Vrijeme:

Vaši timovi:
Komunikacija
Public account
  PRO Zona
1330 kredita
Kupi kredite
Trenutno ste ulogovani na javni nalog. Ukoliko želite da igrate igru ili se pridružite diskusijama, morate se ulogovati. Ukoiko ste novi korisnik, morate se prvo registrovati.

  PowerPlay Magazin

Do cieľa nedošiel


Do cieľa nedošiel

Neprekonateľný, sústredený, na pretekoch často agresívny a dravý. Vždy si potrpel na dokonalosti a detaily ohľadom svojho auta dokázal s mechanikmi riešiť donekonečna. Len aby bol čo najrýchlejší, len aby zvíťazil.

Taký bol Ayrton Senna, dnes už legenda vo svete motošportu, o ktorej je tento článok.

V brazílskom meste São Paulo, 21. marca 1960, uzrel svetlo sveta malý tmavovlasý chlapec, Ayrton Senna da Silva.

Ayrton už odmalička mal svoje sny a veľké plány do budúcnosti. Úzku a kľukatú cestu k úspechu začal ako štvorročný, keď sa učil riadiť motokáru. V trinástich sa už zúčastnil svojich prvých pretekov a v roku 1977 sa stal juhoamerickým majstrom sveta v motokárach. Odvtedy nebolo roku, čo by Ayrton v niečom zlyhal.

Často sa o ňom hovorí ako o agresívnom jazdcovi bez charakteru. Pravda to určite nie je. Ayrton Senna mal veľké srdce. Chudobu a biedu všade navôkol vnímal. Vo svojej ére patril medzi najlepšie zarábajúcich športovcov na svete. Peniaze nemíňal len na svoj luxusný život, pomáhal druhým, aby sa aj oni mali o čosi lepšie. Dva mesiace pred "čiernym dňom" hovoril svojej sestre, ako veľmi chce založiť nadáciu a pomáhať tak Brazílii a jej deťom. Nadácia "Instituto Ayrton Senna" funguje od septembra 1994 a vedie ju Ayrtonova sestra.

Teraz späť k jeho kariére. V roku 1981 sa presťahoval do Anglicka za tímom Van Diemin. O rok neskôr už bol majster v Európskej aj Britskej Formule Ford 1600, kde pretekal.

Za skvelé umiestnenie v pretekoch F3, dostal Ayrton v roku 1983 možnosť testovať autá Williamsu, ale kontraktu sa vtedy ešte nedočkal. Okrem Williamsov, testoval aj autá McLarenu.

Ayrton Senna sa ocitol v stajni Tolemanu, aby sa zviditeľnil. Bol tam však iba rok, začal pretekať za Lotus. V roku 1988 pokračoval ďalej, do McLarenu. Medzi ním a kolegom Alainom Prostom spočiatku bola dobrá spolupráca, ale postupne sa z nich stali veľkí rivali, ktorí mali medzi sebou mnoho konfliktov, hlavne na okruhu.

V roku 1989 došlo k ich vzájomnej kolízii v japonskej Suzuke, ktorá bola predposlednou GP. V 47.kole sa pred šikanou pri vjazde do boxov Ayrton rozhodol zaútočiť a z vnútornej strany sa tlačil pred Prosta. Keďže ten mu priestor nedal, došlo ku kolízii. Prost okamžite vystúpil z monopostu ale Senna sa chcel dostať naspäť na trať. Výjadzovou cestou prešiel až za šikanu a vrátil sa. Zastavil sa ešte v boxe, kde mu poškodené časti vymenili. Predbehol A. Nanniniho a vyhral. Bol však diskvalifikovaný za skrátenie trate a titul získal Prost.

Z Prostovho pohľadu sa so Sennom už nedalo spolupracovať a preto z McLarenu odišiel do Ferrari. Prosta nahradil Gerard Berger, s ktorým Ayrton už vychádzal dobre, dokonca sa z nich stali veľkí priatelia.

