Hokej v Irsku + rozhovor
Tento týden budeme pokračovat v našich cestách po netypických hokejových zemích. Tentokrát zavítáme do Irska. V Irsku nepanují tropické vedra, naopak jsou zde velmi dobré klimatické podmínky pro hraní této nejrychlejší kolektivní hry, avšak hokej zde zatím není na tak vysoké úrovni aby Irové mohli důstojně konkurovat třeba naší hokejové reprezentaci. V následujícím článku se podíváme na situaci hokeje v této velmi zajímavé zemi, kterou najdeme v Atlantickém oceánu nedaleko Spojeného království.
Irsko (irsky Éire, anglicky Ireland) je ostrov, který se nachází v Atlantickém oceánu. Země je od Spojeného království (UK) oddělena Irským mořem. Země je rozdělena na dvě části – Severní Irsko, které patří Spojenému království a Irskou republiku, která je nezávislá.
Úředními jazyky jsou irština a angličtina.
Irsko má 4 588 252 obyvatel (údaje z roku 2011).
Hlavním městem je Dublin. Irský název pro toto hlavní město je Baile Átha Cliath. V Dublinu žije okolo půl milionu obyvatel.
Nejvyšším bodem Irska je hora Carrauntoohil, jejíž vrchol se nachází ve výšce 1041 metrů nad mořem.
Svým tvarem na mapě připomíná Irsko mísu. Nejdelší řekou je Shannon, která je 368 kilometrů dlouhá. Podnebí v této zemi je mírné, s častými dešti, které mají na svědomí všudypřítomnou a dokonalou zelenou trávu. Irsku se často přezdívá Smaragdový ostrov.
Hlavním úředním jazykem je irština (také irská gaelština), avšak v každodenním životě používají Irové angličtinu. Původními obyvateli Irska byli Keltové. Nesmíme také zapomenout na patrona Irska – svatého Patrika, který zde v přišel v 5. století a přinesl zde nové náboženství – křesťanství, které se následně začalo šířit skrze Evropou. Svatého Patrika si připomínají lidé nejen v Irsku každoročně 17. března. Jedná se o neoficiální svátek, který lidé slaví hudbou, tancem a popíjením tmavého piva. Hlavními symboly tohoto neoficiálního svátku je zelená barva, a také zelený trojlístek, který lidé v tento den nosí namalovaný na obličeji.
Co se sportu v Irsku týče, nejpopulárnějším sportem je zde box, následován kriketem, ragby, veslováním, závody chrtů, tenisem, fotbalem, volejbalem a basketbalem. Mezi populární sporty dále můžeme zařadit také atletiku, která se zde těší značnému zájmu jak fanoušků, tak samotných atletů. Bohužel lední hokej zde není příliš populární, což je určitě škoda, protože, jak již bylo výše zmíněno, Irsko není sužováno tropickými vedry a klimatické podmínky jsou zde pro hraní hokeje přívětivé.
Lední hokej v Irsku
Historicky první hokejový zápas v Irsku odehráli mezi sebou v roce 1983 týmy Dublin Stags (dublinští Jeleni) a Liverpool Leopards (liverpoolští Leopardi). Tento zápas se odehrál na ledovém kluzišti v městě Dolphin´s Barn.
Od té doby tento sport v Irsku pokročil na všech úrovních. Po slavnostní inauguraci do IIHF, která proběhla v roce 1997, se IIHA rozhodla (Irská asociace ledního hokeje), že se zúčastní juniorských IIHF World Championship Games. Irští junioři se tehdy vydali do Bulharska, Lucemburska, a také navštívili Island. Ve všech těchto zemích se vůbec poprvé zapojily irské týmy U18 a U20 do zápasů IIHF divize III.
Domácí hokejová konkurence vzkvétala a týmy Dublin, Belfast a Coleraine spolu soutěžily na velmi vysoké úrovni. Nicméně v roce 1999 a na počátku roku 2000 byly dvě ledové plochy v Dublinu uzavřeny. Juniorský program byl tedy v ohrožení. Někteří hráči jezdívali jednou týdně trénovat do Belfastu, jiní se začali věnovat in-line hokeji.
