Tiempo:

Tus equipos:
Comunicación
Public account
  Zona PRO
1330 créditos
Comprar créditos
Estás en una cuenta pública. Si querés jugar al juego o participar en los debates del foro, antes tenés que conectarte. Si sos un nuevo usuario, primero deberás registrarte.

  PowerPlay Magazine

A kosártaktikák nyomában


Kosárlabda taktikák…, huh emberek mi lesz itt. Egyik sport kezdésénél sem voltam jelen, így nehezen tudom összehasonlítani ezt a sportot a másik hárommal, már ami a taktikai részét illeti. Ami biztos, hogy itt a 8. szezon derekán a legtöbb taktikai beállításról fogalmunk sincs. Hogy mi működik mi ellen, vagy mi nem. A legtöbb fejben káosz a taktika, amit sajnos ez a cikk sem fog sokkal jobban letisztázni.

 

Kezdésnek felvázolom az én elképzeléseimet. Szerintem magának a „támadó taktikai” résznek nincs fontos jelentősége. Nyilván centerre és erőcsatárra kihegyezett figurális játékot nem szabad erőltetni, miközben triplák vannak beállítva, de egy figurális játék önmagában lehet, hogy elég (talán azért egy zóna ellenit be lehet próbálni másodlagosnak, hiszen az már csak jó a zóna ellen). Véleményem szerint a lényeges dolgok az „előnyben részesített dobási formák” menüpont alatt találhatóak meg. Zóna ellen középtávoli és hárompontos, egy az egy ellen pedig közeli dobás (amennyiben a játékosok, akikre kihegyezzük a taktikát figurális esetén, jobbak, mint az ellenfél azon poszton szereplő játékosai) a kifizetődő.

Kombinációnál nehezebb a dolgunk, hiszen az ennek (zóna+1v1) a kettőnek a keveréke. Ha megtaláljuk, hogy az ellenfél melyik két játékosunkra hegyezte ki a védőjátékát, és azokon a posztokon jobb játékosaink vannak, úgy nyugodtan erőltessük őket. Ha van sejtésünk, hogy kire tehette ellenfelünk a fókuszt (és ott a mi játékosaink nem jobbak), akkor rajtuk kívül válasszunk két játékost és velük erőltessük a triplákat vagy a középtávoliakat, hiszen az ellenfél azon két játékosán kívül a többi zónát fog majd védekezni. Talán itt a számomra lebecsült „támadó taktikák” közül a zóna elleni játék is beválhat.

A védekezés szerintem jóval egyszerűbb, de persze itt is lehetnek meglepetések (kosárban hol nem?). A hárompontos, illetve a középtávoli dobások ellen az egy az egy elleni védekezés a legjobb, míg a normál ellen a kombináció (persze itt okosan kell fókuszt állítani), míg a közeli ellen a zóna a legideálisabb, legalábbis papíron.

A támadó alakzatokat nem magyaráznám túl. Ha közeli dobást erőltetünk, akkor pakoljunk sok embert a palánk alá (1 kívül, 4 belül), ha a triplákat preferáljuk, akkor fordítva (4 kívül, 1 belül). Középtávolinál és normálnál pedig a 2 kívül, 3 belül vagy a 3 kívül, kettő belült javaslom.

 

Ha biztos lennék ezekben a dolgokban, akkor időközönként nem sírnám tele a fórumokat, azzal, hogy elvettek tőlem, vagy az U19-től egy meccset (jó, az U19 az tényleg undorító volt). Szóóóóval felkerestem az U17-eseket, a válogatott stábját, illetve 1-2 nagyobb cetet az NB1-es mezőnyből, hogy dobjanak valami morzsát a pornépnek taktikai szempontjából. (Nem akartam a leveleket kimásolni, mert akkor könyvként is kiadhatnám ezt a cikket).

Kitsilatzi, a Tirpák Palánk menedzsere szerint a hokin kívül a többi sportágban nincs kimondott taktika/ellentaktika, mivel túl összetett a taktikai rész. Elmondása szerint van egyfajta taktika, ami ellen sokszor nyert, de a vereségek oldalon is van strigula szép számmal, így abból nem tudott messzemenő következtetést levonni.

Vanbasten13 nem mert semmi konkrétat megosztani, amíg nem biztos benne, hogy az úgy is van, azt azonban hozzátette, hogy szerinte van egyfajta körforgás a támadó és védekező taktikákkal kapcsolatban. Az U17-es góré még azt is elmondta, hogy szerinte a dobásformáknak nincsen hatása a taktikára/ellentaktikára.

