Час:

Ваша каманда:
Сувязь
Public account
  Зона PRO
1330 крэдытаў
Набыць крэдыты
Вы знаходзіцеся ў публічным уліковым запісе. Калі вы хаціце гуляць у гэту гульню ці удзельнічаць у абмеркаваннях, вы павінны ўвайсці ў сістэму. Калі вы новы карыстальнік, то вам неабходна спачатку зарэгістравацца.

  Часопіс PPM

Brána do NHL


Brána do NHL

Draft NHL je veľkou udalosťou pre všetkých mladých hokejistov, ktorý snívajú o kariére v NHL. Nie všetci sa k nemu dostanú, a aj keď sa im podarí prejsť bránami draftu, nikto nemá miesto v žiadnom z 30 klubov NHL isté. V tomto článku vám podrobne vysvetlím históriu, systém a  pravidlá draftu, a samozrejme si povieme aj o Slovákoch v histórii draftu.

HISTÓRIA DRAFTU

Nie je žiadnym tajomstvom, že väčšinu vlastníkov klubov NHL zaujíma len jedno: Ako zarobiť balík peňazí na úspechoch mužstva. Pre vedenie ligy je napriek tomu dôležité, aby všetky tímy mali rovnakú štartovaciu pozíciu a mohli medzi sebou súperiť za približne rovnakých podmienok. Aj preto bol po výluke 2005 zavedený platový strop. A z rovnakých príčin vznikol v roku 1963 fenomén s názvom draft NHL. Úplne prvý NHL Draft sa konal 5.júna 1963 v hoteli Queen Elizabeth v Montreale a odvtedy sa koná každoročne. Pôvodne bol draft pre kluby nástrojom pre angažovanie hráčov bez zmluvy v NHL. Na začiatku 60.rokov minulého storočia sa zaviedlo pravidlo, že každý klub NHL mal vlastný juniorský tím, ktorý financoval, a výmenou za to disponoval právami na hráčov daného mužstva. Liga sa však začala rozširovať o ďalšie kluby, a tento systém sa stával neudržateľný. V roku 1979 sa zmenili pravidlá, tak mohli byť draftovaní aj hráči ktorí mali už profesionálne kontrakty z iných líg. Ďalšia zmena pravidiel prišla v roku 1980. Draftovaní mohli byť hráči medzi 17-19 rokov, a mimo severnej Ameriky hráči do 20 rokov. V tom istom roku sa stal draft verejnou udalosťou, keď sa konal v Montreal Forum. Priame televízne prenosy sa začali konať od roku 1984. Z uzavretej záležitosti, ktorá sa odohrávala v neveľkej konferenčnej miestnosti sa v priebehu rokov stala ostro sledovaná udalosť, ktorá sa v hokejových arénach odohráva pre zaplneným hľadiskom a sledujú ju milióny divákov v televízii. Cieľom draftu je, dať všetkým klubom šancu mať svoju hviezdu.

A takto prebieha samotný DRAFT...

Central Scouting Bureau (Ústredná kancelária skautov) vytvára rebríček severoamerických hokejistov. Táto organizácia bola založená v sezóne 1975/76 ako služba klubom NHL.

European Scouting Service (ESS), so sídlom vo Fínsku, dohliada na hráčov v Európe, a to v spolupráci s Central Scouting Bureau.

International Scouting Service zostavuje jeden rebríček, bez ohľadu na národnosť alebo aktuálnu ligovú príslušnosť.

Dohromady zhliadnu skauti obidvoch organizácii ročne cez 3000 zápasov po celom svete. V posledných rokoch konáva Central Scouting Bureau akciu nazývanú Scouting Combine. Akcia spočíva v tom, že sa v Toronte mesiac pred draftom stretnú najsledovanejší hráči a pod dohľadom klubov NHL podstúpia rozličné kondičné testy a lekárske prehliadky. Zástupcovia klubov túto akciu využívajú k pohovorom s talentovanými mladíkmi. To všetko má potom vplyv na ich hodnotenie.

Draftové voľby je možné ľubovoľne kupovať a predávať. Nie je napríklad nič výnimočného, keď niektorý z klubov vymení hráča za lepšiu pozíciu v drafte.

Každému klubu NHL je pridelená voľba v každom zo siedmych kôl, z ktorých sa draft skladá. Celkom sa volí 210 hráčov.

