Tid:

Dine hold:
Kommunikation
Public account
  PRO Zone
1330 credits
Køb credits
Du er på den offentlige konto. Hvis du vil spille spillet, eller deltage i en diskussion, skal du logge ind. Hvis du er ny bruger, skal du registrere dig først.

  PowerPlay Magazine

Cesta Chicaga Blackhawks za Stanley Cupom


Cesta Chicaga Blackhawks za Stanley Cupom

Milí čítatelia, 97. ročník NHL je takmer za nami, pred nami je už len draft mladíkov, ktorý sa uskutoční 26. a 27. júna na Floride. Pripravil som si pre vás článok, v ktorom si stručne pripomenieme cesty Chicaga a Tampy do finále Stanley Cupu a následne si priblížime aj samotnú finálovú sériu medzi týmito celkami. Nakoniec pridám ešte svoje názory, prečo sa Chicago stalo víťazom „hokejového grálu" už 3.krát za  posledných 6 sezón. Prajem príjemné čítanie.

1.kolo play-off:

Nashville Predators vs. Chicago Blackhawks

Celkový stav série - 2:4 (3:4pp, 6:2, 2:4, 2:3pp, 5:2, 3:4)

Tímy z centrálnej divízie si skrížili cestu v 1. kole. Predátori z Nashvillu nazbierali v základnej časti o 2 body viac ako Jastrabi a preto im patrila výhoda domáceho prostredia v prvom a druhom zápase. Už v prvom zápase sa ukázala sila Chigaca, keď po 1. tretine prehrávali 0:3 a zápas vyhrali 4:3 po predĺžení. Po úvodnej dvadsaťminútovke to v bráne Chigaca vzdal Corey Crawford, aby sa takmer nikým nepoznaný Scott Darling dostal do brány. Brankár, ktorý odchytal len 14 zápasov v základnej časti v NHL, si lepšiu premiéru v bojoch o Stanley Cup ani želať nemohol. Od druhej tretiny držali Blackhawks stav inkasovaných gólov na čísle 3, aby v 2.predĺžení rozhodol neskôr najužitočnejší hráč play-off Duncan Keith gólom prvý zápas. V druhom zápase bol stav v 52. minúte ešte 2:3 z pohľadu Chicaga, no Nashville drámu nepripustil a za 139 sekúnd pridal ďalšie 3 góly, získal prvé víťazstvo a poslal tak Crawforda na zvyšok série na lavičku. V prvom domácom zápase si Chicago poradilo s klubom z Tennessee 4:2, avšak ľahké to nemalo, keďže súper dokázal odpovedať na gól Desjardinsa ako aj Toewsa hneď do polminúty. Rozhodujúci gól ale vsietil Brandon Saad. Aj po 4. zápase sa radovala partia okolo kapitána Toewsa, keď si po najdlhšom zápase série zobrala tretiu výhru vďaka gólu Brenta Seabrooka, ktorý dal gól presne v čase 101:00. Séria sa za stavu 3:1 pre Jastrabov sťahovala do Nashvillu, kde ale Predátori roztrhali svoju korisť 5:2 a vynútili si 6. zápas, v ktorom ale prehrali. Nemalú zásluhu mal na tom aj 3-bodový Duncan Keith, ktorý 4 minúty pred koncom rozhodol o tom, že 7. zápas sa už hrať nebude.

Slovenská stopa v sérii:

CHI - Marián Hossa - 0G + 5A

 

Tampa Bay Lightning vs. Detroit Red Wings

Celkový stav série - 4:3 (2:3, 5:1, 0:3, 2:3pp, 0:4, 5:2, 2:0)