Az U17-esek segédedzője, detward válasza ugyan nem segít minket, de nekem nagyon tetszett. Nevezetesen ő nem törődik semmivel, hanem a saját csapatához állít taktikát. Szerinte a közeli dobást kell erőltetni, így a dobásedzéssel nem is kell bajlódni. 

Mamillare sem tudott konkrét válaszokkal szolgálni, sőt a Boins Riders mestere szerint ameddig nem lesz 3-4 ezer meccs kielemezve, addig nem is lehet konkrétumokról beszélni.

Az egyik legtöbb információval DortmundFan tudott szolgálni, ami talán mértékadó is lehet, hiszen egy ideje már ő irányítja a válogatottat (egy ideje…, tehát rajta kívül eddig senki sem :D). Dortmund megerősített abban, hogy a közeli dobás ellen jó lehet a zóna, míg a hárompontosok ellen az egy az egy elleni védekezés. Szerinte középtávoli és normál ellen mindkettővel lehet esély, de sok függ az egyéb tényezőktől is. A válogatott trénere szerint a kombináció minden dobásforma ellen hasznos lehet, ám a PF-C kombót nem érdemes egyszerre lefogni, mert az sok faulthoz vezethet. Ami a támadó taktikát illeti itt a zóna elleni játékot egy az egy elleni védekezéssel lehet megfogni, de egy 4 kívül, 1 belül+3 pontosok, SG-SF figurálissal is jó opció lehet. Dortmund hozzátette, hogy a lassú támadásépítés is működhet a zóna elleni játékkal szemben. Egy az egy elleni védekezés ellen érdemes lehet figurális játékot erőltetni olyan posztokra, ahol jobb (palánk alatt, ahol magasabb) játékosaink vannak. Kombináció ellen pedig az alapelvekre épülő támadójáték lehet életképes. 

 

Sajnos egyelőre számomra a kosárlabda nagyon kiszámíthatatlan sportág. Nem egyszer előfordult, hogy papíron rossz taktikával vertem valakit 10-15 ponttal, míg papíron a legjobb taktikával csak szűken nyertem, sőt volt, hogy ki is kaptam ugyanattól a csapattól. Egyelőre tehát csak ezekre a véleményekre, ötletelésekre támaszkodhatunk. Persze minden nap/minden héten valamivel közelebb kerülünk a megoldáshoz, ám ez is nehézkes. Nem egyszer fordult elő velem, hogy meg voltam győződve egy taktikáról, hogy ez bizony jó az ellen. Majd jött 2-3 meccs, amikor kiderült, hogy teljesen rossz…csak nem értem, hogy miért működött akkor előtte két hétig.

 

A végére pedig hoztam egy kis érdekességet (ami a második bekezdésemet meg is cáfolja). Tény, hogy az azonnali kihívásos meccsekből nem kapunk teljes képet, hiszen az ellenfelünk random taktikával érkezik, de ez talán akkor is érdekes. Leszimuláltam öt mérkőzést, ahol 1 kívül, 4 belült játszattam a csapatommal PF-C figurálissal, akikkel a hárompontost erőltettem. Ellenfeleknek a hozzám hasonló erősséget képviselő csapatokat választottam, de az eredmény elborzasztó volt. Az öt mérkőzésből négyet nyertem meg, de volt, amikor a PF-C kombóból csupán a triplák 13%-a érkezett, holott én azt szerettem volna, hogy végig ők dobáljanak. Tehát, lehet, hogy az ellenfelek nem a legjobb taktikával jöttek ellenem, de az biztos, hogy én rossz taktikával mentem ellenük, a végeredmény pedig…érdekes lett. 

Összes tripla Figurális posztról érkező tripla Figurális százalék Végeredmény
21 4 19 78-81
25 7 28 94-68
27 6 22 112-103
23 3 13 108-90
22 7 31 85-65

Itt nagyon különös, hogy a figurális játék ellenére a legtöbb esetben nem center és erőcsatár posztokról érkeztek a pontok, szóval, aki ezek után hazsnos információval rendelkezik a taktikákat illetően, az ne tartse magában!





Valorar artículo: Malo - Normal - Excelente     Visitas únicas: 177

Compártelo en Facebook   Compártelo en Twitter   Compártelo en MySpace