الوقت:

الفرق الخاصة بك:
التواصل
Public account
  منطقة البرو
1330 رصيد
اشتري رصيد
أنت الآن في الحساب العام. إذا كنت تريد أن تلعب أو تناقش أفكارك في المنتدي ، فيجب عليك تسجيل الدخول. وإذا كنت مستخدم جديد ، فيجب عليك التسجيل أولا.

  مجلة باور بلاي مانجر

Stará dáma cyklistiky - Tour de France


Stará dáma cyklistiky - Tour de France

Ahojte, chcel by som do PP magazínu písať hlavne o motoristických športoch a cyklistike. Predstavil by som Vám rôzne novinky zo zákulisia F1, ale aj nižších súťaží, taktiež by sme pozreli na MotoGP a slabšie kubatúry, ale nahliadli by sme aj do sveta cestnej cyklistiky, ale aj tej horskej či triatlonu.

Vo svojom prvom článku by som Vám chcel predstaviť „starú dámu" vo svete cyklistiky. Túto prezývku si vyslúžil najťažší pretek na svete, legendárna Tour de France. Sú to preteky, ktoré trvajú tri týždne a začínajú v prvých júlových dňoch. Prvýkrát sa uskutočnili už v roku 1903 a trvajú až dodnes. Tour sa neuskutočnila iba vo vojnových rokoch. Preteky boli založené ako propagačné preteky novín L'Auto (predchodca dnešných l'Equipe). Mali byť konkurenciou pre preteky Paríž-Brest a späť sponzorované Le Petit Journal a preteky Bordeaux-Paríž sponzorované novinami Le Vélo. Najprv to boli takmer nepretržité vytrvalostné preteky. Jazdci spali popri ceste v stanoch. Súčasnosť je ale už iná. Keďže preteky sú rozdelené do etáp, jazdci a ich tímy, sú ubytovaní v hoteloch vo vzdialenosti maximálne 100km od plánovaného štartu etapy. Väčšina etáp je vo Francúzsku, ale kvôli tlaku divákov z ostatných krajín, preteky zavítali už aj do Nemecka, Holandska, Talianska, Španielska, Švajčiarska, Belgicka, Írska či Anglicka. Celé preteky majú 20 etáp, a zahŕňajú v sebe aj 2 dni oddychu.

Tieto slávne preteky urobia z obyčajných ľudí hviezdy, ale aj naopak. Tour bola poznačená dopingom, ale aj smrťou. Z tých známych mien v histórii spomeniem len rok 2007, keď pre doping boli vylúčení alebo odstúpili:

Christian Moreni (Taliansko)

Alexandre Vinokurov (Kazachstan)

Iban Mayo (Španielsko)

Michael Rasmussen (Dánsko) - tento pretekár odstúpil, aj keď mal na sebe žlté tričko vedúceho pretekára (jemu nikto nikdy doping nedokázal, on sa úmyselne vyhýbal testom)

Keď som už spomenul tričká, tak na TdF je niekoľko súťaží, kde je najlepší jazdec označený takto:

Žlté tričko - najlepší jazdec celých pretekov, ktorý zvládne daný počet kilometrov za čo najmenší čas.

Zelené tričko - vedúci muž bodovacej súťaže získa toto tričko. Počas etáp, sú určene takzvané šprintérske prémie a taktiež v cieli. Tieto body sa vždy na konci etapy sčítajú.

Bodkované tričko - vedúci muž súťaže o kráľa hôr. V tejto súťaži pretekár získa body, ak bude najlepší na prémii. Počet pretekárov, ktorí bodujú záleží od typu prémie ( od 4ky, ktorá je najľahšia až po kategóriu HC (Horse Categorie), ktorá je považovaná za najťažšiu).

Biele tričko - najlepší pretekár do 25 rokov.

Súťaž o najagresívnejšieho pretekára - jazdec, ktorý bol čo najdlhšie v úniku, má štartové číslo na červenom pozadí.

Súťaž o červený lampáš - najhorší pretekár klasifikácie

Na záver spomeniem ešte niekoľko rekordov. Čo sa týka národnosti, najviac pretekov vyhrali Francúzi (36 pretekov), nasledovaní Belgičanmi (18), Talianmi a Američanmi (po 9), jazdci Španielska (8), Luxemburska (4), Švajčiarska a Holandska (2) a Írska, Dánska a Nemecka (1). Najlepším jazdcom histórie je Američan Lance Armstrong, ktorý vyhral Tour de France sedemkrát. Najviac zelených tričiek do Paríža doviezol Nemec Erik Zabel a bodkovaných Francúz Richard Virenque.

Čo sa týka slovenských pretekárov, tak sa TdF zúčastnili Milan Jurčo, Ján Svorada a Peter Velits. Iba Ján Svorada vyhral etapu na tomto závode. Tento rok bohužial na Tour neštartuje žiadny slovenský jazdec.





تقييم المقال: ضعيف - عادي - ممتاز     المشاهدات: 338

حصة على فيسبوك   حصة على تويتر   حصة على ماي سبيس