الوقت:

الفرق الخاصة بك:
التواصل
Public account
  منطقة البرو
1330 رصيد
اشتري رصيد
أنت الآن في الحساب العام. إذا كنت تريد أن تلعب أو تناقش أفكارك في المنتدي ، فيجب عليك تسجيل الدخول. وإذا كنت مستخدم جديد ، فيجب عليك التسجيل أولا.

  مجلة باور بلاي مانجر

Komunita píše: Boston Bruins


Komunita píše: Boston Bruins

Milí manažéri, dnes Vám píšem svoj prvý článok a to o jednom z najlepších klubov NHL poslednej dekády - Boston Bruins. Dúfam, že sa Vám bude páčiť. Príjemné čítanie.

 

Info

Bruins  vznikli 1. novembra 1924 vďaka potravinovému magnátovi Charlesovi Adamsovi, ktorému sa podarilo presvedčiť vedenie NHL o rozšíenie do USA. NHL hrajú od sezóny 1924/25, kde patrili do "Original six" (pôvodná šestica). Prvý klub zo Spojených štátov v profilige hrá vo Východnej konferencii a Severovýchodnej divízii. Domáce zápasy odohrával Bruins v Boston Garden (dnes najstaršia hokejová aréna na svete) do roku 1995, kedy sa presťahoval do TD Garden s kapacitou 17 565 divákov. V minulosti boli klubové farby žltá a hnedá, dnes to sú zlatá a čierna .Tím z Massachusetts má 2 farmy: Providence Bruins v AHL a Reading Royals v ECHL. Vlastníkom je Jeremy Jacobs, generálnym manažérom Peter Chiarelli. Od júna 2007 trénuje Boston 52 ročný Claude Julien.

Hodnota klubu sa dnes pohybuje okolo 325 mil. USD, čo je 5. najvyššia hodnota v NHL.

História

Prvé, čo Adams urobil, bolo najatie bývalého hráča NHL Arta Rossa ako generálneho manažéra. Rossa poveril aj vymyslením názvu klubu. Adams v ňom chcel mať zviera zobrazujúce rýchlosť, obratnosť a prefíkanosť.  Ross si vybral Bruin, čo v starých anglických rozprávkách označuje medveďa.  Svoj prvý zápas odohrali v Boston Garden proti Montreal Maroons, ktorý vyhrali 2:1. No vo svojej 1. sezóne „medvede" vyhrali iba 6 zápasov a obsadili posledné miesto. Po zániku WHL v sezóne 1926/27 Art Ross dostal do tímu množstvo hviezdnych hráčov, čo sa preukázalo aj na výsledkoch a „medvede" sa dostali až do finále Stanley cupu. Tam podľahli Ottawe. Prvý SC sa im podarilo vyhrať o 2 sezóny neskôr, keď vo finále vyhrali nad New Yorkom Rangers. V ďalšej sezóne stanovili rekord,  ktorý platí až dodnes. V základnej časti vyhrali 87,5% zápasov, ale ani to im nestačilo na to, aby vo finále zdolali Montreal Canadiens. Do 2. svetovej vojny ešte vyhrali 2-krát SC. V roku 1939, kde im výrazne pomohol bránkar Frank Brimsek, a v roku 1940. No po vojne im došiel „pušný prach."

Často sa ani nedostali do play-off. Predvojnové hviezdy sa do tímu vrátili v sezóne 1945-46, keď Dit Clapper viedol tím späť do finále Stanley Cupu ako hrajúci trenér. O rok neskôr ukončil kariéru a stal sa prvým hráčom, ktorý hral v NHL aspoň 20 sezón. Na začiatku päťdesiatych rokov nastala kríza a Weston Adams, syn zakladateľa tímu, sa dostal do finančných problémov a musel byť vykúpený majiteľom basketbalového tímu Boston Celtics  Walterom A. Brownom.  Medzi rokmi 1947-1967 sa do play-off dostali hráči Bostonu iba 4-krát! Je zaujímavé, že z toho 3 postupy ich doviedli až do finále. Všetky 3 finále však prehrali s rovnaným klubom - Montreal Canadiens. V roku 1958 nastúpil za Boston prvý černoch v NHL, Willie O'Ree.

