10 (142). Rusia va aborda a treia etapa din cadrul EHT 2018-2019 (gazduita de Suedia) cu o echipa experimentala:
Konovalov (Lokomotiv Yaroslavl), Bobkov (Avangard Omsk), Kochetkov (Ryazan - VHL) - portari;
Arzamashev (Salavat Yulaev Ufa), Zub (SKA Sankt Petersburg), Antipin, Bereglazov (ambii Metallurg Magnitogorsk), Mironov (Dinamo Moscova), A.Vasilevsky (Avtomobilist Ekaterinburg), Rafikov, yelesin (ambii Lokomotiv Yaroslavl), Pedan (Ak Bars Kazan), Demidov (Sibir Novosibirsk) - fundasi;
Kagarlitsky, Shipachyov (ambii Dinamo Moscova), Nikontsev (Spartak Moscova), Shumakov, Zernov, Mikheev (toti Avangard Omsk), Kuzmenko, Kruchinin (ambii SKA Sankt Petersburg), Svetlakov, Okulov (ambii CSKA Moscova), Kadeykin, Burdasov (ambii Salavat Yulaev Ufa), Denisenko, D.Alexeev, Slepets (toti Lokomotiv Yaroslavl) - atacanti.
De notat absentele unor jucatori importanti, care au contribuit la castigarea primelor doua etape ale EHT, precum Sorokin, Shestyorkin, Gavrikov, Tokranov, Nesterov, Barabanov, Grigorenko, Gusev, Kaprizov sau Shalunov, revenirea in reprezentativa a unor hocheisti in voga in urma cu doua-trei sezoane - Mironov, Bereglazov, Shipachyov, Kagarlitsky - , dar si promovarea la acest nivel a unora dintre tinerii medaliati cu bronz la Mondialele U 20 din acest inceput de an - Kochetkov, Denisenko, Slepets.
Selecciona un país: | Rumania |
11 (43). În prima zi din cadrul celei de a treia etape a EHT 2018-2019 (găzduită de Suedia) au fost consemnate rezultatele:
Rusia - Finlanda 3-2 SO (Mikheev a dat două goluri, Kagarlitsky a concretizat șutul de penalitate decisiv; de partea cealaltă, Lehtonen a marcat un gol și a provocat un altul în primul, respectiv ultimul minut al timpului standard);
Suedia - Cehia 2-5 (Jan Kovar a izbutit o "tripla" pentru învingători).
Rusia - Finlanda 3-2 SO (Mikheev a dat două goluri, Kagarlitsky a concretizat șutul de penalitate decisiv; de partea cealaltă, Lehtonen a marcat un gol și a provocat un altul în primul, respectiv ultimul minut al timpului standard);
Suedia - Cehia 2-5 (Jan Kovar a izbutit o "tripla" pentru învingători).
12 (44). EHT, etapa suedeza, a doua reuniune de jocuri:
Cehia - Finlanda 3-1 (Sekac - 2, Zahorna - Pokka);
Suedia - Rusia 4-2 (M.Lindquist, E.Larsson, Lundstrom, Hendemark - en ; Nikontsev, Mikheev - PS).
In urma acesor scoruri, Cehia a castigat aceasta etapa a EHT. Clasament:
1. Cehia 6p. (+5)
2. Suedia 3p. (-1)
3. Rusia 2p. (-1)
4. Finlanda 1p. (-3).
Cehia - Finlanda 3-1 (Sekac - 2, Zahorna - Pokka);
Suedia - Rusia 4-2 (M.Lindquist, E.Larsson, Lundstrom, Hendemark - en ; Nikontsev, Mikheev - PS).
In urma acesor scoruri, Cehia a castigat aceasta etapa a EHT. Clasament:
1. Cehia 6p. (+5)
2. Suedia 3p. (-1)
3. Rusia 2p. (-1)
4. Finlanda 1p. (-3).
13 (45). Reprezentativa Cehiei nu-i va folosi pe Jan Kovar si Jiri Sekac in meciul cu Rusia, de duminica, 10 februarie - ultima zi a EHT organizar de Suedia.
