Час:

Ваша каманда:
Сувязь
Public account
  Зона PRO
1330 крэдытаў
Набыць крэдыты
Вы знаходзіцеся ў публічным уліковым запісе. Калі вы хаціце гуляць у гэту гульню ці удзельнічаць у абмеркаваннях, вы павінны ўвайсці ў сістэму. Калі вы новы карыстальнік, то вам неабходна спачатку зарэгістравацца.

  Тэма: Yleistä juoruilua/Open discussion


JonttaiN


Joo aina joskus urheiluruudussa on noita käsipallotuloksia, niin oon vähän tota lajia nähnyt ja kuullu suomenruottalaisia joukkueiden nimiä siellä. Joskin usein kanava vaihtuu heti, kun ne alkaa puhuun käsipallosta :D

Noh oon mä aikasemminkin ollu mm. pyöräilymanageripelissä, vaikken mitään muuta kilpapyöräilystä tiiä, kuin EPO-kohut,tallimääräykset ja perus idean :D. Ja siinä tuli ihan hyvin pärjättyä. Ite toivoisin, että pääsisin alottamaan kakkosesta tai kolmosesta ja sitten nousemaan ensimmäinen 3-4 kauden aikana ykköseen. Onko kellään muuten mitää tiatoa, koska kokoversio aloteltais? Ei sillä, että kiire ois, mutta ois mukava tietää..


Jarkko85


Uutisessa lukee että pariviikkoa kestää beta.


PetriT

Nyt kun käsipallo on alkamassa niin ajattelin jakaa jalkapallon aloituskaudella loistavasti toimineen taktiikkani. Mitäänhän käsipallon toteutuksesta en vielä tiedä, mutta todennäköisesti se noudattaa tuttua ja turvallista jäkiksen ja jalitsun peruskaavaa.

No mitäs alussa kannattaisi tehdä aloitusdivarista huolimatta?

Ensimmäiseksi myy kaikki työntekijät pois. Ja jatka myyntejä koko ensimmäinen kausi. Toivo nostavasi valmentajia. (paremmat rahat) Alussahan työntekijöillä ei käytännössä tee yhtään mitään.

Seuraavaksi myy kaikki lahjakkaat/iso kokonaisuuksiset aloituskokoonpanon pelaajat pois. Jatkossa nostat huomattavasti parempia akatemiasta. Myöhemmin myy isokokonaisuuksisia lahjattomia pois, siis kun nostat parempia pelaajia akatemiasta tilalle.

Nosta stadionin koko pienellä rahalla korkeimpaan mahdolliseen.(1 taso maksimiin) Lipputulot kasvavat. Myöhemmin rahatilanteen salliessa kokoajan korkeammaksi.

Panosta ensisijaisesti aina akatemiaan ja harjoitustiloihin. Eli rakennat korkeammalle aina kun mahdollista. Suunnittele muu talous/lainanotto tuota silmällä pitäen. Toissijaisesti panosta lepotiloihin ja hallintokeskukseen. Muilla oheistiloilla ei ole vielä väliä.

Unohda pelaajahankinnat alussa, käytännössä käyt siirtomarkkinoilla vain myymässä.

Tällä sapluunalla kun pelaa ekakauden, niin kauden lopussa pitäisi oheistilojen ja pelaajien sekä joukkueen kokonaisuuden olla Suomen tai jos mäihä käy, niin miksei jopa PPM-maailman parhaimpien joukossa.

Myöhemmin ylempien divarien tulot kasvavat voimakkaasti, jolloin eron ylläpitäminen alempana pelaamalla käy vaikeammaksi, mutta alussa toivottavasti kaikki ovat samalla viivalla.

Lopuksi täytyy vielä muistuttaa, etten tiedä mitään miten käsipallon logiikka toimii, joten kannattaa suhtautua tähän varauksella... :)


Juhis

Kannattaa varmaan myös pitää silmällä semmoisia managereita, jotka ovat pärjänneet, sekä kiekossa että jalkapallossa hyvin. Juurikin siis tälläisiä joilta löytyy maksimi areenat ja oheistiloja tasolta 15 sekä pelaavat I-sarjoissa molemmissa lajeissa. Sieltä ku lähtee vähän kopioimaan rakentamistahtia niin varmaan pääsee hyvin mukaan ekana kautena.

