Ώρα:

Οι ομάδες σας:
Επικοινωνία
Public account
  PRO Ζώνη
1330 μονάδες
Αγοράστε μονάδες
Βρίσκεσαι σε δημόσιο λογαριασμό. Εάν θέλεις να παίξεις το παιχνίδι η να συμμετέσεις στη συζήτηση, πρέπει να συνδεθείς. Αν είσαι νέος χρήστης, πρέπει πρώτα να εγγραφείς.

  PowerPlay περιοδικό

Rukomet


 

 

 

rk

 

Ovaj put sam odlučila pisati malo detaljnije o rukometu jer ima dosta novih igrača a mislim da bi i nama „starijima“ dobro došlo da malo obnovimo gradivo. Ovaj put ne počinjem sa nekim povjesnim događajima nego idemo mi obraditi ono što je jako bitno da znate u rukometu.

 

Igrači


Najvažnija karakteristika svih igrača su njihove vještine. Svaki igrač ima osam vještina: Branjenje, Igra, Pucanje, Blokiranje, Dodavanje, Tehnika, Brzina i Agresivnost. Svaka od ovih vještina ima svoju kvalitetu koja je urođena i ne mijenja se kroz karijeru. Točne vrijednosti kvaliteta vještina svakog igrača možete saznati samo igračima istraženima od strane skauta vašeg odjela za ljudske resurse i ekonomiju. Kvaliteta vještine određuje sposobnost igrača da poboljša danu vještinu.
Točne vrijednosti vještina na dvije decimale možete vidjeti ako postavite pokazivač miša iznad vještine u profilu igrača. Kvaliteta atributa označena je sivom bojom odmah do vrijednosti atributa. Ako je igrač istražen, njegove prikazane kvalitete su točne i obojane zelenom bojom.
Na izvedbu igrača najviše utječe njihova primarna vještina - branjenje za golmane, igra za igrače na terenu. Ostale vještine su također vrlo važne i utječu na izvedbu igrača do određene mjere s obzirom na njihovu poziciju na terenu.

Opis osobina:

Branjenje:

Ovu vještinu koriste samo vratari. Ona predstavlja sposobnost vratara da pročita igru te da se nađe na pravom mjestu. Visoka vrijednost ove vještine pomaže vrataru da sačuva visoki postotak obrana.

Igra:

Ovu vještinu koriste svi igrači na terenu. Za njih je to najvažnija vještina te ona predstavlja njihovu sposobnost da prate igru te da slijede taktičke upute.

Pucanje:

Vještina pucanja važna je svim igračima koji se nađu u poziciji za pucanje. Što je viša vrijednost vještine pucanja veća je vjerojatnost da će igrač iskoristiti priliku za pogodak. Najčešće pucaju vanjski.

Blokiranje:

Vještina blokiranje je posebno važna golmanima i igračima koji igraju obranu. Kod golmana ta vještina predstavlja sposobnost zaustavljanja udaraca, a kod igrača vještinu blokiranja udaraca, ali i zaustavljanja protivnika koji se spremaju pucati. Blokiranje je također važno i za presjecanje dodavanja protivnika.

Dodavanje:

Ne možete igrati dobar rukomet bez dobrih dodavanja. Svaki igrač, uključujući i vratara, mora znati dodavati. Ova vještina najvažnija je vanjskima. S druge strane, najmanje je koriste pivoti i krilni igrači. Vratari se ovom vještinom često koriste pri započinjanju brzih kontranapada.

Tehnika:

Ova vještina ima više primjena. Potrebna je svim igračima uključujući i vratara. Tehnika predstavlja sposobnost igrača u driblanju s loptom u posjedu ili da prevari protivnika fintiranim potezom.

Brzina:

Brzina je posebno bitna krilnim igračima. Međutim, i ostali je igrači moraju trenirati. Neizostavna je najviše momčadima koje s oslanjaju na brze kontranapade. Brzina je isto tako važna kod obrane od brzih kontri.

