الوقت:

الفرق الخاصة بك:
التواصل
Public account
  منطقة البرو
1330 رصيد
اشتري رصيد
أنت الآن في الحساب العام. إذا كنت تريد أن تلعب أو تناقش أفكارك في المنتدي ، فيجب عليك تسجيل الدخول. وإذا كنت مستخدم جديد ، فيجب عليك التسجيل أولا.

  مجلة باور بلاي مانجر

Vyhodnotenie súťaže s magazínom


Vyhodnotenie súťaže s magazínom

Tak dnes Vám prinášam vyhodnotenie súťaže s magazínom. Pre menší záujem sme sa rozhodli článkovú súťaž spojiť a odmeniť prvých dvoch, a to tak, že prvý dostane 50 kreditov a druhý 30. Súťaž s vtipmi vyhodnotím dodatočne, lebo tieto veci má ešte Ness.

Víťazom v tejto hlavnej kategórii sa stal manažér memory , ktorý napísal článok o americkom futbale. Tento článok si budete môcť aj prečítať pod vyhodnotením súťaže. Memory teda získava 50 kreditov, ponuku na dokončenie série týchto článkov a v budúcnosti asi aj miesto redaktora.

Na druhom mieste sa umiestnil manažér kici354. Ten napísal článok o inline hokeji. Neviem, či budeme mať priestor tento článok uverejniť, no budem sa snažiť. Kici354 a memory boli jedinými manažérmi, ktorí svoj článok napísali vo worde, použili nejaké odseky, obrázky a celé to malo ako sa hovorí "štábnu kultúru". Toto boli hlavné dôvody pre ich umiestnenie. No ale dosť už omáčky, prinášam Vám víťazný článok manažéra memory.

 

Americký futbal

Americký futbal je mimo Severnej Ameriky dosť veľká neznáma. Preto som sa rozhodol vám tento šport trochu priblížiť, aj keď v skrátenej podobe to bude veľmi ťažké. Avšak, ak bude záujem, rád by som z toho urobil seriál a bližšie vás s týmto športom oboznámil a priviedol vás na cestu pravého amerického konzumu :)

História

História amerického futbalu sa začala písať vo Veľkej Británii v polovici 19. storočia a je spojená s prvými verziami rugby a futbalu. Na mnohých amerických univerzitách sa však už vtedy hralo niečo s názvom futbal. „Pravý" americký futbal vznikol až o niekoľko desiatok rokov neskôr, odlíšením pravidiel od rugby. Tieto pravidlá zostavil Walter Camp, ktorý je dnes považovaný za otca amerického futbalu. V týchto pravidlách bola uvedená line of scrimmage (miesto odkiaľ sa rozohráva) alebo aj pravidlo down-and-distance (pravidlo postupu vpred). Na začiatku 20. storočia sa zaviedla aj prihrávka dopredu, vďaka niekoľkým vysokoškolským trénerom.

Prvým profesionálnym hráčom sa stal už v roku 1892 William "Pudge" Heffelfinger, ktorý dostal ponuku hrať za 500 dolárov. Prvou profesionálnou ligou bola od roku 1903 Ohio League. V roku 1920 vznikla prvá asociácia amerického futbalu (Professional Football Association), ktorá sa o dva roky neskôr premenovala na National Football League. Odvtedy sa americký futbal stal fenoménom a popularita seniorského futbalu vrcholila v roku 1958, kedy sa konal prvý celoštátny zápas o titul. Dovtedy sa univerzitný futbal tešil vždy väčšej popularite ako seniorský. V roku 1960 vznikla konkurenčná American Football League. Konkurenciou bola len 6 rokov, kedy sa obe ligy spojili a v roku 1967 sa konal prvý Super Bowl medzi víťazmi NFL a AFL, ktorý je odvtedy najsledovanejšou americkou športovou udalosťou roka.

Pravidlá

Pravidlá amerického futbalu sú dosť zložité. Aj to je jeden z dôvodov nízkej popularity tohto športu mimo USA, kde sú už pravidlá takpovediac vžité. Je niekoľko druhov pravidiel. Pozmenené pravidlá ma kanadský futbal, odlišné sú aj pravidlá amerického univerzitného futbalu. Teraz priblížim pravidlá amerického.

Ihrisko

Americký futbal sa hrá na ihrisku, ktoré má presne dané rozmery. 360x160 stôp (109,7x48,8m). Ohraničené sú dvomi druhmi čiar. Bočnými (Side Lines) a koncovými (End Lines), ktoré už nepatria do ihriska, a ak hráč na ne stúpi je mimo. Blízko koncových čiar je gólová čiara (Goal Line). Tieto čiary sú od seba presne 100 yardov (91,4m). Medzi end line a goal line je priestor nazývaný end zone, široký 10 yardov. Tento priestor je dôležitý pre získavanie skóre. Na oboch koncoch ihriska sú ešte brány, široké 5,64m a ktoré začínajú 10 stôp nad zemou, a ktoré tiež slúžia na získavanie bodov.