Tosiaan vaikkei moni tunnu lajista mitään tietävän niin eiköhän se manageripelin viehätys tule juuri siitä, että toivoo ja uskoo pärjäävänsä muita paremmin :D


Kalles

Kannattaa myös kerta muille miten pärjätä pelissä.


HPKISKINGI


Paitsi pienestä ja piskuisesta Riihimäestä tulee suomen kovin käsis jengi! Riihimäen Cocks :D Voitti Dickenin finaaleissa.. Erikoisia nimiä, vihjaakohan jotain? :)


GaryW

Saapa nähdä pitikö se maksaa ja katua. :D Ei malttaisi olla aloittamatta heti nyt ja tässä. Krediittejäkin näköjään olis jostain ilmestynyt säästöön? Toisaalta mitään hyötyä en näe aloittaa tässä vaiheessa, sarjatason kuitenkin haluan mahdollisimman alas, kun jalkapallossa tein sen virheen että valitsin korkeimman sarjatason ja miten siinä sitten kävikään :D (tuo ratkaisu muuten tuli vain kun menin tyttäreltäni kysymään hänen mielipidettään, että mistä paikasta jp:tä aloittaisin :D )


PetriT


No eihän se ole itseltä pois jos muita neuvoo.. vai onko?

Tuolla taktiikalla futiksen startissa nousin kuitenkin nelosesta pääsarjaan ja omasin suomen top 10 kokonaisuuden joukkueen. Siis ennenkuin iski motivaation puute ja pistin tiimin lihoiksi. :)

Nyt en taida tosielämän menoista johtuen aloittaa kässäriä heti startista vaan aloittelen sen sitten varmaan heinä-elokuussa. Tuleepa haastetta ainakin.


Jokerit 1967

Mitä olette valmiita maksamaan tarjouskilpailussa liigapaikasta? Mietin vain, että pääseeköhän roposillani ihan ykkösliigaan.


Kalles


Ei tietenkään. Itse ajattelen sen kuitenkin näin: Jos omaat hyvän bisnesidean, niin kerrotko siitä kilpailijoillesi?


Arska15

Toi live-matsi loppu 10 minuutissa :D


Ovechkin


Ihan hyviä vinkkejä laitoit, pitää varmaan jotain jänskää koittaa pelin alussa.

Ei tää peli niin vakavaa ole etteikö välillä voisi antaa tyhmemmilleen vähän neuvoja. ;)


Llama


Lisäksi aika harva kuitenkin tätä forumia lukee ja lisäksi moni sitä lukeva tekee muutenkin juuri noin ihan omalla järkeilylläkin (jopa allekirjoittanut, vaikkei sitten kantanutkaan syystä tai toisesta mihinkään mahtavan dominointiin kummassakaan lajissa).

Argumentteja puolesta on monta, silti en itse jakaisi, koska olen ahne ja voitonjanoinen :)

Tämä ei tainnut olla varsinainen aihe, mutta mielenkiintoista yhtä kaikki.


PetriT

Lisätään tähän vielä yksi bonus tipsi. (jonka olisi voinut päätellä jokainen kyllä noista ylemmistäkin)

Kun ekakaudella pelaajakierto on huima, niin sarjaottelut voi pel..... jat... ko... tä... ;)


EtaKarppa

Ei betassa näytä intesiteetillä olevan vaikutusta. Pelaan normaalilla, niin olen sekä hävinnyt että voittanut kahdella maalilla e-matalalla pelaavan jengin. Mielenkiintoista



