الوقت:

الفرق الخاصة بك:
التواصل
Public account
  منطقة البرو
1330 رصيد
اشتري رصيد
أنت الآن في الحساب العام. إذا كنت تريد أن تلعب أو تناقش أفكارك في المنتدي ، فيجب عليك تسجيل الدخول. وإذا كنت مستخدم جديد ، فيجب عليك التسجيل أولا.

  مجلة باور بلاي مانجر

Tí, ktorým sa to podarilo


Tí, ktorým sa to podarilo

Pre väčšinu čitateľov tohto článku je asi známe, koľko slovenských hokejistov získalo Stanleyho pohár.  Bolo ich šesť. Prvým bol Stan Mikita, ten ho získal v roku 1961. O ňom sa viac dočítate v článku, ktorý bol pred nejakým časom uverejnený v PP Magazíne.

Na začiatku všetky mená len spomeniem. Boli nimi Jiří Bicek, Martin Cibák, Tomáš Kopecký, Miroslav Šatan a Marián Hossa. Určite je taktiež známe, že Tomášovi Kopeckému sa to ako jedinému slovákovi podarilo dvakrát.

Prvým víťazom je Jiří Bicek. Začínal v Košiciach, odkiaľ si ho v piatom kole draftu z celkovo 131. miesta vybral New Jersey Devils, kde nakoniec strávil sedem sezón. Pravdaže nie celý čas v prvom mužstve diablov. Väčšinu času odohral na farme v tíme Albany River Rats. Tam sa mu darilo, ale na šancu nastúpiť na zápas NHL čakal až do sezóny 2000/2001, počas ktorej odohral 5 zápasov. Hneď v prvom zápase v Toronte strelil aj svoj premiérový gól. Ďalšie tri sezóny pendloval medzi prvým a farmárskym mužstvom. Stanleyho pohár získal v sezóne 2002/2003, keď v play-off pomohol diablom v piatich zápasoch. V NHL celkovo odohral 62 zápasov, v ktorých získal 13 bodov za 6 gólov a 7 asistencii. Bol prvým slovákom, ktorý mal v čase zisku Stanley Cupu slovenské občianstvo. „Ja si to vážim nesmierne. Ten pohár je len materiálna vec a možno ho už nikdy v živote neuvidím na vlastné oči. Ja si ho ale vážim skôr preto, čo všetko som preň musel urobiť,"

Celkovo tretím slovenským rodákom, ktorý získal trofej lorda Stanleyho je Martin Cibák. Tento rodák z Liptovského Mikuláša bol draftovaný v roku 1998 z 252. miesta, čiže o rok neskôr ako Bicek, a o rok neskôr sa mu aj podarilo získať Stanley Cup. Cez tímy zo súťaží WHL, IHL a AHL sa dostal v sezóne 2001/2002 do prvého tímu Tampy Bay Lightning, počas ktorej odohral 26 zápasov a získal 6 bodov. Ďalšiu sezónu opäť strávil na farme, ale v nasledujúcej odohral 63 stretnutí a ďalších 6 pridal v play-off. Celkovo získal 10 bodov, z toho 9 v základnej časti. Bol členom iba štvrtého útoku, určite však svoj podiel na trofeji má.

Krásny príbeh na ceste za Stanley cupom napísala kariéra Miroslava Šatana. V roku 1999 neúspešne bojoval vo finále v tíme Buffalo Sabres, v ktorom prehrali 2:4 na zápasy s Dallasom. Tá pravá sezóna však prišla presne o 10 rokov neskôr v roku 2009. Do tímu tučniakov z Pittsburghu prišiel ako náhrada za Mariána Hossu. V 65 zápasoch základnej časti nazbieral 36 bodov za 17 gólov a 19 asistencií. Potom však kvôli platovému stropu putoval na farmu. Mohol ukončiť sezónu a vrátiť sa domov, on však zostal vo farmárskom tíme a čakal na svoju šancu vrátiť sa do prvého tímu až do play-off. Tam už tímy platový strop nijak neobmedzoval a Miro Šatan sa vrátil do tímu tučniakov. V playoff odohral 17 zápasov, v ktorých strelil 1 gól a na 5 prihral a na konci finálovej série sa radoval z trofeje po tom, ako porazili Detroit Red Wings.

Zámerne som preskočil Tomáša Kopeckého. Ako som už spomenul na začiatku, je jediným slovákom, ktorý získal túto trofej dvakrát, takisto bol Tomáš prvým slovenským hokejistom, ktorý bol počas sezóny stabilným členom prvého tímu a aj prvým slovákom, ktorý získal Stanley cup bez toho, aby nastúpil na zápas play-off. Nastúpiť nemohol kvôli zraneniu ľavého kolena. V základnej časti odohral 77 stretnutí, v ktorých získal 12 bodov za 5 gólov a 7 asistencií. O dva roky neskôr sa mu podarilo získať túto krásnu trofej znova, už ako hráčovi Chicaga Blackhawks. V sezóne odohral 74 stretnutí, získal 21 bodov, strelil 10 gólov. V play-off nastúpil na 29 zápasov a bodoval 7 krát.

V tom istom roku však získal Stanley cup hráč, pre ktorého bol dlho zakliaty. Cez Ottawu Senators a Atlantu Thrashers sa Marián Hossa dostal do Pittsburghu Penguins. Do tímu tučniakov ho Atlanta vymenila tesne pred koncom prestupového obdobia, keďže mu po sezóne končila zmluva. So Sidneym Crosbym a Jevgenijom Malkinom mali pomôcť tučniakom na ceste za Stanley cupom. Vo finále sa stretli s Detroitom Red Wings a napokon prehrali na 2:4 na zápasy. Marián skončil v kanadskom bodovaní v play-off na treťom mieste zo ziskom 26 bodov za 12 gólov a 14 asistencií. Po sezóne sa stal voľným hráčom a namieril si to práve k premožiteľom tučniakov z posledného finále do tímu červených krídel. Zloženie finálovej dvojice bolo na konci play-off ďalšej sezóny opäť rovnaké. Tentokrát sa ale po sedemzápasovej sérii tešil Pittsburgh a Marián ostal druhú sezónu na strane porazeného finalistu. Nepoznám fanúšika hokeja, ktorému by nebolo v tom čase Mariána Hossu ľúto, aj keď sklamanie slovenských fanúšikov určite zakryla radosť z triumfu Mira Šatana. Z Detroitom podpísal iba ročný kontrakt a tak sa po sezóne opäť stal voľným hráčom. Následne podpísal 12-ročnú zmluvu z Chicagom Blackhawks. S ním sa tretíkrát v priebehu troch sezón v drese už tretieho tímu dostal do finále play-off. V ňom jastrabi narazili na letcov z Philadelphie a po skončení tejto série si Marián Hossa mohol povedať, do tretice všetko dobré a konečne zažiť ten pocit, keď drží túto slávnu trofej nad hlavou.

Základná časť je v tejto sezóne už v pokročilom štádiu a všetci slováci by boli radi, keby aj toto leto priletela trofej lorda Stanleyho na Slovensko. Podľa postavenia v tabuľke má naň šancu niekoľko slovákov, aj keď play-off býva zradné. A dúfame, že tí, ktorým sa to nepodarí, nás prídu potešiť svojou hrou na MS do Bratislavy a Košíc.





تقييم المقال: ضعيف - عادي - ممتاز     المشاهدات: 806

حصة على فيسبوك   حصة على تويتر   حصة على ماي سبيس