V roce 2001 otevřela rada města Dublinu společně s IIHA v centru Dublinu ledové kluziště. Juniorští a seniorští hráči měli opět k dispozici ledovou plochu, na které mohli trénovat. Ledové kluziště se zde nachází dodnes a poskytuje prostor pro všechny členy IIHA, a také začínající hvězdy.
Seniorský hokejový tým Irska se poprvé na mezinárodní scéně představil v březnu roku 2004 na MS Divize III, které se konalo v Reykjavíku (Island). Od té doby se Irsku podařilo celkem dvakrát postoupit do Divize II, avšak v obou případech země sestoupila zpět do třetí divize. V Divizi III v současné době najdeme například hokejové reprezentace Turecka, Lucemburska, Severní Korey, Řecka nebo Mongolska. Divize III je nejnižší divizí MS v ledním hokeji.
Ačkoliv lední hokej nejspíše nikdy nebude patřit mezi tradiční irské sporty, můžeme pozorovat, že tento sport zde stále „přežívá“ a i v současné době se najde plno zájemců, kteří chtějí aktivně začít hrát hokej. Jen pro zajímavost, Dublin je doposud jediným hlavní městem v Evropě, kde nenajdeme víceúčelovou arénu.
Irish Ice Hockey League (IIHL)
Jedná se o nejvyšší ligu ledního hokeje v Irsku. Oficiální liga byla založena v roce 2007, avšak v amatérské podobě existovala již od začátku roku 1980.
V návaznosti s dokončením výstavby Dundalk Ice Dome a úspěchu irské hokejové reprezentace na MS divize III, které se konalo právě v této nové aréně v Dundalku během dubna 2007, oznámila IIHA, že založí novou celoirskou ligu ledního hokeje – IIHL.
Pět týmů se střetávalo během regulérní sezóny na zimním stadiónu Dundalk Ice Dome. Prvními šampióny této ligy byli Dundalk Bulls (dundalští Býci), kteří vyhráli ligu tím, že ve finálovém zápase porazili Dublin Rams (dublinské Berany) 6:3.
V současné době působí irský hokejový tým – Belfast Giants v britské elitní hokejové lize. Mnoho irských hokejistů, kteří chtějí hrát lední hokej na vyšší úrovni, musí hledat své štěstí v zahraničí. Toto štěstí často nacházejí právě ve Velké Británii.
Nyní v této lize působí tyto čtyři týmy
Název týmu |
Město |
Castlereagh Spartans |
Castlereagh |
Dublin Rams |
Dublin |
Dundalk Bulls |
Dundalk |
Flyers IHC |
Dublin |
Na soupiskách jednotlivých týmů působí převážně domácí (irští) hráči, avšak najdeme zde také mnoho Kanaďanů, ale i Američanů. Jen pro zajímavost, na soupiskách jsem objevil i pár českých hráčů, kteří zamířili hrát hokej do této velmi netradiční hokejové krajiny.
Belfast Giants – trochu jiná úroveň
Tento klub byl založen v roce 2000. Jak již bylo výše uvedeno, v současné době působí tento irský tým v britské elitní hokejové lize – EIHL. Domácí zápasy hrají hráči tohoto týmu v Oddysey Aréně v Belfastu.
Sektářství bylo již dlouho považováno za významný problém v některých sportech v Severním Irsku. Když byl tento klub založen, bylo také vyhlášeno, že Belfast Giants se nebudou připojovat k žádné víře a ani k žádné komunitě. Cílem bylo pouze reprezentovat Belfast jako celek. Vlajky nebo různé oděvy, které by reprezentovaly nějakou politickou stranu nebo náboženství, byly v Oddysey Aréně zakázány. Rovněž národní hymna Velké Británie, která se hraje před každým zápasem v EIHL, se před domácím zápasem Belfast Giants nehraje. Tyto kroky přinesly klubu během krátké doby mnoho věrných fanoušků.