Najlepší útok v základnej časti v podaní Bleskov mal zaručiť zaujímavé 1.kolo. Bodový rozdiel po 82 zápasoch činil 8 bodov v prospech Lighting. Prvý zápas sa však ofenzíva domácich Bolts len rozohrávala, brankára Mrázka zasypali 46 strelami, avšak ujali sa len 2 a tak aj napriek tomu prehrávala po prvom zápase  série 0:1. V druhom zápase si ale Tampa už dokázala s obranou hostí poradiť a vyhrala 5:1, nemalú zásluhu na tom mal aj 2-gólový Tyler Johnson. V prvom domácom zápase pre Detroit si dal klub z Michiganu pozor a tentokrát neinkasoval ani raz, hoci Tampa hrala v početnej výhode až 6-krát. Detroit sa mohol vracať späť na Floridu s veľkou radosťou, no vyslovene prespal posledných 6 minút riadnej hracej doby 4.zápasu série, keď za 77 sekúnd stratil dvojgólový náskok, aby opäť raz zahviezdil Tyler Johnson a po vyše dvoch minútach nadstaveného času vyrovnal sériu na 2:2. Kto sledoval túto sériu, musel si pripadať ako na húpačke, Tampa prehrala ďalší domáci duel, tentokrát pomerom 0:4 a 6. zápas bol pre nich existenčný. V ňom dal 2 góly opäť Johnson a séria sa ukončila na Floride. Všetko požičané vrátila Tampa Detroitu späť, keď v najdôležitejšom zápase série porazila Detroit 2:0 a tešila sa z postupu do ďalšieho kola.

Slovenská stopa v sérii:

DET - Tomáš Tatar - 3G + 1A

DET - Tomáš Jurčo - 1G + 1A

 

2.kolo play-off:

Chicago Blackhawks vs. Minnesota Wild

Celkový stav série - 4:0 (4:3, 4:1, 1:0, 4:3)

V druhom kole narazilo Chicago na Minnesotu, v základnej časti boli lepší Blackhawks, nazbierali o 2 body viac ako ich súper. Tréner Jastrabov  Joel Quenneville po vydarenej sérii pre brankára Darlinga urobil zmenu a do brány po 4 zápasoch opäť nastúpil Corey Crawford. Prvý zápas tejto série sa ponášal v duchu prvého zápasu predošlej série, lenže v tomto prípade si 3-gólový náskok po 1.tretine vybojovali Blackhawks. Minnesota ale za 8 minút stav dorovnala. Crawford ostal v bráne a víťazný gól vstrelil 59 sekúnd pred koncom 2.tretiny Teuvo Teravainen. Druhý zápas bol o niečo jasnejší, hoci prvý gól padol až po polovici zápasu, keď sa v oslabení dostali do protiútoku Hossa s Toewsom a po prihrávke našej 81-ky sa už Toews nemýlil. Hráčom zápasu sa stal Patrick Kane s 2 gólmi. V zápase, kde sa rozhodovalo o tom, či si Chicago vybojuje prvý mečbal, stiahol Corey Crawford roletu a nepustil za seba ani jednu z 30 striel súpera a vďaka gólu Kanea z presilovky malo Chicago šancu vyhrať sériu v čom najkratšom možno čase. V poslednom zápase sa udiali zaujímavé veci. Divosi z Minnesoty prehrávali 6 minút do konca riadnej hracej doby 1:3. Necelé 4 minúty pred koncom sa tréner Minnesoty Mike Yeo rozhodol, že odvolá brankára, keďže jeho tím hral presilovku 5 na 4, a 6.hráč na ľade mohol výrazne zvýšiť šance na skorigovanie. Po 51 sekundách presilovky prišiel prvý gólový moment pre Mariána Hossu v play-off a bolo to 4:1 pre Chicago. Minnesota sa nevzdávala, ešte v tej iste presilovke skóroval Jason Pominville a 87 sekúnd pred koncom to bolo už len o 1 gól, presadil sa aj Nino Niederreiter. To bol ale posledný gól pre Minnesotu v tohtoročnom play-off a sezóne vôbec, Chicago sa ubránilo a postúpilo do finále západnej konferencie v najkratšom možnom čase. V ďalšom priebehu sa však už muselo zaobísť bez českého beka Michala Rozsívala. Chicago vyhralo už 30 zápasov  a žiaden neprehrali po tom, čo viedli po 2.tretine.   