14 (46). Clasamentul EHT dupa 8 jocuri (din cele 12):
1. Rusia 16p.
2. Cehia 11p.
3. Finlanda 11p.
4. Suedia 10p.
1. Rusia 16p.
2. Cehia 11p.
3. Finlanda 11p.
4. Suedia 10p.
15 (47). EHT, etapa suedeză, ultima zi de întreceri:
Rusia - Cehia 3-1
Suedia - Finlanda 4-5 OT.
Clasament:
1. Cehia 6p. (+3)
2. Rusia 5p. (+1)
3. Suedia 4p. (-2)
4. Finlanda 3p. (-2).
Rusia - Cehia 3-1
Suedia - Finlanda 4-5 OT.
Clasament:
1. Cehia 6p. (+3)
2. Rusia 5p. (+1)
3. Suedia 4p. (-2)
4. Finlanda 3p. (-2).
16 (48). În ierarhia cumulată a EHT 2016-2019, după trei etape (din patru), conduce Rusia (19p.), urmată de Finlanda (13p.), Cehia și Suedia (ambele cu câte 11p.).
1 (49). Staff-ul reprezentativei Rusiei (prezidat de Alexei Kudashov) a anuntat lotul pentru a treia etapa din cadrul EHT 2019-2020, gazduita de Suedia:
Bobkov (Avangard Omsk), Bilyalov (Ak Bars Kazan), Samonov (SKA Sankt Petersburg) - portari;
Galenyuk (SKA Sankt Petersburg), Rafikov (Lokomotiv Yaroslavl), Romanov, Kiselevich (ambii CSKA Moscova), Lyamkin (Ak Bars Kazan), Sergeev (Salavat Yulaev Ufa), Dronov (Metallurg Magnitogorsk), A.Mironov (Dinamo Moscova) - fundasi;
Golyshev (Avtomobilist Ekaterinburg), A.Galimov, Voronkov (ambii Ak Bars Kazan), Zernov (Avangard Omsk), K.Marchenko, I.Morozov, Podkolzin (toti SKA Sankt Petersburg), Mamin, Svetlakov, Tolchinsky 9toti CSKA Moscova), Denisenko, Kayumov, Kudryavtsev (toti Lokomotiv Yaroslavl), Sharov (Sibir Novosibirsk) - atacanti.
Este o echipa experimentala, care include sapte jucatori din team-ul vicecampion mondial de tineret in ianuarie 2020 (Galenyuk, Romanov, Voronkov, Marchenko, Morozov, Podkolzin, Denisenko).
Bobkov (Avangard Omsk), Bilyalov (Ak Bars Kazan), Samonov (SKA Sankt Petersburg) - portari;
Galenyuk (SKA Sankt Petersburg), Rafikov (Lokomotiv Yaroslavl), Romanov, Kiselevich (ambii CSKA Moscova), Lyamkin (Ak Bars Kazan), Sergeev (Salavat Yulaev Ufa), Dronov (Metallurg Magnitogorsk), A.Mironov (Dinamo Moscova) - fundasi;
Golyshev (Avtomobilist Ekaterinburg), A.Galimov, Voronkov (ambii Ak Bars Kazan), Zernov (Avangard Omsk), K.Marchenko, I.Morozov, Podkolzin (toti SKA Sankt Petersburg), Mamin, Svetlakov, Tolchinsky 9toti CSKA Moscova), Denisenko, Kayumov, Kudryavtsev (toti Lokomotiv Yaroslavl), Sharov (Sibir Novosibirsk) - atacanti.
Este o echipa experimentala, care include sapte jucatori din team-ul vicecampion mondial de tineret in ianuarie 2020 (Galenyuk, Romanov, Voronkov, Marchenko, Morozov, Podkolzin, Denisenko).
