Tid:

Dine hold:
Kommunikation
Public account
  PRO Zone
1330 credits
Køb credits
Du er på den offentlige konto. Hvis du vil spille spillet, eller deltage i en diskussion, skal du logge ind. Hvis du er ny bruger, skal du registrere dig først.

  PowerPlay Magazine

Podsumowanie okresu transferowego w Ekstraklasie [PN]


Podsumowanie okresu transferowego w Ekstraklasie [PN]

Koniec sezonu i początek kolejnego to w świecie PPM szczególny czas. Wówczas wypłacane są premie za miejsca ligowe i nagrody. Dodatkowo kluby negocjują wtedy nowe często lepsze kontrakty ze sponsorami. Dzięki temu mogą starać się o większe pożyczki. Wszystkie te wydarzenia sprawiają, że ruch na rynku transferowym jest wtedy dużo większy niż w pozostałej części sezonu. Część drużyn sprzedaje graczy, chcąc w ten sposób podreperować swój budżet. Inni natomiast, nadwyżki pieniędzy wydają na wzmocnienia. Artykuł ten pokaże jak pod tym względem prezentuje się nasza pierwsza liga piłkarska. Dowiemy, się kto najwięcej wydał, ale również kto najwięcej zarobił. Dodatkowo będziemy mieli możliwość sprawdzenia jak nasza liga wypadnie w porównaniu z ligami Szwedzką, Słowacką i Czeską. Wybór lig do porównania nie jest przypadkowy. Ligi te przez wielu graczy stawiane są jako przykład bogatych i dobrze zarządzanych. Artykuł dotyczy okresu od 22 grudnia 2014 , czyli daty wypłaty nagród za miejsca ligowe i awanse, do 21 stycznia 2015. Transfery po tym terminie nie zostały uwzględnione. Podawane niżej kwoty, w wielu przypadkach zostały zaokrąglone według ogólnie przyjętych zasad.

KTO NAJWIĘCEJ WYDAŁ NA TRANSFERY

 

1. Grudusk Soccer Stars

390 milionów

2.Grande Milano

275 milionów

3. Liverpool PL

202 miliony

4.Fuoco Brigade

192 miliony

5. FCW&JP

179 milionów

6. FC Hellfirion

173 miliony

7. GKS Jastrzębie

148 milionów

8. Niedźwiedzie

136 milionów

9. Real Madryt

115 milionów

10.Diablos Team

130 tysięcy

Pozostałe kluby wydały łącznie niecałe 300 tysięcy na transfery. Managerowie tych drużyn kupowali zwykle tylko graczy potrzebnych im do chwilowego zapełnienia składu.

 

NA KOGO WYDANO PIENIĄDZE

 

1. Grudusk Soccer Stars

Manager drużyny postawił na jakość. Pomoc zespołu wzmocnił reprezentant Szwecji Fredrik Erixson. Oprócz niego zakupiono dwóch przyszłościowych juniorów.

2.Grande Milano

Do drużyny dołączyło 7 graczy, z których każdy jest wzmocnieniem składu.

3. Liverpool PL

Do składu dołączył środkowy obrońca Olgierd Maśliński. Pozostali zakupieni gracze nigdy nie będą stanowić o sile zespołu. Większość z nich została już zwolniona.

4. Fuoco Brigade

Z zakupionych graczy na uwagę zasługuje tylko jeden. Jest nim czeski gracz Vladislav Vesely.

5. FCW&JP

Drużynę wzmocnili boczny pomocnik Aldemaride Mangoni oraz środkowy napastnik Milun Bedrović.

6. FC Hellfirion

Do zespołu dołączyli środkowy obrońca Samuel Hruśovsky i środkowy napastnik Samson Enkuzens.

7. GKS Jastrzębie

Manager dokonał jednego, ale bardzo poważnego wzmocnienia. Okazał się nim belgijski napastnik Pascal Kasteloot.

8. Niedźwiedzie

Do drużyny dołączyło pięciu perspektywicznych graczy. Największe szansę na grę ma w tej chwili Ma Xiang. Jest on reprezentantem młodzieżowej reprezentacji Tajwanu.

9.Real Madryt

Do klubu przyszedł środkowy obrońca Tapani Asunmaa. O pozostałych transferach można napisać tylko tyle, że były. Żadnego z tych graczy nie ma już w klubie.

10.Diablos Team

Zakupieni gracze w większości pożegnali się już z klubem i prawdopodobnie żaden z nich, nie zrobi już wielkiej kariery.

11.Dragons DG

Manager zakupił kilku niezbyt dobrych graczy. Prawdopodobnie musiał zapełnić skład w czasie trwania obozów. Po ich zakończeniu zostali oni zwolnieni z klubu.