V roce 2005 si za Belfast Giants také zahrál člen NHL All-Star týmu a zlatý olympijský vítěz, Theo Fleury, který debutoval v zápase proti Capitals Edinburgh. V tomto zápase zaznamenal hattrick a Belfast Giants vyhráli tento zápas pohodlně rozdílem 11:2.
Kromě Fleuryho si v tomto irském týmu zahráli i další bývalí hráči z NHL například: Paul Krusse, Jason Ruff, Paxton Schulte a Jason Bowen, přičemž Bowen a Krusse zde odehráli téměř 600 her, což je „řádná“ porce zápasů.
V týmu Belfast Giants má většina hráčů kanadské občanství, avšak nalezneme zde i skotské, severoirské a anglické hráče.
Působení Belfast Giants v EIHL bych přirovnal k českému týmu Orli Znojmo, který dlouhá léta působil na domácí scéně, avšak od sezóny 2011/2012 se tento tým přesunul do rakouské Erste Bank Eishockey Ligy (EBEL), kde nyní docela slušně hájí barvy naší země.
Irská hokejová reprezentace
Irská hokejová reprezentace je národním týmem Irska, který je členem IIHF. Reprezentaci se povedlo v roce 2007 postoupit do divize II, ale po velmi špatném výkonu v této vyšší divizi putovala reprezentace zpět do divize III. Členy týmu jsou jak hráči ze Severního Irska, tak hráči z Irské republiky. Tým má velmi dobré pracovní vztahy s týmy Belfast Giants, Flyers IHC, a také Dundalk Bulls.
První zápas: 16. března 2004 (Reykjavík – Island)
Největší vítězství: 8. března 2005 v Mexiku (Irsko 23:1 Arménie)
Největší porážka: 13. dubna 2011 v Chorvatsku (Rumunsko 22:0 Irsko)
Týmovými barvami, které jsou také na dresech reprezentantů, jsou zelená, bílá a oranžová. V současné době se Irsko nachází na 42. místě v žebříčku IIHF.
S Českou republikou doposud hráči Irska své síly nepoměřili, avšak netřeba popisovat, jaký průběh by takovýto zápas mohl mít. Myslím si, že na tento zápas by se ani nemohly vypsat v sázkových kancelářích žádné kurzy, neboť je na 99,9% jisté, kdo by tento duel suverénně ovládl. Když jsem v předchozích článcích s určitou dávkou humoru psal o tom, že například proti Novému Zélandu nebo Austrálii by se do naší branky mohly postavit některé hokejové osobnosti jako například Jágr nebo Hadamczik, tak v případě tohoto týmu mě napadá, že před naší branku by jsme klidně mohli přivázat psa, který by si nasadil brankářskou masku, poslušně sednul a zabral nějaký ten prostor a i s tímto „znevýhodněním“ by s přehledem naši reprezentanti zvládli zápas proti tomuto soupeři.
Irská ženská hokejová reprezentace
Co se týče ledního hokeje v Irsku, tak svůj prostor zde má i ženská hokejová reprezentace. Stejně jako v případě mužů, i ženská reprezentace je členem IIHF. Svůj první mezinárodní zápas odehrály ženy v roce 2011 během MS žen v ledním hokeji, které se konalo v bulharské Sofii. Tento debutový zápas odehrály Irky proti Polsku. Utkání mělo jednoznačný průběh, Polky nakonec zvítězily 23:0. Irsko prohrálo na tomto turnaji i další tři zbylé zápasy.
V roce 2012 se Irsko ve kvalifikaci na MS žen divize II skupiny B střetlo s Tureckem a Bulharskem. Irsko prohrálo oba dva zápasy, a tudíž se na MS nekvalifikovalo.
Rozhovor se Slovákem, který žil v Irsku
Na závěr jsem si pro čtenáře PP magazínu připravil rozhovor se slovenským manažerem kajijo, který žil v Irsku, a tudíž má osobní zkušenosti se situací ledního hokeje v této zemi. V e-mailu se mi kajijo představil takto. "Ahoj, moje jméno je Kajo, pocházím z východního Slovenska a mám 35 let“.
