الوقت:

الفرق الخاصة بك:
التواصل
Public account
  منطقة البرو
1330 رصيد
اشتري رصيد
أنت الآن في الحساب العام. إذا كنت تريد أن تلعب أو تناقش أفكارك في المنتدي ، فيجب عليك تسجيل الدخول. وإذا كنت مستخدم جديد ، فيجب عليك التسجيل أولا.

  مجلة باور بلاي مانجر

Americký futbal - 2. časť


Americký futbal - 2. časť

Vo víťaznom článku som rozobral všetko, ale len veľmi jednoducho. Teraz by som chcel jednotlivé časti rozobrať trochu podrobnejšie. Začneme presne tak ako v predchádzajúcom článku, históriou a ihriskom.

Vopred sa ospravedlňujem, že niekedy budem používať anglické výrazy, ale v slovenčine na to nie sú žiadne ekvivalenty a ja sa necítim byť povolaný ich vytvárať.

História

Nebudem sa zapodievať históriou vzniku amerického futbalu a jeho pravidiel, to málokoho zaujíma, ale chcem priblížiť históriu NFL, teda kedy a ako vznikla, ktoré je doposiaľ najúspešnejšie mužstvo a iné historické prípadne rekordné fakty.

Ako som už minule spomenul, história NFL sa začala písať v roku 1920, vznikom prvej futbalovej asociácie a následným premenovaním sa na NFL v roku 1922. Do tejto asociácie sa pri jej vzniku zapojilo 15 mužstiev, začalo ju hrať 14, no doteraz ju hrajú len dve zakladateľské mužstvá, Chicago Bears Arizona Cardinals. Obe však vznikli v iných mestách. Teda najdlhšie pôsobiacim mužstvom bez zmeny názvu alebo mesta a zároveň mužstvo s najväčším počtom triumfov (12) je Green Bay Packers (od r. 1921). Naopak, najmladším mužstvom, ktoré sa pridalo k NFL je Houston Texans, ktoré vzniklo v r. 2002 a len túto sezónu sa im prvýkrát podarilo prebojovať do play-off.

V roku 1960 vznikla pre vtedajšiu NFL konkurencia v podobe AFL (American Football League). Popravde bola to už piata verzia tejto ligy, no ako jediná bola schopná konkurovať. Prvá AFL vznikla v r. 1926. V roku 1965 vznikol prvý vážnejší konflikt medzi ligami, keď sa najlepší univerzitný quarterback (rozohrávač) Joe Namath rozhodol pre AFL a nie NFL. Toto podnietilo niekoľkých manažérov NFL tímov k porušeniu nepísanej dohody o nepodpisovaní kontraktov s hráčmi konkurenčnej ligy. AFL na to reagovala kampaňou zamierenou proti NFL.  Niektorí manažéri NFL to však podnietilo k opačnej reakcii. Chceli sa stretnúť s manažérmi AFL. Toto stretnutie vyvrcholilo v júny 1966 oznámením o vzniku spoločnej ligy. Dohodli sa, že sa ligy oficiálne spoja v roku 1970, no zároveň sa aj dohodli, že od aktuálnej sezóny budú mať spoločný draft a na konci sezóny sa stretnú najlepšie mužstvá z oboch líg v, dnes známom, Super Bowl-e. Liga sa teda v roku 1970 spojila a vytvorili sa dve konferencie NFC (National Football Conference) a AFC (American Football Conference), v ktorých hrá rovnaký počet mužstiev. Ten je teraz ustálený na čísle 32. Znamená to, že v každej konferencii hrá 16 mužstiev. Tieto sú rozdelené do 4 divizií, East, North, South a West.

Trofej o ktorú sa hrá sa nazýva Vince Lombardi Trophy. Udeľuje sa od prvého Super Bowlu, no vtedy mala ešte pôvodný názov World Professional Football Championship Trophy. Zmena názvu nastala v roku 1970, po smrti Vinca Lombardiho, trénera mužstva Green Bay Packers a držiteľa prvých dvoch triumfov s týmto mužstvom.