Agresivnost:

Rukomet je grub sport i igrači na terenu moraju biti spremni na to. Agresivnost naviše koriste pivoti koji najčešće dolaze u kontakt s protivničkim igračima. Pivot koji se ne može nositi s kontakt igrom je u rukometu beskoristan. Krila i vanjski isto trebaju agresivnost do određene granice. Međutim, to ima i lošu stranu. Igrači s visokom agresivnosti i slabom tehnikom rade više prekršaja.

Upotreba sekundarnih vještina na temelju pozicija.

Pozicija

Najveći utjecaj

Djelomični utjecaj

Najmanji utjecaj

Golman

Blokiranje

Dodavanje

Tehnika, Brzina

Vanjski igrač

Dodavanje

Tehnika

Brzina, Agresivnost

Pivot

Agresivnost

Tehnika

Dodavanje, Brzina

Krilo

Brzina

Tehnika

Dodavanje, Agresivnost

 

Preferirana strana


Neki igrači imaju omiljenu stranu, ovisno o tome na kojoj strani terena vole igrati. Drugi - univerzalni, igraju isto na lijevoj strani, desnoj strani ili u sredini. Omiljena strana nema utjecaja na vratare, pivote ili središnje vanjske. S druge strane, omiljena strana ima ogroman utjecaj na krilne igrače. Utjecaj je vidljiv i na bočnim vanjskim, ali ne toliko kao na krilima.

Dugovječna karijera


Još jedna važna karakteristika igrača je dugovječnost. Dugovječnost ukazuje na to koliko dugo će igrač biti u mogućnosti poboljšavati svoje vještine. Dugovječnost ima 7 nivoa. Ako igrač dosegne najniži nivo(0/6), prestat će poboljšavati svoje vještine i one će početi opadati. Brzina opadanja vještina se povećava kako igrač stari.

Trebalo bi napomenuti, razina trajanja karijere je približna. Razina se procjenjuje jednom u sezoni, u glavnim sezonskim kalkulacijama. Ta vrijednost nikada ne može biti viša, ali može ostati na toj razini nekoliko puta uzastopce. Sa starenjem igrača vrijednost pada brže i, osim sa godinama, pod utjecajem je sporednih događaja poput ozljeda. Premda se u teoriji može dogoditi, da igrač koji ima vrlo dobru prognozu duljine karijere, odjednom stane napredovati dok je relativno mlad.

Popularnost


Svaki igrač ima određenu razinu popularnosti, koja ukazuje na njegovu popularnost među navijačima. Popularnost se podiže sa njegovim izvedbama i sa njegovom pozicijom u ligaškim statistikama. Popularnost se podiže brže u višim ligama. Razine popularnosti od najnižih do najviših su: Nepoznat, Poznat, Popularan, Priznat, Slavan, Čuven, Svjetska zvijezda i Superstar. Postoje dvije glavne prednosti u posjedovanju popularnih igrača u momčadi. Oni povećavaju posjećenost utakmice i prodaju suvenira.
Popularnost igrača se može i smanjiti. Što je igrač popularniji, to više bodova popularnosti gubi nakon loše izvedbe. To se ne odnosi na prijateljske utakmice i kreditne turnire koji nemaju utjecaj na popularnost igrača.

Energija


Energija igrača se očituje kroz dva indikatora - trenutna energija i sezonska energija. To je prikazana na sljedeći način, npr. 80/100. Prvi broj je trenutna energija igrača, tj. energija koju igrač ima u danom trenutku. Drugi broj je sezonska energija i ona označava maksimalnu energiju koju igrač može doseći u sezoni.Sezonska energija se smanjuje kako se povećava broj odigranih utakmica igrača. Brže se smanjuje ako se utakmice igraju sa visokom važnosti. Slijedi, sezonska energija se ne može povećavati. Vraća se nazad na maksimum na početku svake sezone, nakon glavnog sezonskog izračuna. Energija je jako važna jer niska energija negativno djeluje na učinak igrača u utakmici. Svaki igrač, kojem trenutna energija padne nakon utakmice, vraća ju do sezonskog maksimuma kroz proces regeneracije.

