9 (60).
Cupa SPENGLER 2016: o câștigătoare scontată (Team Canada), trei echipe bune (Team Canada, HC Lugano, Dinamo Minsk), o formație care a etalat fluctuații incredibile, uneori pe parcursul aceleiași partide (HC Davos), două team-uri depășite de importanța turneului (Mountfield Hradec Kralove, Avtomobilist Ekaterinburg) și ... publicul din „Vaillant Arena”, poate cel mai frumos public din Europa !
Finala: Team Canada – HC Lugano 5-2 (1-1, 3-0, 1-1), goluri Chay Genoway, Pouliot, Emmerton (SH), Ebbett, Spaling (EN) respectiv Brügler (2, primul în SH, al doilea în PP).
Odaberi državu: | Rumunija |
1 (61). La editia 2017 (26-31 decembrie) a Cupei Spengler vor juca urmatoarele echipe: HPK Hameenlinna (SM-liiga), Mountfield Hradec Kralove (Extraliga), Dinamo Riga (KHL), Team Canada, reprezentativa Elvetiei (deh, se apropie Jocurile Olimpice !) si, desigur, HC Davos.
2 (62). Iata cum se prezinta programul editie 2017 a Cupei Spengler:
26.12, orele 16.10 (Bucuresti): Elvetia - Dinamo Riga (grupa Torriani)
26.12, orele 21.15: Team Canada - Mountfield Hradec Kralove (grupa Cattini)
27.12, orele 16.10: Hameenlinna - Invinsa din meciul 1 (grupa Torriani)
27.12, orele 21.15:HC Davos - Invinsa din meciul 2 (grupa Cattini)
28.12, orele 16.10: Invingatoarea din meciul 1 - Hameenlinna (grupa Torriani)
28.12, orele 21.15: Invingatoarea din meciul 2 - HC Davos
29.12, orele 16.10 (pre-semifinala 1): Loc 2 grupa Torriani - Loc 3 grupa Cattini
29.12, orele 21.15 (pre-semifimnala 2): Loc 2 grupa Cattini - Loc 3 grupa Torriani
30.12, orele 16.10 (semifinala 1): Loc 1 grupa Cattini - Invingatoarea pre-semifinalei 1
30.12, orele 21.15 (semifinala 2): Loc 1 grupa Torriani - Invingatoarea pre-semifinalei 2
31.12, orele 13.10: Finala.
Toate meciurile vor fi gazduite, desigur, de „Vaillant Arena" din Davos.
26.12, orele 16.10 (Bucuresti): Elvetia - Dinamo Riga (grupa Torriani)
26.12, orele 21.15: Team Canada - Mountfield Hradec Kralove (grupa Cattini)
27.12, orele 16.10: Hameenlinna - Invinsa din meciul 1 (grupa Torriani)
27.12, orele 21.15:HC Davos - Invinsa din meciul 2 (grupa Cattini)
28.12, orele 16.10: Invingatoarea din meciul 1 - Hameenlinna (grupa Torriani)
28.12, orele 21.15: Invingatoarea din meciul 2 - HC Davos
29.12, orele 16.10 (pre-semifinala 1): Loc 2 grupa Torriani - Loc 3 grupa Cattini
29.12, orele 21.15 (pre-semifimnala 2): Loc 2 grupa Cattini - Loc 3 grupa Torriani
30.12, orele 16.10 (semifinala 1): Loc 1 grupa Cattini - Invingatoarea pre-semifinalei 1
30.12, orele 21.15 (semifinala 2): Loc 1 grupa Torriani - Invingatoarea pre-semifinalei 2
31.12, orele 13.10: Finala.
Toate meciurile vor fi gazduite, desigur, de „Vaillant Arena" din Davos.
3 (63). In ultimuol meci dinaintea Cupei Spengler, Dinamo Riga a cedat cu 1-3 la Khabarovsk, in fata echipei locale Amur. Unicul gol al letonilor a fost marcat de Erofeevs.
4 (64). Cupa Spengler, prima zi:
Elvetia - Dinamo Riga 6-1;
Canada Team - Mountfield Hradec Kralove 5-3.
