Zeit:

Deine Teams:
Kommunikation
Public account
  PRO Zone
1330 Credits
Credits kaufen
Du bist im öffentlichen Konto. Wenn du das Spiel spielen, oder dich bei den Diskussionen einbringen möchtest, musst du dich einloggen. Wenn du neu dabei bist, musst du dich erst registrieren.

  PowerPlay Magazin

Vancouver 2010, még 7 nap - Hódeszka (snowboard)


Vancouver 2010, még 7 nap - Hódeszka (snowboard)

Hódeszka (snowboard):

A snowboard (magyarul hódeszka - de az igényesség szellemében ezt többé nem használjuk) újhullámos sportág. A vancouveri lesz a negyedik olimpia, amelynek műsorán szerepel. A sportágban összesen hat aranyérmet osztanak ki - mindkét nemben három egyéni számban avatnak bajnokot.

Történelem:

Azt eddig is tudtuk, hogy rengeteg unatkozó ember él az Egyesült Államokban. Közülük az egyik Sherman Poppen lehetett, aki kihasználva a méteres havat, 1965-ben úgy döntött, új vállalkozásba kezd. A Michigan állambeli Muskegon városában élő úriember kishúga síléceit egyszerűen összekötözte, s máris készen volt a hódeszka. Egy évvel később már elkészítette az első snowboardot, a '70-es években pedig megkezdődött a sikersztori. 1980-ra széles körben elterjedt és népszerűvé vált, így logikusan következett az újabb lépés, a versenyzés.

Az Egyesült Államok első bajnokságára 1982-ben került sor, ezt egy évvel később világbajnokság, 1987-ben Világkupa követte, mígnem 1990-ben megalakult a Nemzetközi Hódeszka Szövetség (ISF), amely négy évre rá a Nemzetközi Sí Szövetség (FIS) fennhatósága alá került. A szövetség javaslatára Naganóban a hódeszka olimpiai sportág lett, a siker nem is maradt el.

1998-ban félcsőben és óriás-műlesiklásban avattak mindkét nemben olimpiai bajnokot. 2002-től az óriás-műlesiklást kieséses formában rendezik. 2006-tól a snowboard cross is olimpiai versenyszám. A legnagyobb olimpiai botrány a sportág első olimpiai bajnokához fűződik: a kanadai Ross Rebagliati szervezetében a győzelem után a doppingvizsgálat marihuánát mutatott ki, emiatt előbb megfosztották címétől, majd visszakapta érmét.

Versenyszámok:

Félcső (halfpipe) - egyszerre egy snowboardos akrobatikus ugrásokból, csavarokból, trükkökből álló gyakorlatot mutat be egy félhenger-alakú hócsőben vagy rámpán, melyekhez a félcsőben való csúszkálással szerez lendületet. A versenyzők pontokat kapnak a trükkök magassága, ill. végrehajtása alapján.

Párhuzamos óriásműlesiklás (parallel giant slalom) - két versenyző fej-fej mellett siklik le kapukkal tűzdelt pályán. Két futam összesített eredménye alapján a gyorsabb a következő fordulóba jut.

Snowboard cross - négy versenyző egymással vetélkedve siklik le egy rámpákkal, ugrásokkal, fordulókkal tarkított pályán. A leggyorsabb két versenyző jut tovább a következő fordulóba.

Helyszínek, címvédők és esélyesek:

A snowboard versenyek a Nyugat-Vancouverhez tartozó Cypress Mountain-on kerülnek megrendezésre.

Az eddig kiosztott 14 aranyéremből a legtöbbet, szám szerint ötöt az amerikaiak és a svájciak nyertek. Duplázni eddig egy versenyzőnek sikerült az olimpián: a svájci Philipp Schoch a párhuzamos óriás-műlesiklás kétszeres címvédőjeként érkezne Vancouverbe, de hátproblémái miatt nem sikerült a visszatérése és a hétvégén nem tudta magát kvalifikálni a svájci csapatba.

A versenyszámok döntőjének időpontja (magyar idő szerint) és a 2006. évi torinói bajnokok:

- férfi félcső (február 18. 04:15): Shaun White (USA)
- női félcső (február 19. 03:00): Hannah Teter (USA)
- férfi párhuzamos óriás-műlesiklás (február 27. 22:31): Philipp Schoch (Svájc)
- női párhuzamos óriás-műlesiklás (február 26. 22:31): Daniela Meuli (Svájc)
- férfi snowboard cross (február 15. 23:53): Seth Wescott (USA)
- női snowboard cross (február 16. 21:40): Tanja Frieden (Svájc)

Férfi félcsőben a többszörös Winter X-Games győztes Shaun White (USA) megvédheti Torinóban szerzett címét, dolgát finnek, japánok, kínaiaik nehezíthetik meg. A hölgyek félcsőversenyében legvalószínűbbnek valamelyik kínai hölgy győzelme tűnik.

Párhuzamos óriás-műlesiklásban is a férfiaknál tűnnek tisztábbnak az erőviszonyok: a hazai hó előnyét élvező Jasey Jay Anderson és az osztrák Benjamin Karl lehetnek a legnagyobb favoritok, de a francia, osztrák, kanadai és szlovén versenyzők is ott vannak a nyakukon. A hölgyek párhuzamos óriás-műlesiklásában nagyon kusza a kép - osztrák, orosz, svájci vagy holland győzelem nem jelentene óriási meglepetést.

A snowboard crossban - bár lebonyolításánál fogva nehezen előrejelezhetőnek tűnne - könnyebb a jóslás. A férfiaknál a francia Pierre Vaultiernak idén a többiek leginkább a hátát nézték - itt az észak-amerikai versenyzők mellett még az osztrákok lehetnek veszélyesek. A hölgyeknél meglepetés lenne, ha a kanadai Maelle Ricker vagy a norvég Helene Olafsen nem jutna a négyes döntőbe - mindazonáltal nem szabad leírni a többi kanadai, amerikai és svájci ridert sem.

Snowboardban magyar versenyző nem kvalifikálta magát az olimpiára.