Ώρα:

Οι ομάδες σας:
Επικοινωνία
Public account
  PRO Ζώνη
1330 μονάδες
Αγοράστε μονάδες
Βρίσκεσαι σε δημόσιο λογαριασμό. Εάν θέλεις να παίξεις το παιχνίδι η να συμμετέσεις στη συζήτηση, πρέπει να συνδεθείς. Αν είσαι νέος χρήστης, πρέπει πρώτα να εγγραφείς.

  PowerPlay περιοδικό

Svět sportu (10. týden)


Svět sportu (10. týden)

Vítejte u dalšího sportovního přehledu. Dnes nás čeká Davis Cup (CZE - AUS), Synot liga, pokračování MS v jízdě na bobech a skeletonu, MS v biatlonu, MS v rychlobruslení a domácí ME v halové atletice z O2 areny v Praze.

 

Davis cup

V ostravské ČEZ aréně začne letošní 104. ročník Davisova poháru. Česká republika (nebo Československo) dokázalo zvednout nad hlavu pohár pro vítěze hned třikrát, a to v letech 1980, 2012 a 2013. Vloni nás v semifinále vyřadila Francie 1:4. Velikým překvapením byly loňské boje o setrvání ve světové skupině. V nich si Brazílie vyšlápla na 5. zemi podle ITF žebříčku národů Španělsko a po výhře 3:1 poslala pětinásobné vítěze do nižší skupiny. Slovensko se o postup mezi nejlepších 16 utkalo se Spojenými státy, po prohře 0:5 však zůstává v první skupině.

Nyní ale zpět do Ostravy. Domácí výběr se bude muset obejít bez dvou největších hvězd, Radka Štěpánka a Tomáše Berdycha. Roli jedničky tedy zastane Lukáš Rosol, aktuálně 30. tenista světového žebříčku. Tým doplní Jiří Veselý (46.), Jan Mertl (218.) a teprve jedenadvacetiletý Adam Pavlásek (239.). Z pozice favoritů do zápasu nastupují Australané (podle bookmakerů téměř 60% na výhru). Tábor hostů ale hlásí citelnou ztrátu. Kvůli problémům s páteří do ČEZ arény nepřicestuje australská jednička Nick Kyrgios (36.).  Při jeho absenci bude jedničkou třiadvacetiletý Bernard Tomič (38.), následován skvělým deblistou Samuelem Grothem (69., v deblu 28.). V týmu nalezneme i bývalou světovou jedničku Lleytona Hewita (99.) a soupisku uzavírá devatenáctiletý Thanasi Kokkinakis (133.)

Češi mají výhodu povrchu. Chvilku sice koketovali s myšlenkou položit antuku, která Australanům nesvědčí, ale nakonec se nebude hledět na soupeře a povrch bude na míru českým hráčům. "Kluci od ledna hrají jen na rychlých površích, byl by to úplně jiný pohyb na antuce. Dohodli jsme se, že uděláme pomalejší kurt, že na něm servis nebude mít takovou rychlost, protože Kyrgios a Groth mají vynikající podání," řekl Navrátil. (zdroj: tenisportal.cz)

Synot liga

O víkendu nás čeká téměř kompletní 19. kolo nejvyšší fotbalové soutěže. Připravoval jsem si pro vás preview nejzajímavějšího zápasu kola mezi Slavií a Plzní. Šlágr kola již byl vyprodaný, ovšem včera jsme se mohli dozvědět, že se hrát nebude. O odkladu rozhodlo vedení ligy, důvodem je infekční onemocnění 10 hráčů Plzně. Náhradní termín zatím není známý.

Sparta tedy dostala možnost dotáhnout se prozatím na vedoucí Plzeň a dostat ji pod drobný tlak. Letenští hrají v neděli od 18:45 doma s Duklou (vysílá ČT Sport). Vzájemné zápasy hovoří jasně pro Spartu, navíc nejlepší výsledek, který kdy Dukla na Spartě uhrála, byla bezbranková remíza z roku 2011, ba co víc, na Letné ještě nevstřelila branku.