12.Płaszów United

Do zespołu dołączyło 3 graczy. Żaden z nich nie ma szansy na przebicie się do podstawowego składu.

13.ReVAliaTiOn09

Manager zakupił kilku graczy do uzupełnienia składu. Część z nich już zwolnił.

14.KS Crusaders

Manager zakupił dwóch niezbyt dobrych graczy. Prawdopodobnie musiał zapełnić skład w czasie trwania obozów. Po ich zakończeniu zostali oni zwolnieni z klubu.

15.Electric Wizard Sosnowiec

Manager zakupił jednego gracza, którego potem zwolnił.

16.Pozor Krynica

Manager zakupił jednego gracza, którego potem zwolnił.

 

Pozostałe zespoły, czyli Arkadia Kraków, FC Drendor, KP Śląsk Halemba, Legion Legionowo, Los Rojiblancos i Rangers Stars w ostatnim czasie, nie dokonały żadnych transferów. Jak widać na czele listy wcale, nie znajdują się topowe polskie zespoły. W dziesiątce nie ma żadnego medalisty z poprzedniego sezonu. Czy kluby te są tak mocne, że już nie potrzebują wzmocnień? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wzmocnienia zawsze się przydadzą, ale trzeba mieć na nie pieniądze. Czołowe kluby w Polsce, bardzo dużą część swojego budżetu, przeznaczają na zatrzymywanie wolnych agentów. Często kwoty, jakie muszą wypłacić liczone są w setkach milionów. To bardzo obciąża ich finanse. Inna sprawa, że dla najlepszych klubów nie każdy zawodnik może być wzmocnieniem. Dlatego też rozsądnie działający manager, woli uzbierać większą kwotę i wtedy kupić potrzebnego zawodnika. Jest to lepsze rozwiązanie, niż zadowalać się graczem, z którego w przyszłości, nie będzie się mieć większego pożytku. Najbogatsze polskie kluby, nie były ostatnio zbyt aktywne na rynku transferowym. Możliwe jest więc, że zbierają fundusze. Jeżeli tak się faktycznie dzieje, to być może już za jakiś czas doczekamy się w polskiej lidze wielkich transferów.

 

Top 10 najwyższych transferów w pierwszej lidze z najbardziej gorącego okresu na rynku transferowym:

 

1. Fredrik Erixson

335 milionów

Grudusk Soccer Stars

2. Olgierd Maśliński

202 miliony

Liverpool PL

3. Vladislav Vesely

191 milionów

Fuoco Brigade

4. Pascal Kasteloot

148 milionów

GKS Jastrzębie

5. Tapani Asunmaa

115 milionów

Real Madryt

6. Milun Bedrović

104 miliony

FCW&JP

7. Samson Enkuzens

94 miliony

FC Hellfirion

8. Samuel Hruśovsky

79 milionów

FC Hellfirion

9. Aldemaride Mangoni

75 milionów

FCW&JP

10. Rodrigue Delaigue

67 milionów

Grande Milano

 

 

KTO NAJWIĘCEJ ZYSKAŁ NA SPRZEDAŻACH

 

1.Grudusk Soccer Stars

444 miliony

2. Niedźwiedzie

270 milionów

3. Real Madryt

138 milionów

4. FC Hellfirion

118 miliony

5. Fuoco Brigade

83 miliony

6. Liverpool PL

75 milionów

7. GKS Jastrzębie

70 milionów

8.Rangers Stars

64 miliony

9. Grande Milano

60 milionów

10.LOS Rojiblancos

47 milionów

 

Tylko cztery drużyny zarobiły na transferach kwoty powyżej 100 milionów. Wiele klubów funkcjonuje według zasady, żeby najpierw sprzedać a potem coś dołożyć i kupić kogoś lepszego. W ostatnim czasie kupowały i sprzedawały gównie zespoły niezaliczane do ligowej czołówki. Czas pokaże, czy dzięki transferom ich kluby zanotują progres i dojdą na szczyt.

