arena je zároveň prvním domovem fotbalového klubu Spartak Moskva. Tento slavný ruský klub, se snažil postavit svůj vlastní stadion od roku 1994. Stadión byl vybudován pro tento světový šampionát. V roce 2007 došlo k slavnostnímu položení základního kamene stavby. Proces výstavby se však postupně zpomaloval, nejprve kvůli byrokratickým průtahům a specifickému umístění, neboť vedle stavby vede tunel metra. A následně příčinou světové finanční a ekonomické krize. V roce 2009 tak stavba stadionu byla stále a pouze na úrovni projektu, přestože se původně počítalo s jejím dokončením v letech 2009-2010. Kromě toho došlo v roce 2010 k přezkoumání projektu stavby stadionu, neboť původně schválená varianta byla zamítnuta architektonickou radou. Nový fotbalový stánek je jediný stadion pro MS, který nebyl financován z peněz daňových poplatníků. Projekt stadionu vytvořila americká společnost AECOM. Po dobu šesti let stadion ponese název podle názvu sponzora – banky Otkrytie. Banku to bude stát 1,28 miliardy rublů. Podle požadavků FIFA a UEFA v době konání zápasů evropských pohárů a oficiálních utkání reprezentačních týmů stadion nemůže nést název sponzora, a tak se pro tyto případy bude s největší pravděpodobností jmenovat Spartak. Stadion byl slavnostně otevřen 5. září 2014. V okolí stadionu má vyrůst šest až osm tréninkových hřišť. Vzácností ve fotbalovém světě je vybudování vedlejšího stadionu, který bude určen pro zápasy v kruté zimě. Stadion bude zcela uzavřený, s kapacitou 12 tisíc míst.

stadion Petrohrad - kapacita 68 134 míst. Krestovský stadion, také známý jako Zenit Arena, je víceúčelový stadion sloužící zejména pro fotbal na Krestovském ostrově (součást města Petrohrad). Domácí zápasy zde hraje fotbalový klub Zenit Petrohrad. Nový stadion vznikl na místě původního stadionu Kirov, který měl kapacitu 100 000. Byl považován za památku a místní architekti lobovali za jeho zachování, ale nakonec marně. První stavební práce na novém stadionu byly zahájeny koncem roku 2006. Obratem však nabrala stavba sérii zpoždění související nejdříve s chybami v projektové dokumentaci a posléze s financováním celého projektu. Původní plány byly na dostavění, tenkrát ještě Gazprom Areny. A byly na rok 2008. Našly se však chyby v dokumentech projektu, jejíž úpravy odsunuly stavbu o několik let. Několikrát pozastavena stavba nového stadionu v Petrohradě se protáhla, až na neuvěřitelných, téměř jedenáct let. Což se také v nemalé míře projevilo na konečné výši nákladů a problémy s financováním byly na světě. Nový stadion Zenitu měla původně financovat ruská společnost Gazprom, jež sponzoruje fotbalový klub Zenit Petrohrad. Gazprom ale z původního záměru ustoupil, a tak se financování ujalo město Petrohrad. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly přes jednu miliardu dolarů ((skoro 21 miliard korun)), což ze Zenit Areny dělá jeden z nejdražších stadionů světa.

stadion Kaliningrad - kapacita 35 212 míst. Je to víceúčelový stadion sloužící zejména pro fotbal v Kaliningradu. Slavnostně měl být otevřen v listopadu 2017. který se ale otevřel až v březnu 2018. Stavba vyšla na 257 milionů eur (cca 6,5 miliard korun). Po šampionátu zde bude hrát tým Baltika Kaliningrad. Kaliningrad je pro české fanoušky nejlépe položená destinace, jelikož leží v ruské exklávě mezi Polskem a Litvou, zhruba tisíc kilometrů od Prahy. Na zcela nový stadion se z Prahy dostanete za něco málo přes deset hodin.