Slovenská stopa v sérii:

CHI - Marián Hossa - 1G + 2A

Montreal Canadiens vs. Tampa Bay Lightning

Celkový stav série - 2:4 (1:2pp, 2:6, 1:2, 6:2, 2:1, 1:4)

Druhé kolo bolo pre Lightning ešte o čosi obtiažnejšie z toho pohľadu, že čelili najlepšej obrane po základnej časti - spolu s Chicagom - Montrealu. Prvý zápas to dokazoval, po 60-minútach ukazateľ skóre ukazoval stav 1:1, za Bolts sa trafil Johnson a za domácich Pacioretty. Rozhodujúci gól vstrelil Nikita Kucherov, ktorý v prvej sérii mlčal a gólovo sa presadil až v druhom predĺžení. V druhom zápase sa ujali vedenia domáci, zásluhou Petryho, no Tampa šnúrou 5 gólov, z toho 4 padli v presilovej hre, otočila zápas. Víťazný gól strelil opäť Kucherov a 3 body si pripísal kapitán hostí Stamkos. Carey Price inkasoval z 24 striel až 6-krát. Tampa si rovnako ako Chicago vybojovala prvý mečbal už po treťom zápase, keď si doma poradila s Canadiens 2:1, rozhodujúci gól teraz zaznamenal Johnson. Hráči pod vedením Jona Coopera sa ale príležitosti postúpiť po 4 zápasoch zľakli a doma utrpeli prehru 2:6, hoci využili 2 presilovky z 3, no tentoraz im to nebolo nič platné. Canadiens v 5.zápase neodovolili oslavu hostí a po nervydrásajúcom zápase sa tešili z výhry 2:1. Séria sa poslednýkrát sťahovala na Floridu, kde už domáci chceli rozhodnúť. Tak sa aj stalo, Kucherov zaznamenal ďalšie 2 góly, Stamkos vstrelil víťazný gól a Palát udrel z presilovky. Tampa tak poslala hráčov Canadiens na dovolenku po víťazstve 4:1.   

 

Finále západnej konferencie:

Anaheim Ducks vs. Chicago Blackhawks

Celkový stav série - 3:4 (4:1, 2:3pp, 2:1, 4:5pp, 5:4pp, 2:5, 3:5)