Zdravím, děkuji, že sis udělal čas na tento rozhovor. Na úvod bych se tě chtěl zeptat, jak by jsi porovnal situaci ledního hokeje na Slovensku a v Irsku? V čem vidíš mezi těmito dvěma státy největší rozdíly co se týče hokeje?
Ahoj, v Irsku hraje hokej málo Irů. Většinou tam hrají cizinci, kteří zde pracují. Co se týče mladých Irů, tak ti nejeví příliš velký zájem o hraní ledního hokeje. To na Slovensku, měl snad každý mladý chlapec alespoň jednou v životě v ruce hokejku. A to je jeden z hlavních rozdílů mezi těmito dvěmi zeměmi.
Sledoval jsi během svého pobytu v Irsku dění ve slovenském hokeji? Chyběl ti?
Samozřejmě. V dnešní době internetu se sledováním nebyl až tak velký problém. Hlavně mi chybělo, že jsem si hokej nemohl zahrát osobně.
Měl jsi možnost shlédnout na živo nějaký hokejový zápas? Pokud ano, jaká panovala na tomto zápase atmosféra?
Ano, měl. Pamatuji si na zápas české a slovenské reprezentace na MS, který jsem sledoval v jedné Československé krčmě. Atmosféra tam byla jako kdysi na našich stadiónech. Zase jsme byli na chvíli Čechoslováky, Češi fandili nám a my zase jim, bylo to vážně skvělé.
Jak hodnotíš výkony irské hokejové reprezentace? Co by se dalo dle tvého názoru zlepšit?
V současné době to není příliš dobré. Je tady hodně cizinců, podobně jako v Anglii. Myslím si, že by tady měli lední hokej více zpropagovat. Kdyby tady ten lední hokej zpropagovali, tak by ho třeba chtěli začít hrát místní mladí chlapci a ne jen ti, kteří se vrátili z USA. Samozřejmě je zapotřebí postavit více stadiónů. Dva nebo tři rozhodně nestačí.
Který irský hokejista je v této zemi nejpopulárnější?
Těžko říct, asi kapitán Robert Leckey (z týmu Belfast Junior Giants pozn. red.). Tento hráč je v Irsku jednoznačně nejzkušenější.
Jak hodnotíš situaci mládežnického hokeje v Irsku? Jaké dáváš šance mladým irským hokejistům do budoucna?
Snad to bude do budoucna lepší. Teď asi ne, neboť zde poslední dobou vzniklo mnoho smíšených manželství. Možná se tam někdy narodí nějaký talent, který bude dobrým hokejistou. Ale jak jsem již uvedl výše, je zapotřebí vybudovat více ledových kluzišť.
Lze irský lední hokej sledovat na tamních sportovních kanálech?
Ne, v této zemi tento sport není tak populární, aby ho mělo smysl vysílat v televizi.
Sleduješ i po svém návratu zpět na Slovensko dění okolo ledního hokeje v Irsku?
Nesleduji.
Jak si myslíš, že by mohl dopadnout vzájemný přátelský zápas Slovenska proti Irsku? A jaký průběh by dle tvého názoru měl?
Při vší úctě k irským reprezentantům, asi by jsme tam museli poslat své dorostence, aby z toho vůbec byl napínavý zápas.
Co tě nejvíce na Irsku zaujalo, chtěl by ses sem ještě někdy vrátit?
Dobrosrdečnost lidí. A jestli bych se sem chtěl někdy vrátit, no nikdy neříkej nikdy.
Otázka na závěr. Kdyby jsi měl možnost zahrát si s Iry v jejich hokejové lize, šel by jsi do toho nebo bys tuto nabídku odmítl?
Dostal jsem takovouto nabídku od jednoho Kanaďana, který žil v Irsku. Bohužel přišla v době, kdy jsem byl pomalu na odchodu z této země. Ale ani teď bych to nejspíše nepřijal, neboť již nejsem nejmladší.
Děkuji za rozhovor.
I já děkuji. S pozdravem Kajo.
Μοιραστείτε στο Facebook Μοιραστείτε στο Twitter Μοιραστείτε στο MySpace