stadión Jekatěrinburg - kapacita 35 696 míst. Po MS bude kapacita snížena na 25 tisíc. Centrální stadion je víceúčelový stadion v Jekatěrinburgu, kde hraje fotbalový tým FK Ural. Během mistrovství se bude nazývat Jekatěrinburg Arena. Stadion v Jekatěrinburgu je po Lužnikách druhým nejstarším ze všech arén pro světový šampionát. Stavba stojí už od roku 1957 na místě starších sportovních zařízení a prošel už dvojnásobnou rekonstrukcí (v letech 2006-11 a 2014-17). V roce 2004 se stadion stal veřejnou společností s významným podílem města Jekatěrinburg. Zajímavý je svou netypicky postavenou tribunou za jednou z branek, která vyčnívá zcela mimo stadion a navenek působí hodně zvláštně. Něco podobného těžko vymyslíte. To je prostě Rusko... Hostitelská země fotbalového mistrovství světa v příštím roce vložila do organizace šampionátu již miliardy eur. Problém nastal se stadiónem v Jekatěrinburgu, který neměl potřebnou kapacitu podle kritérií FIFA pro uspořádání zápasů nejvyšší kategorie. Jak si Rusové poradili? Ďábelská improvizace v ruském stylu! Původně měla být kruhová aréna v Jekatěrinburgu pěkně uzavřená. Jenže bylo nutné zvýšit tu kapacitu! Našlo se nečekané řešení. Pořadatelé vytvořili do arény dva otvory za brankami, díky nimž získali prostor na dostavění dvou tribun, které v původním projektu samozřejmě nebyly. Původní kapacitu 27 tisíc diváků rázem zvedli na 35 tisíc.

stadión Nižnij Novgorod - kapacita 44 899 míst. Další úplně nový stadion byl pro světový šampionát vybudován v Nižném Novgorodu. Na stadionu s kapacitou téměř 45 tisíc diváků se nehraje nejvyšší ruská soutěž, jelikož místní tým Olympijec Nižnij Novgorod působí ve druhé lize. Původně se měl jmenovat Volha Aréna. K tomuto názvu však panovaly výhrady, neboť Nižnij Novgorod není jediné pořadatelské město na Volze. Původně se mělo stavět na okraji města. Proti tomu však vystoupili místní fotbaloví fanoušci, kteří se dožadovali lépe dostupné lokality. V únoru 2012 byla proto jako místo výstavby vybrána Strelka, místo v blízkosti historického centra, na soutoku řek Volhy a Oky. Výstavba měla započít původně v roce 2014, ale došlo ke zdrženm v souvislosti s výkupy pozemků. Stavební práce se tak rozeběhly až roku 2015, otevřen byl o dva roky později.

stadion Kazaň - kapacita 45 379 míst. Kazaň Arena, je víceúčelový stadion sloužící zejména pro fotbal v městě Kazaň. Domácí zápasy zde hraje fotbalový klub FC Rubin Kazan. Kazaňský stadion se může pyšnit vůbec největší venkovní obrazovkou v celé Evropě. Náklady na výstavbu vyšly na 450 milionů amerických dolarů (cca 9,3 miliard korun). Slavnostně otevřen byl 14. června 2013.

stadion Samara -  kapacita 44 918 míst. V šestém největším městě Ruska vybudovali nádhernou novou arénu, která byla otevřena teprve 28. dubna 2018. Samara Arena bude víceúčelový stadion sloužící zejména pro fotbal v Samaře Stavba vyšla na 320 milionů dolarů (cca 6,6 miliard korun) a své zápasy zde hraje právě místní tým Křídla sovětů Samara. Stadion v Samaře zahájil jako poslední z arén pro mistrovství světa v Rusku provoz. Dokončení stadionu nabralo zpoždění mimo jiné kvůli složitému designu střechy a sporům o náklady mezi místními politiky a dodavateli stavby. Ještě koncem března neměla aréna trávník, údajně i kvůli mrazivému počasí.

stadion Saransk - kapacita 44 442 míst. Mordovia Arena bude víceúčelový stadion sloužící zejména pro fotbal v Saransku. Domácí zápasy zde bude hrát fotbalový klub FK Mordovija Saransk, který aktuálně působí až ve třetí ruské lize. Z praktických důvodů bude po mistrovství světa snížena kapacita stadionu o 15 tisíc míst. Horní patra tribun jsou navrženy z kovových konstrukcí, které se poté demontují a použijí po úpravách do jiných sportovních hal. Mordovia Arena tak po demontáži pojme 30 tisíc diváků. I tak bude nový 30 tisícový stadion pro fanoušky Mordovie úplně něco jiného. Stávající zázemí Start Stadium má kapacitu 10 tisíc míst, a navíc neoblíbenou atletickou dráhu. Stavba Mordovia Areny se pěkně protahovala. Základní kámen byl zasazen už v roce 2010. Nečekaně zdlouhavá stavba začala již koncem roku 2011 a první rok vše klapalo dle plánu. Koncem roku 2012 však začala nucená přestávka, která se protáhla až do června 2015. Stadion se dokončil až v dubnu 2018, jen dva měsíce před startem šampionátu…Konečné náklady se nejen na úkor vynucené pauzy vyšplhají na 300 milionů dolarů, tedy více než sedm miliard korun.