Trenutna i sezonska energija se smanjuju prema broju odigranih minuta. Vrijeme odigrano u produžecima se također uračunava.

Sezonska energija igrača opada sukladno sljedećoj tablici (na temelju odigranih 60 minuta):

Vrsta utakmice

Jako nisko

Nizak

Normalno

Visok

Jako visoko

Prijateljske utakmice

0.02

0.05

0.10

0.20

0.30

Natjecateljske utakmice

0.10

0.25

0.50

1.00

1.50

 

Bilješka

Utakmice odigrane u ligi, Nacionalnom kupu, međunarodnim kupovima i utakmice nacionalne momčadi (osim prijateljskih) su natjecateljske utakmice. Utakmice u kreditnim turnirima nemaju utjecaja na energiju igrača.

Iskustvo


Igrači dobivaju iskustvo igrajući utakmice. Ako je utakmica teža, dobivaju više iskustva. Iskustvo ima direktan utjecaj na učinak igrača u utakmici.

Ozljede


U PowerPlay Manageru najduža ozljeda traje 28 dana. Ipak, uobičajene su ozljede do dva tjedna. Učestalost ozljeda u vašoj momčadi ovisi o mnogim čimbenicima. Momčad s više igrača, logično će imati i više ozljeda. Ako imaš na visokom nivou liječnički centar i ako zaposliš dobre liječnike, imati ćeš manje ozljeda, a vrijeme oporavka će biti kraće.

Igrači koji imaju manje od 6 dana do potpunog oporavka imaju status lakše ozlijeđenog igrača. Ovi igrači mogu zaigrati, ali čim su dalje od potpunog oporavka, lošija će biti njihova izvedba. Možete odrediti automatsku postavku da li će vaši lakše ozlijeđeni igrači biti dostupni za utakmicu ili ne. Upozorenje! Ova postavka vrijedi samo za buduće ozlijeđene igrače. Postavke za trenutno ozlijeđene igrače morate postaviti ručno.

Otpuštanje igrača


Ako igrač, čiji je iznos cjelokupnih vještina veći od 250, bude otpušten ili mu se ne obnovi ugovor, automatski će ići na tržište. Ako mu je iznos cjelokupnih vještina 250 ili manji, igrač će biti umirovljen.

Reprezentativci


Ako je igrač u nacionalnoj momčadi, a njegov klub izgubi menadžera, igrač će automatski biti poslan na tržište bez obzira kolika mu je ukupna ocjena.

 

Trening Igrača

 


Nekoliko čimbenika utječe na učinkovitost treninga. Najvažniji je razina objekata za trening i regeneraciju te kvaliteta zaposlenika u tim objektima. Što je kvaliteta uvježbavane vještine veća, brži je tempo napredovanja. Sa smanjenjem dugovječnosti karijere igrača i njegovim starenjem također se smanjuje i sposobnost napredovanja. Igrači koji igraju više moraju se više i regenerirati pa zato manje treniraju nakon utakmice. Regeneriranje je automatsko. Igrači koji su nastupili u utakmici ostvariti će manji napredak treninga za taj određeni dan od igrača koji nisu igrali. Manji napredak treninga kompenziran je dobivenim iskustvom, što isto ima značajan utjecaj na igračevu izvedbu na terenu. Što je objekt za regeneraciju bolji, igrači se brže regeneriraju nakon utakmice te se razlika u treniranju od igrača koji nisu igrali smanjuje.

Vještine su podijeljene na napadačke (pucanje, dodavanje), obrambene (branjenje, blokiranje) i univerzalne (igra u polju, tehnika, brzina, agresivnost). Ako Vaši igrači uvježbavaju napadačke vještine, treneri primjenjuju svoju vještinu zvanu trening napada. Regeneracija tih igrača ovisiti će o fizioterapeutima i njihovoj vještini regeneracija napada. Ako Vaši igrači uvježbavaju obrambene vještine, treneri primjenjuju svoju vještinu zvanu trening obrane. Regeneracija tih igrača ovisiti će o fizioterapeutima i njihovoj vještini regeneracija obrane. Ukoliko Vaši igrači uvježbavaju univerzalne vještine, treneri primjenjuju prosječnu vrijednost njihove dvije vještine. Regeneracija tih igrača ovisiti će o fizioterapeutima i o prosječnoj vrijednosti njihove dvije vještine.

