Час:

Ваша каманда:
Сувязь
Public account
  Зона PRO
1330 крэдытаў
Набыць крэдыты
Вы знаходзіцеся ў публічным уліковым запісе. Калі вы хаціце гуляць у гэту гульню ці удзельнічаць у абмеркаваннях, вы павінны ўвайсці ў сістэму. Калі вы новы карыстальнік, то вам неабходна спачатку зарэгістравацца.

  Часопіс PPM

Hokejoví samuraji


Hokejoví samuraji

Pri spojení slov Japonsko a hokej, sa určite nejednému z vás tlačí úsmev do tváre. Krajina vychádzajúceho slnka je pritom ázijskou hokejovou veľmocou! Určite málokto z vás vie, že majú v porovnaní so Slovenskom 2-krát viac registrovaných hokejistov a krytých ľadových plôch. Prvé japonské meno zaznelo v NHL drafte už v roku 1974. Samuraji na korčuliach vás v tomto článku presvedčia, že hokejová exotika má mnoho podôb.

 

História

Japonský hokejový zväz vznikol 26.januára 1930. Hokej má teda v Japonsku dlhú tradíciu. Reprezentačné mužstvo ale odohralo svoj prvý zápas ešte 2 dni pred jeho vznikom vo švajčiarskom Davose, kde výberu Československa podľahli 12:2. S rovnakým súperom utŕžili svoj najväčší debakel v histórii, keď po zápase 4.marca 1957 svietilo skóre  25:1. Na druhej strane sa môžu pochváliť víťazstvom 44:1, keď si takto jednoznačne poradili 30.januára 1999 s Kuvajtom.  Najlepším umiestnením na olympiáde bolo 8.miesto v roku 1960. Na MS v hokeji skončili najlepšie v roku 1998 – 14.miesto. V aktuálnom rebríčku IIHF im patrí medzi mužmi 22.pozícia a medzi ženami skvelá 11.priečka.

 

Klubový hokej

Japonská hokejová liga bola založená v roku 1966 a rozpustená v roku 2004, keď bola nahradená Ázijskou hokejovou ligou. V Ázijskej lige momentálne pôsobia 4 japonské mužstvá, 2 kórejské a jedno čínske. Na súpiskách okrem domácich hráčov nájdeme aj 15 Kanaďanov a 4 Američanov. Väčšina z nich v minulosti pôsobila v AHL. Scott Barney a Bryan Young dokonca odohrali pár zápasov aj v prestížnej NHL. Najväčšou hviezdou ligy je ale bezpochyby Ric Jackman, bývalý obranca Slovanu Bratislava a držiteľ prsteňa za Stanley Cup. Tento súčasný hráč juhokórejského Anyang Halla sa vyjadril, že ho tamojšia liga zaskočila svojou rýchlosťou a skvelými korčuliarmi. Na tom, že Kórejci vedia výborne korčuľovať nie je nič divného. Na poslednej olympiáde vo Vancouvri získali reprezentanti Južnej Kórei 14 medailí, z toho 13 bolo korčuliarskych. Nie je náhodou, že hráč Jackmanovho kalibru skončil práve v Južnej Kórei. V roku 2018 bude Pchjongčchang hostiť zimnú olympiádu a plánuje zaútočiť na rekordní počet medailí. Navyše prítomnosť bývalých hráčov NHL v ázijskej lige, môže pomôcť kórejskému, ale aj japonskému hokeju. Na čele tabuľky sa momentálne vyhrieva japonský Oji Eagles.

 

 

Japonsko vs. Slovensko
Registrovaný hokejisti Japonsko Slovensko
Celkovo 19 975 9 034
Muži 9 999 2 041
Juniori 7 256 6 576
Ženy 2 720 417
Rozhodcovia 1 022 343
Kryté štadióny 99 47
Nekryté ľadové plochy 25 21
Počet obyvateľov       127 miliónov       5,5 milióna

 

