Selecciona un país: |
![]() |
Suecia |
TV sändningarna är förskjutna med 8 minuter enligt avtal med bolaget som köpt rättigheterna
Info om detta hittas på swehockey.se
Info om detta hittas på swehockey.se
Då får vi nog lyssna mer på Carl Gunnarsson, väljer honom framför Wikegård alla dagar i veckan faktiskt.
Jag som domare håller både med och inte med, för han var ute och seglade många gånger helt frivilligt, men visst skulle det varit utvisningar.
Jag som hockeyledare tycker faktiskt att endast ETT av tillfällena borde varit utvisning. Det var bentacklingen.
Men han var så långt från mål och även ovanför tekningspunkten, vilket gör honom mer till utespelare än målvakt.
Men han var så långt från mål och även ovanför tekningspunkten, vilket gör honom mer till utespelare än målvakt.
Mm, håller med.
Spelar ingen roll ur domarsynpunkt, en målvakt är aldrig tacklingsbar.
Spelar ingen roll ur domarsynpunkt, en målvakt är aldrig tacklingsbar.

Håller med han är en som säger vad han tycker och mycket av det han säger stämmer. Jag tror han redan ikväll kommer att ha synpunkter i studion i JVM matchen vad gäller Bengans Os uttagning av Fredrik Modin. Hoppas på det iallafall för jag fattar inte heller att Modin ska med till Os.
Ang. att målvakterna inte är tacklingsbara så är det ju änn värre att åka på dem då de inte är beredda vilket kan orsaka skador som gör att man kanske får kasta in en kall bänknötare i matchen och målvakten är alltid en nyckelfigur.
Såg att Canada spöade skiten ut Lettland med 16-0! Så de är inte så dåliga de heller. Ska bli kul att se hur det går mot Österrike ikväll.
Canada vinner inte sina Guld dom köper dom riktigt svagt. Det är riktigt tragiskt för sporten att detta får fortsätta för till slut är det ingen annan än kanadensarna som kommer att var intresserad av JVM.
Phu, briljant första period, hemsk andra period och nervöst i tredje.
I slutet skärpte de dock till sig och gasade på igen.
Gött, Gött-götti-göttgött
I slutet skärpte de dock till sig och gasade på igen.
Gött, Gött-götti-göttgött
Temas favoritos
Ultimos comentarios