Objekti

 

Važan dio svakog kluba su klupski objekti. Postoji sedam vrsta objekata. U početku svaki klub ima objekte na prvoj razini. Postoji 15 razina za svaku vrstu objekta, a više razine objekata donose veće troškove održavanja. Trajanje izgradnje i cijena izgradnje povećavaju se sa svakom razinom.

Objekti su podijeljeni u tri cjenovne grupe:

·         Grupa 1

- Objekt za trening, Ljudski resursi i ekonomski odjel

·         Grupa 2

- Objekt za regeneraciju, Sportska akademija

·         Grupa 3

- Centar održavanja, Obrazovni centar, Liječnički centar

Vrste objekata

·         Objekt za trening

- Centar za treniranje pruža igračima uvjete za trening i usavršavanje koliko god je efektivno moguće. Možeš unajmiti osoblje - trenera da poveća utjecaj centra za treniranje.

·         Objekt za regeneraciju

- Utakmice umaraju igrače pa nakon njih ne treniraju učinkovito. Ovaj problem možeš izbjeći izgradnjom objekta za regeneraciju. Možeš zaposliti zaposlenika - fizioterapeuta kako bi povećao utjecaj centra za regeneraciju. Dobar objekt za regeneraciju i njegovo osoblje također pomažu u povećavanju učinkovitosti treninga igračima koji dosta igraju.

·         Ljudski resursi i ekonomski odjel

- Lakše pregovaranje sa sponzorima, bolja prodaja suvenira, zapošljavanje boljih zaposlenika ili brže istraživanje igrača, to sve pruža ovaj objekt. Kako bi poboljšali učinkovitost objekta možete zaposliti djelatnike.

·         Centar održavanja

- Svaka Arena je podložna trošenju tijekom vremena. Da bi smanjili svoje troškove održavanja i izbjegli veću štetu od fanova, morate izgraditi centar za održavanje. Možete unajmiti člana osoblja - Čuvar dvorane i tako povećati utjecaj centra za održavanje.

·         Obrazovni centar

- Ako želiš da se tvoje osoblje nastavi unaprijeđivati i trenirati moraš uložiti u obrazovni centar. Možeš unajmiti osoblje - predavača da povisi utjecaj edukacijskog centra.

·         Sportska akademija

- Razina tvoje sportske akademije određuje kako tvoja ekipa dovodi juniore. Čim veći nivo to više juniora izlazi i biti će bolje pripremljeni. Tvoji stariji igrači isto idu u sportsku akademiju točnije u kampove gdje brže poboljšavaju svoje vještine. Možeš zaposliti osoblje - sportskog direktora koji povećava utjecaj sportske akademije.

·         Liječnički centar

- Ozljede su katastrofa za svaku momčad. Da bi se smanjila vjerojatnost ozljeda i povećala brzina oporavka igrača poslije ozljeda, možeš izgraditi medicinski centar. Možeš unajmiti osoblje - doktora da poveća utjecaj medicinskog centra.

 

Postava

 


Slaganje postave je ključ uspjeha vaše momčadi. Ako ne napravite postavu, bit će primijenjena automatska, što znači da učinak vaše ekipe neće biti optimalan. Kad spremite svoju postavu, odmah ju možete i koristiti.

Postavljanje postava je jedan od najbitinijih taktičkih elemenata u igri. Za svaku utakmicu možete napraviti do četiri napadačke i četiri obrambene postave predodređene za različite situacije u utakmici. Prvo postavite početne postave za napad i obranu. Ove formacije bi trebale odigrati većinu utakmice.

Igrači sa dobrim pucanjem su najpogodniji za napadačke postave. Igrači sa dobrom vještinom blokiranja su najbolji u obrani.