Anaheim, ktorý sa stal víťazom západnej konferencie po základnej časti, si poradil v prvom kole s Winnipegom 4:0 na zápasy a v druhom kole vyhral nad Calgary 4:1. Vo finále konferencie ich už ale čakalo Chicago. Mnohí fanúšikovia na diskusiách považovali túto sériu za predčasné finále Stanley Cupu. Chicago sériu nezačalo dobre, prvý zápas prehralo hladko 1:4, brankár Anaheimu Frederik Andersen inkasoval len raz z 33 striel. V druhom zápase Chicago ale vystihlo úvod zápasu, po 7 minútach vyhrávalo 2:0 vďaka 2 gólom z presilovej hry, skóre otvoril Saad a 2.gól pridal Marián Hossa. Domáci ale vyrovnali zásluhou Cogliana a Perryho, no gól Perryho v čase 37:30 bol nadlho posledným. Rozhodlo sa až v 3.predĺžení, po nahodení na bránu v podaní Seabrooka dorážal Marcus Kruger a v čase 116:12 sa zápas ukončil. Obrancovia Chicaga si zahrali dosýtosti. Keith, Hjalmarsson, Seabrook a Oduya si pripísali mininálne 46 minút strávených na ľade, zatiaľ čo 40-minútovú hranicu stáveného času na ľade z obrancov Anaheimu dosiahli len 3 hráči. Chicago si v prvom domácom zápase pripísalo len 1 gól a prehralo 1:2. Lekciu z využívania presilových hier im ukázal Patrick Maroon, ktorý využil jedinú presilovku Anaheimu, zatiaľ čo domáci nevyužili ani jednu z 5 ponúkaných možností. Zápas číslo 4 bol ako na húpačke, Chicago viedlo 1:0 aj 3:1, no hostia z Kalifornie sa nevzdali, za 37 sekúnd otočili zápas na 4:3 a zdalo sa, že Chigaco bolo zlomené. O tri minúty na to sa ale začínalo odznova, Patrick Kane pridal už 9.gól v play-off. Aj tento zápas sa rozhodol až v predĺžení, tentokrát sa stal hrdinom Chicaga mnohými kritizovaný Antoine Vermette. Anaheim sa revanšoval tým istým spôsobom nasledujúci zápas, keď doma vyhral 5:4 po predĺžení, hoci to tak dramatické vôbec nemuselo byť. Káčeri viedli po 1.tretine 3:0, v druhej tretine Chicago znížilo na 2:3, avšak 5 minút pred koncom to už bolo opäť o 2 góly, keď sa trafil Maroon. V posledných 2 minútach však prišli chvíľky kapitána Blackhawks, Jonathana Toewsa, ktorý za 72 sekúnd zápas vyrovnal a poslal ho do predĺženia. V ňom to už bolo ale veľmi rýchle, len po 45 sekundách rozhodol Matt Beleskey. S nožom na krku pre Toewsa a spol. sa séria sťahovala do Chicaga, kde v 1.tretine nepadol žiaden gól. V druhej tretine videli diváci 4 góly, 3 v podaní ich miláčikov, gól vstrelil aj Marián Hossa. V poslednej tretine pridal 2 góly aj Shaw a rozhodnúť tak musel posledný zápas. Anaheimu sa nepodarilo ukorčuľovať a zasypať hitmi obrancov Chicaga, štyria najvyťažovanejší defendsmani odohrali dokopy cez 101 minút, zatiaľ čo obrancovia z 3.dvojice - Rundblad a Cumiskey stihli spolu odohrať len niečo vyše 13 minút. Posledný  zápas patril dvojičke Chicaga, Toews a Kane sa postarali o 5 bodov, Toews vstrelil prvý aj druhý gól zápasu. O víťazný gól sa postaral Majo Hossa. 10.gól Coreyho Perryho v play-off neznamenal v poslednej tretine nič a Chicago si tak mohlo zahrať finále Stanley Cupu po 2 rokoch.         

Slovenská stopa v sérii:

CHI - Marián Hossa - 3G + 2A

Finále východnej konferencie:

New York Rangers vs. Tampa Bay Lighting

Celkový stav série - 3:4 (2:1, 2:6, 5:6pp, 5:1, 0:2, 7:3, 0:2)