V roku 1992, v kvalifikácii v Belgicku, mal ťažkú haváriu Eric Comas. Vtedy Ayrton svoju kvalafikáciu okamžite prerušil, zastavil a išiel jazdcovi pomôcť. Zastavil ako jediný a bol pri Comasovi skôr, ako traťoví komisári. Aj to je dôkaz, že Ayrton nestaval výhru pred zdravie človeka.

Ayrton získal tri majstrovské tituly v rokoch 1988, 1990 a 1991, všetky na monoposte McLaren. Motor Honda, ktorý McLaren používal však začal strácať na sile a Ayrton vedel, že ak chce byť ešte rýchlejší, musí zmeniť auto.

V roku 1994 si prvýkrát sadol do monopostu Williams, aby získal aj štvrtý titul majstra sveta.

Ayrton nezačal veľmi dobre. V prvých dvoch pretekoch nebodoval. A prišla Veľká Cena San Marína v Imole, 1994. Okruh bol veľmi nebezpečný a nejeden jazdec mal strach, či sa z neho ešte vráti. V piatok, 29. apríla 1994, sa na tréningu zranil Rubens Bariccelo. V rýchlosti vyše 200 km/h dostal šmyk. Z nehody, ktorá na prvý pohľad vyzerala smrteľne, vyviazol len so škrabancami, narazenými rebrami a zlomeným nosom.

Na druhý deň však prišla ešte jedna rana. Tentokrát tragická. Rakúšan, Roland Ratzenberger, havaroval v zákrute Villenueve. S neovládateľným monopostom, ktorému odletelo predné krídlo, narazil do ochranného múru a žiaľ, nehodu neprežil, náraz mu zlomil väz.

Jazdci si začali uvedomovať, že sa to isté môže stať hocikomu z nich a preto požadovali zvýšenie bezpečnosti na trati. Ako hovorcu si zvolili práve Ayrtona, ktorý mal v nedeľu pred pretekmi varovať organizátorov. 

1. mája 1994 na štart prišiel ustarostený Ayrton Senna, ktorý pravdepodobne nedokázal myslieť na nič iné, ako na nehody z predchádzajúcich dní. Chcel vyhrať, veľmi si to želal. Ale pretekať sa bez psychickej vyrovnanosti nedá. Pred pretekmi telefonoval so svojou priateľkou, A. Galisteu, a zdvôveril sa jej, že by najradšej nepretekal. No musel.

Počas štartu sa stala ďalšia nehoda. Všetky autá vyštartovali, okrem Benettonu JJ Lehta. Do neho narazil ďalší monopost s Pedrom Lamym a trosky z nehody zranili 9 divákov. To už možno viacerí jazdci uvažovali, či by nemali preteky predčasne opustiť. Každý však zostal na svojom mieste a kým z cieľovej rovinky nezmizli všetky trosky, monoposty museli päť kôl krúžiť za spomalovacím vozidlom, Safety Car.

Do siedmeho kola prefrčal v rýchlosti 305,71 km/h cez štart Ayrton Senna. S adrenalínom, túžbou po víťazstve, ale aj so zlým pocitom z nehôd, sedel vo svojom Williamse a sledoval Michaela Shumachera, ktorý sa snažil dobehnúť ho. Ayrton, mal stlačený pedál až na podlahe a rútil sa do zákruty Tamburello. Jazdná výška jeho monopostu sa stratou tlaku v pneumatikách znížila a jeho zadná časť sa najskôr len dotkla vozovky, potom však na ňu úplne dosadla.

Vtedy si nielen on všimol, že sa niečo deje. Ubral teda plyn a trhol volantom doprava. Williams sa síce trochu doprava otočil, ale veľmi to nepomohlo. Predné kolesá vôbec nereagovali a Ayrton nevedel svoj monopost ovládať. Prešiel cez nerovnosť na trati a vyletel z vozovky. Neodbočil doľava, ale išiel rovno. Síce sa mu podarilo zbrzdiť auto z rýchlosti 305 na 217,21 km/h, viac už robiť nemohol. Narazil do betónového múru, pravé predné aj zadné koleso sa odtrhlo. Záves predného kolesa vyletel až k Ayrtonovej hlave  a prerazil mu prilbu a lebku nad pravým obočím. Brazílska hviezda, ktorá mala ešte toľko nesplnených snov, sa ocitla v bezvedomí.