Osim početnih formacija možete napraviti dodatne formacije za koje možete postaviti uvjete pod kojima će se one odigravati. Na primjer, ostvarite li dovoljno visoko vodstvo, možete poslati najbolje igrače na klupu i uvesti igrače sa klupe na teren.

Prvo odaberite igrače za utakmicu tako da kliknete pored imena igrača. Odabrani igrači će biti dodani na listu na vrhu ekrana. Onda možete kliknuti na njih jednog po jednog i smjestiti ih na željene pozicije.

Ne zaboravite postaviti bar jednu napadačku i jednu obrambenu formaciju. Ne morate koristiti najveći mogući broj formacija. Postavite vratare, izvođače sedmeraca i kapetane u tabulatoru postavki.

Osim što igrače odabirete prema potrebnim vještinama za određenu poziciju, isto tako morate uzeti u obzir jeste li stavili igrača na stranu koja mu bolje odgovara. Igrači koji ne igraju na strani koja im bolje odgovara ne osjećaju se najbolje na terenu i to će uzeti danak na njihovu izvedbu. Ovo je naročito važno za igrače na krilima te do određene granice i vanjskim na bočnim pozicijama.

Još jedan važan indikator je kemija. Kemija igrača poboljšava se sa brojem odigranih minuta sve dok ne dostigne 100%. Igrači isto tako povećavaju kemiju na treninzima, ali ne tako učinkovito kao na utakmicama i to samo do određene vrijednosti. Igračima, koji prelaze tu vrijednost i ne igraju u utakmicama, kemija se smanjuje svaki dan čak i ako treniraju sa momčadi. Igrači koji su ozlijeđeni ne treniraju s momčadi i zato im pada kemija.


Ukoliko je jedan od igrača iz bilo koje postave ozlijeđen ili ne može igrati iz bilo kojeg razloga, biti će zamijenjen s drugim igračem od ostalih koji su odabrani za tu utakmicu. Možete odrediti poziciju za koju će igrač biti zamjena za svakog igrača koji ne igra u određenoj postavi. Samo škljocnite na simbol pored igračevog imena na popisu odabranih igrača.

Ako se, na primjer, ozljedi pivot, on će biti zamijenjen zamjenom sa postavkom PV, što znači pivot. Ukoliko nemate takvu zamjenu, igrač bez postavke (označen sa crticom) će biti odabran. To je neka vrsta univerzalne zamjene koja može zamijeniti bio kojeg igrača u postavi. Ako se unatoč ovom ne bi pronašla zamjena, utakmica će se odigrati sa nasumično odabranom postavom.

Ako imate više od jedne zamjene označene za istu poziciju, najprije će biti odabrana ona koja je više na listi.

Stranica Sljedeća utakmica pokazuje, između ostalog, i sažetak vaše postave za sljedeću utakmicu i odabranu taktiku. Postava i taktika moraju biti složeni najkasnije 60 minuta prije početka utakmice. Kasnije napravljene promjene neće se uvažiti za tu utakmicu.

Automatske linije


Ako je utakmica odigrana sa automatskom postavom iz bilo kojeg razloga, moguće je da igraju i lakše ozlijeđeni igrači čak i ako ste drugačije postavili opciju njihova igranja.

Učitaj postavu iz prijašnje utakmice


Ako ne možete napavite više postava, možete koristi opciju da učitate postavu iz bilo koje odigrane utakmice u posljednjih 7 dana. Jednostavno odaberite utakmicu koju želite učitati na stranici Linije. Postava je učitana točno onako kako je odigrana u toj utakmici. To znači da ako su zamjene igrale u toj utakmici, bit će automatski postavljene u postavu na tu poziciju na kojoj su igrali. Upozorenje! Niste odabrali kapetana i izvođače sedmeraca.

