Koniec prekliatia
Uplynulú noc prebehol v New Jersey vstupný draft NHL 2013, kde už v prvom kole zaznelo slovenské meno. Marko Daňo tak prelomil prekliatie slovenských hokejistov. Slovensko totiž nemalo v prvom kole draftovaného hráča od roku 2005, keď boli vybraný v prvom kole hneď 2 hráči spod Tatier – Marek Zagrapan a Vladimír Mihálik. Ak ste draft premeškali nezúfajte. Všetko podstatné sa dozviete v tomto článku!
Už pred draftom experti avizovali, že tohtoročný draft bude najsilnejším od roku 2003. Draft 2003 je dokonca často označovaný za najsilnejší draft v celej histórii. Tento rok bolo na drafte k dispozícii pomerne dosť hráčov schopných ihneď naskočiť do kolotoča NHL.
A jeho samotný priebeh priniesol množstvo prekvapení. Preddraftové rebríčky viedol obranca Seth Jones. Avšak trend posledných rokov je taký, že kluby dávajú na drafte na prvej priečke prednosť útočníkom. Veď za posledných 13 rokov bol obranca jednotkou draftu len raz, a to v roku 2006 Erik Johnson.
Preto nikoho neprekvapilo, že jednotkou sa tento rok stal útočník Nathan MacKinnon. Colorado ťahalo z prvej pozície po prvýkrát v histórii klubu, od jeho sťahovania do Denveru v roku 1994.
Druhá ťahala Florida, ale aj tá nesiahla po Sethovi Jonesovi. S frustrácie, že Colorado im vyfúklo Nathana MacKinnona sa rozhodli, že oni vyfúknu Tampa Bay Alexandra Barkova. Alexander Barkov sa tak stal tohtoročnou Európskou draftovou jednotkou.
Tretiu voľbu mala Tampa, no jej manažér Steve Yzerman dosť prekvapil. Blesky z Tampy majú totiž v kádri množstvo šikovných útočníkov, no chýba im osobnosť do obrany. Aj napriek tejto skutočnosti, aj on odignoroval Setha Jonesa a rozhodol sa zobrať útočníka Jonathana Drouina. Po Jonesovi tak siahol až štvrtý Naschville Predators. Z piateho miesta si Carolina Hurricanes vybrala Švéda Eliasa Lindholma.
1. NATHAN MACKINNON (Colorado Avalanche)
Jeho všestrannú podobnosť so Sidney Crosbym nie je možné prehliadnuť. Sedemnásťročný Kanaďan sa rovnako ako superhviezda Pittsburghu narodil a vyrástol v provincii Nové Škótsko na východnom pobreží Kanady. Rovnako ako Crosby absolvoval uznávanú minnesotskú hokejovú školu Shattuck St.Mary´s a následne zakotvil v QMJHL v tíme Halifax Mooseheads. S týmto tímom vyhral v uplynulej sezóne ligu a podarilo sa mu ukoristiť aj Memorial Cup. Nathan MacKinnon je ofenzívny center bez očividných slabín. Dokáže pôsobiť ako strelec aj tvorca hry a kvalita jeho korčuľovania je v juniorskom hokeji takmer nevídaná. Dá sa teda očakávať, že má veľkú šancu stať sa v NHL veľmi produktívnym prvým centrom. Aj preto ho Colorado na drafte uprednostnilo pred jeho ostatnými konkurentmi.
2. ALEXANDER BARKOV (Florida Panthers)
Syn ruského hokejového reprezentanta Alexandra Barkova, nazbieral v 16 rokoch vo Fínskej lige 16 bodov v 32 zápasoch. V tejto sezóne fínsky supertalent Alexander Barkov svoj výsledok viac než zdvojnásobil a v 53 zápasoch zaznamenal 21 gólov a 48 bodov. Tento výkon je na úrovni, ktorú dosiahol v roku svojho draftu Mikael Granlund. Barkov je často vďaka technickým fintám a hernej šikovnosti prirovnávaný k Pavlovi Dacjukovi. Zdá sa, že je pred svojimi súpermi vždy o krok vpred. Stal sa najvyššie draftovaným Fínom od roku 2002, keď bol brankár Kari Lehtonen vybraný Atlantou Thrashers taktiež z druhého miesta.