Asi všetci diváci v tom momente zatajili dych a dúfali, že ich idol je len ľahko zranený. Keď pohol hlavou, mysleli si, že je naozaj v poriadku. Ayrton bol však v bezvedomí. Držal v rukách volant a vyzeralo to, ako keby ho niečo z tohto sveta ťahalo preč, no on sa nechcel pustiť svojho automobilového života.

O 14:24 prišiel preňho vrtulník a o pár minút ho odviezol do Bologni, do nemocnice Maggiore. Niekoľko krát mu lekári museli obnoviť činnosť srdca. Ayrtonovi sa zastavil mozog a aj keď mu prístroje udržiavali životne dôležité orgány v činnosti, nebola žiadna šanca, že by sa prebral. Utrpel ťažké poranenie hlavy a na následky vnútorného krvácania jeho srdce navždy prestalo biť 1. mája 1994, o 18:40 hod. O jeho smrti celý svet informovala doktorka Marie Fiandriová.

Jeho telo bolo v stredu 4. mája prevezené do Brazílie lietadlom Douglas MD-11, ktoré pilotoval kapitán Gomes Pinto. Na pohreb prišlo viac ako 300 tisíc ľudí a keď Ayrtonove telesné pozostatky spúšťali do zeme, zahrmela nad cintorínom letka brazílskych leteckých síl a dve z lietadiel na oblohe vytvorili písmeno "S". Ayrton odpočíva na cintoríne v parku Cemiterio de Morumbi. Jeho hrob je osadený tabuľou s nápisom: "Nade pode me separar do amor de Deus" (Nič ma nemôže oddeliť od lásky Božej).

O príčinách nehody sa vedú diskusie dodnes. Možno to bol len jeho zlý psychický stav a nesústredenosť, možno zlý povrch trate. Hovorí sa aj o zlomenej riadiacej tyči, ktorá ak sa zlomila ešte pred nehodou, Ayrton nevedel svoje auto ovládať. Najpravdepodobnejšou príčinou havárie je strata tlaku v pneumatikách, pokles celého auta a následný dotyk s asfaltom. Isté ale je, že svet prišiel o jedného z najlepších (ak nie najlepšieho) jazdcov, akého kedy mal. Nič nám ho už nevráti.

Kvôli tejto nešťastnej udalosti sa zvýšila bezpečnosť okruhov na celom svete. Okruh Imola bol zkrátený o 14,6 m, upravené sú tiež zákruty Villenuve, Acqua Minerali, Rivazza, Variante Bassa, no a aj tá, v ktorej prišiel Ayrton Senna o život, Tamburello.

Hlavne cez túto zákrutu prechádza každý jazdec s rešpektom a spomienkou na Ayrtona. Navždy bude Tamburello prázdna, sem tam možno pod dohľadom Ayrtona Sennu, ktorý svojich nástupníkov stráži.

Na tretie výročie Ayrtonovej smrti bol na okruhu v Imole odhalený jeho 2,5 m vysoký bronzový pomník. Znázorňuje ho smutne sediaceho a otočeného k Tamburellu.

Video, 1. máj 1994: www.youtube.com/watch?v=uiLubadXiK4

Dnes sme si zaspomínali na veľkú legendu Formuly jeden a na čierny deň, 1. máj 1994, ktorý si pamätá asi každý fanúšik motošportu. Za pomoc ďakujem manažérovi PRO pack owner Slovakia Donitz a Vám, priatelia, za to, že ste si môj článok prečítali. Ayrton Senna da Silva síce opustil F1, ale ani zďaleka tento svet. Pre svojich fanúšikov ešte stále žije a bude žiť naveky. Česť jeho pamiatke...

 





Ocjena artikla: Loše - Normalno - Odlično     Jedinstveni pregledi: 528

Podijeli na Facebook   Podijeli na Twitter   Podijeli na MySpace