Los nazývaný Draft Lottery určuje každoročne klub, ktorý bude voliť z prvého miesta.

Draft pripadá spravidla na posledný víkend v júni. Prvé kolo sa koná v piatok, ostatných šesť kôl sa odohráva v podstatne rýchlejšom tempe behom soboty.

Draftovaný môže byť hráč, ktorý najneskôr 15.septembra daného roku dovŕši vek 18.rokov. Nedraftovaný hráč je na drafte k dispozícii do roku, v ktorom dovŕši 20 rokov.

DRAFT LOTTERY

Poradie klubov v drafte určuje postavenie v tabuľke len čiastočne. Poradie 14 tímov, ktoré sa nedostali do play-off, určuje los nazývaný Draft Lottery. V ňom má najväčšiu šancu na prvú voľbu posledný tím základnej časti (48,2%), okrem neho môže na prvú voľbu dosiahnuť iba pätica posledných tímov tabuľky.

Z tímov, ktoré prekĺznu do play-off, volí víťaz Stanley Cupu v každom kole na poslednom 30.mieste. Porazený vo finále volí na 29.mieste a porazení vo finále konferencie volí na 27., respektíve 28.mieste. Ostatný účastníci play-off sa radia podľa ich postavenia v konečnej tabuľke základnej časti.

DEŇ ,,D“

Draft je pre mladých hokejistov deň, kedy si obhryzú od nervozity všetky nechty na prstoch. Hráči, ich rodiny a agenti sedia v hľadisku a s napätím sledujú ako sa na pódiu striedajú zástupcovia klubov a do mikrofónu hovoria mená tých, na ktorých padla ich voľba. Keď hráč započuje svoje meno, ide na pódium, potrasie si rukou so zástupcom klubu, oblečie si dres a nasadí klubovú šiltovku. Je to prvý krok na dlhej a často strastiplnej ceste do nablýskaného sveta NHL. Platí to rovnako pre hráča vybraného z 210.miesta, ako aj pre hráča vybraného už v prvom kole. Ani absolútna jednotka draftu  nemá zaručený úspech. Dôkazom sú Alexander Daigle (1993) či Patrik Štefan (1999). Ako dorastenci boli obaja fantastickí, no vo veľkom svete NHL svoj talent predať nedokázali. Občas sa stane, že sa hráči nevybraní v drafte nervovo zrútia. Agenti preto hráčom spravidla neodporúčajú, aby cestovali na draft, ak nemajú istotu, že budú draftovaní v jednom z prvých troch kôl. Sklamanie z toho, že hráč nebol draftovaný, môže kariéru mladého talentu zbytočne pridusiť.

DRAFT A SLOVENSKO

Od prvého draftu až po dnešok, draftovali kluby NHL celkovo 153 Slovákov. Historicky prvýkrát zaznelo na drafte meno rodáka spod Tatier v roku 1979. Quebeck Nordiques si vtedy v 4.kole z 83.pozície vybral Antona Šťastného. Najvyššie draftovaným Slovákom v histórii sa stal Marián Gáborík v roku 2000, keď si ho vedenie Minnesoty Wild vybralo už ako tretieho v poradí. Zatiaľ bolo v 1.kole draftovaných celkovo 11 Slovenských hokejistov. Prvým bol Róbert Petrovický v roku 1992, keď si ho ako deviateho v poradí vybrali Hartford Whalers. Neskôr nasledovali Marián Hossa (1997/12.), Róbert Dome (1997/17.), Branislav Mezei (1999/10.), Kristián Kudroč (1999/28.), Marián Gáborík (2000/3.), Marcel Hossa (2000/16.), Boris Valábik (2004/10.), Andrej Meszároš (2004/23.), Marek Zagrapan (2005/13.) a Vladimír Mihálik (2005/30.). Od roku 1981 boli Slováci vyberaní v drafte pravidelne, až do roku 2008, keď si zámorské kluby nevybrali ani jedného Slováka. Táto situácia sa zopakovala aj v aktuálne poslednom drafte 2012. Pre Slovensko bol doposiaľ najúrodnejší draft 2000, keď si kluby NHL medzi sebou rozdelili celkovo 16 slovenských hráčov.

 





Рэйтынг артыкула: Дрэнна - Звычайны - Цудоўна     Унікальныя прагляды: 397

Выкласці на Facebook   Выкласці на Twitter   Выкласці на МySpace