Kopiraj liniju


Ukoliko imate opciju kreiranja više postava, možete koristiti mogućnost kopiranja postave. Ako, na primjer, želite napraviti postavu A ili B koja bi trebala biti slična osnovnoj postavi, možete kopirati osnovnu postavu i napraviti male promjene u ovisnosti koliko bi se te dvije postave trebale razlikovati. Tako ne morate svaku postavu raditi od nule.

 

Taktika

 


Ako želite postizati dobre rezultate, ne smijete podcijeniti taktičku pripremu momčadi. Na stranici Taktika možete naći mnogo taktičkih rješenja koje možete koristiti i koja imaju direktan utjecaj na ishod utakmice.

Važnost utakmice


Važnost utakmice je kritična taktička opcija. Morate ju koristiti veoma pažljivo, jer iako visoka važnost tjera vaše igrače da igraju maksimalnim intenzitetom, ona vam utječe i na brži pad sezonske energije. Niska važnost nije toliko zahtjevna u pogledu energije, ali igrači ne igraju punim intenzitetom.

Igra u obrani


Ovdje možete odabrati formaciju svojih igrača u obrani. 6-0 obrana znači da će svih šest igrača braniti 6-metarski liniju. Sa 5-1 taktikom, jedan igrač ostaje na otvorenom i pokušava poremetiti pas igru protivničkih bekova. Sa 4-2 taktikom, dva su igrača na otvorenom. 3-2-1 formacija ima jednog igrača uvijek na otvorenom, a još dva igrača kreću se naprijed i natrag sa 6 metarske linije i podupiru bekove po potrebi.

Igra u napadu


Ako imate brze igrače i vratara s dobrom vještinom dodavanja, možete odabrati opciju brzih kontranapada. U takvim će slučajevima Vaš vratar češće izvoditi duga dodavanja igračima u trku. Ova taktika brzih kontri najbolje funkcionira sa obrambenim 4-2 i 3-2-1 postavama. S druge strane, učinkovitost brzih kontri je smanjena koristite li obrambenu 6-0 postavu.

Preferirani udarci


U rukometu najčešće pucaju vanjski. Možete podesiti omjer udaraca između vanjskih, krilnih igrača i pivota u odnosu na to gdje su Vam najbolji pucači. Imate li sjajne krilne igrače, možete postaviti da oni najviše pucaju, a Vaši će im vanjski pokušavati namjestiti što više prilika za pogodak. Vjerujete li više vanjskim, možete podesiti da pucaju i više nego je uobičajeno. Željeni način pucanja možete također podesiti prema načinu igre u obrani Vašeg protivnika. Svaka obrambena taktika ima svojih prednosti i mana koje se mogu iskoristiti odabirom odgovarajućih postavki pucanja.

Time out


Ukoliko Vaš protivnik uđe u seriju i zabije nekoliko golova, a Vaša momčad ne uzvrati, možete to promijeniti pozivanjem time out-a. Vaši će se igrači smiriti, a serija vašeg protivnika će se prekinuti. Poluvrijeme ima isti ucinak kao i time-out. Ako ste namjestili da time-out bude pozvan u trenutku kada gubite odredjenim brojem golova, rezultat iz tog poluvremena je uzet u obzir a ne ukupan rezultat postignut do tog trenutka. Serija primljenih golova se resetira na poluvremenu.

Zamjene vratara


Ako golman primi nekoliko golova za redom,to može negativno utjecati na njegovo samopouzdanje. U takvim slučajevim bi bilo dobro da ga izvadite iz igre na neko vrijeme. Golman će se smiriti na klupi i može se vratiti u igru sa vraćenim samopouzdanjem.

 

r

Eto toliko od mene ovaj put ako se nekome ovaj članak učinio predugačak samo da napomenem ovo je tek prvi dio koji sam objavila i ne mogu si pomoći uhvatila me volja za tipkanjem ha ha ha ha ha.

Šalu na stranu nadam se da nisam bila dosadna i da sam ipak nekima malo pomogla a u sljedećem članku ću obraditi sve oko sponzorskih ugovora jer nam se približavaju prve ponude i mislim da je dobro da nove igrače upoznamo i sa ovim djelom igre.