stadion Volgograd - kapacita 45 568 míst. Je to pátý největší stadion světového šampionátu. Volgograd Arena je víceúčelový stadion sloužící zejména pro fotbal ve Volgogradě. Domácí zápasy zde bude hrát fotbalový klub FC Rotor Volgograd. I ve Volgogradu se hraje jen druhá nejvyšší soutěž. Stavba nové Volgograd Areny, mimo jiné, nového zázemí místního Rotoru, odstartovala koncem roku 2014 na místě bývalého Centralnyj stadionu. Stavba byla dokončena na konci roku 2017. Stavba má diamantový design: Plášť stadionu byl navrhnut tak, aby při nočním osvětlení připomínal diamant. Vnitřní tribuny jsou rozděleny do tří pater, z nichž prostřední je určena pro VIP hosty. Tímto způsobem jsou VIP prostory řešeny na řadě novodobých stadionech. Cena stadionu by se měla pohybovat kolem 16,4 miliardy rublů. Součástí financování je zahrnuta také úprava dopravní infrastruktury v okolí stadionu, která zahrnuje okolní dálnici, železniční stanici a lodní dopravu po řece Volze. Stadion bude mít kapacitu pro více než 45 tisíc diváků. Ta půjde snížit po šampionátu o 10 tisíc míst. I tak bude kapacita 35 tisíc diváků na zápasy FK Rotor v ruské lize docela vysoká.

stadion Rostov na Donu - kapacita 45 145 míst. Rostov Arena je víceúčelový stadion. Zbrusu nový stadion, který vyrostl v Rostovu na Donu. Právě fanoušky z jihu evropské části Ruské federace čeká mnohonásobná změna k lepšímu. Přece jen, přechod z 15 tisícového stánku z roku 1930 (Stadion Olimp - 2) do 45 tisícové arény vonící novotou, je výjimečná situace. Své zápasy zde od roku 2017, kdy byl stadion otevřen, hraje tým FC Rostov. Přípravné práce na nové aréně začaly v roce 2012, ale její základy se objevily až za další dva roky. Příčinou byly, snad jako u každé stavby stadionu, finance a částečně také zima. V rámci vynucených úspor se stal z Rostov Areny docela jiný stadion, než se původně plánovalo. Nejen, že byl stadion celkově zjednodušen a snížena jeho kapacita, ale také se muselo slevit z estetických krás, čímž se dosáhlo nemalých potřebných úspor. Nejde tedy o našperkovaný top moderní stadion s vysouvacím trávníkem a zatahovací střechou, ale i přesto dosáhl stadion v Rostovu nad Donou úrovně novodobé moderní arény. Plášť stadionu a střešní konstrukce potažena membránou dokážou v noci zářit různými barevnými efekty. Sedadla stadionu budou sladěna do čtyř barev. Dvě z nich – modrá a žlutá budou v souladu klubových barev FK Rostov, který se do nové arény záhy nastěhuje. Další část sedadel budou červené a bílé, tedy z barev odkazující na rostovský region. Po světovém šampionátu, bude kapacita snížena o více než sedm tisíc míst. I tak, bude téměř 38 tisícový stadion v Rostovu na poměry návštěvnosti ruských ligových zápasů příliš veliký

stadion Soči - kapacita 47 659 míst. Olympijský stadion Fišt je stadion postavený v Soči pro zimní olympijské a paralympijské hry v roce 2014. Stadion se jmenuje po adygejské hoře Fišt ležící na západě Kavkazu. Otevřen byl v roce 2013 a o rok později se zde konal zahajovací a závěrečný ceremoniál 22. Zimních olympijských her. Na Olympijském stadionu Fišt nehraje žádný klub. Sedadla lze snadno demontovat, tak, aby stadion pojmul 25.000 až 45.000 diváků. Pro MS bude kapacita ještě větší. Výstavba stála 603 miliónů dolarů.