Draft – Legenda o Tsujimotovi

História draftu si pamätá celkovo 6 Japoncov. Prvé japonské meno zaznelo na drafte v roku 1974. Počas jedenásteho kola sa generálny manažér Buffala Sabres Punch Imlach nudil natoľko, že si vymyslel imaginárneho hráča, ktorého si v drafte vyberie. Draft vtedy prebiehal cez telefón a keď na Implacha prišiel rad vyhlásil: ,,Buffalo Sabres draftuje zo 183.miesta hviezdneho centra Tara Tsujimota z tímu japonskej hokejovej ligy Tokyo Katanas.“ Bola to senzácia! Japonci mali vtedy v zámorí zatvorené dvere dokonca aj v baseballe, čo je u nich najpopulárnejší šport. „Tsujimoto je prvý Aziat, ktorý bol draftovaný,“ napísal renomovaný týždenník The Hockey News. Generálny manažér Buffala si stál za svojou draftovou voľbou až do tréningového kempu. Až vtedy totiž oznámil, že jeho hokejová nádej  vlastne neexistuje. A ako na Tsujimota prišiel? Bolo to prvé japonské meno, ktoré našiel spolu so sekretárkou v telefónnom zozname. Názov klubu si tiež vymyslel. Katana je rovnako ako šabla (anglicky „sabre“) druhom meča. Vedenie NHL neskôr prehlásilo voľbu za neplatnú, ale Buffalo sa k nej vo svojich ročenkách hrdo hlási. Tento príbeh dokonca zaujal aj spoločnosť Panini America, ktorá sa nedávno rozhodla Tara Tsujimota vydať na hokejovej kartičke. Figuruje na nej ako nováčik pre sezónu 2010/2011. Kto je na nej vyobrazený zostáva ale záhadou.     

 

NHL – Prvý bol Fukufudži

Presne 13. januára 2007 nakukla Ázia do NHL po prvýkrát. V zápase medzi Los Angeles a St. Louis, nastúpil po dvoch tretinách v drese kráľov za brankára Barryho Brusta 24-ročný Jutaka Fukufudži. Fukufudži sa narodil v Japonsku, v roku 2004 ho Kings draftovali v ôsmom kole. Od sezóny 2004/05 skúšal šťastie vo farmárskych súťažiach, vystriedal niekoľko tímov. V sezóne 2006/07 odchytal 30 zápasov za Reading Royals v ECHL, nasledovne prestúpil do Manchester Monarchs v AHL. Po dvoch zápasoch v novom drese sa sťahoval na striedačku Los Angeles Kings. Pomohla mu k tomu súhra (ne)priaznivých okolností. Dan Cloutier a Mathieu Garon, dvaja najlepší brankári klubu z mesta anjelov, sa zranili prakticky súčasne, a Crawford mal tak plnú hlavu starostí. Jasona LaBarberu z farmy povolať nemohol (kebyže ho po uzdravení brankárov poslal späť, mohol by ho vziať bez náhrady akýkoľvek iný tím), a tak dostal šancu Fukufudži. Ten vo svojej prvej tretine v NHL čelil 5 strelám, pustil jeden gól a porážku Kings neodvrátil. Na začiatku februára mal Fukufudži už štyri zápasy v NHL, ale žiadny zápas neodchytal celý. No nakoniec Kings predsa len vsadili na istotu a angažovali skúseného Seana Burka. Fukufudži chvílu zostal ako dvojka 40-ročného veterána a po uzdravení Garona putoval späť na farmu. V zámorí to skúšal ešte 2 sezóny, ale do NHL už znova nenakukol. Momentálne je v drese Nikko Icebucks najlepším brankárom vyššie spomínanej Ázijskej ligy.

 

Talent do budúcna

Kto sa stane ďalším Japoncom v NHL? Možno to bude talentovaný útočník Juto Osawa hrajúci v švédskej juniorskej Super Elit. V mužstve Mora IK patrí k najlepším a dokonca si už zahral aj za seniorov v lige Allsvenskan. Pri svojom debute medzi mužmi sa určite veľa priučil aj od Anžeho Kopitara, ktorý v tíme Mora IK pôsobil počas výluky. Vo veku 19 rokov má celú kariéru pred sebou, a ak motyka vystelí, uvidíme ho aj vo hviezdami nabitej NHL. A ktovie, možno opäť po boku Anžeho Kopitara. 

 

Na záver vám ponúkam video, ktoré zachytáva  ,,najslávnejší“ okamih japonskej hokejovej histórie. 

 





Рэйтынг артыкула: Дрэнна - Звычайны - Цудоўна     Унікальныя прагляды: 460

Выкласці на Facebook   Выкласці на Twitter   Выкласці на МySpace