Вашы абраныя тэмы
Славаччына I.1
Італія I.1
Боснія і Герцагавіна koga bi vi
Боснія і Герцагавіна Veliki događa...
Боснія і Герцагавіна Sastanak BH Z...
Аўстрыя Tennis Duel -...
Бельгія financien
Бельгія Vanalles
Азербайджан PPM Translato...
Аўстрыя Facebook
Боснія і Герцагавіна Facebook
Аўстрыя 2. Mannschaft...
Аўстрыя Jerseys?
Азербайджан U-17 milli ko...
Боснія і Герцагавіна Sms krediti
Славаччына Kohutko Cup I...
Славаччына Gold Cup
Славаччына National Gree...
Славаччына V.168
Славаччына players for G...
Славаччына Pravidla (Ad ...
Славаччына 2 zapasy za d...
Славаччына Ligový pohár
Славаччына dresy a vlajk...
Славаччына National Germ...
Славаччына Voľby trénera...
Славаччына DB National I...
Славаччына PPZT:pred a p...
Славаччына F1
Славаччына tranfers
Аўстралія New F1 manage...
Славаччына organizujem t...
Славаччына transfer
Славаччына Dresy
Славаччына VI.188
Славаччына VI.190
Славаччына VI.196
Славаччына VI.185
Славаччына VI.184
Славаччына VI.180
Славаччына VI.166
Славаччына VI.172
Славаччына VI.168
Славаччына VI.169
Славаччына VI.170
Славаччына VI.173
Славаччына VI.164
Славаччына VI.163
Славаччына VI.127
Славаччына V.85
Славаччына VI.111
Славаччына VI.72
Славаччына VI.109
Славаччына Futbalová Rep...
Славаччына V.253
Славаччына Slovakia Cup ...
Славаччына VI.113
Славаччына Esox lucius f...
Славаччына trgu - trensf...
Славаччына V.160
Славаччына Klubové vlajk...
Славаччына Vytvorenie kl...
Славаччына V.248
Славаччына VI.143
Славаччына VI.146
Славаччына V.170
Славаччына V.232
Славаччына Žilinska fotb...
Славаччына V.252
Славаччына V.255
Славаччына V.247
Славаччына VI.96
Славаччына V.223
Славаччына VI.9
Славаччына Kto ma najvac...
Славаччына V.230
Славаччына V.133
Славаччына VI.147
Славаччына V.184
Славаччына uspesnost str...
Славаччына VI.126
Славаччына VI.58
Славаччына VI.51
Беларусь "Клубная супе...
Славаччына V.158 tipovač...
Славаччына V.250
Славаччына VI.80
Славаччына mini champion...
Славаччына V.249
Славаччына V.229
Славаччына V.251
Славаччына Primera Divis...
Славаччына Tímový web
Славаччына VI.160
Славаччына Friendly Matc...
Славаччына VI.156
Славаччына Klubovy web
Славаччына V.127
Славаччына Futbalova Rep...
Славаччына Taktiky
Славаччына Tréning hráčo...
Славаччына SVK Repre - F...
Славаччына VI.145
Славаччына Stažnosti na ...
Славаччына VI.106
Славаччына futbal
Славаччына Design-logo-d...
Славаччына V.208
Славаччына V.189
Славаччына stadio
Славаччына VI.149
Славаччына VI.125
Славаччына VI.88
Славаччына V.176
Славаччына SILA TÍMU
Славаччына VI.103
Славаччына V.148
Славаччына super zápasy
Славаччына Ponuky generá...
Славаччына Slovenské Sup...
Славаччына V.148
Славаччына stavanie záze...
Славаччына Tipovacia súť...
Славаччына V.172
Славаччына pro evolution...
Славаччына Corgoň liga a...
Славаччына VI.138
Славаччына 2x zaspievaná...
Славаччына Tvorba Loga
Славаччына A.C.A.B. CUP
Славаччына Najlepší stre...
Славаччына Šlapak
Славаччына V.201
Славаччына VI.154
Славаччына VI.142
Славаччына Horna nitra C...
Славаччына VI.148
Славаччына VI.97
Славаччына VI.144
Славаччына Súťaž o 40 kr...
Славаччына VI.112
Славаччына MS vo Futbale...
Славаччына kupovanie zam...
Славаччына Hlasovanie - ...
Славаччына V.242
Славаччына Priatelsky du...
Славаччына ZAPASY PRIJMA...
Славаччына PPMliga-turna...
Славаччына Majstrovstvá ...
Славаччына V.178
Славаччына IV.24 Ligové ...
Славаччына VI.128
Славаччына VI.54
Славаччына Turnaj - UEFA...
Славаччына Turnaj - Prem...
Славаччына Liga majstrov
Славаччына VI.110
Славаччына V.146
Аўстралія Last Letter -...
Славаччына V.256
Славаччына VI.114
Славаччына V.225
Славаччына VI.92
Славаччына V.246
Славаччына V.239
Славаччына V.237
Апошнія паведамленні