Ako som spomínal vyššie, najúspešnejším tímom je Green Bay Packers, ktoré získalo 12 triumfov, no väčšina z nich sú ešte pôvodné trofeje udeľované pred érou Super Bowl-u, ktoré získala len 3. Mužstvom s najväčším počtom Super Bowl-ov je Pittsburgh Steelers so šiestimi prvenstvami. To ostatné získalo pred rokom vďaka nádhernej prihrávke pár sekúnd pred koncom. Ostatným držiteľom tejto trofeje je mužstvo New Orleans Saints. Zároveň úspech tohto mužstva je považovaný za najkrajšiu rozprávku v histórii NFL, keď sa dokázalo za 4 roky dostať na vrchol po ničivom hurikáne Katrina, v roku 2005. Najviac účastí v Super Bowl-e má na svojom konte Dallas Cowboys. Z ôsmych účastí však vyhralo len 5-krát. Dallas Cowboys je považovaný aj za najdrahší klub s cenou 1,6 miliardy dolárov. Najúspešnejšími účastníkmi finále je päť mužstiev, ktoré dokázali všetky svoje účasti premeniť na zisk trofeje. 4 z nich však boli vo finále len raz, preto je najúspešnejším účastníkom považované mužstvo San Francisco 49ers, ktoré dokázalo všetkých svojich 5 účastí pretaviť do víťazstva. Najväčším smoliarom je Buffalo Bills. V rokoch 1990-1993 sa mu podarilo prebojovať 4-krát do finále v rade, nepodarilo sa mu však Super Bowl vyhrať ani raz. Konkuruje mu v tom mužstvo Minnesota Vikings, ktoré tiež bola vo finále 4-krát bez úspechu, nie však v rade.

Najúspešnejším mužstvom poslednej dekády v získavaní triumfov je New England Patriots. Zo 4 účastí získalo 3 trofeje. Najúspešnejším mužstvom tej istej dekády v počte vyhratých zápasov je Indianapolis Colts, ktoré za 10 rokov dokázalo vyhrať 115 zápasov. Je to aj najlepší výsledok akejkoľvek dekády v histórii NFL. Indianapolis drží aj iný rekord NFL. Je to počet víťazných zápasov v základnej časti v rade. Dokázalo vyhrať 23-krát. Napriek všetkým týmto rekordom sa Indianapolis dokázal do finále dostať len 2x a vyhrať dokonca iba raz.

A nakoniec, 4 mužstvám sa ešte nepodarilo prebojovať do Super Bowl-u.

Ihrisko

Tak ako som už minule spomenul, ihrisko musí mať presné rozmery. 360 stôp na dĺžku a 160 stôp na šírku (120x53,3yardov/109,7x48,8m). Ihrisko je ohraničené bočnými (side line) a koncovými čiarami (end line), širokými 6 stôp. Ak sa hráč dotkne týchto čiar akoukoľvek časťou tela, je považovaný za hráča mimo ihriska a hra sa preruší. Od koncových čiar je 10 yardov vzdialená gólová čiara (goal line). Priestor medzi tým sa nazýva koncová zóna (end zone) a do tohto priestoru patrí aj gólová čiara, čiže ak sa lopta dotkne, alebo je v úrovni gólovej čiary, lopta už do nej patrí. V každom rohu end zone je umiestnený malý oranžový pylón, pre lepšiu orientáciu a určenie polohy, prípadne letu lopty.

V priestore medzi  goal lines prebieha v podstate celý zápas, preto  je aj najviac „označkovaný". Každých 5 yardov je yard line. Každých 10 je nakreslené číslo. Pri side lines sú ešte nakreslené čiary vzdialené 1 yard. Podobné čiary sú aj v strede ihriska. Nazývajú sa hash marks a vymedzujú priestor odkiaľ sa môže rozohrávať. Teda ak hra skončí v priestore medzi hash marks a side line, miesto rozohrávky sa posunie smerom k najbližšej hash mark. Ak sa hra skonči v strede medzi obomi hash marks, miesto rozohrávky sa neposúva. Existuje ešte jedno miesto, ktoré je presne určené na rozohrávanie. Je to PAT line (point after touchdown) a je umiestnená v strede ihriska, vzdialená 2 yardy od goal line. Z tohto miesta sa rozohráva v prípade dosiahnutia touchdownu.

Existuje ešte jedna „čiara", tá je však len imaginárna a nie je nikde nakreslená, je však veľmi dôležitá pre samotnú hru. Je to line of scrimmage. Je to čiara, ťahajúca sa celou šírkou a je vždy na úrovni lopty pri rozohrávaní. Cez túto čiaru nesmie žiadnou časťou tela presahovať hráč ani jedného mužstva, pokiaľ sa lopta nerozohrá. Pri porušení je previnilé mužstvo penalizované 5 yardmi. Ešte existuje ďalšia imaginárna časť ihriska, tá je presné daná, no nie je nijak označená. Je ohraničená goal line a 20 yardovou čiarou a nazýva sa red zone. Pre samotnú hru nie je dôležitá, je však dôležitá pre štatistikov. Keďže je to územie celkom blízko k end zone, je veľká pravdepodobnosť skórovania. Vypočítava sa teda úspešnosť skórovania, ak sa mužstvo do red zone dostane.

Ešte nám ostali gólové bránky. Okrem ich rozmerov a umiestnenia, ktoré som spomenul minule, môžem ešte doplniť, že musia byť natreté žltou/zlatou farbou a na koncoch tyčí musia byť stužky.

Prvý článok o Americkom futbale





تقييم المقال: ضعيف - عادي - ممتاز     المشاهدات: 453

حصة على فيسبوك   حصة على تويتر   حصة على ماي سبيس