3. JONATHAN DROUIN (Tampa Bay Lightning)
Jonathan nemá mohutnú postavu, ale na súpera stačí predovšetkým vďaka rýchlosti, technike a inteligencii. Spoluhráč MacKinnona zo zostavy Halifaxu má takú kontrolu nad pukom, že sa niekedy zdá, akoby mal puk k čepeli svojej hokejky snáď prilepený. Technikou a hravosťou občas pripomína Patricka Kanea. Svojich súperov dokáže znemožniť kľučkami, ktoré sa zo všetkého najviac podobajú cirkusovému umeniu. I keď kvôli zraneniu prišiel o juniorské MS a aj o 19 zápasov v QMJHL, skončil nakoniec na druhom mieste bodovania celej ligy s neskutočnými 105 bodmi (41+64) v 49 zápasoch. To sú oveľa lepšie čísla, než aké mal tohtoročná jednotka draftu a zároveň jeho klubový spoluhráč Nathan MacKinnon.
4. SETH JONES (Nashville Predators)
Experti v ňom vidia najunikátnejšieho obrancu od čias Chrisa Prongera. Seth Jones totiž ponúka všetky prednosti, ktoré zdobia špičkového obrancu: riadi presilovky, bráni oslabenia, vie riadne pritvrdiť pri hre do tela a predovšetkým – v každej chvíli z neho na ľade vyžaruje obrovská súťaživosť. Seth Jones je syn bývalého hráča NBA Popeye Jonesa. Setha napriek otcovej slávnej basketbalovej minulosti zlákal ľadový hokej a to v čase, keď bývali s rodinou v Denveri, kde jeho otcovi radil istý Joe Sakic. Veľký Joe odporučil, aby Seth pracoval hlavne na korčuľovaní, bolo mu totiž jasné, že urastené telo, sila a pohybový talent sa dostavia aj vďaka génom. A rozhodne sa vtedy nemýlil. Tento rok bol najvyššie draftovaným Američanom.
5. ELIAS LINDHOLM (Carolina Hurricanes)
V priebehu uplynulej sezóny expertom Lindholm pripomínal Petra Forsberga a takéto výroky vo Švédsku, kde Foppu bezhranične milujú, nezostali pochopiteľne bez odozvy. Zrovnanie s legendou vzniklo na základe kombinácie šikovnosti a súťaživosti, ktorá Lindholma zdobí. Je to fantastický nahrávač, ktorý dokáže dostať to najlepšie aj zo svojich spoluhráčov. Zlom, ktorý tento rok prežil v drese Brynäs, bol úžasný. Sezónu začal na lavičke a skončil v prvom útoku s 30 bodmi na konte. Aj preto z neho na drafte urobilo vedenie Caroliny Hurricanes švédsku draftovú jednotku. Čo je veľká pocta, nakoľko v tohtoročnom drafte siahli kluby NHL celkovo po 25 Švédoch.
27. MARKO DAŇO (Columbus Blue Jackets)
Slovenskou draftovou jednotkou sa stal tento rok Marko Daňo, ktorého si prekvapivo už v prvom kole z 27.pozície vybral Columbus Blue Jackets. Môj tip z článku Sprievodca draftom 2013 mi teda vyšiel, nakoľko som tam predpovedal, že si ho vyberie niekto z dvojice – Columbus/Calgary. Netreba však zabúdať, že modrokabátnici použili na Daňa až svoju tretiu voľbu, keďže pred ním si vybrali zo 14.pozície Alexandra Wennberga a z 19.miesta Kerbyho Rychela. Okrem Daňa siahli kluby NHL tento rok ešte po 3 Slovákoch – 90. Peter Cehlárik (Boston Bruins), 116.Martin Réway (Montreal Canadiens) a 149.Matej Paulovič (Dallas Stars). Matej Paulovič sa tak stal prvým Slovákom v histórii draftu, po ktorom siahol klub z Texasu.