Najlepší tím zo základnej časti si v prvom kole poradil s Pittsburgom hladko 4:1 na zápasy, v druhom kole však narazili na tím z hlavného mesta USA, na Washington. V sérii prehrávali 1:3 na zápasy, no podarilo sa im postúpiť a teraz čelili Tampe. V prvom zápase padli len 3 góly, rozhodujúci z nich vstrelil Dominic Moore hrajúci za domácich Jazdcov. V druhom zápase na Manhattane sa hral iný hokej, Tyler Johnson dal gól najprv v oslabení, následne v presilovke a hattrick zavŕšil gólom pri rovnovážnom počte hráčov na ľade, ktorý sa stal zároveň aj víťazným pre druhý zápas. 3 asistencie si pripísal Kucherov a 3 body získal aj Alex Killorn za 2 góly a asistenciu. Brankár Lundqvist ukončil zápas s úspešnosťou zákrokov pod 77%. V treťom zápase sa diváci dočkali 11 gólov a rozluzlenia až v predĺžení. New York Rangers viedol 2:0, Tampa však zápas otočila 4 gólmi, Jazdci opäť vyrovnali a piate góly svojich tímov pridali Ondrej Palát a Dan Boyle. Zápas v predĺžení rozhodol Nikita Kucherov, 2 góly si pripísali Jesper Fast z NYR a Ondrej Palát z Tampy, ktorý navyše pridal aj asistenciu. Úspešnosť Lundqvista dosiahla 85%, u Bena Bishopa sa vyšplhala len na 82,1%.  Štvrtý zápas vyhrali Rangers, 2 góly si pripísal Rick Nash a Lundqvist chytil 38 striel z 39. Pri návrate série do New Yorku to bolo nerozhodné 2:2 na zápasy, avšak ten ďalší patril hráčom Lightning. Gólové hody vystriedali suchoty, o to horšie pre fanúšikov NYR, že ich tím inkasoval 2 góly a nedal ani jeden. O víťazstvo Tampy sa pričinil kapitán Stamkos, keď najprv nahrával Valtterimu Filppulovi a následne o 5 minút vstrelil gól v presilovke. Ben Bishop si udržal čisté konto, vychytal všetkých 26 striel. Séria ako na húpačke, pomyslíte si. Áno, v 6.zápase padlo 10 gólov a opäť mali domáci fanúšikovia hlavy v smútku, tentokrát to mohol byť pre fanúšikov Tampy posledný domáci zápas v sezóne. Prvú tretinu vyhrali Jazdci 2:1, druhej časti gól nepadol. V poslednej časti ale prišla kanonáda gólov, zhodne po 8. a 9.góle pridali Derick Brassard a Nikita Kucherov, Brassard si odniesol honor za najlepšieho hráča zápasu vďaka 3 gólom a 2 prihrávkam a aj vďaka nemu sa séria sťahovala poslednýkrát do New Yorku. 7.zápas sa až príliš podobal na ten 5., Bolts ale nerozhodli o svojom víťazste v 2., ale v 3.tretine. Góly s poradovým číslom 8 v play-off pridali Alex Killorn a Ondrej Palát. Tampa tak postúpila do finále po zaujímavej sérii, hráči Rangers tak zahodili šancu na reparát po nevydarenej predchádzajúcej sezóne, keď podľahli vo finále Stanley Cupu Los Angeles.     

 

Finále Stanley Cupu:

Tampa Bay Lighting vs. Chicago Blackhawks

Celkový stav série - 2:4 (1:2, 4:3, 3:2, 1:2, 1:2, 0:2)

Posledná séria, posledné zápasy sezóny. Začínalo sa v Tampe, avšak domáci využili výhodu domáceho prostredia len z polovice. V prvom zápase prehrali 1:2, hoci vyhrávali zásluhou Killorna, obrat zabezpečili Teravainen a Vermette, ktorý vstrelil len 3.gól v play-off a bol to už jeho 2.víťazný. Aj druhý zápas sa skončil len 1-gólovým rozdielom. Po prvej tretine vyhrávala Tampa 1:0, Chicago ale zápas vyrovnalo a otočilo, to isté sa ešte v druhej tretine podarilo aj Tampe a do poslednej tretiny vstupovali s nevýhodou Jastrabi. Brent Seabrook ale po 3 minútach vyrovnal, no posledné slovo v zápase mal Jason Garrison, keď presilovkovým gólom dal bodku za zápasom. Zaujala aj situácia, keď sa Ben Bishop zranil a nahradiť ho musel Andrei Vasilevskiy, pre ktorého to bol prvý zápas v bráne od 24.marca. Stal sa prvým brankárom od roku 1928, ktorému sa podarilo vyhrať svoj prvý play-off zápas v sérii o Stanley Cup. Vtedy sa to podarilo Lesterovi Patrickovi z New York Rangers. Tretí zápas vyhrali hráči Tampy, góly vstrelili Callahan, Palát a Paquette, na strane Chicaga skórovali Brad Richards a Brandon Saad. Na oba góly prihrával Marián Hossa. Tampa sa tak ujala vedenia v sérii a nasledoval 4.zápas. V tomto zápase nastúpil do brány Tampy Andrei Vasilevskiy, no ani ten nezabránil prehre svojho tímu 1:2. Skóre otvoril kapitán Chicaga Toews po prihrávke Sharpa a Hossu, na 1:1 vyrovnal Killorn. Rozhodujúci gól zápasu vstrelil Saad. Nasledoval 5.zápas a oba tímy mali šancu v prípade vyhratého zápasu na mečbal. Do brány Tampy sa vrátil Bishop, ale už v 6.minúte vstrelil gól Patrick Sharp, ktorý bol fanúšikmi kritizovaný za doterajšie výkony vo finálovej sérii. V druhej tretine sa začínalo odznova po góle Filppulu. 3.víťazný gól v play-off pridal Antoine Vermette a Chicago tak získalo možnosť oslavovať zisk Stanley Cupu pred svojimi fanúšikami v prípade vyhratého 6.zápasu. Tak sa aj stalo. Dlho sa v poslednom zápase sezóny nič nedialo, až v čase 37:13 sa sieť bránky Bena Bishopa rozvlnila. Tretí gól v play-off strelil Duncan Keith. V tretej tretine pridal gól na 2:0 Patrick Kane. Tampa mala ešte šancu na skorigovanie počas presilovej hry, ktorú získala 4 minúty pred koncom, no neúspešne. Počas celej série sa ukazovala sila a výdrž obrancov Chicaga. 4 hráči odohrali takmer polovicu zápasu. Zvyšní dvaja obrancovia, Timonen a van Riemsdyk odohrali v poslednom zápase 219, respektíve 270 sekúnd. Aj to hovorí o sile Blackhawks. Úplne zaslúžene si tak po dvoch rokoch môžu opäť vychutnávať oslavy zo zisku Stanley Cupu!!!