Hráči

Na oboch stranách môže byť v jednom čase maximálne 11 hráčov. Títo sa však môžu ľubovoľne striedať, pokiaľ je hra prerušená. Keďže je americký futbal špecifická hra, špecifické úlohy majú aj hráči. Keďže nie všetci vedia hrať na každej pozícii, sú hráči rozdelení do troch skupín. Ofenzívnej, defenzívnej a špeciálnej. Výsledkom je, že počas jedného zápasu môže zasiahnuť do hry všetkých 46 hráčov, ktorí sú pripravení. Tím, že sú hráči presne rozdelení na jednotlivé pozície, sú aj určené čísla, ktoré môžu na svojich dresoch mať.

Zápas

Zápas je rozdelený na štvrtiny, ktoré trvajú 15 minút. Plynutie času je tu trochu špecifické. Neplynie plynule ako pri futbale, nezastavuje sa však pri každom prerušení ako pri hokeji. Výsledkom je, že zápas trvá približne 2,5 hodiny.

Tak ako vo futbale zápas začína výkopom. Ktoré mužstvo bude vykopávať sa určí mincou. Takisto aj strany, na ktorých mužstvá začínajú. Strany si mužstvá zmenia po prvej a tretej štvrtine, kedy je len krátka prestávka na občerstvenie a zmenu strán. Po druhej štvrtine je však dlhšia 12-minútová prestávka.

Víťazom zápasu sa stáva mužstvo, ktoré počas týchto 60 minút získa najviac bodov. Ak je po 60 minútach nerozhodne, hrá sa 15-minútové predĺženie, v ktorom sa hrá systémom podobným rýchlej smrti. Ak sa nerozhodne ani po predĺžení, nevyhráva žiadne mužstvo a výsledok ostane nerozhodný. Body získava mužstvo, ktorému sa podarí dostať loptu do end zone alebo kopnúť do brány. Ak hráč chytí loptu v end zone, mužstvo získava 6 bodov a označuje sa to ako Touch down, ak lopta preletí po kopnutí cez bránu, tzv. Field goal, mužstvo získa body tri. Sú ešte rôzne variácie získavania bodov, tie však nie sú pre základné vysvetlenie potrebné.

Samozrejme, ako v každom športe sú aj tu rozhodcovia. Tí majú na starosti fauly, určovanie miesta rozohrávky alebo určenie, či hráč je mimo ihriska alebo nie. Každý faul je „ocenený" podľa svojej vážnosti. Pri faule je postihnuté celé mužstvo posunutím miesta rozohrávky o 5 až 15 yardov. Vo výnimočných prípadoch môže byť hráč vylúčený do konca zápasu, zvyčajne za nešportové správanie.

Sezóna

Sezóna začína v druhej polovici augusta prípravnými zápasmi a končí zvyčajne prvým februárovým víkendom, kedy sa hrá Super Bowl. Hracími dňami sú štvrtok, nedeľa a pondelok a každé mužstvo hrá len raz do týždňa. Vo štvrtok a pondelok sa hráva vždy len jeden zápas, v nedeľu sa hrá väčšina. Základná časť trvá 17 týždňov a každé mužstvo hrá 16 zápasov. Po základnej časti je play-off, do ktorého postúpi 6 tímov z každej konferencie. Víťazi konferencií sa stretnú v už spomínanom Super Bowl-e.

Popularita

Samozrejme najväčšej popularite sa americký futbal teší v USA a Kanade. Existujú však aj krajiny vo svete, ktoré majú svoje ligy.

NFL sa snažila hru v roku 1995 spopularizovať vytvorením ligy NFL Europe, ktorá však v roku 2007 zanikla pre svoju nestabilitu a časté zmeny mužstiev.

Vo Veľkej Británii vznikla liga BAFL (British American Football League), v ktorej je 46 mužstiev. V Mexiku je liga ONEFA s 26 mužstvami, Nemecká liga GFL má 12 mužstiev, v Japonsku je X-league so 60 mužstvami, využívajúca postupový a zostupový systém. Existuje aj Maďarská MAFL s 18 mužstvami. Na Slovensku existuje momentálne 6 mužstiev, no žiadna oficiálna liga. Tá však existuje v susednej ČR a momentálne v nej hrá aj jedno slovenské mužstvo Bratislava Monarchs.





تقييم المقال: ضعيف - عادي - ممتاز     المشاهدات: 378

حصة على فيسبوك   حصة على تويتر   حصة على ماي سبيس