Zeit:

Deine Teams:
Kommunikation
Public account
  PRO Zone
1330 Credits
Credits kaufen
Du bist im öffentlichen Konto. Wenn du das Spiel spielen, oder dich bei den Diskussionen einbringen möchtest, musst du dich einloggen. Wenn du neu dabei bist, musst du dich erst registrieren.

  PowerPlay Magazin

Vancouver 2010, még 24 nap - Síakrobatika


Vancouver 2010, még 24 nap - Síakrobatika

Síakrobatika (freestyle skiing)

Történelem:

A síakrobatika az 1960-as évek Amerikájának a terméke. Ebben az időben a szociális változások és a szabadságérzet kiteljesedése révén egyre őrültebb, extrémebb sportágak alakultak ki. Erre az időszakra tehető a görkorcsolya-, a snowboard- és a síakrobatika-láz térnyerése. Utóbbi nem más, mint az alpesi sí és az akrobatika veszélyes elegye, amely napjaink téli sportágai között egyre komolyabb szerepet vív ki magának.

Az első ilyen jellegű versenyt 1966-ban, Attitash városban (USA) rendezték, de a Nemzetközi Sí Szövetség (FIS) csupán 1979-ben karolta fel és alkotta meg szigorú reguláit, az ugrás- és a pontozási technikát. Az első Világkupa-sorozatra 1980-ig, az első világbajnokságra 1986-ig kellett várni.

1988-ban már bemutató versenyszámként szerepelt a mogul (magyarul viszonylag helytelenül buckasízés) és az aerials (magyarul még sutábban ugrás) versenyszám. Mogulban 1992 (Albertville), aerialban 1994 (Lillehammer) óta hirdetnek mindkét nem küzdelmeiben hivatalosan olimpiai bajnokokat. A legújabb és legkönnyebben érthető versenyszám, a síkrossz éppen a vancouveri olimpián fog bemutatkozni.

Versenyszámok:

A síakrobatika három versenyszámában versenyzők között valójában minimális átfedés van, majdhogynem három különböző sportágról beszélhetünk.

Mogul:

A versenyzőknek egy meredek lejtőn kell lesíelniük, amelyen nehezítésként 3-4 méterenként jó méter magas „dudorok" (mogulok) vannak felépítve. A pálya kb. negyedénél és háromnegyedénél van egy-egy ugrató, ahol a versenyzőknek két különböző ugrást (trükköket) kell bemutatniuk. A cél a pálya lehető leggyorsabb teljesítése, valamint a két ugrás tökéletes végrehajtása. A mogul pontozásos sportág: az eredményt három tényező határozza meg: a „"fordulat" bírák a mogulok közti technikai megvalósítást bírálják; az „ugrás" bírák a két ugrás minőségét pontozzák; a csúszás idejét pedig egy rögzített alapidőhöz viszonyítják (a gyorsabb sízők több pontot kapnak). Aki a legtöbb pontot kapja, az győz.

Aerials:

Minden ugró két ugrást mutat be egy speciális, hatalmas negyedcsövön. Az ugrások általában két-három hátraszaltót takarnak, változó mennyiségű csavarral (2-5) és változó láb- és kéztartási technikával. Az ugrás pontszámát az ugrás nehézségi foka, a levegőben történő végrehajtás és a leérkezés minősége befolyásolja. A két ugrás alapján a legmagasabb pontszámot kapott versenyző nyer.

Síkrossz:

Bár új sportág az olimpia műsorán, a síkrrossz az alpesi sízéssel egykorú. A tömegrajtos indítás determinálja, hogy a síkrossz gyors, izgalmas, fordulatokban gazdag versenyszám. A versenyzők többsége alpesi síző háttérrel rendelkezik.

A síkrosszpálya a versenyzők összes képességét górcső alá veszi: különböző méretű és típusú kanyarokból, lapos és keresztcsúszó szakaszokból és egyéb mesterséges huplikból áll. Az állóképesség és az erő kulcsszerepet játszanak a síkrosszban, hiszen a sportolók 4-5 alkalommal jönnek le, abő egyperces pályán. Az nyer, aki a leggyorsabban megy végig a pályán a kitűzött (állandó) kapuk között. Egy futamban négyen indulnak (a selejtező futam időeredményei alapján) és mindig az 1-2. helyezett jut tovább a következő fordulóba. A versenyzők természetesen folyamatos interakcióban állnak egymással.

Helyszín, címvédők esélyesek:

A síakrobatika és snowboard versenyek a Nyugat-Vancouverhez tartozó Cypress Mountain-on kerülnek megrendezésre.

Bár a sportág elsősorban amerikai eredetű, a '80-as évektől a franciák (mogul) és a kanadaiak (aerials) is élnemzetnek számítanak. Az eddig kiosztott 16 aranyéremből a legtöbbet, szám szerint négyet amerikaiak nyertek. Érdekesség, hogy két aranyérme van az ausztráloknak, egy pedig Üzbegisztánnak. Síakrobatika versenyző még soha nem tudott duplázni - ez a sorozat idén minden valószínűség szerint megszakad.

A 2006. évi, torinói bajnokok:

férfi mogul: Dale Begg-Smith (Ausztrália); női mogul: Jennifer Heil (Kanada);
férfi aerials: Han Xiaopeng (Kína); női aerials: Evelyne Leu (Svájc).
Síkrosszban idén avatnak bajnokot először.

Mogulban a két címvédő tűnik idén is az esélyesnek, Dale Begg-Smith az ausztrálok egyetlen aranyérmét szerezheti, míg Jennifer Heil a hazaiaknak okozna örömöt. Kanadaiak, amerikaiak és franciák, svédek esélyesek még a dobogóra.
Aerialsben nagy a kínai fölény, különösen a nőknél dominálnak, elképzelhető, hogy mindhárom női érmet hazaviszik. A férfiaknál a fehéroroszokkal fognak késhegyig menő harcot vívni - az érmek sorsába más nemigen szólhat bele.
A síkrossz lebonyolításánál fogva a legnehezebben előrejelezhető versenyszámok egyike: Franciaország, Svájc és Kanada versenyzői indulnak a legnagyobb eséllyel harcba, de síkrosszban leginkább az lenne a meglepetés, ha nem lenne meglepetés.