Weston Adams znova odkúpil tím po Brownovej smrti v roku 1964. V roku 1970 sa hráči a fanúšikovia konečne dočkali a vďaka gólu Bobbyho Orra v predĺžení vo finále proti St. Louis Blues vyhrali SC po 29 rokoch čakania.  O 2 sezóny sa im v základnej časti veľmi nedarilo, ale predsa sa dostali do finále, kde porazili New York Rangers. Aj po strate niekoľkých hráčov sa v sezóne 1973/1974 opäť dostali do finále, v ktorom nestačili na letcov z Philadelphie. V osemdesiatych rokoch po nájdení veľkého talentu Raya Bourqua sa do vyraďovacích bojov dostali vždy. No nikdy nie veľmi ďaleko. Iba v roku 1988 to hráči Bostonu dotiahli až do finále. No v piatich zápasoch podľahli Edmontonu Oilers. Do nového tisícročia nezaznamenali žiaden úspech, ale ukončili rekord. V roku 1997 sa po neuveriteľných 30  rokoch nedostali do PO.

Na začiatku 21. storočia sa im tiež nedarilo podľa predstáv. V roku 2001 sa nedostali do play-off a v sezóne 2006/07 dokonca skončili v divízii poslení. Po príchode trénera Claude Juliena  Bruins dostali náboj a v sezóne 2008/09 vyhrali východnú konferenciu, ale už v 2. kole ich vyradila Carolina. Až v roku 2011 pod vedením slovenského kapitána Zdena Cháru porazili Vancouver Canucks a po 6x sa mohli radovať z najprestížnejšej trofeje na svete.

Celkovo sa za 87 sezón až 20-krát nedostali do play-off, 32-krát vypadli v 1. kole PO, 12-krát v 2. kole,  5-krát v 3. kole a  18-krát sa dostali až do finále.

Najväčším rivalom tohto klubu je Montreal Canadiens, s ktorým sa v play-off stretli až v 30 sériach. Ďalšími rivalmi sú napríklad New York Rangers alebo už zaniknutý klub Hartford Whalers.

Klubové legendy

Bobby Orr: Obranca z Kanady. Do Bostonu prišiel v sezóne 1966/67, v NHL odohral 657 zápasov, v ktorých mal na obrancu vynikajúce štatistiky (270 G a 645 A čiže 915 B)

Ray Bourque:  taktiež obranca, ku medveďom sa pridal v sezóne 1979/80, v NHL odohral 1612 zápasov, v ktorých dosiahol 410 G a 1169 A (1579 B) , bol najdlhšie slúžiaci kapitán - 12 sezón

Art Ross- už spomínaný tréner bol pri kormidle aj s prestávkami dlhých 16 sezón, no Stanley Cup sa mu podarilo vyhrať len raz. Je po ňom pomenovaná trofej pre najproduktívnejšieho hráča.                                       

Rekordy tímu:

Góly v základnej časti: Phil Esposito (76)

Asistencie v základnej časti: Bobby Orr (102)

Body v základnej časti: Phil Esposito (152)

Shutout-y v sezóne: Hal Winkler (15)

Zaujímavosťou je, že prvé 3 zo spomenutých rekordov padli v rovnakej sezóne (1970-71)

 Klubové úspechy: 6x Stanley Cup (4. priečka v NHL)

                           1x President´s Trophy           

                           17x Prince of Wales Trophy

Vylúčené čísla dresov: 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 15, 24, 77

Slováci v drese medveďov: Jozef Stumpel

                                       Milan Jurčina

                                       Miroslav Šatan

                                       Zdeno Chára - s Bostonom sa stal prvým slovenským víťazom Stanley Cupu ako kapitán (2010/11)

 

Tak to je na dnes všetko, vidíme sa možno nabudúce v ďalšom článku.

 





تقييم المقال: ضعيف - عادي - ممتاز     المشاهدات: 238

حصة على فيسبوك   حصة على تويتر   حصة على ماي سبيس