PREHĽAD HRÁČOV VYBRANÝCH V PRVOM KOLE
V 1. kole figurovalo v drafte 21 ofenzívnych hráčov, deväť obrancov a žiadny brankár. Čo sa týka národností, okrem osemnástich Kanaďanov si kluby vybrali po troch Švédoch a Američanoch, po dvoch Fínoch a Rusoch, jedného Slováka a Švajčiara. Nechýbali ani synovia niekdajších hráčov NHL. Z dvanástej pozície si Phoenix vybral útočníka Maxa Domiho (otec Tie Domi), Washington zasa Švéda Andrého Burakovského (otec Robert). Carolina stavila na iného švédskeho hokejistu Eliasa Lindholma (otec Mikael), Columbus získal práva na Kerbyho Rychela (otec Warren Rychela). V ďalších kolách si napríklad Detroit vybral Tylera Bertuzziho (otec Todd Bertuzzi), New York Rangers Adama Tambelliniho (otec Steve Tambellini) či New Jersey Devils Anthonyho Brodeura (otec Martin Brodeur).
PRESTUPY
Počas draftu prebehlo medzi klubmi viacero trejdov. Ako prvé sa počas draftu na výmene dohodli tímy Minnesota Wild a New York Islanders. Tím zo St. Paul získal útočníka Nina Niederreitera, kým na Long Island putoval útočník Cal Clutterbuck a celkovo 70. voľba na tohtoročnom drafte. Tú Islanders použili na brankára Eamona McAdama. Práva na útočníka Tylera Kennedyho sa tím Pittsbughu Penguins rozhodol vymeniť do tímu San Jose Sharks. Ten za ne obetoval celkovú 50. voľbu na tohtoročnom drafte. Ďalšia výmena vyráža dych. New Jersey vymenilo 9.voľbu do Vancouveru za brankára Coryho Schneidera. Vancouver získanú voľbu použil na útočníka Bo Horvata. Detroit zas vymenil 18. voľbu do San Jose za voľby č. 20 a 58. San Jose použilo získanú voľbu na švajčiarskeho obrancu Mirca Mullera a do Detroitu putujú útočníci Anthony Mantha a Tyler Bertuzzi. Potom nasledovala pre slovenského fanúšika asi najzaujímavejšia výmena. Slovenský obranca Buffala Sabres Andrej Sekera bol vymenený do Caroliny Hurricanes. Opačným smerom putoval obranca Jay McBain a výber v druhom kole draftu (celkovo 35.). Z neho si Buffalo vybralo J.T. Comphera. Špekulácie sa naplnili v prípade útočníka Davea Bollanda, ktorý bol v noci taktiež vymenený. Jeho služby získalo Toronto Maple Leafs, ktoré poslali Chicagu Blackhawks tri draftové voľby – voľby 51 a 117 na tohtoročnom drafte a voľbu v štvrtom kole draftu budúcoročného. Chicago Blackhawks spomínané voľby v tohtoročnom drafte použilo na Švédov Carla Dahlstroma a Frederika Bergvika. Dres zmenil aj český útočník Michael Frolík, ktorý odchádza z majstrovského Chicaga do Winnipeg Jets.
Slovenské draftové jednotky od roku 2000:
2000 – Marián Gáborík (celkovo 3., Minnesota)
2001 – Tomáš Slovák (42., Naschville)
2002 – Tomáš Troliga (89., St.Louis)
2003 – Ivan Baranka (50., NY Rangers)
2004 – Boris Valábik (10., Atlanta)
2005 – Marek Zagrapan (13., Buffalo)
2006 – Tomáš Marcinko (115., NY Islanders)
2007 – Milan Kytnár (127., Edmonton)
2008 – nebol draftovaný žiadny slovenský hokejista
2009 – Richard Pánik (52., Tampa Bay)
2010 – Martin Marinčin (46., Edmonton
2011 – Tomáš Jurčo (35., Detroit)
2012 – nebol draftovaný žiadny slovenský hokejista
2013 – Marko Daňo (27., Columbus)
Počet draftovaných hráčov na drafte 2013 podľa národnosti:
97 - Kanada
56 - USA
25 - Švédsko
11 - Fínsko
8 - Rusko
4 - SLOVENSKO a Švajčiarsko
3 - Česko
1 - Nórsko, Dánsko a Lotyšsko
S čistým svedomím môžeme povedať, že tento draft bol pre Slovensko úspešný. Nechajme sa prekvapiť čo prinesie budúci rok. Najhorúcejšími slovenskými kandidátmi na draft 2014 sú: Patrik Koyš, Juraj Šiška, Róbert Lántoši, Adrián Sloboda a Adrián Holešinský.
Sdílej na Facebooku Sdílej na Twitteri Sdílej na MySpace