2. díl: Věděli jste o ledním hokeji, že …
Na letošním MS, které se koná v Německu, padl rekord v počtu diváků na zápas? Netvrdší střelu v historii naměřili slovenskému obránci? První pravidla ledního hokeje vznikly roku 1878? Kdo je nejvyšším hokejistou historie NHL a se například nevyplácí mít během zápasu zápalky v kapse? Ne? Tak o tom a mnohem více se dozvíte v tomto článku.
Síť zavěšená na brance se používá od začátku 20. století?
Přesněji od roku 1900, kdy kanadského rozhodčí Francise Nelsona napadlo, že zavěšením sítě na konstrukci branky získá větší přehled o případném gólu. Ne méně podstatným důvodem byla i bezpečnost diváků, kteří za brankou postávali a dostávali se tak velmi často do kontaktu s pukem. Nelson proto šel do přístavu, kde vzal starou rybářskou síť a upevnil ji na konstrukci branky. Pravdou však je, že ještě o několik let dříve se hrálo bez horní tyče brány, mantinely si ještě pár let na svou premiéru musely počkat.
Během zápasu se nevyplácí mít zápalky v kapse?
V dnešní době by se podobná věc stát zřejmě nemohla. Už jen kvůli tomu, že nebývá zvykem, aby si hráči brávali na led sirky a kapsy z dresů vymizely. Nicméně před osmdesáti lety na krabičku zápalek v kapse doplatil hráč quebeckých juniorů - Abie Goldberry. Ten se tak postaral snad o nejbizarnější kousek vůbec, když byl zasažen pukem tak nešťastně, že se mu zmiňovaná krabička zápalek v kapse vzňala a spolu s ní údajně i dres. Spoluhráči mu okamžitě přispěchali na pomoc, nicméně i tak si z incidentu odnesl nepříjemnou popáleninu.
Číslo „0" na zádech v NHL nosili v historii jen dva hráči?
Prvním z nich byl Paul Bibeault, který dres s tímto číslem nosil v době, kdy hrával jako náhradní brankář týmu Montrealu Canadiens v sezónách 1942-43. Druhým byl Neil Sheehy. Tento obránce Hartfordu Whalers jej nosil v roce 1988. Důvody měl údajně dva, proč se pro toto neobvyklé číslo rozhodl. První důvod byl ten, že soupeři si ho s tímto číslem velmi snadno zapamatovali. Druhým důvodem bylo, že když se jeho rodina přistěhovala z Irska do USA, jmenovali se O'Sheehy a on tak chtěl pomyslně zpět do svého příjmení dostat písmeno „O", které je tomuto číslu tolik podobné.
S dvojčíslím „00" se v minulosti mohli chlubit taktéž dva hráči. John Davidson, brankář New Yorku Rangers, nosící toto číslo v sezóně roku 1970 a druhým je „novodobější" brankář Martin Biron, hající barvy Buffala Sabres - 1995-96.
Na letošním MS, které se koná v Německu, padl rekord v počtu diváků na zápas?
Mnozí již jistě o této zprávě ví, takže jen pro upřesnění. V prvním utkání, které zahájil tým domacího Německa a výběr USA, bylo v hledišti přesně 77 803 fanoušků. Tím byl překonán rekord z přátelského utkání týmů Michigans Spartans a Wolverines v USA, kterého se zúčastnilo 74 554 diváků, tedy o 3249 méně.
Netvrdší střelu v historii naměřili slovenskému obránci?
V roce 2009 v Utkání hvězd se slovenský obránce Zdeno Chára do toho opřel a rychlostí 169,7 km/h (105,4 m/h) překonal šestnáct let starý rekord Ala Lafrata, který činil rovných 169 km/h.
První pravidla ledního hokeje vznikly roku 1878?
Pravidla stanovily studenti (jisté zdroje hovoří konkrétně o F.W. Robertsonovi). Ten určil, že například hokejka se může zvedat jen do výše ramen, protivník se nesmí napadat ze zadu. Taktéž nebylo povoleno ho držet za límec, kopat, blokovat podlezením jako v rugby a přihrávat dopředu.
Poprvé se lední hokej (míněno v hale) hrál s míčkem?
A to od 3. března 1895. Hrálo se s plochým a kulatým kusem dřeva. O dva roky později se F.W. Robertson rozhodl odříznout spodní a vrchní část míče a tak vznikla údajně dnešní podoba kotouče, který je nám znám.
Jaká je průměrná rychlost puku v zápasech?
Kotouč se v průměru pohybuje od 30 do 60 mil/h. Určitě se tento údaj nedá pokládat za definitivní, protože průměrná rychlost je vždy individuální.
Kdo je nejvyšším hokejistou historie NHL?
Se svou výškou 2,03 m se dlouhou dobu řadil dnes třicetišestiletý Steve McKenna mezi nejvyšší hráče historie NHL. To by se na ledě nesměl objevit dnes již jednou zmiňovaný Zdeno Chára. Ten se nám vytáhl do výšky 2,06 m a drží tak rekord nejvyššího hráče historie. Průměr běžného hráče dosahuje 1,82 m.
Brankářem byl v počátku kterýkoliv hráč, který byl nejblíže bráně?
Dříve se brankáři od běžných hráčů v poli příliš neodlišovali - a to ani vybavením ani pozičně. Brankářem byl zkrátka ten, kdo to měl k brance nejblíže, ovšem rukou puk zastavovat nesměl. To umožnily až pravidla „montrealská", která ale stále zakazovala klekat, sedat či padat na zem a tak se „brankářské zákroky" prováděly ve stoje. V tom pravém slova smyslu se ale o brakáře stále nejednalo, protože v průběhu hry jej mohl vystřídat kterýkoliv z obránců. Prvním významných krokem byl začátek používání chrániču holení, když se chrániče vypůjčovaly z kriketu a údajně prvním, kdo se jimi proslavil byl Seen Clearly roku 1891, když se mu a jeho týmu podařilo bez inkasované branky vyhrát Stanley Cup. Další změnou k brankářské pozici bylo používání speciální hole, která se začala používat začátkem 20. století. O něco málo později začali brankáři využívat i speciálních rukavic a ostatních nutných chráničů, které je chránily od vyslaných puků či úderů hráčů. Co se týkalo hlavy, ta zůstávala stále odkryta. První ochraný prvek hlavy použil roku 1930 Clint Benedict, kterého k tomuto kroku donutilo zranění v podobě zlomeniny nosu a líční kosti. Povinnou výbavou se maska stala až v sedmdesátých letech 20. století.
Odkaz na první díl: Věděli jste o ledním hokeji, že ...
Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze Udostępnij na MySpace