Slovenská stopa v sérii:

CHI - Marián Hossa - 0G + 4A

 

Chicago Blackhawks - prečo vyhralo Stanley Cup?

 

1. Obrana Blackhawks - Ryan Kesler sa počas finále západnej konferencie vyjadril: „Žiadny človek neznesie toľko hitov." Tréner Quenneville v tom čase využíval svojich 4 obrancov (Keith, Seabrook, Hjalmarsson, Oduya) na odohranie okolo 85% času každého zápasu. Vo finále Stanley Cupu pritvrdil a odohraný čas tejto štvorice sa pohyboval okolo 90% hracieho času jedného zápasu. Keithov ice-time sa pravidelne pohyboval okolo 30 minút, v zápasoch s predĺženiami atakoval aj hranicu 50 minút. Niet divu, že si odniesol trofej pre najužitočnejšie hráča v play-off.

2. Corey Crawford  - Je zauímavé, ako sa dokázal spamätať po neúspešných prvých dvoch zápasoch proti Nashvillu. Vtedy ho dokázal perfektne zastúpiť Scott Darling. Tréner Quenneville sa ho ale nebál nasadiť na začiatku série proti Minnesote a vyšlo mu to. Pre Crawforda je to už 3.Stanley Cup, 2. v pozícii jednotky v bráne.

3. Veľkosť kádra a efektivita každej formácie - 9 hráčov Chicaga si pripísalo v play-off aspoň 4 góly, ďalší šiesti hráči si pripísali celkovo 11 gólov. Dá sa povedať, že každý z hráčov mal slabšie chvíľky, ale práve to dokázalo Chicago pokryť. Mladícka dravosť Saada, Shawa či Teravainena, dopĺňaná skúsenosťami Richardsa, Hossu, Sharpa či Vermetta bola tou pravou kombináciou. Keď si ešte pridáme fakt, že dvojička Toews-Kane spolu hrala prakticky len vo finále Stanley Cupu a v posledných zápasoch proti Anaheimu, dostávame parádnu skladačku, do ktorej všetko zapadlo ako malo. Je už len na vedení Chicaga, či si toto puzzle dokážu udržať v akej-takej miere aj v ďalšej sezóne.

 

To už je na dnes všetko, milí čítatelia. Ďakujem tým, ktorí článok dočítali do konca. Môžete sa ale tešiť na ešte jeden článok o NHL v krátkom slede. Nechajte sa prekvapiť, tentokrát bude článok zameraný viac na štatistiky, prinesie vám ho rmskdtcs. My sa vidíme opäť niekedy inokedy.

Dočítania, priatelia!

 





Artikelrating: Dårlig - Normal - Udmærket     Unikke visninger: 146

Del på Facebook   Del på Twitter   Del på MySpace