Vrijeme:

Vaši timovi:
Komunikacija
Public account
  PRO Zona
1330 kredita
Kupi kredite
Trenutno ste ulogovani na javni nalog. Ukoliko želite da igrate igru ili se pridružite diskusijama, morate se ulogovati. Ukoiko ste novi korisnik, morate se prvo registrovati.

  PowerPlay Magazin

Sprievodca MS18 2013


Sprievodca MS18 2013

Už od zajtra štartujú 15. majstrovstvá sveta hráčov do 18 rokov, ktoré tohto roku hosťuje ruské Soči. Majstrovský titul budú obhajovať hráči USA a meno nového šampióna sa dozvieme 28.apríla 2013. V tomto článku Vám prinášam všetko dôležité čo by ste mali vedieť o tohtoročných MS hráčov do 18 rokov.

 

Slovenský tím bude v Soči v pozícii nováčika, keď pred rokom vyhral v Piešťanoch turnaj A-skupiny I.divízie MS 18-ročných. Medzi elitu sa po vypadnutí na MS v Nemecku 2011 vrátilo Slovensko v najkratšom možnom termíne. Doposiaľ najlepším umiestnením slovenskej osemnástky je druhé miesto z MS 2003, ktoré vtedy hostil ruský Jaroslavl. Napriek tomu, že turnaj je vedený ako majstrovstvá sveta, nezúčastňujú sa na ňom najlepšie výbery kanadských hráčov, keďže počas majstrovstiev je play-off univerzitných a juniorských hokejových líg v Severnej Amerike. Kvalitatívne najlepší dorastenci sa objavujú na každoročne organizovanom Memoriáli Ivana Hlinku, ktorý zvyčajne hostí český Břeclav a slovenské Piešťany.

Herný systém

V 2 základných skupinách si zahrá vždy 5 tímov systémom každý s každým. Víťazstvo sa počíta za tri body, v prípade remízy si obidve mužstvá pripíšu bod a nasleduje 5 minútové predĺženie. Ak o víťazovi nerozhodne ani predĺženie nasledujú samostatné nájazdy, ktoré rozhodnú o držiteľovi bonusového bodu. Zo skupín postupujú do štvrťfinále prvé štyri mužstvá. Piate mužstvá z oboch skupín sa stretnú v zápase o udržanie. Porazený zostupuje. Oproti minuloročnému šampionátu došlo k zmene, tam totiž ešte zostupovali 2 najslabšie celky. V play-off sa v prípade nerozhodného stavu bude predlžovať na desať minút (vo finále dvadsať), prípadne budú nasledovať samostatné nájazdy.

 

Skupiny

Skupina A: USA, Fínsko, Rusko, Česko, Lotyšsko

Skupina B: Kanada, Švédsko, Nemecko, Švajčiarsko, Slovensko

 

PRÍPRAVA

Naša reprezentácia odohrala pred svetovým šampionátom 2 prípravné zápasy s českými rovesníkmi. V zápasoch sme boli aktívnejším tímom, avšak doplatili sme na nedostatok disciplíny a streleckej efektivity. Prvý zápas sa hral 9.apríla v Bratislave:

SLOVENSKO 18 – ČESKO 18 1:6 (0:4, 0:2, 1:0)

Góly:  57. Šille (Rosandič) - 1. Zdráhal (Zbořil), 10. Vrána (Kohout), 12. Zdráhal (Pastrňák), 13. Vrána,  31. Indrák (Vrána), 36. Pisarik (Mašín, Indrák). 

Po šesťgólovej facke čakala našich chlapcov odveta. A to už hneď na ďalší deň v českej Břeclavi.

ČESKO 18 – SLOVENSKO 18 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Góly: 9. Gorčík (Klok, Pastrňák), 38. Indrák (Rob, Pastrňák).

PROFILY REPREZENTANTOV

BRÁNA

Denis Godla (4.4.1995) – Tento rok mal reprezentačný tréner na výber väčšie množstvo nádejných brankárov. Aj preto sa jednotka v bránkovisku vykryštalizovala len tesne pred šampionátom. Nakoniec vyhral súboj o miesto v bráne Spišiak Denis Godla, ktorý už okúsil aj 4 zápasy medzi seniormi v druhej lige.

Maroš Mikoláš (7.3.1995) – Blysol sa najmä v lete na Memoriáli Ivana Hlinku, kde až do 58.minúty odolával hviezdnemu tímu Kanady. Počas sezóny sa na jeho zápasy v drese Žilinských juniorov, boli údajne pozrieť aj skauti z NHL, konkrétne z Toronta. Objavil sa aj v preddraftových rebríčkoch a dokonca si zachytal za žilinských vlkov aj 4 extraligové zápasy.