Mistrovství světa v jízdě na bobech a skeletonu

Polovina medailí již byla rozdána a my se do Winterbergu vracíme na druhou půlku šampionátu. Nejlépe si zatím vede Německo s 5 medailemi. V závodě mužského dvojbobu se dělila stříbrná medaile. Na setinu stejný čas po čtyřech jízdách byl na kontě jak lotyšského bobu (ve složení O. Melbardis, D. Dreiškens), tak i německého bobu (ve složení J. Lochner, J. Bluhm). České boby v tomto závodě skončily na 26. a 29. místě (z 33 účatníků). Šampionát pokračuje mužským čtyřbobem a skeletonem mužů i žen.

Program

Všechny přenosy můžete sledovat živě na https://www.youtube.com/user/bobskeletv/

Čtvrtek 5. března

10:00 - Skeleton muži (1. a 2. jízda)

V této disciplíně ovládli SP lotyšští bratři Dukursovi - starší Tomass skončil druhý a vítězem se stal mladší Martins. Tomass ještě ve své sbírce nemá medaili z mistrovství světa, Martins vyhrál v letech 2011 a 2012. V posledních letech ho ale na nejvyšším postu pravidelně nahrazuje Rus Alexander Tretyakov, zlatý ze Soči, navíc obhajuje mistrovský titul z minulého šampionátu.

Pátek 6. března

11:00 - Skeleton ženy (1. a 2. jízda)

Ačkoliv Britka Elizabeth Yarnoldová vyhrála 5 ze 7 závodů SP, na závěr vynechala ze zdravotních důvodů jeden závod a přišla o první místo. To vybojovala Rakušanka Janine Flocková. S mistryní Evropy z loňského roku se na medaili počítá i ve Winterbergu. Zdejší trať je dosti jednoduchá a nejvíce ze všeho záleží na dobrém startu. Závodnice by si rozhodně měly dát pozor na Švýcarku Marinu Gilardoni, ženu která drží na několika tratích nejlepší startovní časy.

14:30 - Skeleton muži (závěrečné jízdy)

Sobota 7. března

10:00 - Skeleton ženy (závěrečné jízdy)

13:15 - Čtyřbob muži (1. a 2. jízda)

Poprvé v historii MS pojede v jednom z čtyřbobů žena. Kanada do svého bobu nominovala dvojnásobnou olympijskou vítězku dámského dvojbobu Kaillie Humphriesovou. Bobařská federace umožnila startovat ženám v mužském čtyřbobu v listopadu loňského roku a Humphriesová od té doby absolvovala 6 závodů. K favoritům bude jistě patřit lotyšský bob Oskarse Melbardise (stříbro z dvojbobu). Jeho tým je spolu pohromadě více než dva roky a má na svém kontě stříbro ze Soči. V letošní sezóně vyhráli 5 z 8 závodů a po zásluze vyhráli Světový pohár. Proti však budou domácí bobaři, ať už obhájce zlata z minulého šampionátu Maximilian Arndt (letos vyhrál 2 dávody SP), nebo vítěz dvojbobu Francesco Friedrich, nebo může překvapit nováček Nico Walther (letos debutoval, přesto dokázal vyhrát 1 závod SP). Česká republika bude mít v soutěži opět dva boby. První bob pojede ve složení Vrba, Suchý, Dvořák a Nosek. V tom druhém sjedou korytem Matoušek, Kopřiva, Šindelář a Stokláska.

Neděle 8. března

15:00 - Čtyřbob muži (závěrečné jízdy)

Halové mistrovství Evropy v atletice

Dnes začíná 33. halové mistrovství Evropy. Startovat na něm bude 363 atletů a 280 atletek ze 46 zemí, kteří budou bojovat o 24 sad medailí. Česká výprava čítá 46 atletů a atletek. Před dvěma lety naše výprava získala 5 medailí - 1 zlatou (Pavel Maslák - 400m) a 4 bronzové (mužská i ženská štafeta na 4×400 metrů, Jaroslav Bába ve skoku vysokém a Ladislav Prášil ve vrhu koulí). Organizátoři letošního šampionátu připravili zhruba hodinové slavnostní zahájení (vysílá ČT 1 dnes od 20:55), které má být oslavou české atletiky, zároveň připomene její slavné chvíle. Nebude chybět ani představení všech zúčastněných zemí.