Elvetia - Dinamo Riga 6-1;
Canada Team - Mountfield Hradec Kralove 5-3.
5 (65). Spengler Cup 2017, ziua a doua:
Dinamo Riga - Hammenlinaa 4-3 OT,
HC Davos - Mountfield Hradec Kralove 5-1.
Dinamo Riga - Hammenlinaa 4-3 OT,
HC Davos - Mountfield Hradec Kralove 5-1.
6 (66). Pre-semifinale:
Dinamo Riga - Mountfield Hradec kralove 1-4;
HC Davos - Hammenlinaa 4-2.
Dinamo Riga - Mountfield Hradec kralove 1-4;
HC Davos - Hammenlinaa 4-2.
8 (68). In componenta: Poulin – Bartley, Noreau (C); Raymond, Kelly, Thomas – Hickey, Golubev; McIntyre, Lapierre, Parentaeu – Davies, Schulz; Sikura, Ebbett, Boychyk – Petschenig, Evans; Hamilton, McClement, D’Agostini (antrenor Willie Desjardins), Team Canada a castigat editia din anul 2017 a Cupei Spengler.
In finala, canadienii au trecut cu 3-0 de Elvetia, goluri Boychuk, Noreau, McIntyre. Kevin Poulin a realizat SO-ul.
A fost al 15-lea succes pentru Team Canada in istoria intrecerii; reprezentantii "frunzei de artar" au devenit co-recordmeni ai competitiei, alaturi de HC Davos, gruparea organizatoare.
In finala, canadienii au trecut cu 3-0 de Elvetia, goluri Boychuk, Noreau, McIntyre. Kevin Poulin a realizat SO-ul.
A fost al 15-lea succes pentru Team Canada in istoria intrecerii; reprezentantii "frunzei de artar" au devenit co-recordmeni ai competitiei, alaturi de HC Davos, gruparea organizatoare.
1 (69). Team Canada a anuntat lotul cu care va aborda editia 2018 a Cupei Spengler:
Zach Fucale (Fort Wayne/ECHL), Jared Coreau (San Diego/AHL) - portari;
Simon Després (Laval/AHL), Kevin Bieksa (-), Kodie Curran (Rögle BK/SHL), Dante Fabbro (Boston University), Kyle Quincey (HIFK Helsinki/SM-Liiga), Patrick Wiercioch (Dinamo Minsk/KHL), Daniel Vukovic (Servette Genève/LNA), Maxim Noreau (ZSC Lions/LNA) - fundasi;
Colt Conrad (Western Michigan University), Dion Knelsen (SC Rapperswil-Jona/LNA), Aaron Gagnon, Chris DiDomenico (ambii SCL Tigers/LNA), Jacob Micflikier (HC Fribourg-Gottéron/LNA), Torrey Mitchell, Cory Emmerton (ambii Lausanne/LNA), Zac Dalpe (Cleveland/AHL), Andrew Ebbett, Zach Boychuk (ambii SC Bern/LNA), Adam Cracknell (San Diego/AHL), Daniel Winnik (Servette Genève/LNA), Dominic Moore (-), Matt D’Agostini (Ambri-Piotta/LNA), Maxim Lapierre (HC Lugano/LNA) - atacanti.
Echipa va fi condusa de antrenorii Kevin Dineen, Gordie Dwyer si Mike Kitchen. Managerii Team Canada sunt binecunoscutii Sean Burke si Ron Francis.
Zach Fucale (Fort Wayne/ECHL), Jared Coreau (San Diego/AHL) - portari;
Simon Després (Laval/AHL), Kevin Bieksa (-), Kodie Curran (Rögle BK/SHL), Dante Fabbro (Boston University), Kyle Quincey (HIFK Helsinki/SM-Liiga), Patrick Wiercioch (Dinamo Minsk/KHL), Daniel Vukovic (Servette Genève/LNA), Maxim Noreau (ZSC Lions/LNA) - fundasi;
Colt Conrad (Western Michigan University), Dion Knelsen (SC Rapperswil-Jona/LNA), Aaron Gagnon, Chris DiDomenico (ambii SCL Tigers/LNA), Jacob Micflikier (HC Fribourg-Gottéron/LNA), Torrey Mitchell, Cory Emmerton (ambii Lausanne/LNA), Zac Dalpe (Cleveland/AHL), Andrew Ebbett, Zach Boychuk (ambii SC Bern/LNA), Adam Cracknell (San Diego/AHL), Daniel Winnik (Servette Genève/LNA), Dominic Moore (-), Matt D’Agostini (Ambri-Piotta/LNA), Maxim Lapierre (HC Lugano/LNA) - atacanti.