 

 

TOP 10 graczy sprzedanych:

 

Imię i nazwisko zawodnika

Klub

Cena

Mikita Kalchynski

Grudusk Soccer Stars

120,5 mln

Konrad Archimowicz

Niedźwiedzie

113 mln

Ervin Van Mol

Grudusk Soccer Stars

80 mln

Kalle Riedl

Liverpool

75 mln

Maricn Chudowski

Real Madryt

73 mln

Petros Koulouris

Grudusk Soccer Stars

70 mln

Radek Jordak

Niedźwiedzie

70 mln

Józef Grzybowski

Fuoco Brigade

69 mln

Damian Molenda

Niedźwiedzie

60,5 mln

Rostislav Kepl

Grudusk Soccer Stars

57,5 mln

 

PODSUMOWANIE

 

Łącznie wszyscy pierwszoligowcy wydali na transfery około 1,81 miliarda. Na transferach zarobili nieco mniej, niż wydali, bo ok 1,45 miliarda. Na pierwszy rzut oka takie kwoty wydają, się być duże. Wygląda na to, że w naszej pierwszej lidze obraca się wielkimi pieniędzmi. Dzięki poniższym zestawieniom dowiemy się czy to prawda. Pierwsze zestawienie dotyczy łącznych kwot wydanych na transfery przez wszystkich pierwszoligowców. Jest to porównanie naszej ekstraklasy ze stawianymi często za przykład ligami czeską i słowacką oraz uważaną za bogatą ligą szwedzką:

Liga

Łączna kwota wydana na zakupy graczy

Łączna kwota uzyskana ze sprzedaży graczy

Czechy 1

7,70 miliarda

8,13 miliarda

Słowacja 1

2,67 miliarda

2,41 miliarda

Polska 1

1,81 miliarda

1,45 miliarda

Szwecja 1

1,37 miliarda

1,08 miliarda

 

 

Układ w porównywanych ligach jest podobny. Mianowicie jest kilka klubów, które wydały więcej od pozostałych i jest też kilka klubów, które wydały bardzo mało lub nic. Niestety nasza ekstraklasa nie wypada zbyt dobrze w tym zestawieniu. W naszej pierwszej lidze w ostatnim czasie wydatek rzędu 200 milionów na jednego gracza stanowi już spory kłopot. W Czechach transfery na poziomie nawet ponad miliarda nikogo już nie dziwią. Drużyna All team is for sale, wydała na transfery więcej niż wszyscy polscy pierwszoligowcy. Ma to związek z wymianą składu przez managera tej drużyny, ale wydana suma jest imponująca. Owszem nasze drużyny w przeszłości potrafiły wydawać więcej. Jednakże analizując tylko wspomniany wcześniej okres przedsezonowy, porównanie z ligą Czeską wypada dla nas na bardzo słabo. W porównaniu ze Słowakami sytuacja wygląda już lepiej. Nasi południowi sąsiedzi, w ostatnim czasie więcej graczy sprzedają niż kupują. Mimo tego podobnie jak Polacy wydali na transfery więcej, niż na nich zarobili. Na ich łączną kwotę wydaną na transfery złożyło się przede wszystkim kilka transakcji liczonych w setkach milionów. Co ciekawe nasza ekstraklasa wygrywa porównanie z ligą szwedzką. Nasze kluby wydały na transfery około pół miliarda więcej. Bilans sprzedaży też wypada na naszą korzyść. Mimo tego o lidze szwedzkiej nie można powiedzieć, że jest biedniejsza od polskiej. Jeden transfer za prawie 600 milionów dobitnie pokazuje, że Szwedzi mają pieniądze.

 

 

Porównanie TOP 5 Transferów kwoty za graczy kupionych

Polska 1

Czechy 1

Słowacja 1

Szwecja 1

335 milionów

1,3 miliarda

866 milionów

599 milionów

202 miliony

1,07 miliarda

517 milionów

96 milionów

191 milionów

500 milionów

305 milionów

95 milionów

148 milionów

473 miliony

280 milionów

70,5 miliona

115 milionów

383 miliony

212 milionów

67 milionów

 

Porównanie TOP 5 Transferów kwoty za graczy sprzedanych

Polska 1

Czechy 1

Słowacja 1

Szwecja 1

120,5 miliona

1,28 miliarda

362 miliony

519 milionów

113 milionów

1,07 miliarda

231 milionów

140 milionów

80 milionów

865 milionów

200 milionów

121 milionów

75 milionów

563 miliony

114 milionów

111 milionów

73,5 miliona

500 milionów

110 milionów

59 milionów

 

Jest takie powiedzenie, że pieniądze to nie wszystko. Grają piłkarze, a nie wydane na nich ogromne sumy. Pozostaje nam więc mieć nadzieje, że i tym razem tak będzie. Niedawno kluby rozpoczęły walkę w europejskich pucharach. Może to właśnie nasze zespoły będą w tym sezonie osiągać w nich sukcesy mimo, iż inni na transfery wydawali więcej...





Artikelrating: Dårlig - Normal - Udmærket     Unikke visninger: 165

Del på Facebook   Del på Twitter   Del på MySpace