Program ke stažení zde

Kde mají šanci čeští atleti na medaili?

Hned v první disciplíně patří Češi k vážným adeptům na medaili, navíc ne jeden, ale hned tři! Tou disciplínou je vrh koulí. Tomáši Staňkovi patří v evropských tabulkách druhé místo, Jan Marcell je čtvrtý a Ladislav Prášil osmý. Právě Prášil bude obhajovat třetí místo z posledního halového evropského šampionátu. Kvalifikace je na programu ve čtvrtek od 18:00, finále pak v pátek od 17:25.

K největším nadějím patří bezesporu Pavel Maslák. Zde obhajuje titul, navíc je mistrem světa z loňského roku. Rozběhy a semifinále jsou na pořadu v pátek od 11:35 (respektive 16:40). Finále se poběží v sobotu v 19:30. Před dvěma lety v Göteborgu dokázal se štafetou vybojovat bronz. Štafety uzavírají celý šampionát v neděli od 17:55.

Dále je tu Zuzana Hejnová. Ta ale nepoběží svou nejsilnější disciplínu. Na 800m to bude její premiéra na světové akci. Rozběhy začínají v pátek ve 12:15, semifinále je na programu v sobotu od 18:00 a finále nás čeká v neděli od 15:15. Stejně jako Maslák v mužské, tak i ona významně pomohla při göteborské bronzové štafetě žen. Štafeta se poběží v neděli od 17:35.

Sedmibojař Adam Helcelet skončil před dvěma lety těsně čtvrtý svým osobním rekordem v hodnotě 6095 bodů. Ten si však před měsícem v Praze na Stromovce vylepšil na hodnotu 6164 bodů. Soutěž sedmibojařů začíná v sobotu ve 12:00 skokem dalekým.

Jan Kudlička je bronzový ve skoku o tyči jak z loňského halového MS, tak i z loňského ME. Kvalifikace je na programu v pátek od 10:15, finále v sobotu od 17:00.

Jiřina Svobodová byla ve skoku o tyči na loňském halovém MS dokonce stříbrná. Soutěž tyčkařek začíná v pátek v 16:15 kvalifikací, finále je naplánováno na sobotu od 16:05.

Mistrovství světa v biatlonu

Vrchol této sezóny je šampionát ve finském Kontiolahti. Zdejší střelnice je velice specifická, běžný je na ní silný a prudký vítr. Na minulém MS v Novém městě na Moravě 2013 vybojovala česká reprezentace jednu medaili ze smíšené štafety. Letos určitě pomýšlí výše. Mezi muži patří ve SP Ondřeji Moravcovi osmé místo a Michalu Šlesingerovi místo deváté. V ženách je situace ještě nadějnější - Veronice Vítkové patří třetí místo a Gabriele Soukalové místo sedmé. Co víc, ženská štafeta vede světový pohár - z 5 závodů 3 vyhrála, jednou skončila druhá a jednou třetí.

Program

Čtvrtek 5. března

18:15 Smíšená štafeta

Sobota 7. března

14:00 Sprint muži 10 km

17:30 Sprint ženy 7.5 km

Neděle 8. března

14:15 Stíhací závod muži 12.5 km

17:00 Stíhací závod ženy 10 km

Středa 11. března

18:15 Vytrvalostní závod ženy 15 km

Mistrovství světa v rychlobruslení

Olympijský ovál v Calgary bude 7. - 8. března hostit šampionát pro nejvšestrannější rychlobruslaře. Ve čtyřboji se utkají jak na nejkratších tratích, tak i na těch nejdelších. Na ženy čekají závody na 500m, 1500m, 3000m a 5000m, muži musí zvládnout 500m, 1500m, 5000m a 10000m. Před čtyřmi lety zde získala bronz Martina Sáblíková. Na svůj pátý titul v řadě bude útočit Ireen Wüstová. U mužů se očekává nizozemský souboj o medaile. Zlato obhajuje Koen Verweij.

A to už je pro dnešek vše. Sportu zdar!