Dávid Okoličány (29.1.1995) – Ďalší talentovaný brankár, ktorý dostal šancu aj medzi seniormi. Za Michalovce a Slovenskú dvadsiatku celkom odohral 11 zápasov Slovenskej druhej ligy.

OBRANA

Mislav Rosandič (26.2.1995) – Hráč s chorvátskymi koreňmi, ktorý sa len nedávno pretransformoval z útočníka na obrancu. V extraligovej Bystrici dostal v tejto sezóne šancu v 6 zápasoch. Medzi juniormi baranov patril k oporám mužstva, ktoré to dotiahlo až do finále.

Martin Boboš (19.1.1995) – Šikovný obranca, ktorý sa počas roka objavoval aj v preddraftových rebríčkoch. MS v Soči budú pravdepodobne jeho posledná šanca zaujať skautov a presvedčiť ich, že je hodný ich draftovej voľby. S juniormi Košíc vybojoval medailu bronzového lesku.

Erik Černák (28.5.1997) – Najmladší hráč v našom výbere, ale aj celkovo na šampionáte. Vybraný na drafte môže byť až v roku 2015. Tento rok sa stal v drese Slovana Bratislava majstrom juniorskej ligy a to má ešte len 15 rokov. Navyše drží hokejku napravo, čo jeho cenu ešte zvyšuje. Ak sa jeho vývoj nezastaví bude v budúcnosti patriť k oporám mužstva. Na juniorských MS 18 môže totiž štartovať ešte 2-krát.

Patrik Bačík (7.2.1995) – Černákov spoluhráč z bratislavskej majstrovskej obrany. Je to klasický defenzívny obranca. V minulej sezóne nazbieral celkovo 85 trestných minút.

Matúš Holenda (20.4.1995) – V 37 zápasoch za juniorov Dukly Trenčín nazbieral celkom 17 bodov. Okrem toho dostal v 2 zápasoch príležitosť aj medzi seniormi v extralige a 9 zápasov odohral za Trnavu v druhej lige.

Adrián Sloboda (20.8.1996) – Skalický odchovanec, ktorý patrí medzi naše najlepšie prospekty pre draft 2014. Navyše je dosť produktívny. V 42 zápasoch za juniorov zaknihoval celkom 16 bodov, čo je vzhľadom na jeho vek slušné číslo. Navyše na MS 18 môže hrať aj o rok.

Lukáš Dubeň (30.12.1995) – Počas sezóny vystriedal celkom 4 súťaže. Nakoniec sa udomácnil v drese juniorov Banskej Bystrice, s ktorou aj vybojoval strieborné medaile.

Tomáš Gula (18.5.1995) – Sezónu začal medzi dorastencami, no postupne sa vypracoval až k juniorom. Tento defenzívne ladený obranca je podobne ako Černák a Bačík členom majstrovského kádra Slovana Bratislava.

ÚTOČNÍCI

Peter Cehlárik (2.8.1995) – Najväčšou hviezdou v našom výbere bude ešte len 17-ročný Cehlárik. Žilinskému odchovancovi vyšla sezóna nad očakávania. Stal sa najmladším hráčom Luley debutujúcim v Elitserien a so ziskom 6 bodov v 8 zápasoch aj najlepším ligovým hráčom do 18 rokov. Vzhľadom na neúčasť Réwaya, by mal byť našim najväčším ťahúňom.

Timotej Šille (22.6.1995) – S výškou 191 cm je najvyšším hráčom v našom výbere. Syn maďarského reprezentačného obrancu Tomáša Šilleho. Tento kreatívny center zbieral v drese Skalice v juniorskej extralige body po hrstiach – 71 bodov v 43 zápasoch.  

Dávid Šoltés (5.2.1995) – Útočník s čuchom na góly v príprave skvele dopĺňal v prvom útoku Šilleho s Cehlárikom. Práve od ich útoku sa očakáva, že bude ťahať našu reprezentáciu za čo najlepším výsledkom. V drese juniorov Košíc vybojoval bronz. V preddraftových rebríčkoch CSS sa dokonca objavil na skvelom 34.mieste medzi Európanmi. Je jedným z najlepšie korčuľujúcich hráčov v našom výbere. Na MS 18 nás reprezentoval aj pred rokom.

Róbert Varga (3.4.1995) – Uplynulú sezónu strávil vo Fínku, konkrétne v tíme HC Vaasan Sport. Zo začiatku sa pomaly rozbiehal, ale čím bol bližšie záver sezóny, tým bola jeho hra lepšia a lepšia. V 48 zápasoch základnej časti nazbieral celkom 27 bodov (12+15).