1 (50). Rusia va alinia o selecționată a tinerilor jucători din KHL (eligibili pentru Mondialele U 20 din acest sezon) la prima etapă a EHT (5-8 noiembrie a.c.):
Askarov (SKA Sankt Petersburg), Skotnikov (CSKA MOscova), Ahtyamov (Ak Bars Kazan) - portari;
Kirsanov, Shekhovtsov (ambii SKA Sankt Petersburg), Sedov (HK Sochi), Rogov (Severstal Cherepovets), Chistiakov (Avangard Omsk), Mukhamadullin (Salavat Yulaev Ufa), Chayka (CSKA Moscova), Kniazev (Ak Bars Kazan), Kostenko (Lada Togliatii - VHL) - fundași;
Amirov, Alalykin, D.Bashkirov (toți Salavat Yulaev Ufa), Chinakhov, Gritshuk (ambii Avangard Omsk), Podkolzin, E.Spiridonov, Khusutdinov (toți SKA Sankt Petersburg), Mingachyov, Afanasiev (ambii CSKA Moscova), Groshev (Neftekhimik Nizhnekamsk), Bardakov (Vityaz Podolsk), Zlodeev (Dinamo Moscova), Berezhkin (Lokomotiv Yaroslavl) - atacanți.
Antrenorul Igor Larionov va avea la dispoziție doar câțiva hocheiști titulari în KHL (Chinakhov, Amirov, Podkolzin, Groshev, Sedov, Mukhamadullin), în rest va folosi jucători care s-au remarcat în VHL și MHL. În acest condiții, rezultatele vor fi sacrificate în interesul reprezentativei U 20.
Askarov (SKA Sankt Petersburg), Skotnikov (CSKA MOscova), Ahtyamov (Ak Bars Kazan) - portari;
Kirsanov, Shekhovtsov (ambii SKA Sankt Petersburg), Sedov (HK Sochi), Rogov (Severstal Cherepovets), Chistiakov (Avangard Omsk), Mukhamadullin (Salavat Yulaev Ufa), Chayka (CSKA Moscova), Kniazev (Ak Bars Kazan), Kostenko (Lada Togliatii - VHL) - fundași;
Amirov, Alalykin, D.Bashkirov (toți Salavat Yulaev Ufa), Chinakhov, Gritshuk (ambii Avangard Omsk), Podkolzin, E.Spiridonov, Khusutdinov (toți SKA Sankt Petersburg), Mingachyov, Afanasiev (ambii CSKA Moscova), Groshev (Neftekhimik Nizhnekamsk), Bardakov (Vityaz Podolsk), Zlodeev (Dinamo Moscova), Berezhkin (Lokomotiv Yaroslavl) - atacanți.
Antrenorul Igor Larionov va avea la dispoziție doar câțiva hocheiști titulari în KHL (Chinakhov, Amirov, Podkolzin, Groshev, Sedov, Mukhamadullin), în rest va folosi jucători care s-au remarcat în VHL și MHL. În acest condiții, rezultatele vor fi sacrificate în interesul reprezentativei U 20.
2 (51). Impotriva tuturor pronosticurilor, echipa U 20 a Rusiei a debutat cu o victorie categorica in editia din acest an a Cupei Karjala de la Helsinki. in fata reprezentativei de seniori a tarii gazda (campioana mondiala in exercitiu), elevii lui Igor Larionov s-au impus cu 6-2 (3-0, 2-1, 1-1), goluri Amirov, Khusnutdinov, Safonov, Chayka, Chinakhov, Afanasiev, respectiv Eronen, Sallinen.
3 (52). Reprezentativa Cehiei a obtinut doua victorii clare in editia curenta a Karjala Cup: 3-1 cu Suedia si 2-0 cu Finlanda. E drept, cehii au mobilizat mai multi jucatori consacrati pentru turneul de la Helsinki, inclusiv hocheisti care evolueaza in strainatate, spre deosebire de nordici care au alcatuit selectionate doar din jucatori din competitiile domestice.