Echipa va fi condusa de antrenorii Kevin Dineen, Gordie Dwyer si Mike Kitchen. Managerii Team Canada sunt binecunoscutii Sean Burke si Ron Francis.
2 (70). In ultimul meci inainte de Cupa Spengler, Metallurg Magnitogorsk s-a impus clar la Bratislava, 4-1 impotriva echipei locale Slovan, goluri Rasmussen, Lyubimov, Timkin, Platonov, respectiv Mesaros.
Antrenorul Josef Jandac a aliniat urmatoarea formula de joc:Koshechkin - Dronov, Antipin, Rylov, E.Biryukov, Bereglazov, Matushkin, Vereshagin - Mozyakin, Yazikov, Nekolenko, Kulyomin, Ellison, Timkin, Dorofeev, Platonov, Rasmussen, Lyubimov, Chibisov, Pakarinen, Bulir.
Antrenorul Josef Jandac a aliniat urmatoarea formula de joc:Koshechkin - Dronov, Antipin, Rylov, E.Biryukov, Bereglazov, Matushkin, Vereshagin - Mozyakin, Yazikov, Nekolenko, Kulyomin, Ellison, Timkin, Dorofeev, Platonov, Rasmussen, Lyubimov, Chibisov, Pakarinen, Bulir.
3 (71). Cele sase echipe care vor participa la editia din 2018 a Cupei Spengler au fost distribuite astfel:
Grupa CATTINI:
HC Davos
Team Canada
Thomas Sabo Ice Tigers Nurnberg
Grupa TORRIANI:
Ocelari Trinec
Metallurg Magnitogorsk
Kalpa Kuopio
Competitia va debuta pe 26 decembrie, cand se vor juca meciurile:
16.10 (ora Bucurestilor): Trinec - Magnitogorsk
21.15: Davos - Team Canada.
Grupa CATTINI:
HC Davos
Team Canada
Thomas Sabo Ice Tigers Nurnberg
Grupa TORRIANI:
Ocelari Trinec
Metallurg Magnitogorsk
Kalpa Kuopio
Competitia va debuta pe 26 decembrie, cand se vor juca meciurile:
16.10 (ora Bucurestilor): Trinec - Magnitogorsk
21.15: Davos - Team Canada.
4 (72). Dupa 22 de ani, echipa organizatoare, HC Davos, nu-l va mai avea pe banca pe Arno del Curto, demis in urma cu cateva zile din pricina rezultatelor din LNA. Davos e pe 11 in ierarhia momentului, doar Raperswil-Jona fiind mai jos in clasament. In locul lui del Curto a fost instalat letonul Harjis Vitolins, fostul asisytent al lui Olegs Znaroks la reprezentativa Rusiei, intre 2014 si 2018.
5 (73). De 15 ori castigatoare a trofeului, echipa organizatoare (HC Davos) se va baza la editia din acest an, intre altii, pe Lindback, Gillies, Nygren, Du Bois, Ambuhl (vicecampion mondial in 2013), Dino Wieser, Marc Wieser, Corvi (vicecampion mondial in 2018), Rodin, Egli, Frehner. Si pe staff-ul prezidat de letonul Harjis Vitolins.
6 (74). Ocelari Trinec, ocupanta primului loc in ierarhia momentului din Extraliga ceha, ii va alinia la Davos pe Hrubek, Krajicek, Roth, Gernat, Doudera, Adamek, Kundratek, Galvins, Hrna, Viedensky, Dravecky, M.Ruzicka, Hladenik, Bukharts, Raska etc.
Tvoje omiljene teme
Novi postovi