Samuel Petráš (11.5.1995) – Syn maséra slovenskej seniorskej reprezentácie. Sezónu zakončil majstrovským titulom v drese juniorov Slovana Bratislava. V 49 zápasoch juniorskej ligy zaznamenal 32 bodov. Za HK Orange 20 nastúpil v 12 zápasoch druhej ligy s bilanciou 2 góly a asistencia.

Dominik Rehák (13.1.1995) – Podobne ako Šoltés bol členom slovenského výberu, ktorý minulý rok vybojoval postup do A-kategórie MS 18. Tento žilinský odchovanec strávil ako jediný z tohtoročného výberu sezónu v zámorí, konkrétne v klube Victoriaville Tigres. Bodovo aj herne mu však nevyšla podľa predstáv. Celkom nazbieral 11 bodov v 48 zápasoch základnej časti.

Róbert Lántoši (24.9.1995) – Ďalší žilinský odchovanec, ktorý sa vybral do sveta. Vo švédskom VIK Västeräs pôsobil v dorasteneckej súťaži, kde zbieral v priemere bod na zápas. Aj preto dostal šancu nastúpiť na pár zápasov aj medzi juniormi.

Kristián Horvát (23.12.1995) – Aj napriek nižšej výške (172 cm) patrí medzi nebezpečných útočníkov. V drese košických juniorov si v závere sezóny siahol na bronz. Okrem toho vyskúšal aj seniorskú druhú ligu v drese PHK Prešov a HK Orange 20. V drese pomarančov bol dokonca najproduktívnejším hráčom počas ich pôsobenia v druhej lige, keď nazbieral 6 bodov v 12 zápasoch.

Šimon Beták (16.3.1995) – Už tri roky pôsobí v českých mládežníckych ligách. Väčšiu časť sezóny však strávil v dorasteneckej lige, kde nazbieral 40 bodov v 33 zápasoch. Za juniorov Olomouca odohral 10 zápasov s bilanciou 2+1.

Martin Ambróz (7.10.1995) – S juniorkou Banskej Bystrice to túto sezónu dotiahol až do finále. Podarí sa mu to napodobniť aj na reprezentačnej úrovni? V 29 zápasoch zaznamenal 8 gólov a 14 asistencií. Odohral aj všetkých 12 zápasov HK Orange 20 v druhej lige. S bilanciou 3 góly a 2 asistencie bol dokonca najlepším strelcom spomínaného tímu.

Martin Predajniansky (18.9.1995) – Tento banskobystrický odchovanec je s výškou 164 centimetrov  najnižším hráčom v našom výbere, ale aj na celom šampionáte.  Do tímu sa dostal ale iba vďaka zraneniu Mateja Pauloviča, ktorého nahradil na poslednú chvíľu. Sezónu odohral hlavne v dorasteneckej lige, kde v 30 zápasoch nazbieral 40 bodov.

Jakub Žilka (8.2.1995) – Počas sezóny zaznamenal veľký progres, ktorý sa odzrkadlil najmä v play-off. V drese Zvolenských juniorov bol najužitočnejší hráč, keď v 8 zápasoch nastrieľal 8 gólov a pridal aj 3 asistencie. Okrem toho odohral pár zápasov v druhej lige za HK Orange 20 a HC 07 Detva.  

 

Čo čaká našich chlapcov?

Hlavnou prioritou bude určite postup do štvrťfinále a potom to bude viac-menej o šťastí. Treba však podotknúť, že ročník 1995 je jeden z našich najsilnejších za posledné roky a jeho sila sa skrýva hlavne v útoku. Teší skutočnosť, že aj medzi brankármi sa dalo vyberať – Godla, Mikoláš, Okoličány, Kompas, Gibl. Preto by sme mohli príjemne prekvapiť. Na druhej strane ale mrzí neúčasť dôležitých hráčov – chýbať nám bude Martin Réway, Matej Paulovič, Juraj Šiška, Martin Pavlíček, Adam Kasanický... Kvôli nevydarenej sezóne nedostali pozvánku ani ospevované talenty – Patrik Koyš a Tomáš Torok. Nechajme sa teda prekvapiť čo nám turnaj v Soči prinesie. V každom prípade, držme našim chlapcom palce!

 

Na záver pripájam program našich zápasov v B-skupine:

18.04.2013 (17:00) Slovensko – Kanada

19.04.2013 (17:00) Slovensko – Švajčiarsko

21.04.2013 (17:00) Slovensko – Švédsko

22.04.2013 (17:00) Slovensko – Nemecko

 





Ocjena artikla: Loše - Normalno - Odlično     Jedinstveni pregledi: 341

Podijeli na Facebook   Podijeli na Twitter   Podijeli na MySpace