Βρίσκεσαι σε δημόσιο λογαριασμό. Εάν θέλεις να παίξεις το παιχνίδι η να συμμετέσεις στη συζήτηση, πρέπει να συνδεθείς. Αν είσαι νέος χρήστης, πρέπει πρώτα να εγγραφείς.
Jak se v 17. sezoně basketbalu činili kluboví bafuňáři? Kolik korunek se rozkutálelo z klubových kas na trhu? To vše se dozvíme v drobném přehledu, který jsem si připravil. Tak žádné otálení a pojďme na to. A rozhodně se vyplatí vydržet do konce.
Dnešní článek nebude žádná improvizace, což některé možná zklame. Ale přišlo mi, že tento přehled by některé z nás mohl zajímat. V první lize se podíváme na TOP5 nákupů a prodejů. V jednotlivých druhých ligách taktéž. No a ve třetích a čtvrtých ligách se jukneme na nákupy a prodeje s cenovkou 20M+.
LIGA I.1
V naší nejvyšší soutěži se samozřejmě protočilo nejvíce peněz. A abych byl konkrétní, tak se v loňské sezóně prodalo a nakoupilo celkem 55 hráčů. Z toho bylo 38 hráčů prodáno za necelých 1,737 miliardy korun. A prvoligové týmy si nakoupily dohromady 17 hráčů za necelých 2,257 miliardy korun. Co se týká TOP5 nákupů, tak to vypadalo na ryze československou záležitost, ale to se nakonec změnilo poslední den sezóny a suveréně nejdražším nákupem 17. sezóny se stalo 26leté čínské křídlo Dai Shujing, který už obléká dres Temlisových drtičů. Prodeje v této soutěži byly vyrovnanější a nejdražším prodejem se stal 22letý pivot z Venezuely Carmelo Millán, který odešel z týmu The Time Has Come hrát první srbskou ligu.
V této lize se na trhu uskutečnilo celkem 65 přestupů. Z toho bylo 27 hráčů koupeno a 38 hráčů prodáno. Nákupy proběhly za necelých 329 milliónů korun. A nejvíce se "vydražilo" za 25leté slovinské silové křídlo Slavka Pavlina, který se i s rodinou přestěhoval do Ústí nad Labem, kde hraje za místní BK. Za prodeje týmy utratily 371 miliónů korun. Ovšem s rozdílem toho, že skoro polovina těchto peněz padla na jednoho hráče. Šlo o 15letého Oldřicha Gerbra, který opustil Chicago Bulls a přesunul se do Sezimova Ústí Frogs. Ti sice hrají třetí ligu, ale mají špičkové zázemí, takže tam určitě nazakrní.
Pojďme na mou oblíbenou ligu. Zde se na přestupovém trhu pohybovalo mnoho talentů, avšak ke zdárnému konci došlo 56 transferů. "Přistoupilo" 24 hráčů v hodnotě 377 miliónů korun, z nichž se nejvýše vyškrábal 23letý maďarský pivot István Márk, který opustil maďarskou nejvyšší soutěž a nyní hraje za BK KOCOURKOV. No a "vystoupilo" celkem 32 hráčů v hodnotě necelých 244 miliónů korun. Na nejvyšší stupínek se dostal již bývalý člen Gajdyho nazdárků 26letý argentinský pivot Aarón Gaitan, který odešel hrát druhou ukrajinskou ligu (vypočítavému majiteli se nechtěl vyplácet podpisový bonus - skrblík jeden! - pozn. red.).
I tato liga nevybočila ze standartního rozpoložení nákupů a prodejů ve druhých ligách. Za zmínku zde stojí jeden nákup, ale o tom o kousek níže. V přestupových vodách uvízlo 58 hráčů. Celých 23 má tu čest hrát nově tuto ligu a to za sumu 744 miliónů korun. A zde se dostáváme ke zmiňovanému nákupu, neboť nejvíce peněz utratili BCC Dráteníci z Drátu, kteří si pořídili 15leté slovenské pravděpodobně křídlo Júliuse Mečiara. Áno, čtete dobře. Je to vnuk bývalého premiéra SR Vladimíra Mečiara. Proč je přestupová částka tak vysoká je mi do teď záhadou.... Nu což, pojďme dál. Co se týká odchodů, tak tuto ligu skrze přestupový trh opustilo 35 hráčů v hodnotě necelých 326 miliónů korun. I na druhém přestupovém pólu dlí slovenský hráč a to konkrétně 23leté nízké křídlo Peter Dagmar, který z týmu big jump worms odešel hrát druhou chorvatskou ligu. Ještě bych zmínil, že za povšimnutí stojí i snaha Dvora Králového o značné posílení týmu.
Vzhledem k náročnosti vyhodnocování přestupů v dalších soutěžích, jsem se s dovolením uchýlil k vyhodnocení třetích lig jako celku. Neřeknu vám, kolik bylo přestupů celkem, ale určitě jich bylo hodně a stály majitele moooc peněz. Každopádně na této ligové úrovni jsem se zaměřil na přestupy za 20M+. V tomto sítu mi uvízlo 18 nakoupených hráčů a pouze TŘI prodaní hráči.
Nejčastěji se mi v tomto kritériu objevoval tým Sezimovo Ústí Frogs. Jihočeši opanovali jak nejlukrativnější nákup, tak i prodej. Všímaví již možná vědí o kom je řeč, ale i pro ty ostatní, je tu nákup z druhé české ligy 15letého Oldřicha Gerbra. A hráč prodaný z tohoto klubu zůstal také v ČR. 19leté silové křídlo Nikolas Minárik odešel na zkušenou do naší nejvyšší soutěže.
Ze stejného důvodu, jako o patro výše, jsem pokračoval i v basketbalovém "pralese". Ovšem, kdo by si pomyslel, že místní kluby nemají rozpočty na velké obchodování, tak ten se velmi plete! Jsou zde například majitelé, kteří upřednostňují výchovu mládeže a celkové pojetí práce s mládím včetně špičkového zázemí klubu (potřebného pro práci s mládeží), nad postupovými ambicemi výš a výš. A nejen proto není radno podceňovat obchodní sílu pralesa! (úsměv)
Nákupy nejsou nijak extrémní a 8 nakoupených hráčů dražších než 20M je vcelku normální počin. Této grupě vévodí 24leté lotyšské nízké křídlo Maris Upurnieks hrající v současné době za BC Sparta Hloubětín. V tabulce nákupů se na pátém místě objevuje belgičan Bernt Nagles, jehož cena byla snížena gamemasterem! Že by nějaký československý tunel??? Kdo ví.
No a teď se dostáváme na velmi pěknou závěrečnou statistiku! V TOP10 prodejích týmů ze čtvrtých lig je DEVĚT mladých 15letých českých nadějí a jedna 16letá naděje německá. Jako hlavní líhně si dovolím označit ligy IV.13 (4 děti) a IV.19 (3 děti). Dítě na samém vrcholu ledovce, chcete-li školky, je Lukáš Kalfeřt, který se vydal za velkým basketbalem do týmu Kotěhulky Spurs.
Tak to by bylo pro dnešek fše a snad jsem tím uspokojil aspoň část čtenářů. A zároveň je to možná i malý návod pro manažery, že kupovat dědky a hrát první ligu není jediný cíl této hry. Sportu zdar a příště snad MNOHEM, MNOHEM dříve! (u našich reprezentací)