Tabela medalowa Mistrzostw Świata [H]
![Tabela medalowa Mistrzostw Świata [H] Tabela medalowa Mistrzostw Świata [H]](https://appspowerplaymanager.vshcdn.net/images/magazine/thumbs/120x80.png)
Niedawno zakończył się 52 sezon w hokeju a wraz z nim kolejne mistrzostwa świata. Pierwsza edycja mistrzostw seniorów została rozegrana w sezonie 3, a więc medale rozdano już pięćdziesiąty raz. Pierwszymi medalistami zostały reprezentacje Łotwy, Rosji i Słowacji, a tuż za podium uplasowała się Serbia. Nasza drużyna zakończyła wtedy na 15 miejscu i spadła do I dywizji. Każda reprezentacja od tego czasu przeszła długą drogę, czy najliczniejsze obecnie nacje w PPM zdobyły w tym czasie najwięcej medali? Jeśli tak, Polska powinna być wysoko w klasyfikacji medalowej, niestety jak możecie zobaczyć w poniższej tabeli prym wiodą inne drużyny. Najwięcej medali mają Czesi, a zaraz za nimi jest Francja, która pierwszy medal zdobyła dopiero w sezonie 17. Mimo tego mistrzostwo z sezonu 52 jest już ich dwunastym tytułem, trzecim z rzędu, a sumarycznie na podium stanęli aż 22 razy.
W tabeli możecie również sprawdzić ile razy każda z reprezentacji plasowała się na czwartym miejscu, pod tym względem najbardziej pechowa jest Serbia, której tylko raz udało się zdobyć medal mimo, że do strefy medalowej awansowali aż 7-krotnie. Walkę o brąz często przegrywały także drużyny Węgier, Polski, Łotwy, Słowenii i Kanady.
Łotwa zagrała w finale mistrzostw zarówno w sezonie 3 oraz w 52, możnaby pomyśleć, że ta reprezentacja utrzymywała wysoki poziom przez te wszystkie lata. Tym bardziej, że łącznie zdobyła aż 21 medali i w tabeli medalowej jest na 3 pozycji. Miała jednak słabszy okres, najgorszym jej wynikiem było 9 miejsce w dywizji I.
Przynajmniej jeden złoty medal zdobyło 9 różnych drużyn, następnie Węgry, Polska, Litwa i Rumunia przynajmniej raz docierały do finału, ale nigdy go nie wygrały. Maksymalnie brązowy medal zdobyły Słowenia, Serbia i Dania.
Trzy reprezentacje nigdy nie zanotowały spadku z dywizji TOP, ale nawet Czechom, Słowacji i Rosji zdarzyło się grać w grupie spadkowej i zakończyć mistrzostwa na 14 pozycji.
Dla Polski najgorszym wynikiem było 10 miejsce w dywizji I, przez ostatnie trzy sezony jednak graliśmy przynajmniej w ćwierćfinale dywizji TOP i obecnie w rankingu zajmujemy wysokie, 4 miejsce.
Sdílej na Facebooku Sdílej na Twitteri Sdílej na MySpace