4 (52). Echipa U 20 a Rusiei a trecut si de selectionata Suediei in etapa finlandeza a EHT. A fost 2-1, dupa suturi de penalitate, pentru elevii lui Igor Larionov, GWG Podkolzin. In acesrte conditii, meciul Cehia - Rusia U 20 va fi decisiv pentru stabilirea castigatoarei Karjala Cup 2020.
5 (53). Reprezentativa U 20 a Rusiei a trecut si de selectionata Cehiei in cadrul Karjala Cup, scor 3-0, goluri Amirov, Chinakhov, Afanasiev. Portarul Yaroslav Askarov a realizat SO-ul, performanta grozava pentru un hocheist de nici 19 ani. Altfel, Rodion Amirov (Salavat Yulaev Ufa) a devenit primul jucator din istoria reprezentativei Rusiei care a marcat in primele trei meciuri la acest nivel.
6 (54). Finlanda - Suedia 3-2, GWG Kemylainen (min.58).
Clasament Karjala Cup:
1. Rusia 8p. (11-3)
2. Cehia 6p. (5-4)
3. Finlanda 3p. (5-10)
4. Suedia 1p. (4-8).
Etapa a doua a EHT (Cupa Primului Canal al Televiziunii Ruse) e programata sa se desfasoare la mijlocul lunii decembrie. Acolo rusii nu vor alinia selectionata U 20, nu de alta dar pe 26 decembrie, in Canada, vor debuta Mondialele de tineret.
Clasament Karjala Cup:
1. Rusia 8p. (11-3)
2. Cehia 6p. (5-4)
3. Finlanda 3p. (5-10)
4. Suedia 1p. (4-8).
Etapa a doua a EHT (Cupa Primului Canal al Televiziunii Ruse) e programata sa se desfasoare la mijlocul lunii decembrie. Acolo rusii nu vor alinia selectionata U 20, nu de alta dar pe 26 decembrie, in Canada, vor debuta Mondialele de tineret.
1 (55). In vederea participarii la Cupa Primului Canal al Televiziunii Ruse (etapa a doua a EHT 2020-2021), selectionerul Rusiei, Valery Bragin a ales urmatorii hocheisti:
Samonov, Berdin (ambii SKA Sankt Petersburg), Fedotov (Traktor Celyabinsk) - portari;
Rafikov, A.Marchenko (ambii Lokomotiv Yaroslavl), Galenyuk, Ozhiganov, Antipin (toti SKA Sankt Petersburg), Lyamkin, Yudin (ambii Ak Bars Kazan), Samorukov (CSKA Moscova), Yakovlev, Minullin (ambii Metallurg Magnitogorsk) - fundasi;
Tkachyov, Kuzmenko, Kamenev, Burdasov, K.Marchenko, I.Morozov (toti SKA Sankt Petersburg), Shipachyov (Dinamo Moscova), Chibisov (Metallurg Magnitogorsk), Tolchinsky, Zernov (ambii Avangard Omsk), Korshkov (Lokomotiv Yaroslavl), Mamin, Karnaukhov, Soshnikov (toti CSKA Moscova), D.Voronkov (Ak Bars Kazan) - atacanti.
Samonov, Berdin (ambii SKA Sankt Petersburg), Fedotov (Traktor Celyabinsk) - portari;
Rafikov, A.Marchenko (ambii Lokomotiv Yaroslavl), Galenyuk, Ozhiganov, Antipin (toti SKA Sankt Petersburg), Lyamkin, Yudin (ambii Ak Bars Kazan), Samorukov (CSKA Moscova), Yakovlev, Minullin (ambii Metallurg Magnitogorsk) - fundasi;
Tkachyov, Kuzmenko, Kamenev, Burdasov, K.Marchenko, I.Morozov (toti SKA Sankt Petersburg), Shipachyov (Dinamo Moscova), Chibisov (Metallurg Magnitogorsk), Tolchinsky, Zernov (ambii Avangard Omsk), Korshkov (Lokomotiv Yaroslavl), Mamin, Karnaukhov, Soshnikov (toti CSKA Moscova), D.Voronkov (Ak Bars Kazan) - atacanti.
Temas favoritos
Ultimos comentarios